Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Plan cadastral apartament.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MariusMirel92

MariusMirel92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2015
Buna dimineata. Am achizitionat un apartament anul acesta si am vrea sa imi inchid balconul cu geam termopan. Ideea este ca in contractul de vanzare-cumparare mi se specifica faptul ca trebuie sa am autorizatie de constructie. Toate bune si frumoase, insa pentru a obtine aceasta autorizatie, am nevoie de certificatul de urbanism in prima faza. Pentru certificat am nevoie sa depun niste acte, si anume Plan cadastral 1/500 si 1/2000. De unde se obtin aceste planuri cadastrale ? Am cautat si pe internet,insa nu multe raspunsuri. S-a mai lovit cineva de aceasta problema ? Cum le-ati obtinut ? Zi buna !

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Mergi la un cadastrist

#3
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017

 MariusMirel92, on 08 octombrie 2020 - 06:19, said:

Buna dimineata. Am achizitionat un apartament anul acesta si am vrea sa imi inchid balconul cu geam termopan. Ideea este ca in contractul de vanzare-cumparare mi se specifica faptul ca trebuie sa am autorizatie de constructie. Toate bune si frumoase, insa pentru a obtine aceasta autorizatie, am nevoie de certificatul de urbanism in prima faza. Pentru certificat am nevoie sa depun niste acte, si anume Plan cadastral 1/500 si 1/2000. De unde se obtin aceste planuri cadastrale ? Am cautat si pe internet,insa nu multe raspunsuri. S-a mai lovit cineva de aceasta problema ? Cum le-ati obtinut ? Zi buna !

La oficiul de cadastru al orasului respectiv poti cere copie dupa planul cadastral al imobilului; se elibereaza in cateva zile si costa aproximativ 25 lei (Bd. Expozitiei pentru toate sectoarele din Bucuresti).

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,397
  • Înscris: 06.01.2007
Oficiu de cadastru e inchis pe motiv de covid.

#5
MariusMirel92

MariusMirel92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2015

 maccip, on 08 octombrie 2020 - 07:51, said:

Oficiu de cadastru e inchis pe motiv de covid.

Asta am auzit si eu. De asta ma gandeam daca exista vreo varianta on-line.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,397
  • Înscris: 06.01.2007
Certificatul de urbanism il obtii de la primarie, nu de la cadastru.

#7
MariusMirel92

MariusMirel92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2015

 maccip, on 08 octombrie 2020 - 07:56, said:

Certificatul de urbanism il obtii de la primarie, nu de la cadastru.
Da da, de la primarie. Dar am nevoie de cateva acte, printre care si aceste planuri de cadastru.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,397
  • Înscris: 06.01.2007
Planul cadastrului meu nu-l poti obtine tu, insa un autorizat ar putea. Planul la 500/2000 e un plan general, de incadrare, teoretic poti sa-l faci si tu printr-un autorizat.
Extras de carte funciara, da. Si merge depus online din ce stiu eu. Insa, nu stiu cand il vei primi data fiind aceasta situatie.

Eu am lucrat mai demult in domeniu, nu stiu exact care-i situatia acum, dar cu un autorizat o rezolvi, el ar trebui sa stie exact ce si cum se face. Si in plus are acces la baza de date de la cadastru de unde poate scoate planuri si informatii incoordonate, tu ca vizitator al saitului nu poti scoate coordonate din ce stiu, dar poti vedea parcelele si cred ca si identificatorul electronic sau numarul cadastral. Insa nu stiu in ce masura serveste un astfel de plan facut din baza de date respectiva.

Exista pe feisbuc un grup al topografilor, pe-acolo poti gasi un autorizat sau poti pune intrebari, nu stiu cum functioneaza grupurile astea de feisbuc, daca trebuie sa intri in el sau poti pune intrebari si din afara.
Eram si eu in grupul ala si se discutau tot felul de probleme, dar am iesit.

Edited by maccip, 08 October 2020 - 08:08.


#9
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 MariusMirel92, on 08 octombrie 2020 - 06:19, said:

Buna dimineata. Am achizitionat un apartament anul acesta si am vrea sa imi inchid balconul cu geam termopan. Ideea este ca in contractul de vanzare-cumparare mi se specifica faptul ca trebuie sa am autorizatie de constructie. Toate bune si frumoase, insa pentru a obtine aceasta autorizatie, am nevoie de certificatul de urbanism in prima faza. Pentru certificat am nevoie sa depun niste acte, si anume Plan cadastral 1/500 si 1/2000. De unde se obtin aceste planuri cadastrale ? Am cautat si pe internet,insa nu multe raspunsuri. S-a mai lovit cineva de aceasta problema ? Cum le-ati obtinut ? Zi buna !

Nu vei primi autorizatie daca vrei sa iti inchizi doar tu balconul.
Trebuie toti din bloc sau macar toti de pe o latura a blocului.

#10
MariusMirel92

MariusMirel92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2015

 Danon, on 08 octombrie 2020 - 08:44, said:


Nu vei primi autorizatie daca vrei sa iti inchizi doar tu balconul.
Trebuie toti din bloc sau macar toti de pe o latura a blocului.

In blocul unde locuiesc nu toti de pe o anumita latura au balconul inchis. Nu stiu ce sa zic, nu zic nu.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Mama ce durere te asteapta.

Nu incurajez ilegalittile, dar daca si alti vecini au deja inchis, uita de acte si inchide rapid balconul.

Planurile 1:500 si 1:2000 sunt oarecum standard, dar o imbecilitate pentru un bloc.

Teoretic le poti scoate si online, vezi ce nr cadastral are blocul tau, vezi in actul de proprietare, daca scrie.

Se face cerere si se scot offline

https://www.ocpiilfo...proprietari.php

#12
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 MariusMirel92, on 08 octombrie 2020 - 08:55, said:


In blocul unde locuiesc nu toti de pe o anumita latura au balconul inchis. Nu stiu ce sa zic, nu zic nu.

Au inchis cu autorizatie?

#13
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Daca blocul are numar cadastral poti solicita de pe epay.ancpi.ro un extras de plan cadastral, se elibereaza in cateva minute.
Mai atasezi CF-ul si schita blocului. Schita il obtii de la autorizatul care a intocmit documentatia, sau de la cartea funciara din orasul tau.

Cu un proiectant ai luat legatura? Nu te-as sfatui sa depui pentru certificat de urbanism de capul tau. Lasa-l pe proiectant sa il faca.

Edited by VladislavP, 08 October 2020 - 11:28.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
https://epay.ancpi.r....action?catId=1

#15
MariusMirel92

MariusMirel92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2015

 radunic, on 08 octombrie 2020 - 14:31, said:

Neata. Am facut asta si am primit pe mail 1 pdf + 1 arhiva cu niste fisiere. Nu prea stiu ce sa incarc in platforma on-line. ;))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate