Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Doctrina crestinismului ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 21 martie 2021 - 12:21, said:


Voiam sa stiu daca biserica a pierdut credinciosi din cauza criticii noului testament

N-a pierdut, a castigat.
Ruperea crestinismului in mii de secte si sectulete reprezinta de fapt ruperea hainelor lui Hristos si impartirea lor intre soldatii romani, in timpul rastignirii. Numai ca aceste bucati de haine au dus la cresterea credintei in Hristos, prin minunile care se faceau prin ele. Iar aceste haine, la Schimbarea la fata, cand Hristos si-a aratat chipul de Dumnezeu, erau tot intregi si nu puteau fi rupte, asa cum nu pot fi rupte hainele niciunui Dumnezeu.
Adica, se va vedea candva ca aceste haine, desi par rupte, sunt una. Adica, desi acum se razboiesc intre ele, asa cum a prorocit Hristos, ca va aduce razboi si nu pace, candva Crestinismul va fi iarasi una.

View PostARPA, on 29 martie 2021 - 23:33, said:

Desi nu sunt de acord cu ideile tale cu marile „realizari” facute de oameni dupa Iluminism ,pozitivism ,etc ....sunt de acord cu privire la ideea de profetie ,profetia lu Daniel este una care pare a fi fost scrisa dupa ce faptele s-au intamplat si la fel cu Apocalipsa  lu Ioan am o obiectie cu privire la un punct din ea ,in schimb profetii generaliste de genul ca Dumnezeu il va trimite pe Isus sa vesteasca evanghelia nu incalca  principiul liberului arbitru ,ori profetia cu Apocalipsa pamantului ori a universului va avea loc- nu e trasa de par pt ca pana la urma soarele isi va consuma combustibilulul si universul va lua sfarsit la un moment dat  .

Universul s-a sfarsit deja, noi traim in trecut. N-ar fi rau sa te pui mai bine la punct cu fizica si cu notiunea de spatiu-timp.

#56
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postjimi91, on 03 februarie 2021 - 21:06, said:

Noi credem ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, ca a murit pentru pacatele noastre si ca exista sfantul duh care ne calauzeste.

Crezul spune foarte clar in ce credem (google it)

Sfanta Treime - Dumnezeu este format din Tatal, Fiul si Sfantul Duh

Deci, Tatal este Dumnezeu, Fiul este Dumnezeu si Sfantul Duh este Dumnezeu, dar, Tatal nu este Fiul, Tatal nu este Sfantul Duh, Fiul nu este Tatal, Fiul nu este Sfantul Duh, Sfantul Duh nu este Tatal, Sfantul Duh nu este Fiul

De ce credeti ca este atat de greu de explicat divinitatea lui |Dumnezeu ?

Doi la mana, din cate stiu eu, la consiliul din Niceea (300 AD) s-a definit aceasta doctrina. Inainte de consiliul din Niceea, oamenii in ce credeau ? A reprezentat acel consiliu o reforma a crestinismului ? Au mai fost alte reforme de-a lungul timpului ?
Legea Lui Dumnezeu ce zice?
Ce este mai mare: legea oamenilor sau legea Lui Dumnezeu?
Legea Lui Dumnezeu trebuia completată de om?

Doctrina creștinismului este o găselniță care încearcă să facă ordine în relația cu Legea Lui Dumnezeu și cu Dumnezeu.

Creștinii, la fel ca evreii trebuie să aibă doar Legea.

#57
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

View Postbarbu78, on 14 martie 2023 - 10:52, said:

Legea Lui Dumnezeu ce zice?
Ce este mai mare: legea oamenilor sau legea Lui Dumnezeu?
Legea Lui Dumnezeu trebuia completată de om?

Doctrina creștinismului este o găselniță care încearcă să facă ordine în relația cu Legea Lui Dumnezeu și cu Dumnezeu.

Creștinii, la fel ca evreii trebuie să aibă doar Legea.
No bine, ai inviat si tu un topic din 2021 . . . .
Bine ai revenit colegu . . .  dar tu ce doctrina agreezi ? Posted Image

#58
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pentru mine Legea este suficientă!
Am avut deschis subiect nou dar, i-a deranjat realitatea pe unii și mi-a disparut totul.
Nu este corect să cenzurezi pe cineva care prezintă realitatea așa cum o zice Dumnezeu!
Nu este corect să schimbi Legea Lui Dumnezeu!

Am câteva subiecte frumoase.
Le voi posta îmbrăcate sau în stare difuză.

Edited by barbu78, 14 March 2023 - 11:37.


#59
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

View Postbarbu78, on 14 martie 2023 - 11:36, said:

Pentru mine Legea este suficientă!
Am avut deschis subiect nou dar, i-a deranjat realitatea pe unii și mi-a disparut totul.
Nu este corect să cenzurezi pe cineva care prezintă realitatea așa cum o zice Dumnezeu!
Nu este corect să schimbi Legea Lui Dumnezeu!
Eu am aflat ca asa zis  lLegea lui Dumnezeu sunt de fapt ziceri, nu porunci, nu legi .
Decalog insemnand 10 ziceri ale lui Dumnezeu,
si ele suna diferit de ce ai citit pana acum.
De exemplu asa zis porunca a 6-a "sa nu ucizi ", in adevar spune "tu nu vei ucide ", la fel si cu celelalte porunci, deci in realitate Dumnezeu face un legamant ca atunci cand vei ajunge sa-l cunosti, tu nu vei ucide, nu vei minti, nu vei fura . . . .
Asa ca , Legea aia nu iti ajuta cu nimic  ci cunoasterea Lui te va ajuta.

#60
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Pe Dumnezeu îl poți cunoaște doar parțial.
Biblia nu mai este pură.

#61
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022

View Postbarbu78, on 14 martie 2023 - 11:48, said:

Pe Dumnezeu îl poți cunoaște doar parțial.
Biblia nu mai este pură.
Biblia nu, dar eu zic ai toate sansele sa-L cunosti daca incepi sa ai o relatie cu EL.
Deaia si zice despre iov ca  a "umblat" cu Dumnezeu.
Adica sa ai o relatie continua cu EL.

#62
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021

View Postbarbu78, on 14 martie 2023 - 11:39, said:

Pentru mine Legea este suficientă!
Am avut deschis subiect nou dar, i-a deranjat realitatea pe unii și mi-a disparut totul.
Nu este corect să cenzurezi pe cineva care prezintă realitatea așa cum o zice Dumnezeu!
Nu este corect să schimbi Legea Lui Dumnezeu!

Am câteva subiecte frumoase.
Le voi posta îmbrăcate sau în stare difuză.

La ce lege te referi mai exact?

#63
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
https://www.bibleinf...ea-lui-dumnezeu

View PostPaco_ste1, on 14 martie 2023 - 11:51, said:


Biblia nu, dar eu zic ai toate sansele sa-L cunosti daca incepi sa ai o relatie cu EL.
Deaia si zice despre iov ca  a "umblat" cu Dumnezeu.
Adica sa ai o relatie continua cu EL.
Biblia pură este magică!

O mulțime de lucruri foarte importante din Biblie au fost scoase sau strâmbate rău de tot, mai ales la horortodocși, dar și la cultele neoprotestante.

Edited by barbu78, 16 March 2023 - 21:26.


#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
Te-ai dat cu adventiștii, Barbu? Posted Image

#65
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu!
Am făcut ce am promis.
Căutând ce mi se potrivește, am constatat că, până să mă apuc serios de treaba, trebuie să studiez mult.
Dintre creștini, catolicii sunt cei mai corecți și mai bine pregătiți ortodocșii sunt vai de mama lor.
Penticostalii se joacă cu 🔥, adventiștii visează...
Sunt mai atras de VT dar, nu pot să fiu subiectiv.

Am dovezi clare că noi, creștinii suntem pe arătură.

Din păcate, un moderator mi-a eliminat două subiecte. Aveam de gând să demonstrez cu dovezi clare că suntem pe drumuri greșite.
Legea Lui Dumnezeu este cea importantă, doctrina și dogmele creștine nu pot sa-L completeze pe Dumnezeu.
Nu putem pretinde, prin dogme și doctrine, că Dumnezeu este altfel decât chiar El zice.

Edited by barbu78, 17 March 2023 - 20:38.


#66
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbarbu78, on 17 martie 2023 - 20:37, said:

Aveam de gând să demonstrez cu dovezi clare că suntem pe drumuri greșite.
Nu e cazul să demonstrezi chiar nimic, Barbule!
Trei cuvinte trebe doar spuneți și toată lumea e convinsă că sunteți pe arătură din toate punctele de vedere.
Deci e crystal clear pentru întreaga planetă.

#67
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Îmi pierd timpul...

Doamne ajută!

#68
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007
Da, ai competențe remarcabile în domeniu...

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 17 martie 2023 - 20:37, said:

Nu putem pretinde, prin dogme și doctrine, că Dumnezeu este altfel decât chiar El zice.

Tot oamenii au vorbit în numele Lui, și în Vechiul testament. :facepalm:

View Postbarbu78, on 17 martie 2023 - 20:37, said:

Dintre creștini, catolicii sunt cei mai corecți și mai bine pregătiți

Cei mai corecți și mai bine pregătiți suntem eu și Jakob, experți în Scripturi (Jake este totuși, elevul meu!), ce înveți aici cu noi, nu găsești în altă parte!Posted Image

#70
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostSfantul Jakob, on 17 martie 2023 - 21:17, said:

Da, ai competențe remarcabile în domeniu...
Am!
Cultele creștine sunt în mocirla lor subiectivă.
Situația creștinismului este aproape similară cu cea a adventiștilor în relație cu restul cultelor creștine.

Dacă Dumnezeu a pedepsit îngerii pentru că s-au împreunat cu pământencele, cu atât mai mult, Dumnezeu nu poate avea un copil cu o pământeanca, indiferent de metoda de conceptie!

Evreii, din acest motiv, nu vor accepta că Isus este fiul Lui Dumnezeu.
O zic evreii, o zic și musulmanii.
Isus, poate fi doar purtătorul de cuvânt al Lui Dumnezeu!

Al cui fiu este Isus?



Cui îl sacrifică Dumnezeu pe Isus?
Dacă Isus a fost sacrificat, Isus trebuia să rămână mort!
Dumnezeu nu joacă alba-neagra cu așa ceva!

Neamurile nu sunt urmașii lui Adam și ai Evei, neamurile sunt urmașii oamenilor făcuți în ziua a 6-a.
Ce treabă avem noi, neamurile, cu păcatul Evei și al lui Adam?

Isus zice să ne rugăm Lui Dumnezeu și atât!

#71
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021

View Postbarbu78, on 19 martie 2023 - 11:05, said:

a) Cultele creștine sunt în mocirla lor subiectivă.
Situația creștinismului este aproape similară cu cea a adventiștilor în relație cu restul cultelor creștine.

b) Dacă Dumnezeu a pedepsit îngerii pentru că s-au împreunat cu pământencele, cu atât mai mult, Dumnezeu nu poate avea un copil cu o pământeanca, indiferent de metoda de conceptie!

c) Evreii, din acest motiv, nu vor accepta că Isus este fiul Lui Dumnezeu.
O zic evreii, o zic și musulmanii.
Isus, poate fi doar purtătorul de cuvânt al Lui Dumnezeu!

d) Al cui fiu este Isus?

e) Cui îl sacrifică Dumnezeu pe Isus?
Dacă Isus a fost sacrificat, Isus trebuia să rămână mort!
Dumnezeu nu joacă alba-neagra cu așa ceva!

f) Neamurile nu sunt urmașii lui Adam și ai Evei, neamurile sunt urmașii oamenilor făcuți în ziua a 6-a.
Ce treabă avem noi, neamurile, cu păcatul Evei și al lui Adam?

g) Isus zice să ne rugăm Lui Dumnezeu și atât!

a) Nu este nicio mocirlă subiectivă (de unde ai mai scos și perla asta?), cultele creștine au ca bază scripturile grecești-creștine, pe care le interpretează fiecare după bunul său plac...
Adventiștii acceptă dogma treimii, ceea ce îi bagă în aceeași oală cu celelalte culte mainstream... eventual alte culte creștine, gen martorii lui Iehova, creștinii după Branham, cristadelfienii, unitarienii biblici etc pot fi considerați în afara ariei principale creștine, și asta datorită faptului că resping dogma treimii și acceptă monoteismul pur...

b) Nu îi poți compara pe îngeri cu Dumnezeu, El este Dătătorul vieții și dacă El stabilește că trebuie să aibă un fiu cu o pământeancă (în scopul salvării rasei umane) va avea, nimeni nu-L poate condamna... bine, nu a avut, dar teoretic poate să aibă dacă El consideră de cuvință...

c) Evreii au acceptat că David, Solomon și alții, au fost fiii lui Dumnezeu, așa îi numesc scripturile... iar legat de Isus, el nu putea fi decât un fiu ceresc al lui Dumnezeu sau un simplu om...

d) Dacă a existat înainte de universul material, înseamnă că Isus este Arhanghelul Mihail, dacă nu a avut o preexistență, înseamnă că Isus a fost un simplu evreu adoptat de YHWH ca fiu al Său, așa cum au fost și înaintașii lui...

e) Lui Însuși!

f) Neamurile sunt urmașii lui Noe (noahizi) și ai celor trei fii ai săi, Sem, Ham și Iafet, incusiv evreii, care se trăgeau dintr-un trib semit... deci practic, toată rasa umană se trage din Adam și Eva...

g) Corect! :check:

Edited by heartu, 19 March 2023 - 12:38.


#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbarbu78, on 19 martie 2023 - 11:05, said:

Dacă Isus a fost sacrificat, Isus trebuia să rămână mort!
Dumnezeu nu joacă alba-neagra cu așa ceva!

Aici ai o bilă albă de la mine! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate