Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#145
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
Pe structura metalica se pune OSB-ul, peste care trebuie sa termoizolezi. Intrebarea nu e cum, ci de ce.....ptr ca...structura metalica, buna conducatoare termica. Si ce realizezi daca pui 50 cm izolatie sub structura metalica de acoperis, si 30 peste ea la peretii exteriori?  Practic tot frigul de afara il aduci in casa prin peretii laterali. Dar nah, cum spuneam, nu ajutam cu nimic cauza colegului de forum, nu are cum sa mai intervina acolo.

#146
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postazur89, on 20 aprilie 2021 - 18:42, said:

peste care trebuie sa termoizolezi. Intrebarea nu e cum
Imi cer scuze, dar tot nu inteleg. Intrebarea e cum. Invelitoarea (tigla metalica) cum se monteaza?

#147
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
Bune intrebari, dar de aici vorbeste bugetul ptr fiecare decizie in parte. De aia intrebasem si eu. Pana la momentul asta, cela mai bune solutii ar fi panourile sandwich, dar costa. Se poate merge la fel de bine pe polistiren, vata, etc. Acelasi sistem ca la fatadele ventilate.

  Personal optasem pe varianta de sarpanta din lemn, dar arhitectul a considerat ca nu e cazul. Exista solutii, zicea el. Acum se da de gard.... Dar nu e un capat de tara, se poate imbraca exterior structura. Cel putin teoretic cred in ce spun. NU fac reclame aici, dar am oferta de panouri termoizolante, cu o fata anticondens si alta folie de vapori...si cu 20 cm de spuma intre....singurul regret e ca nu am sarpanta de lemn, sa las lemnul la vedere.

Intrebai de prinderi...functie de solutia aleasa, prindere mecanica a sipcilor de lemn  prin termoizolatie in structura metalica (sau, as sugera eu, in niste bucati de lemn folosite sub OSB, ca o contra). Si da, exista varianta simplista si cea mai eficace financiar, tabla de acoperis termoizolata (nu dau link, dar iti arata goagle calea). Si acolo scapi de folii si toate alea.

#148
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postkuniva, on 20 aprilie 2021 - 11:55, said:

Imi place cum arata pana acum incalzirea pe etaj. Mai tarziu ma duc sa fac curatenie la parter, ca sa se continue jos poate-poate vineri sa se toarne si șapa, să se usuce peste weekend...
Rehau?

#149
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postazur89, on 20 aprilie 2021 - 16:41, said:

  Am vazut ca ai acoperit deja casa. In mod normal trebuia sa termoizolezi deasupra structurii. In fine, fapta-i consumata in cazul asta, nu mai conteaza.
Cred ca stiu maxim 1 persoana care sa fi facut ce zici, deci nu e niciun motiv de panica. Voi izola peste ceva timp tot podul cu vata si folie.

#150
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
M-a spart, imi vine șapa abia dupa 7 mai, deci după Paște. Așa că am început să dau lopeți la șanțul de apă/canal... și urmeză și cel de gaze.

Grea treaba asta cu lopata. Nu-ți mai trebuie nimic, jur!

Attached Files


Edited by kuniva, 27 April 2021 - 07:25.


#151
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sport și sănătate . Sa vezi cum câștiga bani alții :)


#152
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cred ca te grabesti cu santurile alea. Anunta ploi o saptamana dupa Paste, deci s-ar putea sa fie cooperativa munca in zadar.

#153
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pai ingroapa un PEHD in el, lasa cate doi metri afara si restul astupa Posted Image

LE: oricum, nu e ca la fundatie. Poate sa stea si cu apa in el

Edited by crocko.dilul, 27 April 2021 - 14:40.


#154
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

View Postedi10000, on 27 aprilie 2021 - 14:01, said:

Cred ca te grabesti cu santurile alea. Anunta ploi o saptamana dupa Paste, deci s-ar putea sa fie cooperativa munca in zadar.
azi si maine aveam emotii dar nu se anunta ploi atat de nenorocite pe cat as fi crezut. Oricum mai am inca vreo 12 metri liniari de sapat, cred ca o sa pacatuiesc de Paște și bag ca MIG-u vineri/sambata/duminica apoi chem instalatorul, ca tot mi-e prieten, sa bag tevile si sa termin cu dezastru din curte, ca prea mi s-a luat de dezordine pe afara si gramezi de pamanat lasate alandala

#155
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Am panou de electricitate misto, zic eu.
) Mie imi place.

Attached Files


Edited by anaki, 28 April 2021 - 18:48.


#156
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nu e prea corect, nu respecta diferentiale pe fiecare circuit. Daca ai o scurgere de curent, sare generala, nu ai selectabilitate din acest punct de vedere.

Lipsesc: protectii la sub si supra tensiuni, precum si la supratensiuni atmosferice.

#157
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbobitzaaa, on 28 aprilie 2021 - 18:24, said:

Daca ai o scurgere de curent, sare generala, nu ai selectabilitate din acest punct de vedere.
In 90% din cazuri, problema asta se rezolva prin anularea diferentialului.

Situatia este agravata de faptul ca multe aparate electronice cu surse de alimentare in comutatie au niste filtre la intrare care pot genera scurgeri de curent catre impamantare. Curentul care se scurge este mic, dar daca se aduna de la multe aparate de pe toate circuitele care trec printr-un singur diferential, se poate ajunge la declansarea diferentialului.

#158
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
O fi el frumos dar e departe de a proteja impotriva fenomenelor periculoase care pot aparea in timpul functionarii,daca ti se arde centrala termica  plita cu inductie,etc nu o sa mai ti se para frumos..

#159
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Am si eu aceasta configuratie la o locatie nou realizata de 2 ani. Si sarea generala diferentiala aleatoriu. Am identificat circuitul problematic, dar nu am gasit un defect anume. Am restrans legaturile si nu a mai sarit. Sper sa nu cobesc :) Firma este mai inferioara Noark.

#160
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Scuze de off topic, dar puteti pune o foto cum ar trebui sa arate panoul electric ca la carte? In 2-3 saptamani o sa fiu si eu la faza asta si vreau sa am lectia invatata. De asemenea, ce marci recomandati? Eu am cumparat deocamdata prizele si intrerupatoarele, de restul se ocupa electricianul.

Edited by edi10000, 28 April 2021 - 19:12.


#161
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Pai nu prea "merge" asa. Zi-ne tu ce planuri are electricianul si ne putem da cu parerea.

#162
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
O sa poluez topicul colegului cu o foto cand o sa fie gata. Am discutat cu el si in seara aceasta si m-a asigurat ca totul o sa fie ok, cu garantie (lucrez cu firma, am garantie la toata constructia inclusiv instalatia electrica).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate