Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Doctrina crestinismului ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 20:02, said:

Paco, Dumnezeu a zis și s-a făcut, Dumnezeu a vorbit și cuvintele Lui Dumnezeu au făcut. Adică, Cuvântul Lui Dumnezeu a făcut lumea. Asta se zice în Geneza și o zice și Ap. Ioan.
Eu am inteles altfel din ce am citit. Ca Dumnezeu , unicul Dumnezeu si acesta fiind Tatal, porunceste ingerilor , care si ei au chipul si asemanarea lui Dumnezeu, in afara de puterea si cunoasterea lui Dumnezeu .
Apostolul ioan era euforic, sau mai bine spus, traducatorii ori  cei care au transcris, au mai facut modificari. Tine minte ca biblia nu a scris-o Dumnezeu, si nici macar nu a dictat cuiva ce sa scrie.

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 20:02, said:


12.El are lopata în mână şi va curăţa aria Sa şi va aduna grâul în jitniţă, iar pleava o va arde cu foc nestins.

Ce zice Dumnezeu nu poate fi interpretat!
Si zici ca nu poate fi interpretat ce scrie aici ? Esti sigur ?
Pai la cate aiureli au spus, puteau macar sa fie clari in exprimare. Asa au bagat in ceatza  zeci de miliarde de oameni .

#38
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 05 februarie 2021 - 20:10, said:


Eu am inteles altfel din ce am citit. Ca Dumnezeu , unicul Dumnezeu si acesta fiind Tatal, porunceste ingerilor , care si ei au chipul si asemanarea lui Dumnezeu, in afara de puterea si cunoasterea lui Dumnezeu .
Apostolul ioan era euforic, sau mai bine spus, traducatorii ori  cei care au transcris, au mai facut modificari. Tine minte ca biblia nu a scris-o Dumnezeu, si nici macar nu a dictat cuiva ce sa scrie.
Când a făcut Dumnezeu îngerii?

View Postpacopaco1967, on 05 februarie 2021 - 20:10, said:

Si zici ca nu poate fi interpretat ce scrie aici ? Esti sigur ?
Pai la cate aiureli au spus, puteau macar sa fie clari in exprimare. Asa au bagat in ceatza  zeci de miliarde de oameni .
Acolo, nu Dumnezeu, Ioan Botezătorul este destul de clar, doar proștii rău de tot nu înțeleg.

Edited by barbu78, 05 February 2021 - 20:24.


#39
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 20:23, said:

Când a făcut Dumnezeu îngerii?
Ce intrebari pui si tu . . . .

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 20:23, said:

Acolo, nu Dumnezeu, Ioan Botezătorul este destul de clar, doar proștii rău de tot nu înțeleg.
Unde ? Aici ?
12.El are lopata în mână şi va curăţa aria Sa şi va aduna grâul în jitniţă, iar pleava o va arde cu foc nestins.

Tu ce ai inteles din acel pasaj ? Ca isus a umblat cu lopata, a adunat grau si a dat foc la pleava ?
E vorbire figurata, si la fel si expresia "Cuvantul s-a facut trup" e tot figurativ.

#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 05 februarie 2021 - 21:19, said:

Ce intrebari pui si tu . . .
Ai răspuns?

View Postpacopaco1967, on 05 februarie 2021 - 21:19, said:

Unde ? Aici ?
12.El are lopata Ăźn mĂąnă și va curăța aria Sa și va aduna grĂąul Ăźn jitniță, iar pleava o va arde cu foc nestins.

Tu ce ai inteles din acel pasaj ? Ca isus a umblat cu lopata, a adunat grau si a dat foc la pleava ?
E vorbire figurata, si la fel si expresia "Cuvantul s-a facut trup" e tot figurativ.
Am înțeles ce trebuie, mai ales că simbolurile se repetă.

Cuvântul s-a făcut trup nu este figurativ, este vorba de întrupare prin naștere.

În NT, Isus alternează mereu între puteri omenești și puteri dumnezeiești.

Isus este fiul Lui Dumnezeu și suferă ca un om.
Sf. Ev. Matei cap. 3
"16.Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El.
17.Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit.""

Edited by barbu78, 05 February 2021 - 22:33.


#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 22:25, said:

Ai răspuns?
Daca vrei raspuns , ar trebui sa intrebi Creatorul. Nu inteleg de ce insisti sa-ti raspund din  moment ce raspunsul nu e la mine.

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 22:25, said:

Am înțeles ce trebuie, mai ales că simbolurile se repetă.
Cuvântul s-a făcut trup nu este figurativ, este vorba de întrupare prin naștere.
Hai lasa-ma. Deci isus dumnezeu s-a facut gogoloi si s-a implantat in uterul Mariei ? Sau cum a decurs procesul ?
Tu intelegi ca CUVANTUL are sens de promisiunea data de Dumnezeu ?

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 22:25, said:

În NT, Isus alternează mereu între puteri omenești și puteri dumnezeiești.
Ce vorbesti Franzt ? Chiar asa ?  Pai atunci cand apostolii faceau minuni, erau tot dumnezei ?
Eu am inteles ca isus ruga pe Dumnezeu in infaptuirea minunilor. Tu ai inteles ca isus le facea ?

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 22:25, said:

Isus este fiul Lui Dumnezeu și suferă ca un om.
Si eu sunt fiul lui Dumnezeu. Chiar isus spune asta. De ce nu il crezi ?

View Postbarbu78, on 05 februarie 2021 - 22:25, said:

Sf. Ev. Matei cap. 3
"16.Iar botezându-se Iisus, când ieşea din apă, îndată cerurile s-au deschis şi Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel şi venind peste El.
17.Şi iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit.""
Pe isus l-a calauzit si pazit inca de cand a fost conceput. Altfel daca isus e vreun dumnezeu intrupat atunci el juca teatru grotesc. iar omenirea era publicul de care isi batea joc.
Numai ca in biblie au fost adaugate inselatorii fara numar, cum ca Maria nu stia de barbat. Poate in acel moment nu, dar mai tarziu iosif sigur a penetrat-o si a lasat-o grea cu isus.
Deci protectia lui isus a inceput inca de cand Maria a fost anuntata ca va naste un fiu care va fi chemat mare.
Eu imi dau seama ca paganismul inca de cand a vazut o oportunitate de manipulare s-a implicat sa schimbe adevarul.
Poate te intrebi de unde stiu toate astea. De la Tatal ceresc, care a facut cum a promis , ca v-a trimite duh de adevar aceluia care iubeste adevarul. Numai ca voi iubitri minciuna, si refuzati sa fiti logici, si credeti ca si Dumezeu e ilogic.

#42
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Te pomenești că ție ți-a vorbit Dumnezeu, iar miliardelor de creștini, care se roagă, nu.

Eu accept că Biblia este trasă de păr și de evrei și de creștini dar, în limite acceptabile.

Pune ✋ și citește ✝️.
NT poate nu te interesează. VT merită citit pentru cultura generală.

Duhurile sau ce sunt pot transporta o mică cantitate de materie. Deci, Maria putea rămâne însărcinată, fecioară fiind.

#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 06 februarie 2021 - 11:21, said:

Te pomenești că ție ți-a vorbit Dumnezeu, iar miliardelor de creștini, care se roagă, nu.

Eu accept că Biblia este trasă de păr și de evrei și de creștini dar, în limite acceptabile.

Pune ✋ și citește ✝️.
NT poate nu te interesează. VT merită citit pentru cultura generală.

Duhurile sau ce sunt pot transporta o mică cantitate de materie. Deci, Maria putea rămâne însărcinată, fecioară fiind.
Nu, nu imi vorbeste.
Dar uiti un lucru important, ca duhul adevarului e cel  care il dispretuiesc multi aceia care citesc biblia literal.
isus intreaba pe pe carturar "ce scrie in scripturi, cum citesti in ea ? " .
E foarte important sa fii atent ce scrie, tocmai pentru a sesiza modificarile mincinoase. Acelea care sugereaza trinitati si intrupari.

Citeste tot ce scrie apostolul Pavel. Nicaieri nu zice ca isus e dumnezeu intrupat .
isus a devenit neprihanit pentru ca Tatal din ceruri a avut o relatie continua .
Fiecare din noi daca ar fi avut aceasta relatie, ar fi devenit ca isus.
Moise si el a avut o relatie continua cu Dumnezeu, relatie care l-a transformat. Si toti aceia care au avut relatie/comunicare cu Dumnezeu, au devenit neprihaniti. Vezi si Avraam cat s-a schimat din momentul cand Dumnezeu din ceruri a comunicat cu el.

Lasa prostiile cu inseminarea Mariei. Ar insemna curvie daca ramanea insarcinata cu altcineva decat cu sotul.

#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpufonel, on 03 februarie 2021 - 21:31, said:

Cat de sigure pot fi niste relatari scrise la zeci de ani dupa desfasurarea faptelor?

Aceasta e o chestiune ce se numeşte "vaticinium ex eventu", sau "profeţia post-eveniment".

Acest concept face referire la orice profeţie religioasă şi nu numai, care e făcută "după" ce profetul a aflat despre evenimente. De exemplu, în Vechiul Testament, profeţiile lui Daniel despre cuceririle lui Alexandru cel Mare, par a fi reale, însă...analiza scrierilor arată că acestea au fost făcute în perioada dintre moartea cuceritorului macedonean, şi persecuţiile lui Antioh al IV-lea, din anul 164 î.d.Hr., adică după ce se aflase despre faptele lui Alexandru Macedon.

La fel, alt exemplu de vaticinium ex eventu sunt evangheliile şi mai ales Apocalipsa lui Ioan din Patmos, care au fost scrise după anul 70, atunci când romanii (cu a nu cu â Posted Image) au ocupat şi distrus Ierusalimul împreună cu templul lui Solomon, aşa cum...Isus profeţise asta cu 40 de ani înainte.

Evangheliile şi Apocalipsa din Biblie sunt scrise spre anii 90 - 100, adică după distrugerea Ierusalimului care fusese cam cu 20 - 30 de ani înainte. Nici măcar nu se ştie cine au fost cei care au scris evangheliile şi epistolele, ci doar se bănuieşte că ar fi existat numele autorilor precum Marcu, Ioan, Matei sau Luca. Doar epistolele lui Pavel sunt omonime, adică autorul are numele corect. În schimb Apocalipsa e ortonimă, adică autorul Ioan din Patmos are acelaşi nume cu cel care s-ar dori să fie autorul (apostolul Ioan, dacă a existat una astfel de om).

Dacă cineva va compara doctrina Noului Testament cu toate cele scrise despre filosoful grec Socrate, care murise cam cu 400 de ani înainte de Isus, va observa că atât Isus cât şi Socrate au avut aceeaşi doctrină a iubirii faţă de alţii, a traiului simplu fără bogăţii, a autocriticii sau a sacificiului. Atât Socrate cât şi Isus au avut discipoli; ambii au fost prinşi, acuzaţi şi executaţi de statul în care trăiau. Doar că grecul încă n-a înviat. Posted Image De fapt nici despre evreu nu avem dovezi în acest sens, dar oamenilor le place să se refugieze în astfel de povestiri plăcute care promovează doctrina nemuririi sufletului.

Convingerea mea e că doctrina creştină a o preluare după ideile filosofului grec Socrate, în principal.

Edited by lupini, 06 February 2021 - 15:30.


#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2021 - 11:56, said:


Nu, nu imi vorbeste.
Dar uiti un lucru important, ca duhul adevarului e cel  care il dispretuiesc multi aceia care citesc biblia literal.
isus intreaba pe pe carturar "ce scrie in scripturi, cum citesti in ea ? " .
E foarte important sa fii atent ce scrie, tocmai pentru a sesiza modificarile mincinoase. Acelea care sugereaza trinitati si intrupari.
Văd că te mănâncă limba.
Uite cum ne învață Isus să interpretam:

Sf. Ev. Luca. Cap10.
"25.Și iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L și zicând: Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?
26.Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citești?
27.Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.
28.Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi.
29.Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Și cine este aproapele meu?
30.Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort.
31.Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzându-l, a trecut pe alături.
32.De asemenea și un levit, ajungând în acel loc și văzând, a trecut pe alături.
33.Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă,
34.Și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn și vin, și, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el.
35.Iar a doua zi, scoțând doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îți voi da."

După cum vezi, în exemplul dat de Isus, nu există simbolism. Ți-am dat citatul la care ai făcut referire.

Întruparea nu se poate face decât prin naștere!
Ap. Pavel a fost evreu și a fost influențat de învățăturile primite.

Pildele NT sunt ușor de înțeles. Totuși, în Biblie există un simbolism ascuns dar, nu se aseamănă cu aiurelile neoprotestanților.

Citește Septuaginta și scrierile sfinților părinți.

Edited by barbu78, 06 February 2021 - 17:48.


#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2021 - 08:36, said:


Si eu sunt fiul lui Dumnezeu. Chiar isus spune asta. De ce nu il crezi ?


Si dracu este facut dupa chipul lui Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca-i fiul Lui! Asa si dumneata, daca ai chipul lui Dumnezeu, nu te amagi ca ai fi fiul Lui.

#47
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Doctrina:

Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iara nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!


#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 06 februarie 2021 - 20:29, said:

Si dracu este facut dupa chipul lui Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca-i fiul Lui! Asa si dumneata, daca ai chipul lui Dumnezeu, nu te amagi ca ai fi fiul Lui.
Diavolul a ales sa aiba  chip diferit de Tatal ceresc.  Ca deaia ii zice "Tatal minciunii" . Vrei cumva sa sustii ca Dumnezeu e tatal minciunii ?

Eu sunt Fiul lui Dumnezeu findca ma consider Fiul lui , si il consider Tatal meu .
Dar bag seama ca tu esti mesagerul  Diavolului si bagi fitile ca ma amagesc .
Eu il cred pe isus ce spune, ca avem in ceruri un Tata  care ne iubeste cu o iubire vesnica.

#49
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:26, said:

Ma intereseaza biblia, noul testament. A existat vreun test de critica al noului testament ? Daca a existat, a trecut acest test ? Adica, putem noi sa mergem in trecut, prin documentele pe care le avem si sa stim exact daca ce avem noi in biblie, corespunde cu ce scrie in evanghelii ?

Asta stim, asta va aratam - cat de sigura e chestia asta ?

Bart Erhman este de nivelul lui Leo Taxil.Cam pe acolo incearca sa critice.

Da au existat argumente critice ale Noului Testament, de exemplu Luther, a criticat anumite versete, pe care-si intemeiau catolocii dogmele si si-a faurit o alta doctrina.

Sunt sute de critici la adresa NT-ului.

Deci care-i totusi intrebarea?

View Postlupini, on 06 februarie 2021 - 15:25, said:

Aceasta e o chestiune ce se numeşte "vaticinium ex eventu", sau "profeţia post-eveniment".

Acest concept face referire la orice profeţie religioasă şi nu numai, care e făcută "după" ce profetul a aflat despre evenimente. De exemplu, în Vechiul Testament, profeţiile lui Daniel despre cuceririle lui Alexandru cel Mare, par a fi reale, însă...analiza scrierilor arată că acestea au fost făcute în perioada dintre moartea cuceritorului macedonean, şi persecuţiile lui Antioh al IV-lea, din anul 164 î.d.Hr., adică după ce se aflase despre faptele lui Alexandru Macedon.

La fel, alt exemplu de vaticinium ex eventu sunt evangheliile şi mai ales Apocalipsa lui Ioan din Patmos, care au fost scrise după anul 70, atunci când romanii (cu a nu cu â Posted Image) au ocupat şi distrus Ierusalimul împreună cu templul lui Solomon, aşa cum...Isus profeţise asta cu 40 de ani înainte.

Evangheliile şi Apocalipsa din Biblie sunt scrise spre anii 90 - 100, adică după distrugerea Ierusalimului care fusese cam cu 20 - 30 de ani înainte. Nici măcar nu se ştie cine au fost cei care au scris evangheliile şi epistolele, ci doar se bănuieşte că ar fi existat numele autorilor precum Marcu, Ioan, Matei sau Luca. Doar epistolele lui Pavel sunt omonime, adică autorul are numele corect. În schimb Apocalipsa e ortonimă, adică autorul Ioan din Patmos are acelaşi nume cu cel care s-ar dori să fie autorul (apostolul Ioan, dacă a existat una astfel de om).

Dacă cineva va compara doctrina Noului Testament cu toate cele scrise despre filosoful grec Socrate, care murise cam cu 400 de ani înainte de Isus, va observa că atât Isus cât şi Socrate au avut aceeaşi doctrină a iubirii faţă de alţii, a traiului simplu fără bogăţii, a autocriticii sau a sacificiului. Atât Socrate cât şi Isus au avut discipoli; ambii au fost prinşi, acuzaţi şi executaţi de statul în care trăiau. Doar că grecul încă n-a înviat. Posted Image De fapt nici despre evreu nu avem dovezi în acest sens, dar oamenilor le place să se refugieze în astfel de povestiri plăcute care promovează doctrina nemuririi sufletului.

Convingerea mea e că doctrina creştină a o preluare după ideile filosofului grec Socrate, în principal.

Numai aiureli copipastuiesti :D

Socrate nu avea nicio dogma a iubirii hristice, s-a sinucis.

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti in varianta socratiana ar arata ca o moarte colectiva :P

Edited by Signed_on_ice, 21 March 2021 - 00:06.


#50
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Briliant, Siggy! Posted Image

#51
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostSigned_on_ice, on 21 martie 2021 - 00:09, said:

Bart Erhman este de nivelul lui Leo Taxil.Cam pe acolo incearca sa critice.

Da au existat argumente critice ale Noului Testament, de exemplu Luther, a criticat anumite versete, pe care-si intemeiau catolocii dogmele si si-a faurit o alta doctrina.

Sunt sute de critici la adresa NT-ului.

Deci care-i totusi intrebarea?



Numai aiureli copipastuiesti Posted Image

Socrate nu avea nicio dogma a iubirii hristice, s-a sinucis.

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti in varianta socratiana ar arata ca o moarte colectiva Posted Image

Voiam sa stiu daca biserica a pierdut credinciosi din cauza criticii noului testament

#52
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postjimi91, on 21 martie 2021 - 12:21, said:


Voiam sa stiu daca biserica a pierdut credinciosi din cauza criticii noului testament

Pai ce mai, credinciosii sunt ca grasimea de pe burta, se pierd la dieta?

Intrebarea dumitale in lumina NT si a VT se loveste de o imposibilitate tehnica.

Caci in ambele culegeri de carti, numarul de credinciosi este cunoscut de divin, de la bun inceput, neavand cum sa creasca ori sa scada peste veacuri :P

#53
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postjimi91, on 21 martie 2021 - 12:21, said:


Voiam sa stiu daca biserica a pierdut credinciosi din cauCine ajunge sa fie credincios za criticii noului testament
Cine ajunge sa fie credincios (in dragostea divina) cu nici un chip nu mai poate renunta la credinta.
Findca credinta slaba se bazeaza pe existenta lui Dumnezeu, iar credinta adevarata se bazeaza pe dragostea lui Dumnezeu.

#54
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

View Postlupini, on 06 februarie 2021 - 15:25, said:

Aceasta e o chestiune ce se numeşte "vaticinium ex eventu", sau "profeţia post-eveniment".

Acest concept face referire la orice profeţie religioasă şi nu numai, care e făcută "după" ce profetul a aflat despre evenimente. De exemplu, în Vechiul Testament, profeţiile lui Daniel despre cuceririle lui Alexandru cel Mare, par a fi reale, însă...analiza scrierilor arată că acestea au fost făcute în perioada dintre moartea cuceritorului macedonean, şi persecuţiile lui Antioh al IV-lea, din anul 164 î.d.Hr., adică după ce se aflase despre faptele lui Alexandru Macedon.

La fel, alt exemplu de vaticinium ex eventu sunt evangheliile şi mai ales Apocalipsa lui Ioan din Patmos, care au fost scrise după anul 70, atunci când romanii (cu a nu cu â Posted Image) au ocupat şi distrus Ierusalimul împreună cu templul lui Solomon, aşa cum...Isus profeţise asta cu 40 de ani înainte.

Desi nu sunt de acord cu ideile tale cu marile „realizari” facute de oameni dupa Iluminism ,pozitivism ,etc ....sunt de acord cu privire la ideea de profetie ,profetia lu Daniel este una care pare a fi fost scrisa dupa ce faptele s-au intamplat si la fel cu Apocalipsa  lu Ioan am o obiectie cu privire la un punct din ea ,in schimb profetii generaliste de genul ca Dumnezeu il va trimite pe Isus sa vesteasca evanghelia nu incalca  principiul liberului arbitru ,ori profetia cu Apocalipsa pamantului ori a universului va avea loc- nu e trasa de par pt ca pana la urma soarele isi va consuma combustibilulul si universul va lua sfarsit la un moment dat  .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate