Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Calculator vechime munca ( Excel)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Stie cineva un program (eventual in excel) care sa poata face adunarile vechimii in munca pe perioade definite ? Adica sa calculeze vechimea in ani,luni,zile de la sa spunem 23.08.1990 pana la 15.04.2005.....ssamd .   Bag datele si scoate vechimea.
Am primit in familie o decizie de la casa de pensii unde credem ca s-au facut greseli de calcul, (binenteles in defavoarea noastra) si as vrea sa verific cu un program. Am cautat pe net la repezeala dar nu am gasit
Multam

Edited by sailor62, 04 December 2020 - 17:55.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,269
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e bun ?
http://www.calculato....ro/vechime.php

#3
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Ma folosesc de ceva timp de un fisier adaptat de mine in excel..
Download.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Exista și o metoda "manuala" de calcul al vechimii. Nu este foarte complicata.

Pana una alta, poate te ajuta asta.
https://ro.calcuworl...himii-in-excel/

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
De ce ai avea nevoie de programe speciale cand foarte usor poti face si tu cateva adunari?In mai putin de cinci minute ai rezultatul.

#6
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
pai ai functia DATEDIF
introduci pe o colona data de inceput, pe o coloana data de sfarsit si apoi faci datedif pt datele alea. iti poate da rezultatul in ce vrei tu (ani, luni, zile). la final aduni rezultatele.

#7
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postadisz, on 04 decembrie 2020 - 19:12, said:

De ce ai avea nevoie de programe speciale cand foarte usor poti face si tu cateva adunari?In mai putin de cinci minute ai rezultatul.

Am facut asa ,- e vorba de scaderi cu imprumut- dar au dat rezultate diferite (mai ales daca ai multe perioade lucrate la firme diferite si eventual cu pauze nelucrate intre ele -e mai complicat de mana)  ,ma gandeam ca astia la casa de pensii au ceva program ,ca nu or face mii de scaderi de mana....da mai sti ?!   Incerc ce mi.ati trimis. Multam

View Postbogocnb, on 04 decembrie 2020 - 18:27, said:

Ma folosesc de ceva timp de un fisier adaptat de mine in excel..
Download.

..si ce coloane anume folosesc pentru angajare si care pentru incetare ?

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Nu știu la casa de pensii cum este, dar la șomaj introduc datele (perioadele lucrate) în calculator pentru a afla vechimea în munca. Presupun ca și la casa de pensii se folosește un astfel de program. Dar cum factorul uman intervine la introducerea datelor și spui ca pare sa nu fie tocmai corect calculata vechimea în munca, fie s-a strecurat o eroare la introducerea perioadelor, fie îți scapă ceva din metodologia de calcul. Persoana în cauza a avut și grupa sau a lucrat în condiții speciale?

#9
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postcorinadaniela, on 06 decembrie 2020 - 19:02, said:

Nu știu la casa de pensii cum este, dar la șomaj introduc datele (perioadele lucrate) în calculator pentru a afla vechimea în munca. Presupun ca și la casa de pensii se folosește un astfel de program. Dar cum factorul uman intervine la introducerea datelor și spui ca pare sa nu fie tocmai corect calculata vechimea în munca, fie s-a strecurat o eroare la introducerea perioadelor, fie îți scapă ceva din metodologia de calcul. Persoana în cauza a avut și grupa sau a lucrat în condiții speciale?

Da , si aici ar fi o nelamurire, pe langa greseala de scadere....(ori la noi ori la ei)  . Are respectiva persoana 2 ani si ceva- grupa II a-  si vrea sa iasa anticipat (datorita unor factori obiectivi , nu ca nu mai vrea sa munceasca) . Intreband mai multi intermediari care se ocupa cu dosare de pensie unii zic ca se aplica reducerea peentru grupa,altii ca nu . Deci 2+2 fac fie 4 fie 44 ,in functie de nustiuce.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa incerci iei (tu sau mai degrabă titularul deciziei de pensionare) legătura cu casa de pensii, telefonic sau pe mail, și sa soliciți verificarea deciziei sau sa ceri lămuriri privind modul de calcul al vechimii.

Edited by corinadaniela, 07 December 2020 - 12:34.


#11
minas

minas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2005
Vezi ca exista site-ul de mai jos unde ai gratuit un program destul de performant si usor de folosit.
Suplimentar, ai si un forum dedicat problemelor legate de pensie, pui ce intrebari ai si raspund oameni din sistem, adica care lucreaza in domeniu.
Din ce stiu, exista si posibilitatea sa le dai lor datele si ei iti dau cuantumul pensiei.

Sper sa te ajute.

http://lapensie.com/

Alt forum unde poti sa adresezi intrebari in domeniu este https://legeaz.net/f...legea-pensiilor

Edited by minas, 26 December 2020 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate