Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 

One more thing - Apple Silicon & more

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ShKzPbaps5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Cumparat un Mini M1, 8Gb ram. In full load timp de o ora si ceva, nu scoate nici un sunet, e dead silent . Inteleg ca are fan, dar nu l-am auzit pana acum.
Carcasa ramane rece de asemenea. Foarte multumit de achizitie, asta venind de la un hackintosh i7, 16 gb ram. Este impresionant cat de eficiente sunt cipuriile m1.
Adevarul e ca si iPhone 12 pro max depaseste i7-le ca performante, ce sa mai zic de m1 ��

#57
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Au aparut Mac-urile cu M1 si la iStyle.

#58
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 15.10.2020
Se pare că Apple lucrează la procesoare ARM cu 20 nuclee pentru următoarele Macbook Pro și iMac (16 nuclee mari și 4 nuclee mici). Mac Pro ar trebui să vină cu un procesor ARM cu 32 nuclee.
https://www.bloomber...highest-end-pcs

#59
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Mac mini cu M1 nu vad la istyle. Sa se fi epuizat stocul?
Eu am comandat din alta parte cu 16Gb ram și aștept 5 săptămâni pentru el. M-aș frustra bine sa apară în stoc pe undeva între timp și eu sa nu pot să-l am la sărbători pentru ca trebuie sa aștept comanda...
Btw ce înseamnă CTO?

 vladtm, on 04 decembrie 2020 - 14:51, said:

Cumparat un Mini M1, 8Gb ram. In full load timp de o ora si ceva, nu scoate nici un sunet, e dead silent . Inteleg ca are fan, dar nu l-am auzit pana acum.
Carcasa ramane rece de asemenea. Foarte multumit de achizitie, asta venind de la un hackintosh i7, 16 gb ram. Este impresionant cat de eficiente sunt cipuriile m1.
Adevarul e ca si iPhone 12 pro max depaseste i7-le ca performante, ce sa mai zic de m1 ��

Ceva probleme pe Bluetooth? Ca mai reclama unii pe yt. Ce periferice folosești?

#60
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 wantsome, on 07 decembrie 2020 - 18:42, said:


Btw ce înseamnă CTO?


Banuiesc ca vine de la Configured To Order. Adica ai adaugat ceva optiuni fata de varianta de baza.

#61
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006

 wantsome, on 07 decembrie 2020 - 18:42, said:

Mac mini cu M1 nu vad la istyle. Sa se fi epuizat stocul?
Eu am comandat din alta parte cu 16Gb ram și aștept 5 săptămâni pentru el. M-aș frustra bine sa apară în stoc pe undeva între timp și eu sa nu pot să-l am la sărbători pentru ca trebuie sa aștept comanda...
Btw ce înseamnă CTO?



Ceva probleme pe Bluetooth? Ca mai reclama unii pe yt. Ce periferice folosești?

Nu folosesc bluetooth la nimic momentan, folosesc mouse si keyboard gaming usb.
Ma cam tenteaza un XM keys si un MX master 3, sa le pot conecta si la PC si la Mac same time, dar parca vad ca e adio gaming pe PC prin bluetooth.

#62
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
mai exista Power Nap ?

Nu-l gasesc la battery + pare ca-si face updates cand e lid closed

#63
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 vladtm, on 07 decembrie 2020 - 23:50, said:

Ma cam tenteaza un XM keys si un MX master 3, sa le pot conecta si la PC si la Mac same time, dar parca vad ca e adio gaming pe PC prin bluetooth.

Nu au si receiverul lor propriu cele de la Logitech ? Daca au, atunci e ca si pe fir.

#64
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Confirm, Bluetooth este hit and miss, airpods au intreruperi, logitech h800 la fel, boxe yamaha la fel. Toate functioneaza perfect pe iphone/ipad si macbook pro.
Inca nu am mouse/keyboard prin Bluetooth.

#65
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Din ce am mai văzut, nu știu dacă se confirma sau nu, încearcă sa ai porturile usb a libere și internetul prin cablu. Cică ar ajuta.
Al meu ajunge în ianuarie și ma cam strânge în spate faza asta.

#66
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Si mai poti incerca si ce face tipul asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IK4EJOvueSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Folosesc cablu ,desi am ax care merge decent, 800mb, prin cablu am 950mb. Ori prin wifi ori prin cablu, same dropout cu casti bluetooth.
Porturiile usb A sunt libere, folosesc un hub usb C cu 4 iesiri usb A

Luni apare osx 11.1 ... speranta moare ultima.
Nu ma incomodeaza acest bug in orice caz, ascult muzica cu un DAC mai scump decat computerul, nu prin bluetooth Posted Image

Edited by vladtm, 12 December 2020 - 22:12.


#68
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Mic update, azi am cumparat un set magic mouse 2 si magic keyboard 2. Cu ele nu am probleme bluetooth, si dupa reboot se conecteaza imediat.

Casti Logitech, AirPods, Boxe Yamaha, Amplificator Yamaha, casti no name bluetooth, toate au intreruperi cand e vorba de audio.
Se pare ca 11.1 nu a rezolvat problemele de streaming audio prin bluetooth.

Dupa 2 ore si 4 beri de troubleshooting, apple watch unlock, sidecar si handoff funtioneaza --> probleme de keychain.

#69
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Pe mine m-au luat cumva îndoielile deja, ca poate mai bine luam un MacBook...
Gândul inițial a fost sa îl leg la doua monitoare 25" 2k, dar acum parca regret ca n-am luat un MacBook și un monitor nou ultra wide.

#70
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
2k, 5k e ok. 4k prezinta o problema pe osx, scalingul nativ pentru 4k e prea mare, iar more space este 5k re-scaleuit pentru 4k, adica performance impact.

preferabil este un monitor 5k , dar sunt abuziv de scumpe cele LG, in caz contrar, un monitor 4k dar de 32 , sa poata fi folosit la rezolutia nativa.

Sper in ianuarie sa pun mana pe un monitor apple “d-astea noi” , am un proiect si poate primesc unul bonus. ❤️

Edited by vladtm, 16 December 2020 - 09:35.


#71
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Avem si Microsoft 365 pentru silicon mac acum. E de bine, se misca lucrurile. Speram sa avanseze si Adobe repede in directia asta.

#72
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006

 wantsome, on 16 decembrie 2020 - 18:11, said:

Avem si Microsoft 365 pentru silicon mac acum. E de bine, se misca lucrurile. Speram sa avanseze si Adobe repede in directia asta.

Azinoapte am cumparat pe un an adobe photo 20gb (lightroom clasic, cc , photoshop) , lightroom CC este optimizat pt m1, se misca minunat :D

Cei 20gb s-au umplut in prima jumatate de ora, trebuie sa re-analizez strategia,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate