Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Televizoare MicroLED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Chiar daca tehnologia este inca in faza incipienta si, cel putin din ce am vazut pana acum nu sunt fanul ei, cred ca merita un topic separat in care sa postam chestiuni legate de acest tip de display.

Am postat mai jos un clip cu primul MicroLED lansat de LG, prezentat in detaliu de Theo de la HDTV, unul dintre review-erii in care eu personal am o incredere destul de mare.

Concluzia lui nu e tocmai pozitiva dar vom vedea cum evolueaza in viitorul apropiat si mediu acesta tehnologie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2eBansSScM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razor01, 11 September 2020 - 17:14.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Are dreptate. Tehnologia e buna in primul rand pentru ca sunt leduri calumea nu petarde oled care se uzeaza in timp... dar deocamdata sunt mari ca dimensiuni, deci nu poti face ecrane mici si dureaza productia destul de mult.
In viitor se va imbunatati tehnologia, va deveni printabila si vor deveni viabile comercial.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exista si true qdot fara LCD, care nu are probleme cu miniaturizarea subpixelilor.

Pt. TV e OK daca ajung la 0,3mm pe pixel sau 0,1mm pe subpixel.
La monitoare ar fi minim OK  0,21mm pe pixel si 0,07mm pe subpixel.

Edited by loock, 11 September 2020 - 18:26.


#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 andreic, on 11 septembrie 2020 - 18:14, said:

Are dreptate. Tehnologia e buna in primul rand pentru ca sunt leduri calumea nu petarde oled care se uzeaza in timp...

Absolut toate se uzeaza in timp, nu exista display nemuritor. In momentul de fata nu exista o alta tehnologie mai buna decat OLED strict din punctul de vedere al calitatii imaginii, nu al durabilitatii.

Nu stim cum se comporta un MicroLED pe o durata mai mare de utilizare. Din cate am citit televizoarele construite pana in prezent cu acesta tehnologie au o problema cu emisia mare de caldura.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i nimic. Facturi mai mici iarna.

#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 andreic, on 11 septembrie 2020 - 18:14, said:

Are dreptate. Tehnologia e buna in primul rand pentru ca sunt leduri calumea nu petarde oled care se uzeaza in timp...
Vb in calitate de posesor de oled sau doar faci flame?

#7
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 razor01, on 11 septembrie 2020 - 18:25, said:

In momentul de fata nu exista o alta tehnologie mai buna decat OLED strict din punctul de vedere al calitatii imaginii

Una dintre cele mai importante caracteristici, daca nu cea mai importanta, a unui ecran TV este puritatea respectiv uniformitatea culorii negre. Din punctul acesta de vedere CRT-urile raman de referinta, de exemplu Trinitronul Sony respectiv cel al italienilor de la Videocolor. Negrul afisat de un QLED Samsung (LG) de top ajunge, ca si “calitate”, undeva la aprox. 70% din cea a negrului afisat de un CRT Videocolor (~1990).

Edited by jiovrica-ciobanoiu, 11 September 2020 - 20:18.


#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Nope, eu zic ca plasma ramane de referinta. Am avut si Triniton si inca mai am plasma.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 jiovrica-ciobanoiu, on 11 septembrie 2020 - 20:15, said:



Una dintre cele mai importante caracteristici, daca nu cea mai importanta, a unui ecran TV este puritatea respectiv uniformitatea culorii negre. Din punctul acesta de vedere CRT-urile raman de referinta, de exemplu Trinitronul Sony respectiv cel al italienilor de la Videocolor. Negrul afisat de un QLED Samsung (LG) de top ajunge, ca si Ăą€œcalitateĂą€, undeva la aprox. 70% din cea a negrului afisat de un CRT Videocolor (~1990).

Atentie ca esti complet off topic.

Ai scris despre QLED care e un rahat de LCD cu backlight hibrid LED si qdot.
Nu are legatura cu true AMOLED, true microLED, true Qdot, sau true microLED& true qdot.
Am scris true pt. a face distinctie de LCD cu backlight Qdot, microLED, etc.

Cele true fara LCD, au negru mult mai negru decat orice CRT.
Am avut TVuri CRT iesit din comun de bune, si inca folosesc monitoare CRT de top, mult peste CRTurile bune, si incomparabil peste cele ordinare, asa ca stiu ce spun.

Nu am trecut inca la monitor non CRT, pt. ca ce se gaseste acum e catastrofal mai prost.
Am asteptat AMOLED printat din 1992, de acum 28 de ani de cand se stie de printarea lor, am la smartphone S9 AMOLED 1440p 3K dar cred ca e pentile deci rezolutia reala e mai mica, e OK setat pe bazic la culori, altfel sunt turbate cretin pe orice alta setare, si pana acum nu am burnin, poate si pt ca luminozitatea o am setata destul de low insa asa o setam oricum si fara teama de burnin, dar afara daca e lumina urca automat spre maxim...
Nu as lua insa AMOLED la TV si monitor chiar daca la telefon deocamdata e OK. Am vazut la altii multe cu burnin...

Edited by loock, 11 September 2020 - 21:30.


#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 wolfydRg, on 11 septembrie 2020 - 20:23, said:

Nope, eu zic ca plasma ramane de referinta. Am avut si Triniton si inca mai am plasma.

Exista o comparatie facuta de Theo intre o plasma de top perfect functionala si un OLED de top. Rezultatul este clar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iLdkiyYeod8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 andreic, on 11 septembrie 2020 - 18:14, said:

In viitor se va imbunatati tehnologia, va deveni printabila si vor deveni viabile comercial.
Semiconductor anorganic printabil??? Ai cât de cât idee cum se fabrică chestiile astea?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Jean-Luc_Picard, on 11 septembrie 2020 - 21:56, said:


Semiconductor anorganic printabil??? Ai cât de cât idee cum se fabrică chestiile astea?

Se poate in etape cu substraturi si straturi, tratament termic, etc.

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt niște tentative, dar rezultatul se pretează la niște jucărele (articole vestimentare și ambalaje luminoase), nicidecum la display-uri care trebuie să poată fi controlate pixel cu pixel și să aibă o geometrie precisă. LED-urile individuale se fabrică la modul clasic, prin epitaxie, doar depunerea lor pe substrat se face prin imprimare, LED-urile gata fabricate fiind introduse într-un lichid.
Mai așteptați niște zeci de ani cel puțin până se vor face ecrane de TV la modul ăsta.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 razor01, on 11 septembrie 2020 - 18:25, said:

Absolut toate se uzeaza in timp, nu exista display nemuritor. In momentul de fata nu exista o alta tehnologie mai buna decat OLED strict din punctul de vedere al calitatii imaginii, nu al durabilitatii.
Pai asta e ideea, substratul organic se uzeaza repede fata de cel anorganic. E clar ca ofera calitate buna dar trebuie sa stai cu grija ce afisezi static, mai ales pe albastru Posted Image
Astea cu leduri mai mari sunt anorganice, un avantaj major, ele au rezistenta mare in timp.

 Valmont43, on 11 septembrie 2020 - 19:42, said:

Vb in calitate de posesor de oled sau doar faci flame?
Cel mult mesajul tau poate fi calificat asa.

 Jean-Luc_Picard, on 11 septembrie 2020 - 21:56, said:

Semiconductor anorganic printabil??? Ai cât de cât idee cum se fabrică chestiile astea?
Da, de aia zic ca pana sa fie printabile va mai dura dar nu e ceva imposibil. Asa se zicea si pe vremuri despre tehnologiile curente maturizate.

Edited by andreic, 12 September 2020 - 07:57.


#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 andreic, on 12 septembrie 2020 - 07:54, said:

Da, de aia zic ca pana sa fie printabile va mai dura dar nu e ceva imposibil. Asa se zicea si pe vremuri despre tehnologiile curente maturizate.
Am citit câteva articole despre ce încearcă să facă aștia, dar:
- în privința orientării corecte la depunerea din lichid pe substrat se bazează o tendință de aliniere datorată proprietăților substratului și geometriei, care însă e o chestie statistică, adică un număr de LED-uri nu se vor orienta corect,
- pentru aplicațiile avute în vedere nu îi interesează dacă un număr de LED-uri nu vor funcționa (de exemplu nu pică bine unul dintre electrozi),
- n-am văzut ca LED-urile individuale să fie adresabile individual, din câte am înțeles electrodul superior este comun și se aprind toate deodată,
- aștept cu interes să văd cum vor face ca LED-uri de trei culori diferite să se aranjeze pe tripleți de subpixeli, dar așa, perfect geometric și fără excepții, rateuri, defecte (știm bine că tendința este de a refuza produsul pentru un pixel defect),
- câtă vreme o parte din proces este clasic, monocristal, epitaxie, etc., nu văd de unde o reducere drastică a costurilor.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 September 2020 - 08:11.


#16
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

 jiovrica-ciobanoiu, on 11 septembrie 2020 - 20:15, said:

Una dintre cele mai importante caracteristici, daca nu cea mai importanta, a unui ecran TV este puritatea respectiv uniformitatea culorii negre. Din punctul acesta de vedere CRT-urile raman de referinta, de exemplu Trinitronul Sony respectiv cel al italienilor de la Videocolor. Negrul afisat de un QLED Samsung (LG) de top ajunge, ca si “calitate”, undeva la aprox. 70% din cea a negrului afisat de un CRT Videocolor (~1990).

eu cred,ca tu glumesti doar)))

#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 razor01, on 11 septembrie 2020 - 21:28, said:



Exista o comparatie facuta de Theo intre o plasma de top perfect functionala si un OLED de top. Rezultatul este clar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iLdkiyYeod8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu m-am uitat la video, pentru ca e o comparație inutila, diferențe de tehnologie de acum 20 ani vs actuala. In exemplul dat mai sus cred ca afirmația ramane valabila. Bineînțeles ca oled ul imi face cu ochiul, dar daca sunt si alte alternative atunci sunt bine venite.

Edited by wolfydRg, 12 September 2020 - 10:01.


#18
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 andreic, on 12 septembrie 2020 - 07:54, said:

Da, de aia zic ca pana sa fie printabile va mai dura dar nu e ceva imposibil. Asa se zicea si pe vremuri despre tehnologiile curente maturizate.
Sunt deja LED-uri printabile... E doar o problema de dimensiuni, costuri, aplicatii. Se studiaza si posibilitatea printurilor pentru ecrane de dimensiuni mari. E mai mult o chestiune de timp pana se depasesc niste probleme tehnice.

MicroLED-urile sunt clar de preferat in fata OLED-urilor, in principiu. Ofera tot ce ofera si OLED-urile, plus niste avantaje deosebite, precum rezistenta in timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate