Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nintendo Switch si Nintendo Switch lite

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Legit, nu am zis ca nu legit. Prin "recomandate" ma refeream la preturi ok, mai cunoscute, nu stiu. De pe amazon sunt ok daca iau? Emag, altele?

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
aaa, scuze, am inteles eu gresit.
Mai gasesti coduri la promotie dar eu rar am dat de asa ceva. In general codurile se vand la pretul de lista sau foarte apropiat de pretul de lista.
Cele mai bune afaceri le faci cu cardurile fizice caci le poti cumpara sh sau la reduceri mari la magazine.

#39
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Intreb pentru ca in functie de retailer am vazut ca pot fi diferente mari la pret. De exemplu, a fost recomandat mai sus jocul Lego Ninjago Movie.

Pe Nintedo jocul costa $50 (aprox 44 euro), dar pe amazon.it costa 26.57 euro. Pe eMag, la noi, costa 152 ron (aprox 31 euro). E o diferenta destul de mare fata de pretul de pe site-ul Nintendo. Banuiesc ca daca il iau de pe Amazon sau eMag, nu am nici o problema, corect?

https://www.nintendo...eo-game-switch/
https://www.amazon.i...o/dp/B073P5CH5J
https://www.emag.ro/...6/pd/DGWCM0BBM/

Edited by mynameismada, 06 December 2021 - 18:19.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai pe amazon si la emag e jocul fizic, cu card de memorie. Alea intra in tot felul de promotii. Versiunea digitala e controlata de nintendo la pret si nu o sa vezi schimbari in jos.
De asta am spus ca merita urmarite sursele si luate cardurile. Eu am majoritatea jocurilor pe card, doar vreo 4 sau 5 sunt downloadate.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
M-as uita si pe OLX, dar cu conditia sa incerci cardul. Eu am luat un card de pe Ebay SH, dar vanzatorul avea reviewuri bune, asa ca a venit prin posta.

Puteti face si in Nintendo Club Romania, daca exista doritori :D Faceti schimb de carduri. Jocurile mi se par foarte scumpe.

#42
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Am căutat și în legea consumatorului am găsit asta: Art. 10. - Este interzisă condiționarea vânzării către consumator a unui produs, de cumpărarea unei cantități impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiționată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.
Oare se aplica in cazul vânzării de bundle-uri din astea cu jocuri băgate pe gât ? Poate da cineva un răspuns pertinent ?

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Bundleul e de la producător. Asa e produsul.

#44
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Producătorul e Sony. Sub nici o forma nu impune Sony bundle-ul pe care ne obligă Altex, eMag sau Flanco sa îl cumpărăm. Singurele bundle-uri oficiale Sony sunt cele care au pe cutie desenat jocul respectiv și în cutia sigilata jocul fizic, pe cd. Așa cum mi a spus și un reprezentant Altex este o campanie Altex, un bundle Altex și un regulament de cumpărare impus de Altex.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Credeam ca te referi la bundle-urile de producător.
În cazul asta e bundle de la magazin. Ei iti dau jocurile gratis dar pun adaos extra la consola. Nu poți sa te lupți cu asta. E economia de piață.

Legea aia s-ar aplica dacă ți-ar vinde consoal la preț de lista dar te-ar condiționa sa cumperi și niște jocuri, la preț oarecare. Cat timp nu e produsul x condiționat de y legea aia e nula.

Edited by ro_explorer, 08 December 2021 - 12:18.


#46
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View PostDarkage_, on 07 decembrie 2021 - 19:40, said:

Am căutat și în legea consumatorului am găsit asta: Art. 10. - Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs, de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.
Oare se aplica in cazul vânzării de bundle-uri din astea cu jocuri băgate pe gât ? Poate da cineva un răspuns pertinent ?
Bundle-ul cuprinde consola+un joc. Din punct de vedere comercial el este un singur produs, chiar daca cumparatorul il vede ca doua, nu sunt doua e doar unul singur(SKU). Deci intre o consola fara joc si una cu joc inclus, juridic si comercial sunt doua produse, nu trei. Prin urmare nu se incalca nicio lege, consumatorul are posibilitatea sa opteze intre a cumpara consola fara joc sau aia cu bundle care de regula e si promotionala.(daca iei doar consola plus jocul separat probabil ca iesi mai scump decat daca ai lua bundle-ul direct).

#47
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Pfuuaaiiii...îmi cer scuze , am încurcat borcanele...am avut impresia că postez pe topicul PS 5..scuze încă odată, nu are legătură cu Nintendo.

Edited by Darkage_, 08 December 2021 - 14:25.


#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ei, atinge un punct valid ... nu e bai.

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Am dat Switch Lite mai departe.

O sa cumpar in locul lui Switch OLED. Poate cu ocazia asta o sa joc si eu ceva impreuna cu ala mic. Cu Lite nu se putea.

#50
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
CE carduri de memorie folositi in Nintendo Switch ? Pana acum am avut un kingston de 32Gb si doresc inlocuirea lui cu unul de 256. Am luat un sandisk si viteza de scriere pe el este foarte mica, 12MBs, si da eroare in timpul downloadului, eroare ce spune clar ca e de la cardul micro SD.
Deci, ce marca sa iau sa functioneze ok ?

#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu doar marca contează.

Eu am un Sandisk de 3 ani și nu am probleme. Dar e versiunea Extreme Pro (scriere 140, citire 200).

Also grija de unde le cumperi, cardurile sd is printre cele mai falsificate produse..

#52
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Am un SanDisk ultra luat de la emag.
Acum am bagat cardul in consola, l-am formatat si am dat din nou descarcare la jocuri, vad ca acum functioneaza. In zilele anterioare, eu copiam ce era pe cardul vechi pe asta nou, bineinteles dupa ce il formatam in consola pe cel nou, si intotdeauna dadea eroare la download.

Sa vad azi cum se comporta.

#53
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Se comporta la fel, la downloadarea joicurilor mari da chix.

#54
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Am luat un alt card, de data asa de la Kingston, functioneaza foarte bine, deci problema era de la SanDisk.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate