Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

inviat dupa 3 zile

* * - - - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
338 răspunsuri în acest subiect

#181
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajRobert180374, pe 13 decembrie 2020 - 12:18, a scris:

Io cred că da. Din răsputeri. Care cât îl ține Posted image
amin!

#182
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

Vizualizare mesajRobert180374, pe 13 decembrie 2020 - 12:12, a scris:

Păi chiar așa e, autoritățile e doar treaba lor ce fac cu banii. Dumneata și cu mine n-avem nici un cuvĂąnt de spus Ăźn privința asta.
Taxele și impozitele reprezintă Ăźn primul rĂąnd o contribuție obținută prin extorcare, deci nu benevolă și asta Ăźn mod logic are impact tocmai negativ asupra bunului mers al societății. Dar are impact pozitiv asupra bunei funcționări a unui ”stat laic” a cărui existență numa pă asta se bazează.
Io nu zic că martorii să nu plătească taxe și impozite, e treaba fiecăruia ce face cu banii lui, cui Ăźi donează sau de cine se lasă jefuit. Io zic numa că, avĂąnd Ăźn vedere că doar din taxe se Ăźnfăptuiesc toate ororile astea colective, măcar să nu ne mĂąndrim cu ”cinstita” noastră contribuție.

Nu este vorba despre mândrie, ci despre corectitudine, așa i-a învățat Isus, așa procedează:


"13  Apoi au trimis la el pe unii dintre farisei și dintre membrii partidului lui Irod,+ ca să-l prindă prin vorbele lui.+ 14  Când au sosit, i-au zis: „Învățătorule, știm că spui adevărul și că nu-ți pasă de nimeni, pentru că nu te uiți la înfățișarea oamenilor, ci predai calea lui Dumnezeu potrivit adevărului.+ Este permis să i se plătească impozit* Cezarului sau nu? 15  Să plătim sau să nu plătim?“+ Dându-și seama de ipocrizia lor, el le-a zis: „De ce mă puneți la încercare? Aduceți-mi un dinar să mă uit la el“.+ 16  Ei i-au adus unul. Și el le-a zis: „Ale cui sunt chipul acesta și inscripția aceasta?“ Ei i-au zis: „Ale Cezarului“.+ 17  Atunci Isus a zis: „Dați Cezarului ce este al Cezarului+ și lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu“.+ Și au fost impresionați de el."
      Marcu 12:13-17 TLN


Ce face Cezarul cu banii, e problema lui, el răspunde în fața lui Dumnezeu pentru crimele comise, nu cei care își plătesc birul la stat (cu japca)...

Editat de heart_of_ice, 13 decembrie 2020 - 12:25.


#183
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011
Robo, cum mai stai cu platitudinile? :P

#184
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 13 decembrie 2020 - 12:15, a scris:

bagabontule de iehovist care esti tu! :P

Vezi că te țin minte Dude! :lol:

#185
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:26, a scris:

Vezi că te țin minte Dude! Posted image
sa fii sanatos! Posted image

Editat de Dude_2nd, 13 decembrie 2020 - 12:27.


#186
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

Vizualizare mesajRobert180374, pe 13 decembrie 2020 - 12:18, a scris:

Io cred că da. Din răsputeri. Care cĂąt Ăźl ține Posted image

Asta de la Satan Diavolul vine, să știi... în primul rând gândește-te la consecințe...

#187
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:28, a scris:

Asta de la Satan Diavolul vine, să știi... în primul rând gândește-te la consecințe...
are dreptate Robo.
biru Cezarului trebe diminuat prin mijloacele legale, la minimum.
consecinta ar fi ca n-ar mai putea klaunis sa-si plateasca bascalia alba, cu cei 2% din pib... mare branza! Posted image ca de spitale si catedrale oricum i se indoae banana. Posted image

Editat de Dude_2nd, 13 decembrie 2020 - 12:32.


#188
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.719
  • Înscris: 25.11.2013

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:22, a scris:

Nu este vorba despre mândrie, ci despre corectitudine, așa i-a învățat Isus, așa procedează:


"13  Apoi au trimis la el pe unii dintre farisei și dintre membrii partidului lui Irod,+ ca să-l prindă prin vorbele lui.+ 14  Când au sosit, i-au zis: ‾Învățătorule, știm că spui adevărul și că nu-ți pasă de nimeni, pentru că nu te uiți la înfățișarea oamenilor, ci predai calea lui Dumnezeu potrivit adevărului.+ Este permis să i se plătească impozit* Cezarului sau nu? 15  Să plătim sau să nu plătim?“+ Dându-și seama de ipocrizia lor, el le-a zis: ‾De ce mă puneți la încercare? Aduceți-mi un dinar să mă uit la el“.+ 16  Ei i-au adus unul. Și el le-a zis: ‾Ale cui sunt chipul acesta și inscripția aceasta?“ Ei i-au zis: ‾Ale Cezarului“.+ 17  Atunci Isus a zis: ‾Dați Cezarului ce este al Cezarului+ și lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu“.+ Și au fost impresionați de el."
  Marcu 12:13-17 TLN


Ce face Cezarul cu banii, e problema lui, el răspunde în fața lui Dumnezeu pentru crimele comise, nu cei care își plătesc birul la stat (cu japca)...
Bine domle... și ție un exemplu cu șmecheri fraieriți cu însăși prea-șmecheria lor îți este îndemn la cetățenia model.

#189
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:28, a scris:

Asta de la Satan Diavolul vine, să știi... în primul rând gândește-te la consecințe...
Dorinta de a pacali, insela, sau sa ai o atitudine subversiva fata de autoritati e demonica.

Dar sa discutam acum despre vorbirea lui isus . . .  vorbea "codificat" incat unii din ucenici au ales sa-l paraseasca. Eu nu inteleg acest gest al lui isus. Daca vrei sa te faci inteles atunci ai obligatia de a vorbi pe intelesul aceluia caruia te adresezi. Altfel se considera aiureala. Asta au inteles ucenicii, ca isus vorbeste fara sens.

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 13 decembrie 2020 - 12:22, a scris:

Robo, cum mai stai cu platitudinile? Posted image
Vad ca are in avatar harta aia speciala care iti da si raspunsul.
Am io pentru el niste intrebari insa nu cred ca are curaj sa raspunda. Posted image

#190
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajpacopaco1967, pe 13 decembrie 2020 - 12:33, a scris:

Dorinta de a pacali, insela, sau sa ai o atitudine subversiva fata de autoritati e demonica.
nu e vorba de a insela, e vorba de o ajustare honesta ce trebe aplicata fara mila, in limitele legii.
sa nu facem pe mimozele, Paco. Cand ai vandut ultima data rosii din solaru propriu, fara chitanta fiscala? Posted image

anyway, statu si-a pierdut de mult conditia de "slujitor a lu Dumnezo". Deci cooperarea cu el trebe sa ramaie in limitele legii, insa redusa la minim posibil. asta inseamna si renuntarea la vot, neacceptarea de slujbe in dregatoriile lui, etc. :)

Editat de Dude_2nd, 13 decembrie 2020 - 12:38.


#191
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
A înviat a 3-a zi...

#192
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.719
  • Înscris: 25.11.2013

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:28, a scris:

Asta de la Satan Diavolul vine, să știi... în primul rând gândește-te la consecințe...
Păi da. Depinde de cum vezi consecințele. Io văd ca și consecință a ”nepăsării civice” o scădere proporțională a consecințelor dezastruoase ale manifestărilor ”autorității” în viața individuală.
Dumneata probabil vezi din contra, anume că fără contribuția silnică a cetățeanului model nu există civilizație.

#193
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:07, a scris:

Ce copy-paste visezi Xlandere? Tot ce am scris, am scris din inspirație proprie sau mă rog, poate Iehova m-a inspirat... să vii tu acum și să mă acuzi de copy-paste... e cam nesimțeală pe față, ai vreo dovadă că e copy-paste... și vezi că se poate verifica chestia asta... da da...
Din doctrina lor falimentara ai scris, ai luat aceleasi idei si le-ai inflorit ducandu-le la apogeul ereziei doctrinare de sorginte liberala-progresista din ultimele doua veacuri, de cand falsa "renastere" a preluat vechile erezii si a nascut toate sectele astea monstruoase ce neaga invataturile Apostolilor.

#194
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajpacopaco1967, pe 13 decembrie 2020 - 12:36, a scris:


Vad ca are in avatar harta aia speciala care iti da si raspunsul.
Am io pentru el niste intrebari insa nu cred ca are curaj sa raspunda. Posted image
mah... tu ai rau obicei de a judeca (eronat) userii dupa avatarele lor... :P

Vizualizare mesajbarbu78, pe 13 decembrie 2020 - 12:39, a scris:

A înviat a 3-a zi...
vezi ca esti off... :P

#195
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.099
  • Înscris: 24.11.2016

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 13 decembrie 2020 - 12:48, a scris:

mah... tu ai rau obicei de a judeca (eronat) userii dupa avatarele lor... :P
Spun multe avatarele alea. :idea: Aparentele nu inseala niciodata.

#196
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajXlander, pe 13 decembrie 2020 - 12:50, a scris:

Spun multe avatarele alea. Posted image Aparentele nu inseala niciodata.
da? a lu Paco, ma rog, ce-ti spune? Posted image

Editat de Dude_2nd, 13 decembrie 2020 - 12:53.


#197
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

Vizualizare mesajXlander, pe 13 decembrie 2020 - 12:44, a scris:

Din doctrina lor falimentara ai scris, ai luat aceleasi idei si le-ai inflorit ducandu-le la apogeul ereziei doctrinare de sorginte liberala-progresista din ultimele doua veacuri, de cand falsa "renastere" a preluat vechile erezii si a nascut toate sectele astea monstruoase ce neaga invataturile Apostolilor.

Învățătura apostolilor a fost restabilită de martori...

Deci nu e copy-paste?! :)

#198
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajheart_of_ice, pe 13 decembrie 2020 - 12:55, a scris:

Învățătura apostolilor a fost restabilită de martori...

Deci nu e copy-paste?! Posted image
nu in totalitate.
ai uitat pounca a patra. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate