Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1081
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Uite, nu vreau sa îți las impresia ca tratez oamenii cu indiferentă. Ba mai mult, eu sunt cel care s-a rugat de echipa respectiva sa își termine treaba așa cum am agreat printr-un contract, și prin niște termene, din care mi-a fost destul de ușor sa ies la final de Mai, pentru ca, vezi tu, termenul de 31 Martie 2022 nu a fost respectat. După doua luni de întârziere, am tot dreptul sa renunț, și dacă e dreptul meu sa fac asta, o voi face. Nu ma întreabă nimeni dintre prestatori câtă dobândă plătesc pentru a finanța acest proiect (și nici nu e cazul), dar dacă am convenit un ‘grafic’ de lucrări, vreau sa ne ținem de el, altfel începi sa îți asumi, tu prestator, niște costuri. Așa a fost cu prima echipa de tencuitori, de care am scăpat la timp, așa este acum cu antreprenorul care începând de ieri plătește chiria schelei pentru ca nu a început lucrările la timp, și de asemenea, nu le-a finalizat conform grafic de lucru agreat. Nu o lua personal, nu ține de tine, dar in lumea asta a prestatorilor și a beneficiarilor, cineva trebuie sa își asume și răspunderi, nu doar drepturi.

Revenind la tabloul electric, cum as putea sa îl îmbunătățesc? Nu prea îmi vine sa schimb tabloul cu totul, ca e destul de scump.

#1082
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Referitor la tablou eu consider ca fiecare vrea ce este mai bun  pt casa lui,nu sf-uri dar trebuie un nivel mare in ceea ce priveste electrosecuritatea,cere opinii si din alte parti dar nu pierde timpul cu cei care iti vor spune ca lasa ca merge si asa.

 anothertwo, on 02 iulie 2022 - 12:15, said:

Nu o lua personal, nu ține de tine, dar in lumea asta a prestatorilor și a beneficiarilor, cineva trebuie sa își asume și răspunderi, nu doar drepturi.
De acord cu tine ,daca a existat un grafic si nu a fost respectat trebuie vazut cine a fost vinovatul,ca si exemplu daca constructorul nu a facut zidurile la timp cum sa fie in grafic cei cu instalatiile?

Edited by anaki, 02 July 2022 - 12:53.


#1083
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 anaki, on 02 iulie 2022 - 12:52, said:

De acord cu tine ,daca a existat un grafic si nu a fost respectat trebuie vazut cine a fost vinovatul,ca si exemplu daca constructorul nu a facut zidurile la timp cum sa fie in grafic cei cu instalatiile?
Ce pot sa îți spun este ca nu eu sunt cel care a cauzat întârzierile. Și nici nu a fost vreo întârziere in șantier, alta decât cea cauzată de firma respectiva. Nu as mai pierde timpul cu pierde’-vară (așa imi zicea mama când petreceam timp liber din vacanța de vară cu cei care aveau timp liber pe când eu munceam pe litoral sa câștig un ban).

#1084
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Eu îți pun o poză cum e la mine, nu știu dacă e bine sau rău, știu doar că nu am nici o problemă. Bine, nu am atâtea circuite ca tine dar și casa e cu 50% mai mică.
Știu că electricianul m-a întrebat dacă vreau să îl echipeze premium sau normal. Nu știu ce înseamna acel premium că nu m-a interesat, dar i-am spus să mi-l echipeze în așa fel încât să nu am grija instalației electrice. Toate cablurile au fost băgate cu o săptămână înainte să mă mut. :D

Attached Files


Edited by froome, 02 July 2022 - 17:03.


#1085
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Acea echipare premium se refera de fapt la complexitate care nu intotdeauna este impusa prin norme in cazul utilizatorilor casnici pe cand acea normala se refera la minimul admis de norme,omul a avut bunul simt si te-a intrebat.
Asta nu inseamna de exemplu ca in cazul aparitiei unor supratensiuni de retea nu iti vor face praf electrocasnicele cu componente electronice,centralele sunt un exemplu dat frecvent.
In general  a facut alegeri corecte cu disj 1P+N care intrerupe ambele conductoare active si a protejat sirul de circuite cu rcbo  monofazat nu trifazat.(putea sa foloseasca rccb)

Edited by anaki, 09 September 2022 - 19:08.


#1086
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Cum sunt curios si nerabdator din fire, azi am calcat pe sapa, ocazie cu care am facut poze la tablouri.
Daca nu cer prea mult, pe langa critica necesara, m-ar ajuta si sfaturi de remediere. Multumesc!


- Tablou General Parter
Attached File  TG_complet_fara_capac.jpeg   496.39K   75 downloads
Attached File  TG_linie_1_2.jpeg   433.57K   75 downloads
Attached File  TG_linie_3_4.jpeg   469.52K   75 downloads
Attached File  TG_linie_4_5.jpeg   442.42K   66 downloads

- Tablou Etaj 1
Attached File  TE1_complet.jpeg   408.31K   57 downloads
Attached File  TE1_linia_1.jpeg   355.93K   52 downloads
Attached File  TE1_linia_2.jpeg   404.27K   43 downloads
Attached File  TE1_linia_3.jpeg   417.54K   40 downloads
Attached File  TE1_linia_4.jpeg   392.41K   44 downloads

- Tablou Etaj 2
Attached File  TE2_complet.jpeg   171.79K   47 downloads
Attached File  TE2_linia_1_1.jpeg   289.56K   43 downloads
Attached File  TE2_linia_2_2.jpeg   330.74K   32 downloads
Attached File  TE2_linia_3.jpeg   269.64K   36 downloads
Attached File  TE2_linia_4..jpeg   397.81K   35 downloads

#1087
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Tulai, atatea tablouri ? Mie in proiect mi se ceruse unul incapator pentru 36 de posturi, am luat unul metalic ( casa din lemn) pentru 70 de posturi, la cate mate curg de acolo ( toate cablurile sunt trase in tablou...sau sub tablou, pe unde au incaput) nu stiu cum va reusi meseriasul sa le aseze. Marti e ziua in care voi afla...

#1088
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Te rog, nu lua de bun tabloul meu. Bobitza și anaki pare ca au găsit bube la mine. Poate ma ajută sa-l repar 😀

#1089
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca ai probleme de spatiu pe viitor in tablouri, la aceste tablouri hager, se pot monta clemele direct pe acele capace pe care iasa conductoarele din perete.

Attached Files



#1090
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 anothertwo, on 01 iulie 2022 - 21:58, said:

Ce înseamnă monopolare?
Alea care le ai tu, cele ~15 la care face referire Anaki sunt monopolare. Adica protejaza doar faza(daca sunt legate cum trebuie) dintr-un circuit. Normativul nostru prevede protejarea tuturor conductoarelor dintr-un circuit, adica si nulul. Deci se pot folosi doar sigurante 1P+N sau 2P. Uite:
https://forum.softpe.../#entry29139757

Normativul nostru recomanda sa ai si protectie diferentiala pe fiecare circuit.

Cealalta parte la care face referire Anaki este ca tu ai protectie diferentiala(trifazica ?), una la ~15 circuite. Adica daca ai o scurgere de curent pe unul din cele 15 ciruite, iti va declansa diferentiala(trifazica) si habar nu o sa ai pe care circuit este problema. Acea siguranta diferentiala trifazica se potriveste unei plite electrice trifazice si atat. Corectati va rog, daca gresesc.

Cum a zis Anaki: monopolarele inlocuite cu 1P+N sau 2P, ca sa satisfaci normativul. Plus protectie diferentiala pe fiecare circuit in parte. Eu am un tablou asemanator principial la o constructie noua si are diferential general de 30mA. Sare la fiecare furtuna si decupleaza tot. Am identificat circitul problematic(nu si problema) il decuplez si recuplez generalul. Daca aveam protectii diferentiale separate atunci se decupla doar circuitul problema, nu tot. Asta inseamna selectivitate, care la tine lipseste.

Exista diferentiale ce ocupa 1 loc, deci e loc. Bani sa fie :)

#1091
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Este admis ca un diferential sa protejeze cateva circuite monofazate nu 15,nu cu RCCB trifazat, sa vedem tabloul dupa remediere.

#1092
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Fara sa ofensez, dar nu am gasit in normativ obligativitatea de a proteja conductorul de nul, atunci cand sectiunea conductorului neutru este cel putin egală sau echivalentă cu a
conductorului de fază, nu este necesar să se prevadă o protecĠie de supracurent pe conductorul neutru. Fraza valabila pentru retele TT sau TN. Nu stiu ce inseamna TT sau TN.
Ar fi util o trimitere la articolul din normativ care mentioneaza obligativitatea de a folosi 1P+N sau 2P.

 anaki, on 04 iulie 2022 - 13:30, said:

Este admis ca un diferential sa protejeze cateva circuite monofazate nu 15,nu cu RCCB trifazat, sa vedem tabloul dupa remediere.
Nu inteleg cum anume se balanseaza consumul pe faze, daca nu se foloseste un RCCB trifazat. Pana nu ma dumiresc ce e in neregula (multu' Bobitzaa!), nu incep sa remediez, dar nici nu pun sub tensiune tablourile.

#1093
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
La tine este scuzabil ca nu esti in domeniu si nu ai pretentia ca stii precum fac multi care citesc si nu inteleg si nu stiu sa coreleze diverse prevederi.
5.3.4.0.3. În circuitele monofazate se prev��d dispozitive bipolare (2P sau 1P+N).
În circuitele monofazate din locuin��e (cu personal obi��nuit) se prev��d întreruptoare bipolare cu
protec��ie la suprasarcin�� ��i scurtcircuit cel pu��in pe conductorul de faz�� (1P+N).



Nu asa se abordeaza, aceasta problema,,consumul care se balanseaza pe faze Posted Image
Impartirea cat mai echilibrata a consumatorilor pe faze se face in functie de puterea receptorilor electrici,coeficientuli de utilizare,de simultaneitate,etc.

Edited by anaki, 04 July 2022 - 14:02.


#1094
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Cred ca paragrafele de mai jos sunt cele relevante pentru protectie 1P+N sau 2P.

LE, abia acum am vazut postul tau, anaki. Eram ocupat sa citesc prin normativ. Am postat mai sus extrase.

Attached Files

  • Attached File  4342.PNG   129.02K   14 downloads
  • Attached File  534.PNG   98.02K   14 downloads

Edited by anothertwo, 04 July 2022 - 14:06.


#1095
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Problema este ca ca unii cunosc dar ignora precizareaPosted Image   ,,in circuitele monofazate din locuinte(cu personal obisnuit).

#1096
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Doar ca la anothertwo in casa reteaua e TN-C-S daca nu ma insel.

#1097
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Si ce?

#1098
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Are cineva altceva decat TN-C-S?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate