Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1099
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Reteaua este TN-C si dupa ce  se face separatia inaintea protectiilor din BMP(T) a PEN-ului  in PE care nu trebuie bagat prin nici o protectie si N  ,abia acea portiune devine TN-C-S.
Cei care nu au facut separatia asta,destul de multi ,nu au TN-C-S ghinion ca sa parafrez pe cineva.
Hai ca poluam topicul.

#1100
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu poluăm nimic, anaki. Învățam, ca poate ne mănâncă-n fund și facem și a doua casa, de data asta fără greșeli 😂

Stați așa, eu am separarea asta? Ca deja ma panichez.

#1101
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 bobitzaaa, on 04 iulie 2022 - 12:56, said:

Normativul nostru recomanda sa ai si protectie diferentiala pe fiecare circuit.

Cealalta parte la care face referire Anaki este ca tu ai protectie diferentiala(trifazica ?), una la ~15 circuite. Adica daca ai o scurgere de curent pe unul din cele 15 ciruite, iti va declansa diferentiala(trifazica) si habar nu o sa ai pe care circuit este problema. Acea siguranta diferentiala trifazica se potriveste unei plite electrice trifazice si atat. Corectati va rog, daca gresesc.

Cum a zis Anaki: monopolarele inlocuite cu 1P+N sau 2P, ca sa satisfaci normativul. Plus protectie diferentiala pe fiecare circuit in parte. Eu am un tablou asemanator principial la o constructie noua si are diferential general de 30mA. Sare la fiecare furtuna si decupleaza tot. Am identificat circitul problematic(nu si problema) il decuplez si recuplez generalul. Daca aveam protectii diferentiale separate atunci se decupla doar circuitul problema, nu tot. Asta inseamna selectivitate, care la tine lipseste.

Exista diferentiale ce ocupa 1 loc, deci e loc. Bani sa fie Posted Image

 anaki, on 04 iulie 2022 - 13:30, said:

Este admis ca un diferential sa protejeze cateva circuite monofazate nu 15,nu cu RCCB trifazat, sa vedem tabloul dupa remediere.

In ultimele zile tot rumeg informatiile de mai sus, si am incercat sa caut solutii pentru remediere.
Inteleg ca cele doua linii suprapopulate trebuie inlocuite, si asa voi face. Doar ca trebuie sa inteleg cu ce le inlocuiesc. Si am nevoie de o confirmare.

Circuite monofazate:
1. schimb RCCB trifazat cu RCCB monofazat. INTRERUPATOR DIFERENTIAL RCCB 40A TIP A ,30MA
2. schimb busbar cu BUSBAR PINI 2P + P+N EFI2+10XETIMAT 1P+N. Acesta are 10 pozitii pentru MCB-uri.
3. schimb MCB 1P cu MCB 1P+N. SIGURANTA AUTOMATA DISJUNCTOR ,1M , 1P+N,6 KA, B16

Circuite trifazate (viitoare plita electrica, statie de incarcare auto):
1. Refolosesc RCCB trifazat
2. Schimb MCB 3P cu MCB SIGURANTA AUTOMATA 3P+N B16 6KA pentru plita electrica. Plitele folosesc de obicei doar doua faze. Nu stiu ce fac cu a treia faza.
3. Schimb MCB 3P cu MCB SIGURANTA AUTOMATA 3P+N B16 6KA pentru statie incarcare auto. Sau, fac upgrade si pun RCBO 3P+N TIP A, B16,30MA

Nu cred ca o sa intre noua configuratie asa de usor. Si ma tot gandesc daca n-ar fi mai bine sa separ TGD de TED Parter, adaugand un nou tablou de 2 randuri a cate 24P sub acest tablou de 5 randuri. Toate firele vin din partea de jos.

Iar pentru etaje repet reteta de mai sus.

Nu ma intelegeti gresit, dar cel care a facut tablourile pare ca e fan infocat MCB 1P, si nu 1P+N. Pare ca au mers toti la aceeasi scoala de vara.

Edited by anothertwo, 05 July 2022 - 08:26.


#1102
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
1. Asa cum este acum tabloul, nu prezinta un pericol iminent (nici de incendiu, nici de electrocutare), chiar daca nu este 100% conform cu normativele.
Exista insa posibilitatea sa apara un "disconfort in utilizare" pentru ca sunt foarte multe circuite alimentate printr-un diferential comun.

1.1 Multe aparate au curenti reziduali mici chiar si in functionarea normala (din cauza unor filtre capacitive de la intrare care au rolul de a bloca scurgerea in retea a perturbatiilor generate de sursele proprii de alimentare in comutatie). Daca sunt multe astfel de aparate pe un singur diferential, se pot insuma curenti pana la pragul de declansare al diferentialului si ramai fara curent pe 15 circuite.

1.2 Daca apare un defect REAL de curent rezidual la un aparat, pica diferentialul si o sa ramai fara curent pe 15 circuite. Prin incercari si ceva frustrari, pana la urma o gasesti circuitul cu defect, dar diagnoza nu va fi "imediata".

2. Da, ar fi util daca ai putea sa faci finisajele (inchiderea cu rigips) asa incat sa mai poti adauga un tablou ulterior daca va fi nevoie.

3. Este adevarat ca normativul nostru prevede intreruperea simultana faza si nul. Dar pe de alta parte nu este foarte grav nici asa cum e acum. In multe alte tari se face tot ca la tine si n-au murit pe capete din cauza asta.

4. Ai prea multe circuite protejate individual. Precis multi consumatori se pot grupa pe un singur disjunctor si mai castigi spatiu in tablou.

5. SmartMeterul invertorului ocupa 4 module si este FOARTE UTIL. Nu renunta la el si monteaza-l asa cum trebuie, sa treaca toata casa prin el. Contorul suplimentar de care se vorbeste NU indeplineste niciuna din functiile SmartMeter-ului.


Daca vrei sa remediezi selectivitatea la defecte, cateva idei de luat in considerare:
  • inlocuit RCCB 4P din capat de linie cu disjunctor 4P (fara protectie diferentiala)
  • grupat mai multi consumatori la o singura protectie...chiar nu e nevoie de disjunctor separat la fiecare priza...
  • inlocuit MCB 1P de pe circuitele finale cu RCBO
  • daca se grupeaza mai multi consumatori conform pct.(2) s-ar putea sa ramana suficient spatiu sa se foloseasca RCBO-uri de 2 module care se gasesc mai usor (Hager, ABB, Legrand, Schneider...).
  • daca prin grupare nu rezulta destul spatiu, exista RCBO de 1 modul de la ETI


PS: Pentru tine e prea tarziu, dar poate e util pentru urmatorii care vor deschide jurnale de constructie:
Metoda clasica cu tub si conductori individuali care pot fi inlocuiti este mai buna decat cablul fix pe care nu-l mai schimbi.
Singurul avantaj al cablului este ca simplifica manopera la prima instalare.

#1103
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 kolfleading, on 05 iulie 2022 - 08:36, said:

SmartMeterul invertorului ocupa 4 module si este FOARTE UTIL. Nu renunta la el si monteaza-l asa cum trebuie, sa treaca toata casa prin el. Contorul suplimentar de care se vorbeste NU indeplineste niciuna din functiile SmartMeter-ului.


Confirm cu entuziasm. Nu ca sa-l folosesti pe post de verificator la contorul oficial. Insa poti sa monitorizezi fiecare faza, echilibru, tensiuni, curenti. Consumul pe fiecare faza si cu timpul o sa-ti dai seama care consumator merge cat timp si consum. (ca exemplu, am putut monitoriza pompa din curte si localiza niste scurgeri care o faceau sa comute aleator).

#1104
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 kolfleading, on 05 iulie 2022 - 08:36, said:

Daca vrei sa remediezi selectivitatea la defecte, cateva idei de luat in considerare
Mai adaug una, in caz ca nu s-a subinteles:

Sa nu folosesti RCCB sau RCBO pe post de "general".
Sau daca vrei neaparat, sa fie unul cu sensibilitate 100 mA la curenti reziduali.

Motivul este legat de acelasi "disconfort in utilizare".


 iladi, on 05 iulie 2022 - 08:50, said:

sa monitorizezi fiecare faza, echilibru, tensiuni, curenti.
In plus, aici vorbim si de un invertor fotovoltaic.
SmartMeter-ul o sa-ti permita sa monitorizezi exact consum / productie fotovoltaica, ceea ce te ajuta foarte mult.
Grafice precum cel din atasament se genereaza doar pe baza informatiilor de la SmartMeter. Daca nu ai SmartMeter, cunosti doar productia (raportata direct de invertor) dar nu stii ce se intampla cu ea.

Attached Files



#1105
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
La mine s-au montat diferentiale doar pe consumatorii cu potentiale 'probleme': adica pentru bai/bucatarie/centrala/hidrofor..unde e apa mai bine zis. E clar ca te poti curenta si in alte locuri si un diferential sa te scape mai repede..decat un RCB..Si eu tindeam sa pun cate un diferential pe fiecare faza din trifazic..dar cand stiu ca-ti taie toata faza la o problema..mai bine nu..Am vrut la un moment dat sa pun diferential ca general..dar e clar ca nu e recomandat.

#1106
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 anothertwo, on 05 iulie 2022 - 08:25, said:

.Circuite monofazate:
1. schimb RCCB trifazat cu RCCB monofazat. INTRERUPATOR DIFERENTIAL RCCB 40A TIP A ,30MA
Ai nevoie de cel putin 6 RCCB pt alea 2 randuri,e bine sa vezi in breviarul de calcul si vezi cum grupezi receptorii
2. schimb busbar cu BUSBAR PINI 2P + P+N EFI2+10XETIMAT 1P+N. Acesta are 10 pozitii pentru MCB-uri.
3. schimb MCB 1P cu MCB 1P+N. SIGURANTA AUTOMATA DISJUNCTOR ,1M , 1P+N,6 KA, B16

Circuite trifazate (viitoare plita electrica, statie de incarcare auto):
1. Refolosesc RCCB trifazat
2. Schimb MCB 3P cu MCB SIGURANTA AUTOMATA 3P+N B16 6KA pentru plita electrica. Plitele folosesc de obicei doar doua faze. Nu stiu ce fac cu a treia faza.
Dupa ce iei plita vezi ce si cum ,in cel mai rau caz o izolezi in priza si nu o treci prin MCB
3. Schimb MCB 3P cu MCB SIGURANTA AUTOMATA 3P+N B16 6KA pentru statie incarcare auto. Sau, fac upgrade si pun RCBO 3P+N TIP A, B16,30MA
Alege o protectie dedicata conform recomandarilor pt statiile astea,altfel poti sa ai surprize cum au avut deja altii.


Nu cred ca o sa intre noua configuratie asa de usor. Si ma tot gandesc daca n-ar fi mai bine sa separ TGD de TED Parter, adaugand un nou tablou de 2 randuri a cate 24P sub acest tablou de 5 randuri. Toate firele vin din partea de jos.

Iar pentru etaje repet reteta de mai sus.

Nu ma intelegeti gresit, dar cel care a facut tablourile pare ca e fan infocat MCB 1P, si nu 1P+N. Pare ca au mers toti la aceeasi scoala de vara.
Repede ,repede ,traiasca youtubul pt amatori.
Nu te grabi ,analizeaza bine.

#1107
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Multumesc tuturor pentru clarificări!
Anaki, n-as vrea sa tragi concluzii pripite. Am postat poze cu tablourile pentru a beneficia de ajutor și sfaturi. Înțeleg, e făcut greșit, și trebuie la un moment dat sa remediez. N-am spus nicăieri ca nu o voi face, doar ca momentan ma documentez cu ajutorul vostru. Și mai mult de atât, cât timp este intru binele comun, n-am nicio problema sa fiu eu cobaiul.

#1108
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 kolfleading, on 05 iulie 2022 - 08:36, said:

Metoda clasica cu tub si conductori individuali care pot fi inlocuiti este mai buna decat cablul fix pe care nu-l mai schimbi.
Singurul avantaj al cablului este ca simplifica manopera la prima instalare.
Sau cu cablu dar prin tubulatura.
Asta o sa-i supere pe aruncatorii de cabluri direct prin tencuiala si sapa.

#1109
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 kolfleading, on 05 iulie 2022 - 08:36, said:

1. Asa cum este acum tabloul, nu prezinta un pericol iminent (nici de incendiu, nici de electrocutare), chiar daca nu este 100% conform cu normativele.
Exista insa posibilitatea sa apara un "disconfort in utilizare" pentru ca sunt foarte multe circuite alimentate printr-un diferential comun.

1.1 Multe aparate au curenti reziduali mici chiar si in functionarea normala (din cauza unor filtre capacitive de la intrare care au rolul de a bloca scurgerea in retea a perturbatiilor generate de sursele proprii de alimentare in comutatie). Daca sunt multe astfel de aparate pe un singur diferential, se pot insuma curenti pana la pragul de declansare al diferentialului si ramai fara curent pe 15 circuite.

1.2 Daca apare un defect REAL de curent rezidual la un aparat, pica diferentialul si o sa ramai fara curent pe 15 circuite. Prin incercari si ceva frustrari, pana la urma o gasesti circuitul cu defect, dar diagnoza nu va fi "imediata".

2. Da, ar fi util daca ai putea sa faci finisajele (inchiderea cu rigips) asa incat sa mai poti adauga un tablou ulterior daca va fi nevoie.

3. Este adevarat ca normativul nostru prevede intreruperea simultana faza si nul. Dar pe de alta parte nu este foarte grav nici asa cum e acum. In multe alte tari se face tot ca la tine si n-au murit pe capete din cauza asta.

E suficient sa o patesti tu sau cineva din familia ta,generic vorbind,si atunci optica ti se va schimba definitv
Realitatea este ca desi aparatura de protectie este din ce in ce mai buna, complexa,calitatea executiei a scazut.

Edited by anaki, 05 July 2022 - 15:23.


#1110
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 anothertwo, on 01 iulie 2022 - 17:52, said:


Și sapa la fel! Foarte multumiți!

Am o mica divergenta de opinii cu antreprenorul. As vrea sa continuam lucrările la interior de Luni, la 10 zile de la turnare șapă. El insista pe 14 zile (care se vor transforma in 17, probabil).

La cât timp pot sa intru pe șapă și sa pun schela mobila pentru gips carton la tavane, sau sa intru cu gletul? Afara’s 36 de grade zilnic, probabil de Joi vin ploile. Geamuri larg deschise pentru a ventila, etc.

N-as mai pierde încă o săptămâna.

Dacă are relevantă (ca nu pun parchet acum), șapa are 6cm, iar timpul de uscare complet la 20 grade este de 1cm/săptămâna.

#1111
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 iladi, on 01 iulie 2022 - 09:43, said:

Doamne, ce bine e sa ai casa doar parter Posted Image

Da romanului mintea de apoi…la Stefan nu se aplica, pt ca are terenul mic, deci a fost obligat sa construiasca P+2, dar eu, la 1700 mp teren, am facut o mare idiotenie ca nu am ascultat arhitectul si am facut P+1, in loc sa fac o casa pe parter.

Dupa ce reusesc sa o vand pe aceasta, POATE voi construi una de 200mp construiti 180mp utili, fara holuri (spatii irosite).

Apropo, am fost la un pas de a vinde casa, dar observ ca fara un agent imobiliar, este foarte greu sa inchid tranzactia…au incercat sa negocieze cu mine pana in ultima zi.

Dupa ce am spus clar ca nu vand sub pretul stabilit (dupa ce lasasem deja 35k€ din pret), am cedat nervos si le-am spus sa nu ma mai contacteze decat daca au programat un antecontract la notar, ca nu mai puteam cu tiganeala…nu e usor nici sa fii agent imobiliar se pare.

7 vizite au facut sa vada casa, pana am realizat ca aia nu ar fi cumparat niciodata, asa ca voi semna exclusivitate pt 2 luni cu o agentie.

#1112
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu in care parte a țării se amâna decizia de cumpărare case, dar dacă dau din bucătăria interna, îți spun ca sotia are dosare peste dosare de finanțat in Bucuresti și Ilfov, și volumul tot creste. Începe sa ma enerveze creșterea, ca sotia deja muncește 16 ore pe zi, zi de zi, de foarte mult timp.

#1113
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Probabil la apartamente.

#1114
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 roman_roman, on 06 iulie 2022 - 08:39, said:


.
Referitor la vânzarea casei, e cam tardivă aceasta perioada cu slabe șanse de reușită pentru că tot apar știri de la analiștii imobiliari/ bancari ce spun că de la anul piata imobiliara va avea o scădere de câteva procente bunisoare. Așa că lumea prefera să aștepte , alegând varianta închirierii in schimbul cumpărării unui imobil-locuinta, până ce se mai limpezesc apele.

Facem off topic dar aceiași analiști 'prezic' asta de vreo 4-5 ani, timp în care prețurile au explodat. Bineînțeles că la un moment dat o scădere va fi, dar oarecum normală, și scăderea respectivă va fi pistol cu apă pentru cei care au cumpărat acum 2-3 ani, că de vreun an încoace nu mai e combinație să investești în real estate.


#1115
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Majoritatea produselor de construcții au nevoie de multă energie pentru producere și prelucrare. Ucraina se va reconstrui (in curând, sper). Gazele nu ajung pentru toți europenii și s-au scumpit enorm in toată Europa, nu doar la noi (era o știre de curând pe DW care spunea ca unul din patru europeni au de ales între plata utilităților sau procurarea de hrana), sigur nu ajung și pentru producție industrială. Unde visați sa mai găsiți materiale ieftine in următorii 3-5 ani?

Edited by anothertwo, 06 July 2022 - 21:05.


#1116
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ne reprofilăm, le facem din paie :)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate