Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cât vin are voie să bea un creștin?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 heart_of_ice, on 07 septembrie 2020 - 10:22, said:



Eu am vorbit cu creatorul de multe ori in vis. Creatorul a aparut si am stat la o "barfa mica" cum se mai zice in popor. Ca ma crezi sau nu, este fix problema ta.

Edited by MembruAnonim, 07 September 2020 - 10:25.


#56
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 MembruAnonim, on 07 septembrie 2020 - 10:24, said:

Eu am vorbit cu creatorul de multe ori in vis. Creatorul a aparut si am stat la o "barfa mica" cum se mai zice in popor. Ca ma crezi sau nu, este fix problema ta.

Păi și eu ți-am zis de mai multe ori că acela nu era Creatorul, ci o creatură... da da! :yes:

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 heart_of_ice, on 07 septembrie 2020 - 10:26, said:

Păi și eu ți-am zis de mai multe ori că acela nu era Creatorul, ci o creatură... da da! Posted Image

Era creatorul, adica dumnezeu. Obisnuim sa stam la o sueta destul de des. E de treaba mosul, n-am ce zice. Imi mai povesteste ce mai face prin Gradina lui etc.. Desi uneori il suspectez ca nu are toate tiglele pe casa.. O ia pe aratura cateodata.

Edited by MembruAnonim, 07 September 2020 - 10:37.


#58
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
E clar...

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 heart_of_ice, on 07 septembrie 2020 - 10:39, said:

E clar...

Da, este clar.. Eu consum vin in cantitatea dictata de creator in vis. Exact cum i-a dictat creatorul lui Noe dimensiunile constructiei numite "Arca" ori cum i-a dictat creatorul in vis lui Solomon dimensiunile templului ce urma sa il construiasca. Si ami sunt n exemple.

#60
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 MembruAnonim, on 07 septembrie 2020 - 10:04, said:

I-auzi... ne-am dat dreacu.
Asta explica perfect intalnirile alea dubioase.
Din vis.

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 07 septembrie 2020 - 15:49, said:

Asta explica perfect intalnirile alea dubioase.
Din vis.

In seara asta poate mai stau la o bere cu creatorul. Sa vedem daca are timp. Mai are si altele pe cap, nu doar sa stea la palavre. Cica trebuie sa administreze edenul.

#62
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 MembruAnonim, on 07 septembrie 2020 - 10:34, said:

E de treaba mosul, n-am ce zice.
Desi uneori il suspectez ca nu are toate tiglele pe casa.. O ia pe aratura cateodata.
Nu-i chiar mos, are doar 53 ani.
Dar in rest ai dreptate in ceea ce-l priveste pe creatorul de moda:

Edited by penticostalul, 07 September 2020 - 15:56.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 07 septembrie 2020 - 15:55, said:

Nu-i chiar mos, are doar 53 ani.
Dar in rest ai dreptate in ceea ce-l priveste pe creatorul de moda:

De dumnezeu vorbesc. Ala din poza nu stiu cine este.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 07 septembrie 2020 - 15:55, said:


Nu esti atent deloc la discutie. Ai mintea-n ..
Eu vorbesc de Dumnezeul lui Avraam. Cu el mai stau la halba de bere din cand in cand.

#65
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014

 Petrache_Lupu, on 06 septembrie 2020 - 11:39, said:

Am citit că zice Cleopa să nu bei mai mult de trei pahare:
„Am zis trei pahare de vin, dar nu cumva paharul sa-l faci de jumatate de litru si sa zici ca-s trei ! Iata Sfantul Teodor Studitul arata cat de mare sa fie paharul la nunta si chiar pentru toti cei ce beau vin : " Iar paharul sa nu ia mai mult de patru uncii " ( + ) . Deci un pahar de vin la nunta sa aiba 32 de grame. Oleaca mai mare ca cel de rachiu.
Atat ai voie sa iei la nunta, trei pahare de cate 32 de grame, adica abia 96 de grame. Trei pahare care le iei la nunta nu au voie sa aiba mai mult de 100 de grame de vin.” https://www.sfaturio...opa/32nunta.htm
De unde a apărut interdicția asta? Spune Biblia ceva pe această temă?

A bea vin nu e in sine un pacat, asta e clar (Hristos Insusi a baut vin). A te imbata, este pacat. La fel cum e orice fel de abuz.
Desigur, a vorbi despre cantitate e deja exagerat. Dupa parerea mea, poti bea atat cat sa nu te imbeti.

E clar ca a existat inca din antichitatea iudaica un dezgust generalizat pentru betivi. Se foarte poate ca aceeasi traditie sa o fi urmat si Mahomed, cand a interzis alcoolul in islam. Apostolii sunt acuzati de cei de fata la Pogorarea Sf. Duh ca sunt beti - adica sunt denigrati. Iar Ap. Pavel spune in repetate randuri ca betivii nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu.

In definitiv, ceea ce gasim in Biblie despre alcool (vin in particular), este valabil si dpdv stiintific. Vinul in cantitati mici este benefic pentru sanatate (reduce tensiunea arteriala, stimuleaza circulatia sangvina), dar in cantitati mari (adica betia) duce la multe probleme: deficienta de vitamina C, boli ale ficatului si de nutritie, probleme neurologice.

LE:

Si ar mai fi ceva interesant de spus despre consumul de vin in Ortodoxie - exista dezlegare si interdictie (in zilele de post). Deci consumul de vin este un fel de pogoramant, la fel cum facea si Hristos cand bea la masa cu pacatosii (El Insusi spune ca, prin opozitie cu sf. Ioan, e acuzat a fi om mancacios si bautor de vin). In practica ascetica, el nu intra - ci este un simbol al veseliei, al sarbatoririi - asa cum Hristos este considerat Mirele bisericii, iar atata vreme cat Mirele era cu ei, apostolii n-aveau de ce sa nu consume vin. Ulterior, cred ca oprirea de la alcool isi are radacinile in ceea ce spune Hristos inainte de rastignire: ca nu va mai bea din roada vitei, pana ce va gusta din nou in Imparatia Tatalui, alaturi de cei mantuiti. Deci consumul/abtinerea de la vin (alcool) vine ca urmare a ciclului bisericesc Rastignire/Inviere.

Edited by 72788, 12 September 2020 - 20:39.


#66
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 02.02.2007
Cum zice cantecu' : "Cu paharul și cu litrul, C-asa bea bea mitropolitu'..." în rest, după înțelepciunea fiecăruia!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate