Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Competiție (shootout) Panasonic TX-55HZ2000E contra (versus) LG OLED55CX3LA

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#73
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

 MMike, on 22 noiembrie 2020 - 20:44, said:

Daca poti pune si poze cu continut in care sa apara culori variate.
Voi avea 5 zile libere legate începând de vineri. Voi face atunci tot felul de teste și poze.

 crisguide, on 22 noiembrie 2020 - 20:54, said:

Eu unul vad (inca) o tenta mai rosiatica la LG, si imi aduc aminte ca aceasta diferenta a fost vizibila si atunci cand D-ul Adrian mi-a calibrat W8-ul si l-am comparat cu Panasonicul detinut atunci de dansul..
La comparatia 'ochiometrica' si si pe putinele poze facute de mine atunci se vedea tot asa, mai 'rosiatic' putin putin pe LG decat pe Panasonic
E adevărat că procesarea părților de luminozitate scăzută pe LG (și alte mărci) este de așa natură încât tinde să accentueze culoarea roșie. Nu am suficiente posibilități de reglaj să o elimin. Mă îndoiesc puternic, după experiențe recente, că și un 3D LUT ar obține mai mult.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 November 2020 - 20:58.


#74
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
A treia sesiune de antrenamente. Încep să se separe apele și să nu îmi mai pară atât de rău de diferența de preț. (Apropo, m-am mai uitat o dată cu atenție, HZ-ul e oleacă mai clar datorită atât clarității în sine, cât și absenței oricărui fel de zgomot la ieșirea din negru, CX-ul mai are un pic.)
Concluzie (trecând peste diferența de luminozitate maximă (doar 680 cd/m2 la CX, am făcut niște teste scurte pe material HDR, diferența de imagine nu este proporțională, LG are o mică tendință de întunecare generală a imaginii, nimic deranjat totuși, se vede mai mult comparativ; cred că un C9 care ajunge la circa 750 nu ar mai prezenta nicio diferență la nivel mediu de luminozitate): LG-ul nu mai controlează foarte bine parametrii imaginii când panoul luminează puternic. Încă un element care mie mi se pare deranjant, deși lucrăm într-un spațiu de culoare extins, s-au apucat să-l suprasatureze și pe acesta.

Attached Files



#75
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

 crisguide, on 22 noiembrie 2020 - 20:54, said:

Eu unul vad (inca) o tenta mai rosiatica la LG
Da. M-am mai uitat odată la ele, căutând să stau perfect perpendicular pe ecran. Mai este un (foarte puțin) roșu suplimentar rezidual pe LG, de aceea am și presupus că la o luminanță maximă mai mică ar ieși mai puternic în evidență.

#76
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

 MMike, on 22 noiembrie 2020 - 19:04, said:

Mai pune poze si din continut.
O poză de pe material HDR10. Deși luminanța maximă diferă mult, fotografiile (în care în afară de câteva accente) ies la fel (nu o mai pun pe a doua, cea de aici este de pe Panasonic, pentru că a ieșit mișcată). Standardul HDR10 dictează valori absolute de luminanță pentru EOTF, ele nu se scalează în funcție de maximul pe care îl poate da panoul.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 22 November 2020 - 23:05.


#77
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Colaje din Dolby Vision. CX-ul încă nu este calibrat Dolby Vision, de acolo diferența. După cum se poate constata, este una majoră. În afară de faptul că pe CX este mai întunecată, Alicia Vikander mai arată și ca un mutant din X-Men.
@korbus, exemplarul acesta îmi face figuri cu generatorul pe toate patru intrările HDMI; nici nu mai știu ce să zic despre al tău.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 22 November 2020 - 23:43.


#78
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Și încă o pereche de colaje cu decalajul redus pe verticală, să nu mai arate nasul acela atât de ciudat.
Problema este că nu am reușit să pun LG-ul perfect vertical, pe piciorul lui original să puțin lăsat pe spate, cu o carte pusă dedesubt vine puțin pe față.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 23 November 2020 - 00:16.


#79
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 08.06.2005
Ciudat comportament, nu-mi dau seama ce ar putea fi. Nu ti-am zis atunci, dar la un moment dat incepuse sa redea eronat si demo-urile DV de pe usb. Am dat un factory reset si si-a revenit. Pe HDMI nu am cu ce sa-l testez acum, dar saptamana viitoare imi vine un nvidia shield si mai vedem.

#80
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
De pe blu-ray merge normal, când îi bag generatorul apar aceleași culori anapoda, galben-verde, ca la tine. N-am apucat să încerc cu generatorul trecut prin HDFury, pe care acum l-am introdus ca splitter HDMI, să am fix același semnal pe ambele televizoare, nu cu două player-e și două discuri sau cu schimbat de cabluri când colo, când dincolo.

S-ar putea să nu mai accepte toate profilele Dolby Vision, cum făcea până acum. Or fi luat-o și ăștia pe urmele lui Sony.

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 November 2020 - 00:20.


#81
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 08.06.2005
La asta ma gandesc si eu, poate ca e o implementare mai restrictiva a DV pe modelele de anul asta.

#82
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

 bir75, on 22 noiembrie 2020 - 20:40, said:

Intreaba te rog proprietarul CX-ului dacă acceptă oferte ��
Nu cred. Am descoperit cu ocazia asta că îl cunosc pe om de vreo 25 de ani.

#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Am sa ma plang reprezentantilor domnisoarelor Lawrence si Vikander ca le supra expui in halul asta si le folosesti in acest mod. Posted Image

#84
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Hm. Când studiez cu mai multă atenție scena de pe modul de noapte din Hunger Games observ pe echipamentul lui Jennifer Lawrence (inițial m-am concentrat prea mult pe nuanța feței) ca o ușoară ceață verzuie pe CX. Va trebui retușat după ce face suta de ore, sper să acționeze (corect) reglajul de 2,5 IRE în zona aia, pentru că n-am 0,5 și 1,3 ca la Panasonic. S-ar putea să fie nevoie să revin o poziție asupra nivelului de negru, din care am încercat să scot cât mai mult din detalii. Nu prea mai e egalitate.

Nu e bun aparatul ăsta foto. „Vede” prea multe. Posted Image

Între noi fie vorba, nici fața lui Woody Harrelson nu este la fel de clară (sau gâtul, plusă că se duc amândouă un pic spre roșu). (Nu știu de ce l-am tot ignorat până acum de când folosesc scena asta pentru evaluare.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 November 2020 - 00:55.


#85
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Jean-Luc_Picard, on 23 noiembrie 2020 - 00:53, said:

Nu e bun aparatul ăsta foto. „Vede” prea multe. Posted Image

Apropo de aparat foto, facuse cineva un topic in care se discuta despre utilitatea unui DSLR in contextul evolutiei camerelor de pe smartphones. Multi o tineau langa cu sharpness-ul si claritatea camerelor de pe telefoanele bune.

Am pus un clip facut de Buhnici in care o fotografia pe nevasta-sa cu vreo 10 telefoane de top. Toate pozele erau facute in acelasi timp si in acelasi loc. Problema este ca niciuna nu seamana cu alta, toate aveau culori diferite. I-am intrebat cum arata de fapt culorile respective in realitate. Nu a stiut nimeni raspunsul  Posted Image

Edited by razor01, 23 November 2020 - 01:14.


#86
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

 razor01, on 23 noiembrie 2020 - 01:13, said:

Apropo de aparat foto, facuse cineva un topic in care se discuta despre utilitatea unui DSLR in contextul evolutiei camerelor de pe smartphones.
Cred că e de vreo sută de ori mai mare senzorul de pe S1 decât unul de telefon, cum să nu fie util? Sau obiectivul. Păi putem compara obiectivele, care contează enorm în calitatea fotografiei? Am demonstrat la subiectul general despre OLED-uri cum telefonul induce o falsă pată centrală mai luminoasă la poza de uniformitate.

#87
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,284
  • Înscris: 24.02.2007

 razor01, on 23 noiembrie 2020 - 01:13, said:

Am pus un clip facut de Buhnici in care o fotografia pe nevasta-sa cu vreo 10 telefoane de top. Toate pozele erau facute in acelasi timp si in acelasi loc. Problema este ca niciuna nu seamana cu alta, toate aveau culori diferite. I-am intrebat cum arata de fapt culorile respective in realitate. Nu a stiut nimeni raspunsul  Posted Image

Bingo. Exact ca si cum ai avea 10 televizoare diferite & necalibrate unul langa altul. Pentru acuratete, calibrarea e importanta si pe lantul de captare, nu doar pentru redare. Indiferent de dimensiunea senzorului. Ba chiar si obiectivele dau diferite tente.

#88
Olimpiucaramanmarcel

Olimpiucaramanmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 19.02.2019
Am sesizat și eu diferența enorma dintre o fotografie făcută cu un senzor full frame performant și cu un obiectiv foarte bun. Diferențe cu nemiluita. Prețul este foarte mare, spre imens la tot ce e foto performant de la aparat la obiective.E de domeniul evidentei asa ca exemple nu dau. Am comparat, "întărâtat" de insistentele unui amic. Am scos și la imprimanta pe hârtie foto de calitate(Epson de dea mai buna calitate). tocmai pentru a distinge cart mai bine. Și concluzia a fost ca în afara de sharpness agresiv la pozele scoase de telefon pe lumina buna, ca dacă e mai putina, e dureros, în rest ne a. Adică, culorile sunt sărace, aiurea, profunzime de câmp nema. Cam nimic. Pe când dincolo unde apartamentul e cât garsoniera confort 3de pe vremuri, ci Peles, lucrurile stau cu totul diferit. Minte, pricepere și simt artistic sa ai. Iar dacă mi știi și ceva editare, și unii chiar stiu(nu eu), e feerie. Am pe A7r3 al meu un Sony Master G 135 cu 1,8,care e înfiorător de clar. E din cele câteva care sunt sus de tot acolo în teste. Sony or fi pierdut la TV teren în favoarea altora, dar la foto s-au scos, dând frisoane unora vechi și grei. Asta de care va spun, după măsurători serioase i-a făcut pe specialiști ca duce și la senzorii neaparuti de 100 de megapixeli. Adică are mușchi nefolosit încă. Asa ca ce spune Adrian este perfect adevărat.

Am sesizat și eu diferența enorma dintre o fotografie făcută cu un senzor full frame performant și cu un obiectiv foarte bun. Diferențe cu nemiluita. Prețul este foarte mare, spre imens la tot ce e foto performant de la aparat la obiective.E de domeniul evidentei asa ca exemple nu dau. Am comparat, "întărâtat" de insistentele unui amic. Am scos și la imprimanta pe hârtie foto de calitate(Epson de dea mai buna calitate). tocmai pentru a distinge cart mai bine. Și concluzia a fost ca în afara de sharpness agresiv la pozele scoase de telefon pe lumina buna, ca dacă e mai putina, e dureros, în rest ne a. Adică, culorile sunt sărace, aiurea, profunzime de câmp nema. Cam nimic. Pe când dincolo unde senzorul telefonului e garsoniera confort 3(vorbesc de telefon) de pe vremuri, comparativ cu Peles în cazul full frame, lucrurile stau cu totul diferit. Minte, pricepere și simt artistic sa ai. Iar dacă mi știi și ceva editare, și unii chiar stiu(nu eu), e feerie. Am pe A7r3 al meu un Sony Master G 135 cu 1,8,care e înfiorător de clar. E din cele câteva care sunt sus de tot acolo în teste. Sony or fi pierdut la TV teren în favoarea altora, dar la foto s-au scos, dând frisoane unora vechi și grei. Asta de care va spun, după măsurători serioase i-a făcut pe specialiști ca duce și la senzorii neaparuti de 100 de megapixeli. Adică are mușchi nefolosit încă. Asa ca ce spune Adrian este perfect adevărat.

#89
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
In final, daca poti pune foto (stanga-dreapta si invers) si cu ante si post calibrare pentru fiecare tv in parte.

#90
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 17.09.2019
Poti verifica daca comportamentul descris de mine de pe CX se intampla si pe Panasonic la scene intunecate mai lungi de 60 de secunde in Dolby Vision in serialul Bly Manor? (Sau orice alt serial/film in DV cu scene indelungate lungi)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate