Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Televizoare MicroLED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View Postloock, on 11 septembrie 2020 - 21:19, said:



Da.

View Posthariseldon01, on 12 septembrie 2020 - 08:58, said:

eu cred,ca tu glumesti doar)))

Sigur.
Doamne, asa ceva... Pfff...

#20
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 12 septembrie 2020 - 11:14, said:

Da.



Sigur.
Doamne, asa ceva... Pfff...


vad ca te-ai suparat...de si nu aveam intentia sa te supar...dar daca nu ai glumit,cred ca ai un handicap la technologie...mai dezlipeste-te de anii 90 si hai cu noi in sec XXI...o sa te miri,ce negrii,lumini,culori,contrast SAMD sunt acuma,in vremurile noastre)))

Edited by hariseldon01, 12 September 2020 - 14:03.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
hari sa stii ca un monitor CRT bun inca ramane in picioare din multe puncte de vedere in comparatie cu tehnologia actuala bazata pe sample and hold

Cred ca cel mai mare avantaj al CRT-ului este abilitatea de a pastra rezolutia imaginilor in miscare. Fluiditatea miscarii pe un CRT este foarte buna, atat la monitoare cat si la proiectoare.

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postrazor01, on 12 septembrie 2020 - 14:33, said:

tehnologia actuala bazata pe sample and hold
N-ai cum să aprinzi un LED de 10-20 ori mai tare și să-l ții aprins doar 1/10-1/20 dintr-un cadru.
Pe de altă parte, tuburile cinescop suferă și ele de remanență și n-ai ce reîmprospătare să le mai faci.

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sigur, nicio tehnologie nu e perfecta, toate au limite. Eu, personal, nu m-as intoarce la CRT sub nicio forma. Ma simteam groznic de la monitoarele alea, ma durea captul si eram ametit dupa cateva ore de gaming.

#24
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,786
  • Înscris: 16.01.2017
LG tocmai a lansat MAGNIT microLED signage TV - 163-inch.

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Despre asta vorbea Theo , am pus in prima postare link-ul.

Momentan principala problema o reprezinta costurile foarte mari de productie.

Abordarea aceasta cu ecranul format din module este corecta dar poate genera si multe probleme tehnice.

Sunt curios daca este posibil sa faci un ecran 2:35:1 din acele module. Nu stiu daca softul din spatele display-ului este capabil sa lucreze cu rezolutie nativa 2:35:1

Edited by razor01, 13 September 2020 - 20:48.


#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Conform articolului de mai jos, costurile cu materialele necesare unui MicroLED sunt cam de zece ori mai mari decat costurile pentru OLED si QLED.

Costul total pentru a produce un metru patrat de MicroLED este de 50 000 $, de aproximativ 100 de ori mai mare decat un modul de un metru patrat de LCD.

Din articol inteleg ca nu doar manopera este o problema ci si materialele in sine costa destul de mult.

Cu alte cuvinte daca, prin absurd, maine ar gasi o solutie sa monteze usor acele micro led-uri, un televizor MicroLED tot ar costa de zece ori mai mult decat un OLED cu diagonala similara.

http://www.businessk...tml?idxno=40405

Edited by razor01, 14 September 2020 - 00:31.


#27
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
*Teoh :)

#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postandreic, on 12 septembrie 2020 - 07:54, said:

Cel mult mesajul tau poate fi calificat asa.

Pai cand afirmi ca oled-urile sunt niste petarde care se uzeaza repede, ma gandesc ca ori ai avut asa ceva si poti demonstra asta ori e doar din imaginatia ta.
Cand facem o astfel de afirmatie trebuie sa avem in spate si dovezi.

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
El a ramas ancorat in trecut la capitolul asta, nu are si nu a avut OLED. Face uneori comentarii ca sa para ca stie despre ce vorbeste.

View PostwolfydRg, on 12 septembrie 2020 - 10:01, said:

Nu m-am uitat la video, pentru ca e o comparație inutila, diferențe de tehnologie de acum 20 ani vs actuala. In exemplul dat mai sus cred ca afirmația ramane valabila. Bineînțeles ca oled ul imi face cu ochiul, dar daca sunt si alte alternative atunci sunt bine venite.

Nu e diferenta de 20 de ani la tehnologie, acum 20 de ani aveam toti acasa CRT-uri. Acel Panasonic ZT65 este model 2013, doar 7 ani diferenta.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMr. Incredible, on 14 septembrie 2020 - 09:47, said:

El a ramas ancorat in trecut la capitolul asta, nu are si nu a avut OLED. Face uneori comentarii ca sa para ca stie despre ce vorbeste.

Teoretic nu e deloc ramas in trecut. El e cu agenda "progresista". Care e la mare moda acum.

#31
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,786
  • Înscris: 16.01.2017

View Postrazor01, on 13 septembrie 2020 - 20:42, said:

Momentan principala problema o reprezinta costurile foarte mari de productie.
Abordarea aceasta cu ecranul format din module este corecta dar poate genera si multe probleme tehnice.
Sunt curios daca este posibil sa faci un ecran 2:35:1 din acele module. Nu stiu daca softul din spatele display-ului este capabil sa lucreze cu rezolutie nativa 2:35:1
Nu e nici o problema cu formatul ecranului. Se poate construi si ecran in zig-zag, tocmai asta e smenul cu ecranele modulare. Formatul 2:35:1 e ceva banal in cazul asta.
Costurile de productie sunt mari pentru ca sunt la inceput. Se estimeaza ca dupa ce va incepe productia de masa (cu ~3 ani mai devreme decat s-a estimat initial...) vor ajunge sa fie mai ieftin de produs decat OLED-urile (TV).

Se discuta anterior de ecranele cu micro LED printate (RGB). Presupun ca multi nici nu banuiesc cand vor fi realizate primele esantioane RGB (pe lange cei care spun ca LED-urile nu se pot printa)...Posted Image

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostRamuran, on 14 septembrie 2020 - 19:44, said:

Nu e nici o problema cu formatul ecranului. Se poate construi si ecran in zig-zag, tocmai asta e smenul cu ecranele modulare. Formatul 2:35:1 e ceva banal in cazul asta.

Nu am intrebat daca se poate construi fizic ci daca procesorul televizorului stie sa afiseze corect acel semnal pe un televizor construit asa, nu cu scalare de imagine.

As vrea sa vad o sursa concreta unde se precizeaza chestia asta ca nu prea sunt convins.

Edited by razor01, 14 September 2020 - 20:13.


#33
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,786
  • Înscris: 16.01.2017
Daca cauti putin gasesti informatie cata vrei despre asta. Exemplu: Samsung MicroLED TV is Shape Shifting

Imaginea de pe panouri e controlata de niste softuri speciale care gestioneaza si surse video custom, nu doar materialele TV/video standardizate pentru mase.

#34
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View PostRamuran, on 14 septembrie 2020 - 19:44, said:

Presupun ca multi nici nu banuiesc cand vor fi realizate primele esantioane RGB (pe lange cei care spun ca LED-urile nu se pot printa)...Posted Image
Bine, să faci tu o joncțiune (presupun că mulți habar n-au ce e aia) suprapunând materialele semiconductoare anorganice aferente (presupun că mulți n-au idee care sunt acelea) precum feliile de pâine în senviș și apoi să îmi spui ce profil de dopare (presupun că mulți n-au auzit în viața lor de așa ceva) prezintă și ce eficiență cuantică (presupun că mulți sunt total pe lângă) are. Cam cât din puterea aplicată bănuiești că la un LED din ăsta scos la imprimantă se transformă în lumină și cât în căldură? Cam care este distribuția spectrală rezultată și cât de bine controlezi lungimea principală de undă emisă?

#35
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,786
  • Înscris: 16.01.2017
Eu nu fac ca n-am cu ce, si nu e problema mea. Dar in 2021 (si nu mai e mult pana atunci) se vor printa primele ecrane cu microLED RGB... Iar cei care se ocupa de problema au spus ca in momentul in care producatorii de ecrane/afisaje vor lansa productia de masa in ceea ce privste afisajele cu microLED, va fi disponibila pe scara larga si tehnologia pentru printarea lor. 2-3 ani? Posted Image

#36
crisguide

crisguide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.09.2009

View PostRamuran, on 15 septembrie 2020 - 19:30, said:

Eu nu fac ca n-am cu ce, si nu e problema mea. Dar in 2021 (si nu mai e mult pana atunci) se vor printa primele ecrane cu microLED RGB... Iar cei care se ocupa de problema au spus ca in momentul in care producatorii de ecrane/afisaje vor lansa productia de masa in ceea ce privste afisajele cu microLED, va fi disponibila pe scara larga si tehnologia pentru printarea lor. 2-3 ani? Posted Image

Foarte bine! Lasa-i sa le printeze si sa ne vanda si noua micro-leduri de-astea la preturi rezonabile. Doamne da!  Posted Image Posted Image  Noi ne vom bucura sa ne putem cumpara TV-uri si mai bune.
CAND VA VENI VREMEA  Posted Image
Pana atunci, hai sa ne bucuram de ce avem Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate