Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Nintendo Switch si Nintendo Switch lite

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003
Un topic pe care ar fi fost bun sa-l citesc acum 3-4 luni :)

Cum ala mic se uita pe Youtube la altii cum joaca Super Mario, am zis ca mai bine se joaca el, decat sa stea ca leguma sa se uite la TV.
Fiind nerabdator din fire, m-am aruncat la un Nintendo Switch lite, era ceva oferta la vreo 250 euro. Insa cred ca era mai bine sa fi dat un ban in plus si sa iau un Nintendo Switch.

Daca nu stiti despre ce e vorba aruncati un ochi aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E_7l1AuV53I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am luat Switch lite, am facut cont si am luat 2 jocuri online de pe site-ul Nintendo: Super Mario original 7 euro, Super Mario Odisee 59 euro. Cam scump, dar ce nu faci pentru ala mic? Sincer a cam meritat, pentru ca e un joc care nu se termina repede si ii place foarte mult. (imi place si mie, drept sa zic)
Apoi am vazut ca exista jocuri si pe SD Card SH. De exemplu, am luat de pe ebay Super Mario Origami la 36 euro, cu ceva oferta ebay, ar trebui sa ajunga la 26 euro. Zic ca nu e rau, fata de 45 euro cat e unu nou, la oferta din magazine. Azi trebuie sa vina, nu l-am probat.

Despre consola daca va intereseaza: e solida, trage ala mic de jostick insa inca se tin bine, jocul merge fluid, are WIFI si alte functionalitati, gasiti pe net.

Sunt curios daca mai sunt si altii cu asemenea aparate si ce experiente ati avut cu ele.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am Switch (versiunea a 2-a, de anul trecut) nu lite.

Cateva chestii:

Jocurile Nintendo, in special cele publicate de Nintendo si cele AAA, sunt scumpe si aproape niciodata la promotii.
Alea nu sunt carduri SD, sunt niste carduri speciale. Iti recomand sa tii jocurile in format fizic daca ai de gand sa faci exchange (poate se plictiseste ala micu). Sunt, totusi, cateva jocuri digital only.


Iti recomnand si eu cateva jocuri mari, care merita full price:

Dragon Quest Builders 2
Zelda: Breath of the Wild
Pokemon Sword (sau Shield), daca ii plac pokemonii
Ni No Kuni, a fost la oferta saptamana trecuta.

Stardew Valley, e ieftin in store

Animal Crossing

Astea sunt jocurile pe care le am: https://www.dekudeal...tion/fjqcwjpgvc


Eu am luat-o anul trecut in noiembrie si o fost best buy :)

Edited by Lex404, 12 November 2020 - 13:07.


#3
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Experiente bune...
Am switch-ul din ziua de cand a aparut pe piata. Manetele merg inca bine, cu toate ca mai pune mana pe el si juniorul. Totusi, dupa o vreme mi-am luat si Pro Controller-ul. E alta senzatie. Mai robust, sta bine in mana si tine acumulatorul de uiti de el. Imi place chiar mai mult si decat cel de la PS4. Astfel putem juca in doi. De ex. un Mario Kart.

Un joc de recomandat e Zelda Breath of the wild..poate nu pentru baiatul tau..ca te mai lupti cu sabia..una alta. Dar pt tine, daca-ti place genul. La fel si seria Oceanhorn si OceanHorn 2. Il joc momentan. E bestial.

Faptul ca-l poti lua cu tine atunci cand nu vrei sa stai legat de TV, e un mare plus. Face toti banii. Eu de ex..il mai iau cu mine..chiar si la baie Posted Image , atunci cand vreau sa am liniste. Imi amortesc genunchii...Daca intelegi  Posted Image Posted Image ...mai un Youtube, una alta. E super.

Ce sa zic...distractie placuta cu consola! N-o sa-ti para rau.

Edited by chris_dvb, 12 November 2020 - 13:14.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLex404, on 12 noiembrie 2020 - 13:06, said:

Iti recomand sa tii jocurile in format fizic daca ai de gand sa faci exchange (poate se plictiseste ala micu).
Asta e clar. Se pot cumpara SH si dupa o perioada revinde. Au un pret de revanzare destul de mare.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am xbox one/ pc/ switch.

Switch-ul e cel mai folosit. Sunt jocuri pe care le am si pe switch, pc si pe xbox, dar desi 720p, parca tot pe switch prefer sa le joc.

Dar intr-adevar, nu as fi mers pe Lite. E mai portabil, dar e lite. Nu il poti conecta la TV la nevoie...

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003
As fi luat Switch ca se poate juca in doi.

In rest nu-l las sa se joace, ca devine foarte dependent si face urat cand incerc sa-i iau consola. E buna acolo pentru zile negre, cand ramane acasa toata ziua si noi trebuie sa lucram sau plecam in concediu la drum lung. Si ce liniste a fost drumul spre Croatia si inapoi :D

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Așa e și frate-meu.

Ca am luat 2, unul pentru el și apoi... plm, am luat și la bătrân :lol:

Pe vremea mea ne jucam cu portia și parca nu am ajuns așa dependenți (ma rog, am stat cu ochii lipiți cu orele in DQB2).

Eu îl deschid zilnic sa verific turnip prices in animal Crossing și apoi sa văd ce au făcut pokemonii la pokeJobs. Și apoi seara dacă am chef și vreme (dacă nu adorm după lucru).

Octopath Traveler vreau sa îmi iau, asta o mai ajuns la primo câteodată dar l-as lua in format fizic. Eu nu le revând, îmi place sa le am pe raft :))

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo, ma puteti imprieteni

SW-4145-5114-5630


E util nu musai pentru jucat impreuna (doar Animal Crossing joc cu niste prieteni din Canada impreuna), ci pentru ca poti vedea ce joaca altii si ai inspiratie pe ce sa mai arunci banutii :D

#9
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostBursul, on 12 noiembrie 2020 - 13:22, said:

As fi luat Switch ca se poate juca in doi.

In rest nu-l las sa se joace, ca devine foarte dependent si face urat cand incerc sa-i iau consola. E buna acolo pentru zile negre, cand ramane acasa toata ziua si noi trebuie sa lucram sau plecam in concediu la drum lung. Si ce liniste a fost drumul spre Croatia si inapoi Posted Image

Mie-mi zici? Posted Image  Am ajuns de o ascund de el..
Cand vine si ma roaga, nu pot sa nu i-o dau. Posted Image  Dar o trebuit sa-i fac la fiecare joc "save-u" lui ca imi dadea peste cap tot progresul la jocuri. Fiecare cu treaba lui.  Gameri adevarati. Intr-un fel, nu vreau sa ajunga dependent, dar nici nu pot sa-l tin departe. Il mai pedepsesc cateodata..dar nu tine mult. Ma face cum vrea el..hotu.

View PostLex404, on 12 noiembrie 2020 - 13:30, said:


Eu nu le revând, îmi place sa le am pe raft Posted Image)

Nici eu nu dau nimic. Am toate jocurile.  Colectie...amintiri.. cine stie, poate odata am chef iarasi de ele.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Exact. In afara de DQB2 nu am putut juca ceva cap-coada fara intreruperi. Si intreruperile sunt de genul 3 luni. Si revin apoi.

Plus ca arata frumix pe raft (aratau, acum sunt depozitate intr-o cutie ca sunt work from home la distanta si nu mai am apartament acasa :lol: )

#11
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Important e ca le ai. oriunde ar fi. Posted Image

No las ca te adaug la prieteni..mai tarziu. Daca n-ai nimic impotriva, norrmal.

Si cu acest lucru imi vine in minte si cel mai mare minus, pe care il are consola. Nu au facut un chat. Sau cel putin un sistem de a trimite un mesaj prietenilor. Tot am sperat sa introduca ceva. La fiecare update..tot verific. Dar stie-i cucu ce tot fac acolo, ca nu apare nici o functie noua. Si doar ar avea potential consola. De ex. am jucat Skyrim-ul pe ea. Ceea ce nu reuseam deloc pe PS3. Rula greu si se tot bloca. Pe switch e..perfect. Nici nu-mi trebuie nu stiu ce rezolutie fantastica. Mai important e sa ruleze fluent. In acest sens, bravo!

Edited by chris_dvb, 12 November 2020 - 15:03.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Eu joc The Witcher 3 si mai ales de cand au facut salvarile cross platform cu PC-ul :D Incep pe PC, continui pe switch.

Dar da, nu exista chat... Adica exista via aplicatia mobila, dar e o tampenie care functioneaza doar in jocuri. Eu folosesc Facetime/ Messenger cand joc online.

Nintendo nu au fost niciodata buni la OS-ul consolelor, au cel mai urat UI. Dar macar functioneaza. Nu cred ca o sa il schimbe. Se roaga lumea de ei macar themes sa bage pe switch (ce frumos ar fi sa poti seta tema librariei dupa un joc, ca pe xbox).

#13
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostBursul, on 12 noiembrie 2020 - 12:58, said:

Un topic pe care ar fi fost bun sa-l citesc acum 3-4 luni Posted Image

Ai multa dreptate. Si mie imi pare rau ca am luat in primavara doar lite. Dar na, asai cand te zgarcesti la 100.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003

View Postchris_dvb, on 12 noiembrie 2020 - 14:47, said:

Mie-mi zici? Posted Image  Am ajuns de o ascund de el..
La TV ii tai netul de la router, zic ca nu mai merge. Dar cu consola nu am ce face decat sa-i o iau. Si atunci incepe scandalul.

View PostLex404, on 12 noiembrie 2020 - 13:06, said:

Iti recomnand si eu cateva jocuri mari, care merita full price:

Dragon Quest Builders 2
Zelda: Breath of the Wild
Pokemon Sword (sau Shield), daca ii plac pokemonii
Ni No Kuni, a fost la oferta saptamana trecuta.

Stardew Valley, e ieftin in store

Animal Crossing

Pokemon ii place, s-a mai uitat la clipuri. Daca gasesc vreun card ieftin iau.
Jocul Zelda e laudat peste tot. Tot ce stiu e ca ala imbracat in verde nu e Zelda :)

#15
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostBursul, on 12 noiembrie 2020 - 15:51, said:

La TV ii tai netul de la router, zic ca nu mai merge. Dar cu consola nu am ce face decat sa-i o iau. Si atunci incepe scandalul.





Posted Image asa e. Scandal si nervi. Da sa vezi ce nervi..mama, mama. Acum un an m-a facut de o trebuit sa schimb folia/Panzerglas-u de pe ecran.  Nu stiu ce l-o apucat, ori s-o enervat pe joc..nu stiu. Atata tot ca deodata l-am vazut ca musca din ecran. M-am blocat. Dupa ce am constatat ca e crapata doar sticla protectoare, m-am mai linistit. Atunci l-am pedepsit. Nu o mai pus mana pe ea cateva luni. Mda.. ce sa-i faci..

Cu Zelda si eu am crezut tot asa. Pana am inceput jocul si am realizat ca il cheama Link. Dar e foarte fain jocul. Si inca unul foarte fain...chiar super fain, e Zelda Link's Awakening. Asta parca e mai potrivit pt. al meu (6 ani). Recomand!

View PostLex404, on 12 noiembrie 2020 - 15:06, said:

Eu joc The Witcher 3 si mai ales de cand au facut salvarile cross platform cu PC-ul Posted Image Incep pe PC, continui pe switch.

Dar da, nu exista chat... Adica exista via aplicatia mobila, dar e o tampenie care functioneaza doar in jocuri. Eu folosesc Facetime/ Messenger cand joc online.

Nintendo nu au fost niciodata buni la OS-ul consolelor, au cel mai urat UI. Dar macar functioneaza. Nu cred ca o sa il schimbe. Se roaga lumea de ei macar themes sa bage pe switch (ce frumos ar fi sa poti seta tema librariei dupa un joc, ca pe xbox).


The Witcher....asta da. il iubesc. L-am jucat pe PS4. Cu tot cu add-onuri. Super joc! Il vanez pe ebay. Sper sa-l gasesc mai ieftin...si o sa-l iau.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003
La mai toate merge cu vorba buna. La TV cu chiu cu vai. La consola e razboi!

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,446
  • Înscris: 30.10.2003
A venit Super Mario Origami. L-am incercat si merge. O sa fac dau cadou de Sf. Nicolae :D

#18
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Super. Distractie placuta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate