Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Regulator gaz bransament probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010
Buna ziua, la instalația de gaz dupa contor este montat un regulator de gaz tip DKR, vezi foto, problema este ca valva care permite să treacă gazul nu sta deschisa.Au venit cei de la gaz, au tras de butonul care este protejat de capacul de plastic alb,foto 2, după o oră a sărit si s- a inchis din nou.Valva asta inchide gazul cand este presiunea prea mare sau prea mica dar nu este din cauza presiunii pentru ca vecini nu au nici o problema, locuiesc la casa si santem pe aceeasi retea.Nu pot sa stau sa-i chem tot timpul pe cei de la gaz acum pe timpul iernii doar sa tragă de butonul asta si apoi sa se închidă dupa ce pleaca.Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Daca il blochez pe deschis, trag de el se deschide valva si apoi il blochez, este vreo problema?
Multumesc.

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,268
  • Înscris: 13.03.2017
Este vreo problema daca il inchizi ?
DA - te vedem la stiri Posted Image

Nu-ti baga nasul pe acolo pentru ca s-ar putea sa regreti
Regulatoarele astea se calibreaza - au un arc de reglare
Cam asta ar trebui sa faca berbecii aia de la gaze
Sa-l calibreze
Cauta o firma sau persoana autorizata sa arunce o privire in el

Edited by Naijax, 11 December 2020 - 14:59.


#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014
Am patit asa ceva si eu.
Toot intra centrala in avarie , "lipsa flacara" = lipsa gaz. Am desfacut teava de intrare in centrala si am vazut ca nu vine gaz. Am descoperit acel "armator" si am tras de el si,,, surpriza ! A venit gazul. Dupa un timp, la fel.Am chemat pe ala ce a facut bransamentul sa vina sa rezolve problema. Tinand cont ca sa-i luat banii, nu a venit.
Am sunat la Delgaz Grid= E-on(=furnizorul meu), le-am spus care este problema si mi-au trimis o echipa ce au calibrat regulatorul (era deschis si venea gazul cu un debit- sper sa nu gresesc, de vreo 3 ori mai mult). (Timpul intre telefonul dat la furnizor si rezolvarea problemei a fost de circa o ora si jumatate, din care la meseriasi cam 5 minute).De atunci nici o problema.
(O perioada am avut o piatra pe post blocator).

#4
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postnictdr, on 11 decembrie 2020 - 14:37, said:

Nu pot sa stau sa-i chem tot timpul pe cei de la gaz acum pe timpul iernii doar sa tragă de butonul asta si apoi sa se închidă dupa ce pleaca.

Ba da, cheama-i! Si de 10 ori pe zi, pana-i disperi si fac treba ca lumea. Nu se rezolva doar tragand de buton.

#5
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010

View PostNaijax, on 11 decembrie 2020 - 14:59, said:

Este vreo problema daca il inchizi ?
DA - te vedem la stiri Posted Image

Nu-ti baga nasul pe acolo pentru ca s-ar putea sa regreti
Regulatoarele astea se calibreaza - au un arc de reglare
Cam asta ar trebui sa faca berbecii aia de la gaze
Sa-l calibreze
Cauta o firma sau persoana autorizata sa arunce o privire in el
Regulatorul este de ani de zile, deci a fost calibrat, se decalibreaza singur? I-am sunat pe astia de la gaz si mi-au raspuns ca sa-l blochez ca nu este nici o problema , acum nu stiu ce sa mai cred.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Am patit-o si eu cu valva aia. Solutia a fost gasita de cei de la gaze si au pus un carlig de rufe.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003
Ori reteaua nu are presiune suficienta si declanseaza inchiderea ori e reglat prost. Se cere inlocuire si gata. Sunt unele mai moderne cu autoamorsare care nu mai inchid aiurea, ca si la noi au fost odata unele nasoale si cand inchideau gazul nu mai reveneau si nimeni nu stia sa umble la ele, compania le-a inlocuita dupa reclamatii.

Edited by andreic, 11 December 2020 - 16:27.


#8
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010

View Postliviu_np, on 11 decembrie 2020 - 16:00, said:

Am patit-o si eu cu valva aia. Solutia a fost gasita de cei de la gaze si au pus un carlig de rufe.
da, asa mi-au spus si mie cei de la gaz.

View Postandreic, on 11 decembrie 2020 - 16:25, said:

Ori reteaua nu are presiune suficienta si declanseaza inchiderea ori e reglat prost. Se cere inlocuire si gata. Sunt unele mai moderne cu autoamorsare care nu mai inchid aiurea, ca si la noi au fost odata unele nasoale si cand inchideau gazul nu mai reveneau si nimeni nu stia sa umble la ele, compania le-a inlocuita dupa reclamatii.
Stiti cumva cum se  numesc ca stiu ce sa le solicit, sau poate o foto?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate