Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1117
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare!

Lucrările in șantier înaintează, nu așa cum îmi doresc, dar înaintează. Cred ca zilele astea se termina tavanele din gips carton. Și, dacă o vrea domnu’ (constructor, nu cel de sus), înaintam și la fatada ventilată.

Alegem parchetul, și mă depășesc ceva parametrii.
Rezistența termică a parchetului pe care l-am ales este de 0.075 m2K/W, la o grosime de 10mm. Folia de sub parchet are o rezistența termică de 0.006 m2K/W și 1.5mm grosime. Temperatura maxima suportata este de 27gr C. In proiectul IPAT, rezistența de calcul a finisajului este de 0.10 m2K/W, deci intuiesc ca valoarea rezistentei termice parchet+folie e sub valoarea de calcul. Greșesc?

#1118
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Nu, ești în grafic. :D

#1119
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Poze cu sistemul de prindere pentru gips carton pe tavan.

Attached Files



#1120
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare!

Mi-au rămas 15 baxuri de vata bazaltica Rockwool Max Plus dual density de 20cm grosime. Un bax are 1.44mp. Îl vând la prețul de achiziție (aproximativ 85 lei/mp). Pentru Bucuresti și Ilfov asigur transport. Suplimentar, pentru cine le cumpara, ii dau și plăcile întregi de vata, dar care nu mai sunt in ambalajul suplimentar la 30 lei/placa.

Mi-au rămas și baxuri de vata bazaltica Rockwool Acoustic Extra de grosime 10cm, respectiv 5cm. Nu le-am numărat încă. La fel, le vând la prețul de achiziție, și dau la preț redus plăcile întregi dar care nu sunt in ambalajul original.

Câteva poze. Fac și altele la cerere.

Attached Files



#1121
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
Daca puneai anuntul cu o saptamana mai devreme le luam eu, ca a trebuit sa mai suplimentez cu 30 de baxuri (pierderi mari pe fatade inclinate). Acum sunt si eu la tavane si ultimul strat am tot acoustic extra de 10, dar astept sa vad daca imi mai trebuie. Mai dureaza putin la mine, ca prima data trebuie sa il puna pe cel de 20 intre capriori si pe urma sa faca profilele de rigips ca sa il puna si pe cel de 10 peste capriori. Daca imi mai trebuie si nu le-ai dat pana atunci pe toate, te contactez.

#1122
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Necesar facut de dorei?

#1123
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Da, necesar făcut de mine, dorel șef.

#1124
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
:)
mie la caramida mi-a iesit cam asa....am facut si o jumatate de gard din ea.

#1125
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Dorel a lovit din nou… ieri au prins profilele de gips carton pentru un perete de compartimentare cu pistolul cu cuie. Se jura ca au folosit cuie de 22 mm, dar pe cutie scrie 32mm. Sapa are 60-62mm, țeava are 17mm. In teorie, n-ar fi înțepat țevile, dar teoria nu se aplica la Dorel.

Vreau sa fac proba de presiune (din nou), și nu știu cum e mai bine. Sa incarc instalația cu apa? Sa ma folosesc de un compresor de al lor pe care îl folosesc la vopsit și sa bag 4 bari?

Mulțumesc!

Attached Files



#1126
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 22.04.2010
La mine au lipit profilele care erau pe sapa (am avut 2 sau 3 pereți despărțitori din gips). Baga 4 bari  in instalație și urmărește câteva zile - o săptămâna sa vezi ce se întâmpla. O alta varianta ar mai fi sa ii pui sa desfacă și sa sape in sapa, pe lângă cuie (dacă nu sunt multe), pana le descoperă pe toată lungimea. Și ar mai fi o soluție, cea mai elegantă, sa încălzesti apa din instalație și sa verifici cu camera cu termoviziune. Oricum ar fi trebuie sa te asiguri ca e in regula acolo.

Edited by angajatul_anonim, 09 August 2022 - 10:37.


#1127
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Eu as baga instalatia in presiune si as urmari daca scade presiunea in centrala. Daca nu scade inseamna ca e ok si ca tevile nu sunt sparte.

#1128
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Mai exista și varianta ca daca au puscat cuie sa tina presiunea chiar dacă au atins teava  sau sa scape foarte greu presiunea. Dar daca zici ca-s mici cuiele si sapa-i de 6cm ..nu cred ca s-au apropiat de circuite. Oricum, e obligatoriu sa bagi presiune măcar o sapt.

Edited by manghels, 09 August 2022 - 11:06.


#1129
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
De lipit le-am spus și eu, dar facem telefonul fata fir. O sa bag presiune in instalatie, și sa văd dacă scapă. As vrea sa bag aer, și nu apa, dar o sa văd ce adaptor găsesc. Clar, nu merg mai departe fără sa fac încă o proba de presiune.

#1130
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Dacă bagi apa ai șanse mari sa vezi și pe unde scăpa. Cu aerul e mai greu. Dar nu scapă..stai lin. Doar sa nu fi băgat cuie mai lungi "din greșeală ".

#1131
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Eu am zis ca sapa are între 60-62 mm grosime, de la partea de jos a țevilor. Țevile de IPAT au 17mm diametru, dar poate nu sunt lipite etanș de placa de polistiren. Deci rămân vreo 40mm de sapa.
Dacă puneau banda de etanșare profile între sapa și profil (cum se pune in mod normal), câștigam 5mm de la profil, banda și cât rămâne din cui in exterior.

Dacă și cu parca…

#1132
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Eu as lasa tevile permanent in presiune pline cu apa. Stiu ca te gandesti la ce e mai rau dar realist vorbind probabilitatea ca prostul sa fi nimerit fix tevile nu e asa de mare.
In acelasi timp da, e frustrant sa vezi ca prostu bate profilele in sapa cu pironi de omorat vampiri.

#1133
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Apa din instalatie, poate rămâne acolo pana pun restul de componente pentru IPAT, gen pana leg pompa de caldura? Apoi ma gândesc la cum scot apa din instalatie. La sanitare a fost relativ simplu, ca am cădere, dar la IPAT nu e chiar așa de simplu.

#1134
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu as pune apa demineralizata daca plănuiești s-o lași acolo. Golirea se face individual pe fiecare circuit, cu aer cu presiune. Închizi toate celelalte circuite și bagi aer la greu cu compresorul. Apoi îl închizi pe asta și treci la următorul si tot asa. Incarcarea cu apa se face în aceeași pasi, ca sa scoti bulele de aer, doar ca înlocuiești aerul cu apa. La mine, încărcarea au facut-o circuit cu circuit cu o pompa si au învârtit apa in circuit "închis" dintr-un vas deschis/butoi, până nu a mai ieșit nici o bula sesizabila de aer.. Daca a mai fost ceva aer a ieșit prin aerisitoarele din distribuitoare sau centrala.

PS: testezi doar circuitele vizate de acele cuie..sau tot sistemul?

Edited by manghels, 09 August 2022 - 16:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate