Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

BECURI LED - temperatura de culoare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 05.11.2018
Am o intrebare la temperatura de culoare a becurilor led. In momentul in care la un bec led ii scoti balonul se modifica si temperatura de culoare ? Are cumva balonul
un luminofor care da temp. de culoare . Am facut azi un experiment si anume - am scos balonul unui bec led si am observat ca gradul de iluminare a crescut de
doua ori - inainte vreo 2000 de luxi apoi de 4000 luxi masurat la aceeasi distanta tinand cont de lungimea balonului . Am achizitionat niste becuri de 4000k pt. sursa suplimentara de iluminare a rasadurilor pt. aceasta perioada si as vrea sa stiu daca modific temp. de culoare in caz ca le dau jos balonul . Ar fi mai multe avantaje
fara balon - grad de iluminare mai mare - gabarit redus - racire mai buna a ledurilor .
Deci da temperatura de culoare - ledurile sau balonul .
  Multumesc !

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016
La plante e importanta lungimea de unda a luminii nu temperatura de culoare.Exista studii destule pe aceasta tema.Trebe sa stii engleza si sa ai internet.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Editat de MembruAnonim, 15 ianuarie 2021 - 19:24.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.543
  • Înscris: 06.01.2007
Interesant ca ai masurat intensitate dubla de lumina dupa scoatelea balonului.
Eu din ce stiu balonul are doar rol de difuzie. Daca ar fi cu luminofor, ar trebui sa scada lumina dupa ce scoti balonul.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.199
  • Înscris: 30.04.2007

 Kean, on 15 ianuarie 2021 - 19:18, said:

Exista studii destule pe aceasta tema.Trebe sa stii engleza si sa ai internet.

cauta pe siteurile romanesti de acvaristica. este destula documentatie, preluata si tradusa, plus articole orignale ale celor care au experimentat iluminarea cu leduri.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.699
  • Înscris: 29.03.2006
Unele da, altele nu, depinde de model.

La unele e doar de difuzie, la altele poate avea fi fluorescenta.

Daca are fluorescenta, poate sa creasca iluminarea din doua motive simultan:
1. Ca si la cele doar pt difuzie, se pierde lumina in stratul alb din balon.
2. Stratul fluorescent este excitat cu fotoni de energie mai mare in spectrul albastru inaintat spre uv, si evident reconversia fluorescenta are si ea un randament si pierderi de luminozitate, plus pierderea generarea de fotoni cu energie mai mica in spectru larg cu temperatura de culoare mai mica.

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.141
  • Înscris: 24.04.2013
Temperatura de culoare e data de fosforul care ‘converteste’ lumina data de led-uri in lumina mai mult sau mai putin galbena/alba. Probabil te referi la balonul ‘mat’, si eu din ce stiu acela foloseste la difuzia luminii. Intr-adevar scade intensitatea, dar vezi ca exista si becuri cu balonul complet transparent (un exemplu la intamplare: <https://www.hornbach...047/produs.html>). Nu sunt sigur daca acel balon are si rol de a mentine o atmosfera protectoare - la becurile cu incandescenta era esentiala (gaze inerte), altfel se ardeau imediat.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
A crescut numarul de lucsi pentru ca balonul difuzeaza lumina. Ledul simplu lumineaza oarecum concentrat.
Daca mutai aparatul cu care ai masurat spre lateralul becului ai fi avut mai multi lucsi cu balonul pus.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.841
  • Înscris: 03.02.2007
Luxi?

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca e pentru rasaduri probabil ca e mai bine sa scoti balonul daca pui becurile incat rasadurile sa fie luminate uniform.

 Digix, on 15 ianuarie 2021 - 19:37, said:

Luxi?
Stiam lucsi. Nu mai caut in dex.
Poate gresesc. Merci, oricum.

Editat de underb, 15 ianuarie 2021 - 19:40.


#11
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 05.11.2018
Stiu ca este importanta lungimea de unda . Am acum experimental cateva fire de ardei sub un bec de 4000k si se comporta ok , au frunza verde (deci fotosinteza este ok) si nici nu au crescut in inaltime . Am gasit in comert bec led pt. plante pe care scrie tot 4000k dar te rupe la buzunar . Am vazut la firme mari de profil horticol ca foloseste tuburi cu led tot de 4000k (folosite in general pt. iluminare hale industriale ).In faza de rasad plantele folosesc mai mult spectrul albastru si putin rosu ceea ce 4000k asigura .

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Oricum balonul, daca e sa modifice in vreun fel temperatura de culoare, doar atenueaza anumite parti ale spectctrului. Nu amplifica o anumita parte sa zici ca pierzi din lumina la lungimea de unda care te intereseaza daca il scoti.
Deci se poate scoate fara probleme.

Editat de underb, 15 ianuarie 2021 - 19:50.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.699
  • Înscris: 29.03.2006
Acum trendul e de becuri cu filamente led, care rezolva iluminarea omnidirectionala, si daca sunt mai multe filamente se poate creste pana la dublare randamentul daca sunt fortate mai putin, si creste si durata de viata - exista o serie speciala de Philips exclusiv pt Dubai cu mai multe filamente, cu randament dublu fata de cele mai bune disponibile in restul lumii, au ajuns sa scoata din 3W lumina echivalenta cu 60W incandescent. E putin insa, eu incandescente puneam care 4 x 75 W Osram Kripton care sunt o specie de halogene cu randament marit cu 10% deci 82,5W echivalent si temperatura marita la 2800K, chiar daca nu erau inscriptionate ca halogene, si tineau si mult. Si daca nu gaseam Kripton 75, tot de 75  puneam Osram. Philips de 75 luminau ca Osram de 60W si culmea se ardeau mult mai repede cu toate ca erau subvoltate, se evapora filamentul mai prost.
La CFL nu pun sub Osram de 23W, cate 4, respectiv doua Silvania de 23W de 4000 K si doua Osram de 23W de 2700K.
Pe LED nu puneam sub 4 x 14W, dar cu filamente mai multe de ultima generatie Osram sunt si de 11W bunicele echivalate la 100W incandescent.
La temperatura de culoare pt uz casnic eu prefer 3300 - 3500 K, si daca nu gasesc combin 4000 cu 3000 sau cu 2800-2700.
De 4000 K, pt ca spectrul nu e natural si e varzuit, arata ca de 6000 vazut prin sticla verde  si la CFL si la LED pt ca LEDurile albe sunt cu pastila fluorescenta peste LED albastru inaintat spre UV, si amestecul de substante fluorescente e facut cat mai ieftin.
Iar de 2700 dau lumina prea calda in sens cromatic, prea orange, si grizeaza substractiv culorile reci in limbaj plastic, albastru, verde, violet se grizeaza.
3300-3500K e o lumina clar mai alba, dar totusi inca foarte clar calda.
In spectrul natural adevarat, si 5700K e foarte cald, cum filmeaza uzual americanii cu lumina de golden hour, si 6000 K naturala e lumina neutra cum se calibreaza monitoarele profesionale. Insa 6000 K de becuri arata mult mai albstru, iar cele de 6400 arata ca de 8000 K...

Editat de loock, 15 ianuarie 2021 - 20:09.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015
Am primit si eu zilele astea la recomandari clipul lui bigclive cu becurile din Dubai :)
Dar la plante nu e nevoie de lumina difuzata.

#15
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 05.11.2018

 underb, on 15 ianuarie 2021 - 19:39, said:

Daca e pentru rasaduri probabil ca e mai bine sa scoti balonul daca pui becurile incat rasadurile sa fie luminate uniform.


Stiam lucsi. Nu mai caut in dex.
Poate gresesc. Merci, oricum.
Vad ca esti in domeniu .

#16
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 05.11.2018

 underb, on 15 ianuarie 2021 - 19:39, said:

Daca e pentru rasaduri probabil ca e mai bine sa scoti balonul daca pui becurile incat rasadurile sa fie luminate uniform.


Stiam lucsi. Nu mai caut in dex.
Poate gresesc. Merci, oricum.
E corect ambele variante . Am masurat din nou si intensitate mult mai mare fara balon atat la margine cat si pe cetrul becului .

 Digix, on 15 ianuarie 2021 - 19:37, said:

Luxi?
https://www.dictionarroman.ro/?c=lucsi

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Balonul crește unghiul de împrăștiere a lumii, e normal ca fără balon să crească intensitatea luminoasă sub led.
Așa mai bine cauți leduri montate în neoane sau folosești direct benzi de led pentru exterior.

#18
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 05.11.2018

 Kean, on 15 ianuarie 2021 - 19:18, said:

La plante e importanta lungimea de unda a luminii nu temperatura de culoare.Exista studii destule pe aceasta tema.Trebe sa stii engleza si sa ai internet.
Stiu ca conteaza lungimea de unda . Nimeni nu va reusi sa obtina artificial lumina produsa de soare . Pt faza de rasad legume este nevoie de un spectru mai intens de albastru si mai puti rosu ceea ce 4000-5000k il asigura satisfacator . La inflorire si fructificare trebuie o lumina mai calda cu mai mult rosu - faza de care nu mai avem nevoie ca vine primavara cu lumina naturala . Pe mine ma intereseaza acum cand ziua este scurta , zile cu nori , pt. a suplimenta cat de cat lumina naturala . Intrebarea era daca dau jos balonul mat al becurilor led influenteaza temperatura de culoare ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate