Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Doctrina crestinismului ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Noi credem ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, ca a murit pentru pacatele noastre si ca exista sfantul duh care ne calauzeste.

Crezul spune foarte clar in ce credem (google it)

Sfanta Treime - Dumnezeu este format din Tatal, Fiul si Sfantul Duh

Deci, Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Sfantul Duh este Dumnezeu, dar, Tatal nu este Fiul, Tatal nu este Sfantul Duh, Fiul nu este Tatal, Fiul nu este Sfantul Duh, Sfantul Duh nu este Tatal, Sfantul Duh nu este Fiul

De ce credeti ca este atat de greu de explicat divinitatea lui |Dumnezeu ?

Doi la mana, din cate stiu eu, la consiliul din Niceea (300 AD) s-a definit aceasta doctrina. Inainte de consiliul din Niceea, oamenii in ce credeau ? A reprezentat acel consiliu o reforma a crestinismului ? Au mai fost alte reforme de-a lungul timpului ?

Edited by jimi91, 03 February 2021 - 21:07.


#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:

Inainte de consiliul din Niceea, oamenii in ce credeau ?

Pana la Niceea era o amestecatura in materie de dogma. Dupa aceea a inceput uniformizarea dogmatica a crestinismului.

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:

Au mai fost alte reforme de-a lungul timpului ?

Sigur, unele dintre ele au provocat chiar razboaie din nefericire si vorbesc despre lumea rasariteana, ce tinea de Imperiul de Rasarit, nu despre Occident.

Edited by razor01, 03 February 2021 - 21:19.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrazor01, on 03 februarie 2021 - 21:19, said:

Pana la Niceea era o amestecatura in materie de dogma. Dupa aceea a inceput uniformizarea dogmatica a crestinismului.



Sigur, unele dintre ele au provocat chiar razboaie din nefericire si vorbesc despre lumea rasariteana, ce tinea de Imperiul de Rasarit, nu despre Occident.

Ma intereseaza biblia, noul testament. A existat vreun test de critica al noului testament ? Daca a existat, a trecut acest test ? Adica, putem noi sa mergem in trecut, prin documentele pe care le avem si sa stim exact daca ce avem noi in biblie, corespunde cu ce scrie in evanghelii ?

Asta stim, asta va aratam - cat de sigura e chestia asta ?

Edited by jimi91, 03 February 2021 - 21:27.


#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Cat de sigure pot fi niste relatari scrise la zeci de ani dupa desfasurarea faptelor? Tu te-ntreaba si socoate...

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:


Crezul spune foarte clar in ce credem (google it)
Dacă te referi la ortodocși, da.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:



Doi la mana, din cate stiu eu, la consiliul din Niceea (300 AD) s-a definit aceasta doctrina. Inainte de consiliul din Niceea, oamenii in ce credeau ? A reprezentat acel consiliu o reforma a crestinismului ? Au mai fost alte reforme de-a lungul timpului ?
O adunatura de pagani care sub amenintarea ascutisurilor sabiilor au impus o doctrina pagana chipurile adevarata credinta.
isus e fiul lui Dumnezeu doar in duh, findca e progenitura lui iosif si Maria, insa pe parcursul vietii, Dumnezeu l-a calauzit si vorbit . Toti cei care traiesc cu simtzamantul ca au un Tata ceresc creatorul cerurilor si pamantului, sunt fii lui Dumnezeu.

Mai inainte de Niceea, cu vreo 300 ani , oamenii credeau ca Dumnezeu a trimis pe isus din Nazaret sa fie jertfa de rascumparare a celor care cauta pe Dumnezeu.
Cine crede in isus (ce spune despre Dumnezeu), va fi mantuit.
Nu exista nici o trinitate, sunt inventiile paganilor veniti pe filiera egipteana gen Horus, issis si osiris . Sunt prostiile paganesti ce s-au imprimat in mintile naive/credule spuse de preoti ai religiilor pagane .

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:26, said:

Ma intereseaza biblia, noul testament. A existat vreun test de critica al noului testament ? Daca a existat, a trecut acest test ? Adica, putem noi sa mergem in trecut, prin documentele pe care le avem si sa stim exact daca ce avem noi in biblie, corespunde cu ce scrie in evanghelii ?

Asta stim, asta va aratam - cat de sigura e chestia asta ?

Tu vrei sa intrebi, de fapt, daca exista cercetari istorice paralele, care sa puna in discutie chestiunile descrise in Noul Testament?

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2021 - 21:33, said:

Nu exista nici o trinitate, sunt inventiile paganilor veniti pe filiera egipteana gen Horus, issis si osiris . Sunt prostiile paganesti ce s-au imprimat in mintile naive/credule spuse de preoti ai religiilor pagane .

Chiar daca esti penticostal sau orice alta confesiune, am rugamintea sa-ti exprimi opiniile intr-o maniera demna de o discutie intre oameni cu o minima educatie.

Edited by razor01, 03 February 2021 - 21:38.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrazor01, on 03 februarie 2021 - 21:37, said:

Tu vrei sa intrebi, de fapt, daca exista cercetari istorice paralele, care sa puna in discutie chestiunile descrise in Noul Testament?




Vreau sa stiu daca a fost criticat noul testament in trecut. Ma intereseaza sa stiu daca ce avem noi astazi, corespunde cu documentele originale din greaca (evangheliile in mod special).

In prezent, as spune ca Barth Earhman este cel mai mare critic al noului testament si totodata, cel mai bun

In privinta cercetarilor istorice paralele, stiu ca exista. Stim ca Iisus a existat si ca a fost crucificat. Invierea e si ea destul de solida dar, avem de-a face cu un eveniment supranatural, asa ca, e normal sa fim sceptici.

View Postpufonel, on 03 februarie 2021 - 21:31, said:

Cat de sigure pot fi niste relatari scrise la zeci de ani dupa desfasurarea faptelor? Tu te-ntreaba si socoate...

Eu nu ma astept la adevarul absolut. Vorbim de antichitate, nu putem sa avem standarde atat de ridicate. Asa ca, putem sa vorbim doar in termeni de cat de sigura este informatia pe care o avem. Unele lucruri sunt destul de solide (Iisus a existat si a fost crucificat) - daca negi asta si aplici acelasi standard altor evenimente din antichitate, realizezi ca nu prea stim nimic :)

Edited by jimi91, 03 February 2021 - 21:46.


#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:

Noi credem ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, ca a murit pentru pacatele noastre si ca exista sfantul duh care ne calauzeste.

Crezul spune foarte clar in ce credem (google it)

Sfanta Treime - Dumnezeu este format din Tatal, Fiul si Sfantul Duh

Deci, Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Sfantul Duh este Dumnezeu, dar, Tatal nu este Fiul, Tatal nu este Sfantul Duh, Fiul nu este Tatal, Fiul nu este Sfantul Duh, Sfantul Duh nu este Tatal, Sfantul Duh nu este Fiul

De ce credeti ca este atat de greu de explicat divinitatea lui |Dumnezeu ?

Doi la mana, din cate stiu eu, la consiliul din Niceea (300 AD) s-a definit aceasta doctrina. Inainte de consiliul din Niceea, oamenii in ce credeau ? A reprezentat acel consiliu o reforma a crestinismului ? Au mai fost alte reforme de-a lungul timpului ?

Consiliul de la Niceea a aparut ca reactie la ideile lui Arie. Adica, pana atunci crestinii stiau ca Iisus este Dumnezeu si se inchinau lui ca lui Dumnezeu. Dar Arie vine cu ideea, pe care o striga in toata lumea, ca Iisus a fost un simplu om.
Deci, cand cineva iti spune intre patru ochi ca esti hot, desi stii ca nu esti, il lasi in pace. Dar cand striga in gura mare ca esti hot si trebuie sa mergi si la puscarie, atunci esti obligat sa te aperi.

#10
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Isus zice că Tatăl are duhul Său.
Sf. Ev. Matei.10
19.Iar când vă vor da pe voi în mâna lor, nu vă îngrijiți cum sau ce veți vorbi, căci se va da vouă în ceasul acela ce să vorbiți;
20.Fiindcă nu voi sunteți care vorbiți, ci Duhul Tatălui vostru este care grăiește întru voi.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:52, said:

In privinta cercetarilor istorice paralele, stiu ca exista. Stim ca Iisus a existat si ca a fost crucificat. Invierea e si ea destul de solida dar, avem de-a face cu un eveniment supranatural, asa ca, e normal sa fim sceptici.
Numele Isus era un nume foarte comun la vremea aia, la fel de comun acum în comunitățile hispanice.
Iar crucificările erau la ordinea zilei.

Cât despre Înviere... totul ține de credință. În nici un caz nu poți spune că e ”solidă”.

View Postbarbu78, on 03 februarie 2021 - 22:38, said:

Isus zice că Tatăl are duhul Său.
Sf. Ev. Matei.10
19.Iar când vă vor da pe voi în mâna lor, nu vă îngrijiţi cum sau ce veţi vorbi, căci se va da vouă în ceasul acela ce să vorbiţi;
20.Fiindcă nu voi sunteţi care vorbiţi, ci Duhul Tatălui vostru este care grăieşte întru voi.
Greșeală de traducere.

Edited by ericmario, 03 February 2021 - 22:41.


#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Tot Isus zice in
Sf. Ev. Ioan. 10
30.Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.
37. Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu credeți în Mine.
38. Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeți în Mine, credeți în aceste lucrări, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în Mine și Eu în Tatăl.

View Postericmario, on 03 februarie 2021 - 22:44, said:

Greșeală de traducere.
Pune traducerea corectă!

Varianta netradusă o găsești la greci.

Edited by barbu78, 03 February 2021 - 22:59.


#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postericmario, on 03 februarie 2021 - 22:44, said:

Cât despre Înviere... totul ține de credință.

Este un paradox aici.

Notiunea de credinta, la modul general, presupune o doza de incertitudine. In lipsa acestui element nu se mai paote discuta despre credinta ci despre o simpla constatare.

Si stiinta este dependenta de credinta (credinta ca termen, nu ca religie). In lipsa credintei ca , dupa o munca istovitoare, vei ajunge la rezultatul dorit, nu ai putea fi motivat sa faci cercetari. Posted Image

Edited by razor01, 03 February 2021 - 23:08.


#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrazor01, on 03 februarie 2021 - 21:37, said:


Chiar daca esti penticostal sau orice alta confesiune, am rugamintea sa-ti exprimi opiniile intr-o maniera demna de o discutie intre oameni cu o minima educatie.
Am atins o coarda sensibila din orgoliul ortodox ?  Ce nu iti convine in exprimarea mea ?
Daca nu iti convine cum vorbesc te poti duce la culcare linistit. Fac ceva pe rugamintile tale.

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2021 - 23:11, said:

Fac ceva pe rugamintile tale.

Cam asta este nivelul tau!

Prima data am crezut ca este o greseala dar acum sunt convins. Nu ai nici cea mai mica dorinta de a conversa civilizat.

Ai intrat aici doar pentru flame Posted Image

Edited by razor01, 03 February 2021 - 23:14.


#16
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan.5.

7.Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt.

După cum vedeți, doctrina se bazează pe ce zice unul dintre apostoli.

👼👼👼✝️
Eu să vă arăt?
😇

Edited by barbu78, 03 February 2021 - 23:24.


#17
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
"...precum si noi inertam gresitilor nostri", n-ai nevoie de mai mult de atat.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

View Postrazor01, on 03 februarie 2021 - 21:19, said:

Pana la Niceea era o amestecatura in materie de dogma. Dupa aceea a inceput uniformizarea dogmatica a crestinismului.
Fals.
De la Niceea falsul crestinism a luat amploare, cand nea Tinu' si Lenuta au amestecat invataturile crestine cu cele pagane ale romanilor, ca sa-i controleze mai usor pe asa-zisii crestini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate