Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1063
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postanothertwo, on 29 iunie 2022 - 10:10, said:

Cum nu sunt in Santier, cum nu mai merg lucrurile. La exterior, se face pauza ca azi e sărbătoare. Și la sapa, se toarnă mâine, poate.
I-am criticat degeaba. Îmi retrag cuvintele. La decorativa lucrează de la 5 la 8 dimineața. Temperaturile excesive nu permit altfel. Au dat cu decorativa latura nordica.

Sapa se toarnă mâine. A fost o Neînțelegere la mijloc. Ei voiam PV pentru implementare IPAT, și manometru care sa ateste presiunea din instalatie. Era acoperit, nu l-au văzut, nu au turnat. Le-am trimis poze, le convine ca au cum sa verifice dacă se întâmpla ceva cu instalația. Au adus azi utilajele și nisipul, și mâine toarnă sapa.
Apa Nova a terminat azi căminul. Deci pana la urma merge treaba in șantier.

Ajung Sâmbătă și ma opresc direct la șantier, sa văd minunăția ��

Attached Files


Edited by anothertwo, 30 June 2022 - 12:50.


#1064
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Intrebare: exista "copil2"?

#1065
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Da!!! Copil1 are 13 ani, copil2 face 11 ani. Amândoi băieți.

#1066
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
O singura chestie as comenta. Eu poate as fi incercat sa raman la 2 nivele si demisol, la demisol avand CT si birourile.

sa-ti traiasca!

#1067
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am tot încercat cu subsol. Cele câteva CU aveau toate subsol. Dar după ce m-am sfătuit cu cei care au construit perna de balast (încă de la început), am decis ca e foarte foarte costisitor din cauza solului problematic. Tehnic, cred ca reușeam, ca deja am săpat pana la -2.90 fata de CTN (-0.35), dar eram obligat sa fac subsol/demisol pe toată suprafața construcției, pentru o mai buna așezare a viitoarei construcții.

Dar doar atât ai găsit in neregula?

View Postkolfleading, on 28 iunie 2022 - 08:06, said:


PS: Tineti cont ca tot mai multa lume incepe sa se orienteze spre PDC aer-apa, unde reducerea temperaturii tur se simte la eficienta.

Kolfleading, nu înțeleg foarte bine tabelul. Am încercat sa deduc unele valori. 53/59 sunt W/mp degajați la temperatura de 28gC a finisajului? Văd in acest tabel și 35 cu dt5. Ma pierd in detaliile de finețe.

Poate ca sunt încăpățânat, poate ca-s prost, dar nu vreau actuatoare deloc. Cel puțin cât timp stam toți patru sub același acoperiș. Ca după ce pleacă puștii de acasă, eu și soția ne vom retrage la apartamentul de doua camere de lângă.

#1068
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View Postanothertwo, on 30 iunie 2022 - 13:53, said:

Dar doar atât ai găsit in neregula?



Nu pot sa zic "neregula", ca fiecare isi face casa dupa nevoile personale. E ceea ce mi-a sarit in ochi prima data. In rest imi place ca e aerisit si cu camerele alea neregulate. Singura chestie mai nasoala d.p.m.d.v. e ca ai CT la cucurigu. Desi daca zici ca acolo ai si birolul personal .... Oricum a iesit misto: tu la cucurigu, doamna la parter. Va trebuie interfon.

#1069
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Pai nu mai sunt la cucurigu. Sunt la cucurigu etaj 1. Copilul cel mic m-a trimis la etajul 1, și a păstrat pentru el etajul 2. Practic, mi-a spus încă de pe acum cum stau lucrurile.

Și, avem și posturi de interfon :-)

#1070
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Ce decorativa folosesti?

#1071
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Multam, de invitatie!
Mie-mi place ce vad. Nu am ce comenta Randarile sunt un pic cam sofisticate, cam reci, dar asta nu inseamna ca asa va fi si in realitate.
Ma ingrijoreaza, un pic, walk-in-ul din baia de langa intrare. Nu prea vad cum nu o sa ude toata zona si usa baii ...

P.S. Am avut, si noi, o casa cu peretii la unghiri mai neobisnuite. Mi-a placut, la nebunie!

Edited by DIY, 30 June 2022 - 20:51.


#1072
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postangajatul_anonim, on 30 iunie 2022 - 20:18, said:

Ce decorativa folosesti?
Baumit Nanopor Top, granulație 1.5K bob de orez.
Albă și o nuanță de gri 0893. Am avut trei mostre acasă, timp de câteva luni, lăsate in ploaie. Un CreativTop de 0.5mm, acest Nanopor Top de 1.5 și o alta marca (îmi scapă). Din toate, doar Nanopor Top a rămas albă in culoarea inițială.

Ajung acasă și fac poze, pentru documentare.

Recomandare, profitați la maxim de mostre. Comandați cât mai multe, ca nu se supăra nimeni.

#1073
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
un sfat: sa fi atent la geamurile care vor fi fixe din punct de vedere al accesibilitatii de a fi curatate/spalate cu am vazut cateva exemple in care dupa ce au fost montate si-au dat seama ca nu au cum sa le spele decat cu scara sau cu aparat cu presiune cu tija lunga ;)
in rest arata tot mai bine si iti multumim pentru informatiile prezentate, eu unul voi aduna cat mai multe pentru viitoarea casa care sper sa reusesc curand sa o incep (daca reusesc sa rezolv cu actele ca la Sibiu dureaza o eternitate...)

#1074
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Atunci când am ales geamuri fixe mi-am asumat o nacela închiriată la ceva timp pentru a curăța geamurile, in cazul in care nu reușesc sa le curat tradițional.

#1075
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Doamne, ce bine e sa ai casa doar parter Posted Image

#1076
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am ajuns astăzi, și am fost plăcut surprinși. Decorativa a ieșit superb! Tre’ sa ma credeți pe cuvânt, ca n-am făcut poze.

Și sapa la fel! Foarte multumiți!


@anaki, am interdictie sa calc pe sapa pana Miercuri dimineața. Aman puțin pozele cu tablourile. Pana atunci, atașez aici o poza cu TG parter in lucru.
Attached File  F4F02318-49E9-4AEB-ADCC-C9145056AB91.jpeg   523.94K   96 downloads

Attached Files



#1077
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Observatii
-Amplasarea unor aparate lasa de dorit,separatorul cu fuzibile,descarcatorul,releul si contactorul  trebuiau grupate altfel pe primul rand de jos sau de sus si nu din motive de poza,cauta imagini cu tablouri executate de tablotieri sau firme si ai sa vezi diferenta.

Referitor la randul 2 si 3 unde vedem cate 15 circuite protejate de RCBB.
Este admis sa protejezi cate un grup de circuite asa dar nu atatea si nu asa..
Ca sa intelegi hai sa presupunem ca apare un curent de defect/rezidual/vagabond si te pomenesti ca RCCB-ul iti opreste alimentarea pe 15 circuite.Ca sa folosesc un termen,misto,nu?Posted Image
Ca sa detectezi in prima instanta lasi toate disj de pe acel sir si le ridici pe rand pana ajungi la cel cu probleme,daca ai noroc ,dar ce te faci daca le lasi pe toate jos   si nu poti ridica diferentialul?
Vei lua la rand nulurile de lucru de pe bara ,o bucurie ce mai ...
De ce insisit pe asta ?Ieruopenizatii adopta fara analiza anumite metode punand doar faza pe disjunctor 1P pe cand daca punea pe 2P sau 1P+N deconecta ambele conductoare active asta fiind o norma tehnica uitata pe drum.
O alta problema care foarte probabil o sa apara i la tine va fi cand suma curentilor reziduali de pe cele trei faze va depasi aia 30mA  si atunci iar vor fi deconectate cele 15 circuite.
Printre altii care au patit asta este si cineva de pe aici de forum ,informatician nu paznic ,care 2 luni a avut parte de problema asta.
Nu vad modul prin care anumiti consumatori sunt alimentati de pe ups ,samd  cand pui pozele cu el finalizat,constatam.
Fara suparare,nu?Posted Image

Attached Files


Edited by anaki, 01 July 2022 - 20:00.


#1078
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 23.02.2007
Alea-s monopolare, sau vad eu stramb? Nu sunt acceptate de normativul nostru.

View Postiladi, on 01 iulie 2022 - 09:43, said:

Doamne, ce bine e sa ai casa doar parter Posted Image
You are hitting the fields.

#1079
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
anaki, trebuia sa pun și niște explicații. Îmi cer scuze, am postat poza in graba.
1. Ma deranjează ca n-am avut suportul logistic al primei firme mult lăudate pentru a dimensiona corect tablourile. Am avut impresia ca acest TG este încăpător pentru ce se dorește. Dacă știam ca așa vor sta lucrurile, cumpărăm unul cu 6, poate chiar 7 rânduri. De altfel (așa cum am și spus anterior) am terminat colaborarea cu prima firma, iar aceasta lipsa de suport logistic a fost unul dintre motive.

2. In stânga sus, e lăsat loc pentru conexiunea către invertor. Am lăsat acolo spațiu pentru Smart meter și ce o mai trebui. In capul meu (atunci când am comandat tabloul) a fost ca voi pune toate aparatele marcate de tine cu săgeți (multu’) pe o singura linie. După care a apărut nedumerirea. Nu cumva tre’ sa leg Smart meter inainte de circuitele din casa? Probabil ca da.

3. Când am comandat aparatele, aveam dispuse maxim 8 MCB pentru fiecare RCCB. Dar pentru ca nu mai exista spațiu fizic, am ales sa fac cum se vede in poza. Printre altele, mi-am propus sa mut tot ce tine de branșament, invertor, protecții pe intrare, contactor, într-un alt tablou de doua rânduri, sub acest tablou. Firele vin de jos. Apoi, in tabloul din poza las doar aparatele ce protejează circuitele din parter și exterior.

Poza atașata reprezintă notițele mele la momentul plasării comenzii către magazin. E făcută de mine, și ulterior retușată puțin de magazin. In a doua poza, marcajele cu portocaliu reprezintă RCCB. In stânga lor este numărul de MCB per aparat RCCB

View Postbobitzaaa, on 01 iulie 2022 - 20:18, said:

Alea-s monopolare, sau vad eu stramb? Nu sunt acceptate de normativul nostru.

Ce înseamnă monopolare?

Adaug aici, inițial am vrut tablouri Hager ca merg instalate in gips carton. Magazinul a fost cel care mi-a spus ca nu voi reuși in veci sa pun atâtea aparate într-un tablou de 12 poziții pe linie, și mi-a spus sa iau Eti de 24p.

Attached Files


Edited by anothertwo, 01 July 2022 - 21:50.


#1080
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu stiu ce inseamna ca nu ti-a asigurat logistica.
Acum depinde si ce intelegeri/contract ai avut cu firma si modul de comunicare,firma prestatoare de servicii nu este si nu trebuie sa fie tratata ca o sluga ,iar lucrarile se contracteaza in baza unui proiect cu eventuale modificari,unor termene de executie stabilite in baza unui grafic,iar corectitudinea abordarii si executiei din punct de vedere tehnic este asigurata de RTE-ul lor si dirigintele de santier al tau(asta daca are si competente in domeniu)
Fara suparare tabloul pare un copy-paste nereusit luat dupa youtube.

Smart meterul ala nu avea ce cauta acolo .

Modificarea aia iti va pricinui multa bataie de cap ,iar pt mutarea aia nu-ti va fi de ajuns un tablou cu doua randuri.
Schimba configurarea tabloului ,renunta la monopolarele alea la prostia cu rcbb-urile trifazate,altfel vei  constata pe propria piele cand vei locui efectiv acolo disconfortul creat de deconectarea atator circuite si alte fenomene care se produc in instalatiile electrice.

Edited by anaki, 02 July 2022 - 10:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate