Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Televizoare MicroLED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si care e ala nou, prezentat la CES?

Nu am reusit sa gasesc nimic, pana si pe site-ul oficial sunt destul de confuze informatiile.

#56
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Asta: https://altex.ro/tel...HDMNA110MS1ACX/

#57
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta e deja cunoscut, dar eu vorbeam despre varianta modulara, celebrul The Wall. Asta de la Altex este un televizor mare si atat. La origine am inteles ca e facut tot din module microled dar vin preasamblate, nu poti sa modifici nimic.

#58
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Nu-i nimic de modificat la televizoare de pana la 110". Sunt primele modele consumer, de 110”, 99”, 88” si 76”. Cel putin cele mari beneficiaza de tehnologia 4Vue (quad view), ceea ce permite a vedea simultan 4 imagini diferite de la 4 surse diferite. Sunt primele modele prefabricate din mai multe module (adica vin gata asamblate din fabrica, la precizie maxima)..

Edited by Ramuran, 09 June 2021 - 01:45.


#59
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta este o informație deja cunoscuta.

Eram curios dacă știe cineva cat costa și ce specificații au modulele individuale prezentate la CES.

#60
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La ce te-ar interesa un panou de 4300 euro cu rezolutie ridicola care are nevoie probabil de un controler extern si mai scump, panourile alea nu merg cu semnale video standard HDMI.
Imi aduce aminte de primele plasme Panasonic care defapt erau monitoare profesionale pentru televiziuni, la 10 000 euro primeai un monitor 42" cu rezolutia 852/480 ce avea module inserabile, separate, optionale cu intrare VGA, DVI, Component, sau tuner TV analog, nu exista HDMI.

#61
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ăla nu m-ar interesa dar la CES am văzut altceva și nu găsesc pe nicăieri specificațiile și prețul final

Este strict o curiozitate, nimic mult, eu fiind pasionat de tehnologie , chiar și atunci când vorbim despre lucruri fără o perspectivă de materializare in ceva viabil din punct de vedere comercial.

#62
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
As fi tare curios sa aflu cine in RO ar da 150.000 euro pe un TV Posted Image

#63
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Se pare că s-au vândut deja câteva exemplare de 110 inch in Romania.

E doar o presupunere dar am bănuială că ai fi dezamăgit sa afli cine le cumpără. Cel mai probabil oameni care nici macar nu sunt pasionați de home cinema și le cumpără doar pentru că sunt mari și scumpe, in speranța că ,, trebuie sa fie cel mai bun lucru".

Edited by razor01, 12 June 2021 - 14:23.


#64
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Imi este greu sa cred ca cineva chiar si milionar in euro ar da pe un TV cat pe o casa sau o super masina.
Poate sa fi cumparat cineva pe firma dar chiar si acolo am indoieli...

#65
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
Nu stiu daca ati auzit, eu da, despre unii care au casoaie tip palat, dar au buda in afara casei. Acestia cred ca se potrivesc acestui profil de cumparator... :)

#66
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Aia despre care zici tu nu cumpără , fac rost prin alte mijloace :D

#67
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am discutat cu un reprezentant Samsung (ceva mai sus decat promotorii din magazine) si mi-a spus ca abia la anul ce vine vom avea unitati de expus prin magazine, fiind exagerat de scumpe, si stocuri mici pentru a sacrifica unitati pentru doar a clati ochii cumparatorilor.

#68
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este vorba despre un cel de 110 inch sau despre panourile individuale din care se construiește celebrul The Wall?

#69
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
E vorba despre modelele consumer gata asamblate. N-au la ce sa arate panouri individuale si nici combinatii precum "The Wall". Vor fi expuse modele care se asteapta a fi vandute, dintre cele cu diagonale intre 76" si 110".

#70
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Adică nu se aștepta să fie vândute acele blocuri individuale? :)



#71
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
N-ai ce sa faci cu blocurile individuale. Alea se integreaza intr-un sistem cu electronica dedicata, custom, in functie de cerintele clientului.
Adica orice combinatie vrea clientul, se face comanda speciala pentru ea, pret corespunzator si vine o echipa de la Samsung care le monteaza unde vrea clientul si ii asigura sistemul functional, nu primeste clientul un "kit" pe care se apuca sa-l asambleze de capul lui.

#72
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Adica se cumpara pe incredere, nu se pune problema sa testezi inainte, sa vezi cum reda un film, nu fluturasi colorati :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate