Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Chiar e nevoie azi de mașină?

* * - - - 13 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#199
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,085
  • Înscris: 30.11.2017
Acuma pe megapandemie chiar vă recomand tuturor fanilor transporutlui public să-l folosiţi cu plăcere. Plecăm de aici şi mergem in morgă! Dă-i drumul!

Cel mai evident lucru prin care tot statul face mişto de recomandările lui şi ale medicilor dar si ale OMS.

Cred că este evident că în oraşele româneşti şi chiar europene 60% din populatia care umple străzile in diverse ore ale zilei o fac degeaba, locul ei putând fi in locuinţe sau in orice alt loc care să nu incurce traficul.
Pe chinezi sau americani îi inteleg, ăia măcar produc produse palpabile.

Te cheamă şeful la lucru dar nu ai cu ce merge la firma voastră de prestări servicii cu 5 angajati si o garsonieră inchiriată? intreabă-te şi tu şi seful dacă are rost deplasarea ta acolo şi dacă produceti ceva care să justifice activitatea voastră.

Eşti bugetake şi mergi "la lucru"? intreabă-te şi tu şi directorul societăţii de stat sau instituţiei dacă activitatea voastră este productivă ptr omenire si dacă produceti profit pe care să-l verşi bugetului ţării fiind de stat.

Îmi pare chiar straniu cum lumea s-a obişnuit cu diverse decese ale rudelor, ale prietenilor alte cunoştinţelor mai ales dacă erau şi mai in vârstă.
Motivul? lasă că mai muriră azi 60, ieri 57 de covid, cum au murit ăia mai pot muri şi alţii si tot asa. "Nimic rău".

Edited by cipri2bau, 10 October 2020 - 20:11.


#200
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAWE, on 10 octombrie 2020 - 16:58, said:

iar urmatoarea va fi leasing pe firma Posted Image
Posted Image ... eu sunt pe leasing de multa vreme, am inceput cu leasing pe PF , acum sunt cu leasing pe firma.
Eu il intrebasem pe nenea cu ochiul .. era cu tinta (ca am vazut ca are opininii foarte radicale in general, si nu numai, dar foarte certe, cu valoare de adevar absolut.

View Postprimuministru, on 10 octombrie 2020 - 18:31, said:

dar cel pentru persoane fizice e o țeapă din mai multe puncte de vedere.
Lumineaza-ma te rog ... de ce e teapa? Calculelel mele si valoarea TCO spun cu totul si cu totul alta poveste.

Edited by ro_explorer, 10 October 2020 - 21:02.


#201
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postprimuministru, on 10 octombrie 2020 - 18:31, said:

Leasing-ul e bun pentru firme că își pot deduce niste cheltuieli, dar cel pentru persoane fizice e o țeapă din mai multe puncte de vedere.

Daca te referi la dobanda aferenta si la faptul ca nu poti renunta la balarii nesemnificative pentru RO gen Casco, e doar ceva mai scump, dar pana la teapa e cale lunga. Nimeni nu-si ia vreo tigaie de 3k euro in leasing, aici vorbim de masini noi care ca urmare a acestui fapt sunt scumpe :) Daca ai de ales intre a plati cateva sute de euro pe luna versus dat cu cashu' 30 - 40k euro deodata, cam ce ai alege? Eu gandesc economic, alea cateva sute de euro lunare ma ajuta sa nu blochez cateva zeci de mii cu care pot face altceva intre timp. Dupa cum am mai zis, la noi exista o frica de banci/rate etc aproape inexplicabila, dar mnah, fiecare le stie pe ale lui...

#202
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Stau la tara, fara masina sunt mort, n-am avut-o 2 saptamani si faceam 13km pe zi dus si intors la munca pe jos + 10km cu autobuzul, am.simtit ca mor.
In schimb am fost acum.cateva saptamani la Brasov, in centru, m-am chinuit sa gasesc parcare si cand gaseam acolo ramanea, in rest mergeam pe jos sau cu uber. Ce-am iesit cu ea au fost distante mai lungi (100km +)
In rest, in oras nu-i vad rostul, iesi mult mai bine pe jos sau cu taxi / uber / autobuz.

#203
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
In general nu e nevoie in scop personal. Sunt însă și excepții.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate