Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Doctrina crestinismului ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrazor01, on 03 februarie 2021 - 23:13, said:

Cam asta este nivelul tau!

O daaaa  , e crestineste sa ataci omul cand nu ai nimic a spune.
Retine faptul ca nu sunt inregistrat la nici o denominatiune existenta pe pamant.
Observ totusi o condescendenta la felul in care ortodocsii duc o discutie cu cei care le darama sandramaua doctrinara .
Bineinteles  ca un pagan se va simti ofensat ori de cate ori le arati practicile, ritualurile si spiritualitatea ca fiind nocive societatii.


Dupa postarea asta  e bine sa mai pui pe ignore daca  te deranjeaza modul meu de exprimare. Ma gandesc ca esti tipul de persoana ce nu suporta libertatea de expresie .

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Libertatea de exprimare si ceea ce faci tu, adica dialogul a'la' Giovani Becali, sunt chestiuni total diferite.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrazor01, on 04 februarie 2021 - 10:38, said:

Libertatea de exprimare si ceea ce faci tu, adica dialogul a'la' Giovani Becali, sunt chestiuni total diferite.
Nu cumva ai hotarat ca cei de tipul lui Giovani Becali nu au dreptul sa se exprime ?
Ma asteptam sa renunti la atacul persoanelor si sa te rezumi doar a posta on topic.
Stiu, mi-am dat seama, ai fost deranjat de faptul ca am sugerat cumva ca ortodoxia e religie pagana. Ai simtit nevoia sa ataci persoana, nu ideea.
Nu esti singurul ce recurge la o astfel de abordare. Am vecin  preot ortodox, munte de tupeu si nesimtire. Asta ma face sa fiu extrem de acid cu manifestarile religioase ortodoxe. O batrana de 85 ani e mereu la poarta mea sa-mi aduca pomeni ca i-a murit fiul. Din dorinta de a fi amabil nu ii rejectez credinta, insa lucrurile au devenit extrem de toxice si doar din cauza unor  preoti ce nu au nici o tangenta cu crestinismul.
Rog sa te abtii sa mai faci asocieri idioate, nu sunt vreun ortodox habotnic care sa-l strunesti dupa voia ta.

Edited by pacopaco1967, 04 February 2021 - 10:50.


#22
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:

De ce credeti ca este atat de greu de explicat divinitatea lui |Dumnezeu ?
Nu e neaparat greu de explicat insa e greu de acceptat, de asta sunt atat de multe erezii cu privire la Trinitate. Daca nu crezi ca exista un singur Dumnezeu revelat in trei persoane distincte, vei ajunge la una din ereziile care ataca persoana lui Isus sau cea a Duhului Sfant, sau chiar dumnezeirea lor si faptul ca sunt de o fiinta cu Dumnezeu.

Uite ca exemplele au aparut imediat:

View Postpacopaco1967, on 03 februarie 2021 - 21:33, said:

isus e fiul lui Dumnezeu doar in duh, findca e progenitura lui iosif si Maria, insa pe parcursul vietii, Dumnezeu l-a calauzit si vorbit . Toti cei care traiesc cu simtzamantul ca au un Tata ceresc creatorul cerurilor si pamantului, sunt fii lui Dumnezeu.
^ Aici se exprima o erezie despre care Ap. Ioan spune in prima epistola ca vine de la duhul lui Anticrist. Cu toate astea, are si cateva like-uri. De asta crestinii din vremea aia cu considerat necesar sa se intalneasca la Niceea (a zis bine Dorel mai sus).

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 04 februarie 2021 - 10:55, said:


^ Aici se exprima o erezie despre care Ap. Ioan spune in prima epistola ca vine de la duhul lui Anticrist. Cu toate astea, are si cateva like-uri. De asta crestinii din vremea aia cu considerat necesar sa se intalneasca la Niceea (a zis bine Dorel mai sus).
E erezie din punctul de vedere ortodox. Eu nu sunt ortodox.

Conciliile ecumenice multe din ele au fost sub amenintarea armelor. La crestinism au aderat paganii, ce au considerat crestinismul o noua metoda de a subjuga omenirea, aducand preotii pagani inclusiv doctrine pagane. Nu au renuntat niciodata la ele. Inclusiv tu ai cazut in capcana lor.
Dumnezeu nu e ilogic. Cand spune "Nu e nimeni ca Mine" , se refera la unicitatea persoanei divine, si anume Tatal .

#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2021 - 11:00, said:

E erezie din punctul de vedere ortodox. Eu nu sunt ortodox.
Asta spuneam si eu: in adevaratul sens al cuvantului "ortodox", tu chiar nu esti. Nu vorbeam din punctul de vedere al religiei ortodoxe, ci al Ap. Ioan care spunea : "orice duh care nu mărturiseşte pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul antihristului" . Tu spui ca Isus e "progenitura lui Iosif si al Mariei si ca e "fiu al lui Dumnezeu" la fel ca oricine care intelege anumite chestii in care crezi tu.

Ioan, pe de alta parte, scria spre sfarsitul epistolei:
"Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică."

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 04 februarie 2021 - 11:52, said:

Asta spuneam si eu: in adevaratul sens al cuvantului "ortodox", tu chiar nu esti. Nu vorbeam din punctul de vedere al religiei ortodoxe, ci al Ap. Ioan care spunea : "orice duh care nu mărturiseşte pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul antihristului" . Tu spui ca Isus e "progenitura lui Iosif si al Mariei si ca e "fiu al lui Dumnezeu" la fel ca oricine care intelege anumite chestii in care crezi tu.

Ioan, pe de alta parte, scria spre sfarsitul epistolei:
"Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică."
isus e dumnezeu in aceasi masura ca si Moise . Si hai sa-ti dau si un indiciu clar  pentru care isus e om facut "dumnezeu" . A MURIT , si a fost inviat de Dumnezeu.
Evreii intelegeau clar semnificatia "fiul lui Dumnezeu" exact cum si marele preot i-a cerut sa se identifice.
isus nu e un dumnezeu ce s-a intrupat ci un om care a fost inca de la conceptie si pana la moarte sub calauzire divina. Doctrina dumnezeilor intrupati exista doar la pagani.

Bineinteles ca in Noul Testament au patruns si scrieri a unor preoti pagani, chipurile inspiratii divine.
isus e de la Dumnezeu in sensul ca a fost chemat sa propovaduiasca vestea cea buna. Dumnezeu e atotcunoscator, isus nu e.

#26
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Paco, eu cred ca amandoi am fost destul de clari, deci n-are rost sa mai continuam aici. Initiatorul a deschis acest topic intrebandu-se de ce-o fi asa greu sa intelegi adevarul despre Dumnezeu. Ei bine, cred ca te-ai descurcat de minune sa-i arati cat de grave pot fi unele erezii cu privire la Isus.

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 04 februarie 2021 - 12:18, said:

Paco, eu cred ca amandoi am fost destul de clari, deci n-are rost sa mai continuam aici. Initiatorul a deschis acest topic intrebandu-se de ce-o fi asa greu sa intelegi adevarul despre Dumnezeu. Ei bine, cred ca te-ai descurcat de minune sa-i arati cat de grave pot fi unele erezii cu privire la Isus.
  E important sa continuam cu argumente atat din VT cat si din NT ca sa dezvaluim adevarul. Findca ereziile nimicitoare au dus la degradarea intregii omeniri.
Findca foarte multi au renuntat la logica si ratiune si au acceptat minciuna ca adevar spunandu-se ca nu putem intelege singularitatea divina din prisma trinitatii.
Deci isus isi zice "fiul omului" si nu "dumnezeu intrupat", iar voi continuati exact ca paganii ca zeii sau intrupat .

Moise spune  "Dumnezeu (deci Dumnezeu ) va va trimite un profet ca MINE " iar voi ziceti ca e dumnezeu intrupat.  Evreii asteptau profetul, salvatorul , exact ce le-a fost promis de DUMNEZEU, nu vreo treime sau a treia parte a lui Dumnezeu , sa se rupa din cer si sa se faca zigot in pantecele unei femei. Apoi sa se alapteze din sanul ei, sa faca la olitza , sa manance , sa faca foamea . . . .
Paganismul are aceasta trasatura nimicitoare , sa spuna ca regii sunt zei intrupati, si sa ceara omenirii supunere si slujire. Mai nou, in aceasta era , preotii religiilor pagane cer la fel, supunere si slujire oarba, acceptare fara rationare a doctrinelor pagane, cer credinciosilor renuntarea la rationare , findca numai asa ii pot manipula si prosti indemnandu-i sa sarute picturi, sculpturi si cadavre in putrefactie.

#28
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Sf. Ev. Ioan
Capitolul 1
"1.La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2.Acesta era întru început la Dumnezeu.
3.Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4.Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
5.Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o.
6.Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7.Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toți să creadă prin el.
8.Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9.Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10.În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11.Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12.Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13.Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14.Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.
15.Ioan mărturisea despre El și striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16.Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har.
17.Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos.
18.Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
19.Și aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoți și leviți, ca să-l întrebe: Cine ești tu?
20.Și el a mărturisit și n-a tăgăduit; și a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21.Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
22.Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
23.El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
24.Și trimișii erau dintre farisei.
25.Și l-au întrebat și i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu ești Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26.Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L știți,
27.Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost și Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintei.
28.Acestea se petreceau în Betabara, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan.
29.A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el și a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii.
30.Acesta este despre Care eu am zis: După mine vine un bărbat, Care a fost înainte de mine, fiindcă mai înainte de mine era,
31.Și eu nu-L știam; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă.
32.Și a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El.
33.Și eu nu-L cunoșteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis: Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se și rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt.
34.Și eu am văzut și am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu"

Ce zici de asta, Paco?

Leagă "Cuvântul" din citatul de mai sus de "a zis Dumnezeu" din Geneza.

Capitolul 1
"1.La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
2.Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3.Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4.Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.
5.Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.
6.Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7.A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8.Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua.
9.Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10.Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
11.Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeață: iarbă, cu sămânță într-însa, după felul și asemănarea ei, și pomi roditori, care să dea rod cu sămânță în sine, după fel, pe pământ!" Și a fost așa.
12.Pământul a dat din sine verdeață: iarbă, care face sămânță, după felul și după asemănarea ei, și pomi roditori, cu sămânță, după fel, pe pământ. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
13.Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14.Și a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii,
15.Și să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Și a fost așa.
16.A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei și luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopții, și stelele.
17.Și le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18.Să cârmuiască ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19.Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.
20.Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21.A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22.Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23.Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24.Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25.A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26.Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27.Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28.Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
29.Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30.Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.
31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea"

Dacă scormonești în VT o să vezi că Dumnezeu, pe lângă faptul că este stăpânul duhurilor, are în structura Sa mai multe duhuri. (Dumnezeu poate atașa și oamenilor duhuri specializate, duhuri care pot da oamenilor talente sau cunoștințe. Scrie in Biblie despre asta dar, se zice despre anumiți oameni aproape nimicuri, care devin genii brusc și inexplicabil.)

Edited by barbu78, 04 February 2021 - 21:23.


#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 04 februarie 2021 - 21:16, said:



Ce zici de asta, Paco?

Leagă "Cuvântul" din citatul de mai sus de "a zis Dumnezeu" din Geneza.

Capitolul 1
"1.La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2.Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3.Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.

Dacă scormonești în VT o să vezi că Dumnezeu, pe lângă faptul că este stăpânul duhurilor, are în structura Sa mai multe duhuri. (Dumnezeu poate atașa și oamenilor duhuri specializate, duhuri care pot da oamenilor talente sau cunoștințe. Scrie in Biblie despre asta dar, se zice despre anumiți oameni aproape nimicuri, care devin genii brusc și inexplicabil.)
Deci in biblie zice ca Dumnezeu a zis, iar voi ziceti altceva, ca trinitatea a zis.
Ala care spune "Sa fie lumina"  . . . . crezi ca e "trei persoane" ?

Refuz categoric sa cred ca unicul Dumnezeu, creatorul , e "trei persoane" . Findca e ilogic sa fie asa, iar Dumnezeu nu e ilogic.
Plus ca in VT despre Dumnezeu zice ca e Tatal nostru . iar isus nu e , si nici asa zis "duhul sfant" nu e Tatal nostru.
Din ce am inteles, Duhul Sfant e Duhul lui Dumnezeu, adica Duhul Tatalui ceresc. Si isus nu e bagat in aceasta "oala".
Aviz amatorilor de trinitate, cititi biblia cu atentie si nu plecati urechea la inselatori. Dumnezeu e unul, e Tatal din ceruri, asa zice si isus.

#30
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Pai raspunde la Ioan 1, ca ti l-a postat barbu:
La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. [...] Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 05 februarie 2021 - 11:57, said:

Pai raspunde la Ioan 1, ca ti l-a postat barbu:
La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. [...] Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.
Ce sa raspund la o formulare poetica spusa in virtutea entuziasmului  ?
Cuvantul lui Dumnezeu inseamna PROMISIUNEA Lui .
S-a facut trup adica prin isus Dumnezeu si-a pus promisiunea in aplicare. Nu ca isus ar fi Dumnezeu intrupat.

#32
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Omule, citeste bine ca nu te lasa nici limba romana sa spui ca e vorba de o promisiune acolo:

"Cuvantul era cu Dumnezeu, Cuvantul era Dumnezeu. Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi si noi am vazut slava Lui, slava ca a singurului venit de la Tatal. Ioan ·a mărturisit despre El şi a strigat, spunând: „Acesta era Cel despre care am zis"

Daca ai mai mult de 2 clase iti dai seama singur ca e vorba de o persoana acolo.

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 05 februarie 2021 - 12:54, said:

Omule, citeste bine ca nu te lasa nici limba romana sa spui ca e vorba de o promisiune acolo:

"Cuvantul era cu Dumnezeu, Cuvantul era Dumnezeu. Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi si noi am vazut slava Lui, slava ca a singurului venit de la Tatal. Ioan ·a mărturisit despre El şi a strigat, spunând: „Acesta era Cel despre care am zis"

Daca ai mai mult de 2 clase iti dai seama singur ca e vorba de o persoana acolo.
Dragul meu, oricat te-ai stradui sa intelegi mot-a-mot,  ce citesti e o expresie spirituala, nu lua literal ce spune.
E Cuvantul dat, exact cum si tu zici "pe cuvantul meu" , adica promiti ceva . Exact asta a facut si Dumnezeu, adica prin isus isi respecta promisiunea. "Voi pune Duhul Meu in inima lor" a promis Tatal ceresc.  Hristos isus e oglindirea caracterului, fiintei Tatalui din cer, si cine il soarbe spiritual, cum tu iti mananci copii din ochi findca ii iubesti, astfel  va trebui oricine sa-i manance trupul lui isus. Cred ca esti constient ca exprimarea "cine mananca trupul Meu" este o exprimare "duhovniceasca" si nu literala. La fel si cine bea sangele lui, adica traieste suferinta lui, atat cand era lovit si batjocorit, omorat , suferind pe cruce, acestea iti transforma (mantuieste) sufletul.

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
[ https://i.imgur.com/gf9cRy8.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 05 februarie 2021 - 16:14, said:

[ https://i.imgur.com/gf9cRy8.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Convinge-ma cu argumente logice, nu doar cu traduceri aberante facute de trinitari.
Sa repeti doar ce scrie in bible denota impietrirea spiritului, inabilitatea de a intelege mesajul spiritual.

#36
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 05 februarie 2021 - 11:50, said:


Deci in biblie zice ca Dumnezeu a zis, iar voi ziceti altceva, ca trinitatea a zis.
Ala care spune "Sa fie lumina"  . . . . crezi ca e "trei persoane" ?

Refuz categoric sa cred ca unicul Dumnezeu, creatorul , e "trei persoane" . Findca e ilogic sa fie asa, iar Dumnezeu nu e ilogic.
Plus ca in VT despre Dumnezeu zice ca e Tatal nostru . iar isus nu e , si nici asa zis "duhul sfant" nu e Tatal nostru.
Din ce am inteles, Duhul Sfant e Duhul lui Dumnezeu, adica Duhul Tatalui ceresc. Si isus nu e bagat in aceasta "oala".
Aviz amatorilor de trinitate, cititi biblia cu atentie si nu plecati urechea la inselatori. Dumnezeu e unul, e Tatal din ceruri, asa zice si isus.
Paco, Dumnezeu a zis și s-a făcut, Dumnezeu a vorbit și cuvintele Lui Dumnezeu au făcut. Adică, Cuvântul Lui Dumnezeu a făcut lumea. Asta se zice în Geneza și o zice și Ap. Ioan.
Dumnezeu, pe lângă faptul că este stăpânul duhurilor, este făcut dintr-o mulțime de duhuri.
Duhul Sfânt este duhul suprem și este cel mai pur duh și are cea mai mare putere. Posibil, Dumnezeu își poate trimite duhurile care-l compun să facă anumite acțiuni (Apocalipsa vorbește de șase duhuri ale Lui Dumnezeu).
Cuvântul Lui Dumnezeu poate fi duh.
Asta înseamnă că auzul, văzul,... Lui Dumnezeu pot fi duhuri independente, când Dumnezeu vrea.
Dumnezeu își poate întrupa duhurile sau le poate face să locuiască în oameni.
Dumnezeu poate demonta și monta duhurile oamenilor cu scopul de a da talente și cunoștințe oamenilor.
Ieșirea; cap 28.
2.Să faci lui Aaron, fratele tău, veșminte sfințite, spre cinste și podoabă.
3.Să spui dar, la toți cei iscusiți, pe care i-am umplut de duhul înțelepciunii și al priceperii, să facă lui Aaron veșminte sfințite pentru ziua sfințirii lui, cu care să-Mi slujească.
4.Iată dar veșmintele ce trebuie să facă: hoșen, efod, meil, hiton, chidar și cingătoare. Acestea sunt veșmintele sfințite, ce trebuie să facă ei lui Aaron, fratele tău, și fiilor lui, ca să-Mi slujească ei ca preoți.

În NT aveam imaginea Lui Dumnezeu întreg.
Sf. Ev. Matei
Capitolul 3
"1.În zilele acelea, a venit Ioan Botezătorul și propovăduia în pustia Iudeii,
2.Spunând: Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor.
3.El este acela despre care a zis proorocul Isaia: "Glasul celui ce strigă în pustie: Pregătiți calea Domnului, drepte faceți cărările Lui".
4.Iar Ioan avea îmbrăcămintea lui din păr de cămilă, și cingătoare de piele împrejurul mijlocului, iar hrana era lăcuste și miere sălbatică.
5.Atunci a ieșit la el Ierusalimul și toată Iudeea și toată împrejurimea Iordanului.
6.Și erau botezați de către el în râul Iordan, mărturisindu-și păcatele.
7.Dar văzând Ioan pe mulți din farisei și saduchei venind la botez, le-a zis: Pui de vipere, cine v-a arătat să fugiți de mânia ce va să fie?
8.Faceți deci roadă, vrednică de pocăință,
9.Și să nu credeți că puteți zice în voi înșivă: Părinte avem pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate și din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam.
10.Iată securea stă la rădăcina pomilor și tot pomul care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc.
11.Eu unul vă botez cu apă spre pocăință, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălțămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc.
12.El are lopata în mână și va curăța aria Sa și va aduna grâul în jitniță, iar pleava o va arde cu foc nestins.
13.În acest timp a venit Iisus din Galileea, la Iordan, către Ioan, ca să se boteze de către el.
14.Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine?
15.Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat.
16.Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El.
17.Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit."
Aici nu ai ce să interpretezi, nu este nimic mai spiritual decât ce scrie: Duhul Sfânt este Duhul Lui Dumnezeu, Isus este fiul Lui Dumnezeu. O zice Dumnezeu, nu ortodocșii și nici alții!

Ce zice Dumnezeu nu poate fi interpretat!

Am zis adevărul. L-am supărat pe chiriaș și se chinuie să-mi dea o durere de cap.😇😄😅😂🤣😅😂

Edited by barbu78, 05 February 2021 - 20:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate