Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Chiar e nevoie azi de mașină?

* * - - - 13 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postmelcmiop, on 02 octombrie 2020 - 19:21, said:

Mie imi spune ca Romanii sunt comozi. Poti trai fara masina. Eu nu merg zi de zi  cu masina si pot sa traiesc fara masina.Am dus copiii la scoala pe jos chiar si pe viscol si au crescut fara probleme.
De exemplu vrei sa dormi mai mult dimineata, merg cu masina la birou chiar daca e la doar 5 minute. Asta e cazul meu. Plus ca nu-mi place sa car bagajele ca magarul, am bagaje, iau masina, cand vreau sa fac miscare pentru sanatate, pai ies in oras fara bagaje, dupa ce le-am carat cu masina.

Nu se aplica la traficul din Bucuresti, acolo ori masina ori STB cam tot dracul ala e, ca timp petrecut in trafic. Difera doar confortul.

Metroul e de preferat in Capitala, acolo eu nu prea as fi preferat masina din cauza traficului cu care o si strici.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Singura chestie e ca nu am timp. M-as duce pe jos sau cu bicicleta la cumparaturi, iar in weekend la munte cu trenul.

#21
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2020 - 19:29, said:

Autobuzul nu are aer conditionat, sunt in el oameni nespalati care put (focar de infectie), nu poti pune ce muzica vrei tu, sa opresti cand vrei si unde vrei.



Apropo de autobuze - bai, nu mi-a venit sa cred ca Mercedesurile alea verzi cumparate de curand de STB au...scaune textile.
E super nasol. O sursa de duhoare si de microbi. Iei o scabie de pe alea de nu te vezi...

La subiect: da, masina e utila. Pentru oras mai putin. Eu merg doar la cumparaturi cu ea. La serviciu: metrou. Nu as putea sa stau cu orele in trafic, as ajunge la nebuni in cateva saptamani. O data la 2-3 weekenduri car deseuri la centrul de reciclare (deseuri stranse de mine si de vecini). Deci o folosesc in scop pur util.

Masina e utila pentru excursii. Am vazut aproape toate cotloanele tarii asteia, ajutat fiind de masina. Fara masina...n-as fi vazut nici 20% din cat am vazut.

Exemplu: vreau sa fac o tura de o zi in Piatra Craiului. Cu trenul, schimband la Brasov, cel mai devreme as ajunge in Zarnesti pe la 12h30 dupa pranz. Deja am pierdut jumatate de zi.

Cu masina, plec la 5 dimineata, la 7h30 am parcat la cabana Gura Raului si am inceput traseul.

Fix la fel e cazul lacului Sfanta Ana. E o destinatie frumoasa de o zi, dar legatura cu trenul e proasta si pierzi timp.

Ah, si de la 2 persoane in sus e mai ieftin cu masina decat cu trenul.

Edited by cattavencu, 02 October 2020 - 19:49.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Plus ca le-au luat fara AC. Dupa 1990 nu trebuiau sa mai existe vehicule noi fara AC.

Edit: alea poate ca au AC, in 2005 s-au luat Mertzan Citaro fara.

Edited by Neaceasca85, 02 October 2020 - 19:40.


#23
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Mie nu mi se mai pare masina un lux, azi, sau un simplu moft, ci o necesitate.

Toma are dreptate.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu uram condusul si credeam ca nu imi voi intra in mana niciodata. Dar a murit tata si nevoia m-a invatat. In masina dau muzica cat de tare vreau, dau aerul conditionat cat de tare vreau, merg cat de repede vreau sau permite drumul.

Uite, eram sambata trecuta la tara la Miesti. Dupa 4 ore acolo, am fugit si am mers cu viteza mai mare decat de obicei ca sa prind furtuna la Slatina. Radeti dar asta sunt eu, am pasiuni ciudate si folosesc masina tot in folosul meu. Storm chaserii din SUA tot masini folosesc.

djl nu are permis, nu are masina, dar spun clar ca odata ce te inveti cu masina si condusul, te faci cu jet pe tren si pe orice transport in comun. Infrastructura, parcari si autostrazi sa se faca, atat.

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjl, on 02 octombrie 2020 - 18:50, said:

Văd discuţie pro şi contra maşină. Colegul tomaso a zis că a zi nu poţi trăi fără maşină. Pe subiectul cu Nicuşor Dan văd că se înfierbântă discuţile.
Eu nu-s total anti-automobil. Că excluzând unele chestii de stat şi livrările + transportul de valori, eşti agent de vânzări, chestii care au nevoie de maşină, dacă ai copii mici, persoane cu probleme de deplasare, locuieşti în zone slab desrvite de transport în comun, sau tu însăţi ai anumite probleme, nu văd rostul maşinii, poate dacă doar eşti pasionat de călătorii dese. Pandemia schimbă contextul, că maşina oferă anumită protecţie, dar nu cred că va ţine la infinti asta cu pandemia (şi să mai ţină 3 ani, tot nu e infinit).
Şi eu mi-am dorit maşină, de ce să nu recunosc. Dar azi, când mai toată lumea are, nu-i văd rostul.
Eu... nu,. nu mi-ar trebui, dar daca nu e STBul pana in  poarta la mine si nu miroase a levantica, nu pot sa renunt la ea. Sa renunte ceilalti si dupa aia, la urma, eu.

Asta ori 1.5 milioane, cum zicea colegul. Sa se faca, sa se dreaga, ar trebui, dar eu tot cu masina ma duc.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sa-mi fie cu iertare, dar djl neavand permis, nu ar trebui sa discute despre soferie si masini, nici sa-l pasioneze vreo masina. Eu am avut si o tzara de pasiune, care m-a ajutat.

Si tata in 2004 m-a bagat cu forta la scoala de soferi, daca nu o facea, poate nici azi nu aveam permis.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Recunosc că fără maşină ar fi fost greu cu vacanţele la ţară, în Prahova. Dar nu toată lumea are casă de vacanţă.
Să nu-mi pot da cu părerea despre condus e una, dar aşa dacă nu ai maşină să nu fie voie să zici de ele, înseamnă că şi eu ar trebui să le interzic celor care nu folosesc transportul în comun să vorbească despre el.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
DA. Nu doar pentru vacante. E ca si cum ai fi lipsit de TV. Sau de tellefon. Sau de internet.

Edited by myshyk, 02 October 2020 - 19:47.


#29
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Eu m-am mutat la tara(10 km de oras) si am in prezent 3 masini . Am un 4x4 de padure/iarba verde iar una e electrica luata pentru naveta cu copiii la scoala.

#30
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru @djl
Attached File  penny-farthing-5117061_1920.png   1.2MB   11 downloads

#31
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
DA.
Eu am 3 si am nevoie de toate cu toate ca e un singur permis in casa.

#32
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Exista viata si in afara Bucurestiului.
Am 2 copii si lucrez inafara orasului 4 km.
La 7:40 plec ii las in fata scolii si merg la lucru. Se intorc pe jos -15/20 min cred.
Daca as renunta la masina ar trebui sa merg cu autubuzul de 7:10 ca sa ajung pe 8. Pana la autobuz am tot asa 15 min e dincolo de scoala lor.inapoi ori trebuie sa ies inainte de 4 ca sa ajung in statia de langa lucru(imposibil) ori stau la autobuzul de 5. Si ajung acasa pe la 5:30/45 . Sau merg pe jos 4km.
Nu e deloc eficient si nici confortabil sa ma trezesc la 6 in loc de 7 si sa ajung la aproape 6pm in loc de 4si 15/20 min.


#33
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Mie imi pare ca traim in 2 Romanii paralele. Cei care pun intrebarea asta, realizeaza ca Romania este la pamant din punctul de vedere al transportului in comun ? Aici nu ma refer doar la transportul in interiorul oraselor.
Sunt kilometrii de sate de-a lungul drumurilor europene care nu au curse regulate. Sunt orase la 30 - 60 km distanta care nu au curse regulate intre ele.
Oamenii locuind in aceste sate sau orase, care au locuri de munca, bunici, elevi, cum crezi ca s-ar descurca sa ajunga la destinatie fara autoturismul personal ?

Puneti-va capul la contributie inainte sa mai ridicati discutii de genul.

#34
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Mie mi se pare condusul o prostie.
Stiu si eu ca e aglomerat Bucurestiul. O solutie ar fi gratuitatea transportului in comun. (ca in alte orase europene)

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar si asa se urca boschetari nespalati cu anii, daramite daca ar fi gratuit?

#36
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Daca: 1.ai copii si iti pasa de ei; 2.ai parinti si iti pasa de ei; 3.n-ai timp si iti pasa de asta; 4.ai un serviciu care implica deplasari;
5. ai lucruri de transportat frecvent; 6. nu iti place jegul (din tren, autobuz etc), 7. ai viata (si) in afara oraselor din Europa si ceva din Asia (exista si mediu rural, exista si alte continente :) ), atunci iti trebuie masina. Daca nu, nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate