Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Pavel îl contrazice pe Isus

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
317 răspunsuri în acest subiect

#253
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 09:47, said:

Nu prea este așa: harul este unealta care te ajută să faci fapte bune.
In toata propovaduirea lui isus gasesti indemnul la fapte bune, si apoi zice "cine crede in Mine, va fi mantuit". adica tot in fapte findca el indeamna la fapte bune.  Insa in Efeseni zice ca esti mantuit prin har si prin credinta, nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.
Deci , despre ce credinta e vorba ? Findca e stabilit deja, ca nu prin faptele pe care isus ne indeamna sa le facem.
Un parinte care ofera familiei o viata prospera insa parintele e un tiran, nu poate fi iubit acel parinte. La fel si in cazul lui Dumnezeu, culmea e ca in cazul lui Dumnezeu lipsesc si faptele bune, lipseste si iubirea catre om. O iubi EL, insa omul simte altceva, simte "nuiaua" si nu ca ar fi facut cumva rau, cum a fost cazul lui iov, dar stiu multe persoane care au fost sfinti in viata insa au primit "urgia" lui Dumnezeu, nu semne de dragoste.
Cum e sa fii apostol, propovaduiesti imparatia cerurilor, faci fapte bune, ai credinta si esti batut, batjocorit si omorat la final ?

#254
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Harul și credința te împing la fapte bune! penticostalul nu a vrut să răspundă pentru că nu-i convine așa. Toți penticostalii știu că n-au treabă cu faptele!

#255
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel este maestru în a prezenta lucrurile "întortocheat"...
Ceva de genul: "nu spun dar zic"
Pavel afirmă sus și tare că nu faptele mântuiesc, fiindcă suntem salvați prin "har"... dar până la urmă, tot trebuie fapte!
La fel face și cu Iudaizanții, nu-i numește direct, dar lasă să se înțeleagă cine sunt!
Foarte parșiv, Pavel ăsta!

😵😵😵😵😵😵😵😵😵😵😵😵

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 09:47, said:

Nu prea este așa: harul este unealta care te ajută să faci fapte bune. Prin har faptele bune le faci ușor, fără efort. Vezi că ești pe cale să faci un păcat înainte de a-l face. Pavel zice undeva ceva asemănător.


Unealta-ajutor este, de fapt, Duhul sfânt. Harul se traduce prin "favoare nemeritată".

#256
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011
Duhul Sfânt este mai mult decât o unealtă! Duhul Sfânt este tot ce este bun dar, vine greu și rar.
Pavel a fost un pic posedat...

View PostPacolino7, on 29 decembrie 2021 - 10:02, said:

.......
Oamenii Il fac pe Dumnezeu bun sau rău.
Oamenii au introdus legi.
În "Tatăl Nostru" Isus face Legea mai permisivă, mai blândă.

Editat de barbu78, 29 decembrie 2021 - 10:25.


#257
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 10:09, said:

Harul și credința te împing la fapte bune!
Ai dreptate aici, Barbule!

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 10:09, said:

Penticostalul nu a vrut să răspundă pentru că nu-i convine așa.
Toți penticostalii știu că n-au treabă cu faptele!
Acum nu mai vorbești tu ci chiriașii tăi, prin tine.

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 10:23, said:

Duhul Sfânt este mai mult decât o unealtă!
Ai dreptate aici, Barbule!

View Postbarbu78, on 29 decembrie 2021 - 10:23, said:

Pavel a fost un pic posedat...
Oamenii Il fac pe Dumnezeu bun sau rău.
Acum nu mai vorbești tu ci chiriașii tăi, prin tine.



Tocmai am făcut o demonstrație a ceea ce înseamnă darul deosebirii duhurilor!  [ https://yoursmiles.org/tsmile/rulez/t2003.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de penticostalul, 29 decembrie 2021 - 10:26.


#258
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 29 decembrie 2021 - 10:16, said:

Pavel este maestru în a prezenta lucrurile "întortocheat"...
Ceva de genul: "nu spun dar zic"
Pavel afirmă sus și tare că nu faptele mântuiesc, fiindcă suntem salvați prin "har"... dar până la urmă, tot trebuie fapte!
La fel face și cu Iudaizanții, nu-i numește direct, dar lasă să se înțeleagă cine sunt!
Foarte parșiv, Pavel ăsta!

������������������������



Unealta-ajutor este, de fapt, Duhul sfânt. Harul se traduce prin "favoare nemeritată".
O fi Pavel pasriv insa el nu se autoproclama mantuitor cum isus o face. Cum tu ai sesizat, iov strange averi, ii sunt "luate" si apoi iar strange averi.
isus ce face ?  cere tanarului bogat sa renunte la bogatii, la toate bogatiile, sa nu pastreze nimic. Da , ii spune "vino dupa Mine" , insa nu ii zice "te voi proteja sa nu iti lipseasca nimic". Dar nici o asemenea promisiune nu ar respecta, findca a spus odata "orice veti cere in numele Meu, vi se va da".
A respectat vreodata promisiunea asta ? Nu e El mincinos ? La fel cum si Dumnezeu zice " veti muri in ziua in care veti manca" insa nu s-a intamplat. Eu as fi fost de acord ca cei doi sa fie anihilati, si apoi sa reia creatiunea de la zero. Dar asa, findca Dumnezeu a mintit, s-a ales praful de creatie, findca tot EL a nimicit-o la potop, si in loc sa aduca sfinti sa populeze planeta, a ales ca fii lui Noe care nu aveau nimic sfant in ei, sa ia neveste curve si sa corupa iar planeta. In tot demersul asta vinovat se face Dumnezeu, findca nu a resetat nimic, ci a inoculat cu fiecare inceput zazanie in viata omului. La inceput a bagat sarpele si pomul interzis, apoi dupa potop ce a facut Noe ? A sadit vie , a facut alcool si s-a imbatat ca porcul. Halal exemplu de sfant a dat, chiar Dumnezeu.

#259
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbarbu78, on 28 decembrie 2021 - 22:39, said:

Ce mai zice Pavel?

Zice așa:

"Am călătorit mult, am mers în mijlocul păgânilor, rătăciților, oamenilor care se închinau la tot felul de idoli bizari și am auzit multe prostii din gurile lor, înainte de a fi creștinați. Dar asemenea rătăciri nemărginite ca-n predicile lu' Dark, Barbu și Popa Paco în toată viața mea nu am mai auzit! Auzi la ei, eu să-L fi contrazis în vreun fel pe Marele meu Dumnezeu și Mântuitor, Isus Hristos. M-am crucit când am citit titlul blasfemiator și prostesc al acestui topic!"

Apostolul Pavel



#260
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2021 - 10:37, said:

Zice așa:
"Am călătorit mult, am mers în mijlocul păgânilor, rătăciților, oamenilor care se închinau la tot felul de idoli bizari și am auzit multe prostii din gurile lor, înainte de a fi creștinați. Dar asemenea rătăciri nemărginite ca-n predicile lu' Dark, Barbu și Popa Paco în toată viața mea nu am mai auzit! Auzi la ei, eu să-L fi contrazis în vreun fel pe Marele meu Dumnezeu și Mântuitor, Isus Hristos. M-am crucit când am citit titlul blasfemiator și prostesc al acestui topic!"
Apostolul Pavel
Mai întreabă-l o dată!
Poate zice că ți-au șoptit chiriașii...

Editat de barbu78, 29 decembrie 2021 - 11:56.


#261
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014
Pe acest forum, singurul care are chiriași ești tu, Barbule.
Nimeni altcineva.

#262
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postdark, on 29 decembrie 2021 - 09:25, said:



Toti am ajuns ca niste necurati, si toate faptele noastre bune sunt ca o haina manjita. Toti suntem ofiliti ca o frunza, si nelegiuirile noastre ne iau ca vantul. (Isa.64:6)


Nu scoate din context!
"Toti" = "toți suntem** poporul Tău!"
Trebuie sa iei in calcul si vremea la care Isaia face referinta.

Este pe merit, pentru ca Dumnezeu iubeste omul, si nu-l iubeste degeaba.

#263
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPacolino7, on 29 decembrie 2021 - 10:25, said:

veti muri in ziua in care veti manca" insa nu s-a intamplat.

Nu incurca treburile Paco.

Geneza 5:5 – "Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani, apoi a murit."

2 Petru 3:8 – "Dar, preaiubiților, să nu uitați un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, și o mie de ani sunt ca o zi."

#264
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpenticostalul, on 29 decembrie 2021 - 14:35, said:

Pe acest forum, singurul care are chiriași ești tu, Barbule.
Nimeni altcineva.
Prin felul cum te comporți, nu sunt singurul.
De o bună bucată de timp nu mai simt nimic dar, sigur nu au plecat de tot. Ei au zis că sunt peste tot, cu fiecare om.

Editat de barbu78, 29 decembrie 2021 - 20:13.


#265
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel:

1 Corinteni 12:" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant.

ISUS din perspectiva evangheliilor sinoptice:

Marcu 3:11. Duhurile necurate, cand Il vedeau, cadeau la pamant inaintea Lui si strigau: "Tu esti Fiul lui Dumnezeu."

----------------------------------------------

poftim!

#266
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.919
  • Înscris: 21.01.2014
La iehoviști te-au învățat că există o diferență între oameni si duhurile necurate?

Există, să știi!
Multe.

Una dintre ele: doar oamenii pot cădea în ateism.

#267
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004
Duhurile nu vorbeau ele pur și simplu, ci numai prin corzile vocale ale oamenilor posedați, în limbă omenească.

Editat de dark, 07 ianuarie 2022 - 11:41.


#268
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.375
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 07 ianuarie 2022 - 08:39, said:

Pavel:

1 Corinteni 12:" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant.

ISUS din perspectiva evangheliilor sinoptice:

Marcu 3:11. Duhurile necurate, cand Il vedeau, cadeau la pamant inaintea Lui si strigau: "Tu esti Fiul lui Dumnezeu."


Este contradicție doar în traducerile trinitare, adică cele măsluite, pentru că în original nu scrie „Isus este Domnul”, ci „Isus este Domn”.

Apoi titlul „Fiul lui Dumnezeu” este echivalent cu acela de „Cristos”, iar Dumnezeu l-a făcut pe Isus Domn și Cristos.

#269
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 05 ianuarie 2022 - 22:20, said:

Cu oamenii care nu-si pot asuma responsabilitatea unui cont unic pe o platforma sociala, pica din start din punctul meu de vedere orice afinitate sau empatie. Si cum dumneata in cercurile de initiati esti cunoscut ca oaia Dolly cu 350.000 de clone ce bantuie frenetic peste tot inclusiv prin mesagerie, intelegi ideea...

Medicul psihiatru francez Binet-Sanglé, care l-a analizat pe ISUS CHRISTOS în cartea sa ”La folie de Jésus (1929)”, ar fi fost ... mai mult decât bucuros să poată studia cazul unui creștin, Xlander... care... nu este dispus să accepte un coleg, despre care unele guri rele au comentat că ar avea ”clone” și că ar intra fără rușine prin mesageriile private, adică eu, fiind acuzat că nu sunt serios deoarece nu-mi asum identitatea, DAR...DAR...acest creștin, Xlander, este dispus fără rezerve să accepte anumite cărți care nu sunt semnate, fiind anonime și scrise la persoana a III-a plural, adică...”ei, apostolii” și nu ”eu, Matei / eu, Ioan”, cum ar fi fost normal, este dispus fără rezerve să accepte o carte care are doar destinatar (un anume preaputernic/preaales Teofil), fără ca autorul să-și asume identitatea!
Înțeleg că Pavel s-a semnat când a scris. Nu avem semnături pe evanghelii și cartea Faptelor! Alo!

[ https://yoursmiles.org/msmile/cool/m1927.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#270
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.453
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel menționează trădători precum: Imeneu, Filet (ăștia ziceau că Învierea a și venit), Dima (plecat în lume), Alexandru căldărarul, Figel și Ermogen (părăsiseră pe Pavel), dar... nu menționează niciunde pe trădătorul lui ISUS HRISTOS, respectiv Iuda? Vi se pare normal?Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate