Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Chiar e nevoie azi de mașină?

* * - - - 13 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Văd discuție pro și contra mașină. Colegul tomaso a zis că a zi nu poți trăi fără mașină. Pe subiectul cu Nicușor Dan văd că se înfierbântă discuțile.
Eu nu-s total anti-automobil. Că excluzând unele chestii de stat și livrările + transportul de valori, ești agent de vânzări, chestii care au nevoie de mașină, dacă ai copii mici, persoane cu probleme de deplasare, locuiești în zone slab desrvite de transport în comun, sau tu însăți ai anumite probleme, nu văd rostul mașinii, poate dacă doar ești pasionat de călătorii dese. Pandemia schimbă contextul, că mașina oferă anumită protecție, dar nu cred că va ține la infinti asta cu pandemia (și să mai țină 3 ani, tot nu e infinit).
Și eu mi-am dorit mașină, de ce să nu recunosc. Dar azi, când mai toată lumea are, nu-i văd rostul.

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Oh fuck not again...

#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006
Tu esti pe bune sau vrei sa il intreci pe Iochanan la capitolul topicuri full retard?

Sunt 1, 5 milioane de masini doar in Bucuresti.
Ce iti spune asta?

Edited by marius.bunu, 02 October 2020 - 18:57.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
In ziua de azi masina este o necesitate nu un moft.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdjl, on 02 octombrie 2020 - 18:50, said:

Şi eu mi-am dorit maşină, de ce să nu recunosc. Dar azi, când mai toată lumea are, nu-i văd rostul.
N-am inteles partea asta. Apelezi la prieteni si vecini sa te duca cu masina?

#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 02 octombrie 2020 - 18:50, said:

Văd discuţie pro şi contra maşină. Colegul tomaso a zis că a zi nu poţi trăi fără maşină. Pe subiectul cu Nicuşor Dan văd că se înfierbântă discuţile.
Eu nu-s total anti-automobil. Că excluzând unele chestii de stat şi livrările + transportul de valori, eşti agent de vânzări, chestii care au nevoie de maşină, dacă ai copii mici, persoane cu probleme de deplasare,
locuieşti în zone slab desrvite de transport în comun, sau tu însăţi ai anumite probleme, nu văd rostul maşinii, poate dacă doar eşti pasionat de călătorii dese. Pandemia schimbă contextul, că maşina oferă anumită protecţie, dar nu cred că va ţine la infinti asta cu pandemia (şi să mai ţină 3 ani, tot nu e infinit).
Şi eu mi-am dorit maşină, de ce să nu recunosc. Dar azi, când mai toată lumea are, nu-i văd rostul.

Romania este o zona slab deservita de transportul in comun... CASE CLOSED / sau CLOSET (dupa caz)!
Deci da, cu totii avem nevoie de masini.  Posted Image

Edited by BlueKing-69, 02 October 2020 - 19:05.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Folosesc puțin mașina, vreo 500 km pe lună, dar ăia 500 km sunt importanți pentru mine și mi-ar fi greu fără mașină.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
O fi mai rentabil sa aplici formula „ia-ma nene!”

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003
Depinde de necesitati.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Pai cat timp toti "popogresistii" nu au luat in calcul pozitionarea locuintei si in Bucuresti s-au vandut locuinte pe tot felul de campuri de la mama naibii e evident ca e nevoie de masina. Nu s-au gandit ca nu ai scoala in apropiere, nu ai magazine nu ai transport (nici nu mai vorbesc de asfalt sau altele)...

Pe de alta parte si modul de viata de astazi este unul in care o masina iti usureaza viata la maxim. Plus ca omul nu mai e invatat cu greul, daca e cald afara nu ii place sa astepte in statie in soare autobuzul. care va fi si ala aglomerat. Sa nu mai zic ca pentru multi este nedemn sa mearga in autobuz langa oameni dintr-o categorie sociala inferioara. Ce domne eu care castig 4000 lei la multinationala mea sa merg langa un pensionar amarata sau un muncitor simplu?

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E relativ, e diferența de la om la om, fiecare isi cântărește prioritățile cum poate sau cum vrea. Si fara telefon se poate trai, la o adică.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am luat masina, exact de nevoie. Nu sunt pasionat, nu sunt sportiv.
Pana sa o cumpar, apelam la prieteni, care mergeau cu mine cu draga inima, dar sincer sa fiu, pe langa combustibil, faceam si o cinste si ma costa ca la taxi. Intr-o dupa-amiaza, la gratar, am decis sa fac scoala. Am sunat un amic, mi-a dat un numar de telefon, l-am apelat, luni incepeam scoala. Si nu-mi pare rau deloc, dar deloc. In vara asta, m-am distantat: am mers singuri in concediu, am stat cum am vrut, unde am vrut. Este frumos si cu prieteni, dar este greu sa te sincronizezi in materie de preferinte.
Sa nu mai spun ca daca se iveste ceva acum la tara, plec si gata. Mai iau copilul de la gradinita, ma mai duc eu la munca, fac cumparaturi. Da, m-am invatat mai comod si am pus inca 3 Kg peste cele multe pe care le aveam deja. Masina este o unelta. Am mers cu microbuzul in 2015, ultima data. Un jeg scump. Am zis ca daca viitoare, merg ori pe jos, ori cu masina mea. Si m-am tinut de cuvant.

#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Azi nu, maine da.

#14
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View Postmarius.bunu, on 02 octombrie 2020 - 18:56, said:

Tu esti pe bune sau vrei sa il intreci pe Iochanan la capitolul topicuri full retard?

Sunt 1, 5 milioane de masini doar in Bucuresti.
Ce iti spune asta?
Mie imi spune ca Romanii sunt comozi. Poti trai fara masina. Eu nu merg zi de zi  cu masina si pot sa traiesc fara masina.Am dus copiii la scoala pe jos chiar si pe viscol si au crescut fara probleme.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
cine vrea sa aiba masina tre sa-i aloce si banii necesari pe tot soiul... totul depinde de necesitati... daca e necesar si trebuie atunci nu mai e vorba de optiune.
eu nu mai am in prezent.

am alte optiuni la indemana deocamdata, as folosi-o foarte putin si nu s-ar justifica cheltuielile.

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbossake, on 02 octombrie 2020 - 19:15, said:

"popogresistii"

Wow a luat mai putin de o pagina! Impresionant, really.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Bineinteles ca este!

Daca stai doar in Bucuresti si nu prea iesi din el, te poti descurca si fara, insa aici in provincie masina mereu a fost o necesitate si va fi o necesitate. Sa mergi in timpul serviciului in mai multe locatii contra cronometru (Taxi-ul e scump), sa mergi la mare, la munte, la tara, oriunde.

View Postbossake, on 02 octombrie 2020 - 19:15, said:

Pai cat timp toti "popogresistii" nu au luat in calcul pozitionarea locuintei si in Bucuresti s-au vandut locuinte pe tot felul de campuri de la mama naibii e evident ca e nevoie de masina. Nu s-au gandit ca nu ai scoala in apropiere, nu ai magazine nu ai transport (nici nu mai vorbesc de asfalt sau altele)...

Pe de alta parte si modul de viata de astazi este unul in care o masina iti usureaza viata la maxim. Plus ca omul nu mai e invatat cu greul, daca e cald afara nu ii place sa astepte in statie in soare autobuzul. care va fi si ala aglomerat. Sa nu mai zic ca pentru multi este nedemn sa mearga in autobuz langa oameni dintr-o categorie sociala inferioara. Ce domne eu care castig 4000 lei la multinationala mea sa merg langa un pensionar amarata sau un muncitor simplu?

Autobuzul nu are aer conditionat, sunt in el oameni nespalati care put (focar de infectie), nu poti pune ce muzica vrei tu, sa opresti cand vrei si unde vrei.

Trenul a ajuns praf in Romania, in ritmul actual ar putea disparea complet, cu atatea masini nu mai e nevoie de tren.

Clima noastra este dura, mereu e ori prea cald ori prea frig, nu prea e de bicla sau alte alea, masina e cea mai potrivita. Cu climatizare evident.

View PostdaniMMM, on 02 octombrie 2020 - 19:17, said:

E relativ, e diferența de la om la om, fiecare isi cântărește prioritățile cum poate sau cum vrea. Si fara telefon se poate trai, la o adică.
In ziua de azi daca ai PC-uri si/sau telefoane, tablete ori alte chestii de accesat internetul (interentul cum scrie mereu al nostru djl) poti trai perfect fara televizor/televiziune clasica, folosind TV-ul eventual ca monitor pentru PC.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postmarius.bunu, on 02 octombrie 2020 - 18:56, said:

Tu esti pe bune sau vrei sa il intreci pe Iochanan la capitolul topicuri full retard?

Sunt 1, 5 milioane de masini doar in Bucuresti.
Ce iti spune asta?

Îmi poate spune că oamenii pot avea şi dependenţe. Nici fumatul nu este o necesitate, dar cu toate astea destui fumează (eu sunt dependent de dulciuri).
Poate nu m-aş plânge dacă atunci când aş da de o maşină care încurcă circulaţia pietonilor sau îi pune e în pericol şi nu e vreuna care să-şi justifice prezenţa i-aş putea da un şut de să zboare direct la fier vechi. Dar nu pot face asta, aşa că mă plâng.

View Postech, on 02 octombrie 2020 - 19:01, said:

N-am inteles partea asta. Apelezi la prieteni si vecini sa te duca cu masina?

Rar am apelat la ajutor. Era vorba de să ofer eu ajutor.



Off-topic: aiurea stă forumul la unele chestii. Am crezut că cineva mi-a şters subiectul, m-am uitat la profil să văd dacă apare, nu apărea, apoi din întâmplare am zărit titlul în pagina principală.

Edited by djl, 02 October 2020 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate