Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Chiuveta inox + baterie montata pe chiuveta = baterie elastica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Ma confrunt (de ceva vreme) cu o problema destul de enervanta: bateria montata pe o chiuveta din inox (Franke) se misca la cea mai mica atingere, ca si cand ar fi de cauciuc, nu are o pozitie fixa cand reglez robinetul sau cand reglez pipa, se misca in toate partile oricat de stransa ar fi (fiindca tabla chiuvetei este prea subtire si devine elastica). La orice chiuveta din inox cu bateria montata pe chiuveta am remarcat acest neajuns.

Exista vreo metoda stiuta doar de instalatori, de a monta cat se poate de fix bateria pe o chiuveta din inox?

Nu ar fi trebuit sa exista o ranforsare in zona orificiului pentru baterie, ca un fel de baza groasa, care sa impiedice balanganirea bateriei atunci cand este utilizata?

Edited by cris2d2, 25 September 2020 - 09:16.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,470
  • Înscris: 01.12.2001
Grosimea tablei.
Faci un suport, adaptare dedesubt pt rigidizare.
Pui chiuveta ceramica, etc

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Tabla Franke Italia nu mai are nici grosimea, nici ambutisarile, si nici aliajul la fel de bogat in nichel si crom, se pateaza imediat, fata de cum avea in anii '90 cand era foarte buna.
La Franke Germania am vazut aberatii inca mult mai mari, rama e doar indoita odata in jos spre blat, si lasata asa tabla subtire, nu mai are urmatoarele ambutisari pt. garnitura si cleme, si suportii de cleme sunt sudati.
La Franke Turcia e naspa si materialul si designul e grosolan.

Sunt diferente foarte mari in f. de model si la Franke si la alti producatori, la unele aspecte legate de ambutisari si grosimea tablei.
De ex la Teka Universo 1B 1D  79 ambutisarile de la picurator sunt prea putin adanci si clampane, lasa o senzatie neplacuta, iar la Teka  Classic 1B 1D 86 ambutisarile de la picurator sunt suficient de adanci si e tzapana.

Legat de prinderea bateriei, sunt 3 aspecte:

1. Daca se roteste corpul, nu e stransa bine.
Nu trebuie forta exagerata sa rupi surubul, dar se strange cu cheia.
Are o contraplaca din tabla si o garnitura de cauciuc care se pune sub chiuveta, cauciuc la mijloc sa nu tai chiuveta.
La bateria mea de acum 2 ani am preferat sa pun contraplaca si garnitura de la bateria veche din '92, ambele baterii italiene f. bune.

2. Sora-mea are aceeasi chiuveta Franke dar a ei e microtexturata, insa a luat alta baterie, un Grohe stil lebada care e mult mai inalta si fiind parghie mai mare clampane rau pt. ca misca tabla chiuvetei, dar corpul nu se roteste.
Bateria mea nu e lebada, are inaltime normala si nu clampane tabla.

3. Pt. sora-mea am montat un coltar L din fier sub chiuveta, prins in perete cu doua dibluri de 10 cu holsuruburi de 6x60, si cu o gaura unde e surubul care strange bateria, si intra pe surub in partea de jos ca sa fie parghie cat mai lunga, si prins intre doua piulite si saibe pt. a nu avea joc in gaura.
Nu mai clampane de cand i-am pus coltarul.

Edited by loock, 25 September 2020 - 10:16.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 12.01.2018
faci o tablă mai lată pe post de șaibă  si o prinzi cu silicon pe sub chiuveta după care montezi bateria înainte de a se întări siliconul

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
In cazul tau,singura solutie este sa te obisnuiesti cu ideea ca robinetul nu este rigid pe chiuveta.Daca treci,cam greu,peste acest incovenient totu-i bine.
In numele profitului se fac tot felul de magarii.
Ca si consolare,chiuvetele de acum 20 de ani nu aveau aceasta problema.Bine,alea de genul lu' Franke.

ps.
Incearca o ranforsare pe toata lungimea chiuvetei.Sau un suport (pe dedesupt) prins de perete care sa tina tensionata chiuveta,Asta doar in zona bateriei ( in stanga si dreapta,10-15 cm)

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Menționez că nu a fost niciodată vorba de prindere incompleta a bateriei (nu s-a rotit niciodată pe chiuvetă), tot timpul am strâns cu simț, nici prea slab pentru a avea joc dar nici prea tare pentru a forța lucrurile.
Imediat după fixare remarc acea elasticitate a bateriei, mai ales la cele cu pipă înaltă (pârghie mai lungă -> efect mai puternic de bălăngănire).

Credeți că doar Franke au tabla așa subțire? Posibil toate chiuvetele din inox sa fie aproximativ la fel. Dar poate cele mai scumpe să aibă deja vreo ranforsare in acea zona. Altfel de ce sa fie mai scumpe?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
Stai linistit.Si nu uita ca Franke este undeva sus in "lantul trofic" al bateriilor/chiuvetelor.
Asa a e si la mine,de asta incerc sa te relaxez.A mea nu-i Franke,dar nici ultima gioarsa.
Si nu bateria este elastica,ci chiuveta.Da-o in saracie,atata bai sa fie.
Mai demult,tot in capitalism,da' in perioada incipienta,cand hotia si jecmaneala erau inca la "gradinita",acest gen de baterii,chiar si alea ieftine-ieftine erau insotite de un fel de saiba de grosime considerabila,4-5 mm,care avea rostul sa elimine exact acea flexibilitate.

 cris2d2, on 25 septembrie 2020 - 13:17, said:

Altfel de ce sa fie mai scumpe?

Cum de ce?Pentru ca platesti cat nu face,ca peste tot in capitalism,blestemata aia de sigla.Pentru ca profitul e sfant,iar "fraierii",adica noi,cumparatorii suntem orgoliosi din fire si punem botul cu incredere si nonsalanta..

Edited by adisz, 25 September 2020 - 13:41.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 cris2d2, on 25 septembrie 2020 - 09:15, said:

problemala chiuvetei este prea subti
Exista vreo metoda stiuta doar de instalatori, de a monta cat se poate de fix bateria pe o chiuveta din inox?

Nu ar fi trebuit sa exista o ranforsare in zona orificiului pentru baterie,


     Exista ! Gasesti o bucata de lemn/placaj. O gauresti. O pui sub chiuveta. Montezi bateria in ea. Solutie de avarie.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,470
  • Înscris: 01.12.2001
E doar chestie de .... fizica.
Nu poți face din kk bici și sa pocnească.
Tabla 0,4-0,5.
Pui orice baterie: se va mișca tabla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate