Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Camera supraveghere video PNI IP649 cu IP, 2MP 1080P - Suport, Testare, Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Camera supraveghere video PNI IP649 cu IP, 2MP 1080P, WiFi, slot card micro SD, compatibila cu aplicatia Tuya Smart
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.




[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7410/camera-supraveghere-video3-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7414/pni-ip649-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

01. 2.4G / 5G Wifi acceptă o conexiune sigură și fiabilă, chiar și pe rețele mai aglomerate.
Împărțirea produselor de acasă pe diferite benzi îmbunătățește transmisia generală a datelor pe toate dispozitivele din casa dvs.

02. Microfon și difuzor receptiv și avansat cu un filtru anti-zgomot încorporat pentru o experiență audio clară în 2 direcții.

03. Conecsiune WIFI in maxim 5 minute, conform ghidului utilizatorului.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7415/pni-ip649-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tehnologie avansata


01. Tehnologia LED-urilor IR extinde distanța de vizualizare până la 60m în întuneric. Viziunea de noapte este comutată automat.

02. Folosind algoritmi extrem de sensibili, camera de exterior reduce alertele false pentru a vă avertiza doar asupra intrușilor nedoriti. Personalizați alerte incluzând alarma de zonă, notificare de alerte în 3 moduri. Notificare push, Notificare prin e-mail, Încărcare imagine și videoclipuri pe FTP

03. Gradul IP66 rezistent la intemperii îl menține protejat în ploaie sau temperaturi scazute





Senzor imagine
Senzor imagine CMOS
Rezolutie senzor 2MP
Rezolutie 1080P (1920 x 1080)
Tip lentila f:3.6mm
Iluminare minima 0.1 Lux @ F1.2
Video
Compresie imagine H.264+
Audio
Intrare audio Microfon integrat
Iesire audio Difuzor integrat
Compresie audio G.711
Retea
Ethernet Da, 10/100 Mbps RJ-45
Wireless Da
Rata transmisie wireless 802.11 b/g/n
Caracteristici generale
Iluminare infrarosu 4 x Array LED
Distanta IR pana la 30 m
Slot card SD MicroSD maxim 128GB (cardul nu este inclus)
Detectie de miscare Da
Microfon Da
Difuzor Da
Trimite notificare alarma pe telefonul mobil Da
P2P Da
Aplicatie dedicata Smart Life / TUYA Smart
Dimensiuni 65 X 190 X 60 mm
Greutate neta 321 g
Alimentare
Tensiune alimentare 12V / 1A
Putere consumata 6 W
Pachetul contine
Camera Da
Antena wireless Da
Parametri de functionare
Clasa de protectie IP66

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului

Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs

Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt interesat de testarea acestui produs si de achizitia cu un discount de 50%, daca mai este valabil, pentru supraveghere proprietate la curte, la tara.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am achizitionat camera PNI IP649.

Va spun pe scurt.

Livrare: pachetul care contine camera a venit ambalat in alta cutie, mai solida.
In pachet gasim:

• camera video cu suport reglabil metallic (pusa in punga de burete fin);
• doua antene demontabile si reglabile pentru Wi-Fi (una cu mufa tata, una cu mufa mama);
• alimentator de tip monobloc cu stecher EU 12V/1A-fir lung de circa 76 cm;
• trei dibluri si trei holsuruburi;
• cheie imbus reglare suport camera;
• garnitura din burete pentru suport camera de tip antivibratii si anti-umezeala;
• protectie anti-umezeala pentru mufa LAN (carcasa plastic si doua garnituri);
• ghid rapid conectare;
• garantia completata RO-EN.

Despre camera:

• rezolutie 1080p (am comparat cu aplicatii dar si cu altele camere mai vechi care erau de 720p);
• alimentare 12V;
• conectare LAN;
• conectare Wi-Fi;
• patru led-uri infrarosii IR;
• senzor rezistiv crepuscular;
• buton extern pe cablu pentru resetarea camerei;
• microfon;
• difuzor;
• posibilitate de comunicare cu interlocutorul.

Camera suporta inregistrare date pe card de memorie, eu am incercat cu unul de 8 si altul de 16 Gb. Pentru asta a trebuit demontata carcasa din dreptul difuzorului unde este slotul cardului micro SD.

La montare trebuie atentie la antene, deoarece asa cum am scris mai sus, privind din spatele camerei, mufele camerei sunt:
• stanga-mufa tata (antena cu mufa mama);
• dreapta-mufa mama (antena cu mufa tata).

Avantajul cel mai mare este ca fiind camera Wi-Fi, aceasta are nevoie doar de alimentare. Pentru a alimenta camera am cumparat o doza PT 10*10*5 (izolata cu garnitura) suficient de mare sa incapa alimentatorul de 12V, conectat la o priza simpla incastrata modulara (tot in doza) legata la reteau electrica, montata alaturi de doza existenta afara.

Am incercat sa conectez camera la Wi-Fi pe 5GHz folosind diferite routere (fix sau mobil), provideri de internet (vodafone, digi sau telekom) sau aplicatii, fara succes.
Aplicatiile utilizate compatibile sunt “Tuya Smart” (facuta de Tuya Inc.) sau “Smart Life – Smart Living” (de la acelasi producator, ultima fiind aplicatia pe care o prefer).

Punere in functiune si testare:

Primul pas este inregistrarea de pe telefonul mobil a unui cont in aplicatia aleasa, utilizand un numar de telefon valid sau un cont de email.

Cand am conectat camera la alimentatorul de 12V, dupa tonul de initializare, aceasta asteapta configurarea Wi-Fi (prima data doar). Am configurat camera in casa, nemontata.

Dupa logare in aplicatia “Smart Life – Smart Living”, de pe telefonul mobil cu Android, conectat pe router la Wi-Fi, am selectat “Security & Sensor” si apoi “Smart camera”.
In aplicatie se poate selecta “QR Code”, “Mode AP”, “EZ Mode”, “Cable”.

Dupa selectarea “QR Code”, am pus bifa la “Make sure the indicator is flashing quickly or promt tone is heard”, moment in care se activeaza butonul “Next”.
Aplicatia cere in acest moment ca daca ai router pe 5GHz, sa fie setat pe 2.4 GHz, iar in partea inferioara a ecranului apare denumirea retelei Wi-Fi la care este conectat telefonul, asteptand introducerea parolei. Dupa intruducerea parolei se apasa “Next”.

Ca o paranteza, camera se poate seta si conecta doar pe reteaua de 2.4GHz!

Aplicatia genereaza un cod QR, iar ecranul telefonului cu codul QR se tine in dreptul senzorului de imagine al camerei (la circa 20 cm). In circa doua minute gaseste camera, aparand un mesaj pe ecranul telefonului.

Daca nu a mers de prima data, resetati camera din butonul de pe cablu, cel de langa mufa LAN si de alimentare (cel cu capac). In acest caz asteptati reinitializarea camerei.

In aplicatie camera permite un zoom digital (care pixeleaza). Camera permite rezolutie HD sau SD si arata puterea semnalului Wi-Fi.

Receptioneaza bine semnalul Wi-Fi, la circa 35 de metri de routere (care erau in casa).

Lentila este foarte buna, montata la inaltime (sub sageac) la o distanta de circa 3.7 metri de poarta, cuprinde circa 6 metri latime, ceea ce este ok pentru poarta auto si cea pietonala. Aici la montare ajuta cheia imbus care permite reglarea suportului sau rotirea camerei in suport, pe axe. Eu am pus antenele in jos (pentru ca este sub sageac)

Camera pe rezolutie HD are o intarziere in furnizarea imaginii, dar si a sunetului, vizualizata in timp real. Aceeasi intarziere apare si la comunicarea cu persoanele de la poarta.

Aplicatia mai permite activare microfon, difuzor, captura, inregistrare pe cardul de memorie sau live pe telefon, redare inregistrare.

Camera are posibilitatea sa fie reglata pentru a alarma in cazul detectiei miscarii (sensibilitate), dar si cand este offline.

In cloud aplicatia permite inregistrarea, dar este un serviciu cu plata.

Camera mai permite selectarea mediului de inregistrare (pe card), setari leduri infrarosii si poate fi partajata cu alti utilizatori (daca au cont in aplicatie).

Imaginea noapte este mai mult decat clara. Este foarte buna comparativ cu alte camere de pe piata. Si cand nu este foarte multa lumina, dar nu e cazul sa treaca pe infrarosii, camera vede foarte bine.

Noaptea cand e ceata sau ninge/ploua foarte des, imaginea nu mai este suficient de clara, datorita reflexiei particulelor de apa. Pe soare nu am reusit sa o evaluez, nu prea fost.

Concluzii:

Pro: se conecteaza repede pe Wi-Fi, vede bine, lentila este separata de led-urile IR (astfel nu apar reflexii aiurea), audio ok, setare alarma si notificari offline, inregistrare pe card.

Contra: nu merge pe 5GHz, sacadeaza imaginea (dar asta se intampla si la alte camere mai scumpe, de braduri cunoscute), are delay/ pare ca sunt anumite cadre care nu se vad/sau sunt lipsa la inregistrare (skip frame-e posibil ca la 1080p sa nu fie inregistrare 30fps), firul alimentatorului prea scurt.

Per ansamblu impresia initiala este pozitiva, recomand achizitia unui astfel de produs.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate