Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Jurnal casa P+E Timisoara 2020 eficienta energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#181
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Anexa Aquatim zice "Recomandam".
Unii inspectori de la Urbanism de la Primarie transforma din "Recomandam" in "Obligatoriu". Nu stiu daca toti fac asa...eu am nimerit unul care a facut asa...

Edited by kolfleading, 10 September 2021 - 15:58.


#182
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Vreau sa incep sa cer oferte de tamplarie. Incerc sa fac o lista cu niste cerinte.
Imi doresc o tamplarie de calitate peste medie, dar nu avioane ca nu ma scot banii afara din casa
Ce am adunat pana acuma:
- dimensiunile aproximative le dau eu pt oferta. pt comanda finala fac ei masuratorile exacte
- tamplarie PVC
- profil 82 mm
- prindere cu bride
- montaj cu benzi de etansare
- montaj cu banda precomprimata
- geamuri tripan
- specificat care geamuri au rulouri cu actionare electrica (rulouri montate pe buiandrug)
- motoare cu detectie la rulouri
- specificat la fiecare geam tipul (canate, tipul de deschidere, tipul de sticla: mat, clar)
- culoare gri deschis (RAL9006 daca poate direct codul)
- glafuri PVC pt exterior

Oferta sa cuprinda
- coeficientul de transfer termic al ramei si al sticlei

Mai sunt alte chestii de care ar trebui sa tin cont cand cer oferta?

#183
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Lists pare completa (din discuțiile avute pana acum cu mai multe firme de profil). Renunța la benzile precomprimate, costa avioane.
Eu am cerut soluție de montaj fără bride (nu știam de ele), dar cu soluția completa de la Sika. Etanșare interior/exterior, spuma cu celule închise și adeziv special pentru benzile respective costa cam 20€/ml… benzile precomprimate costa și mai mult. Dacă ești îndemânatic, poți cere montaj standard cu spuma oferită de tine, și după care montezi tu benzile de etanșare, care costa 15lei/ml interior și exterior (375 lei/rolă 50ml).
https://rou.sika.com...elor_A4_low.pdf

Edited by anothertwo, 13 September 2021 - 19:21.


#184
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Am deschis un topic nou pentru cine poate sa-mi dea niste feedback pe solutia la care m-am gandit pentru drenaj

https://forum.softpe...-pluvial-gazon/

#185
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Am fost mai zgarcit cu pozele.

Am ajuns la structura acoperisului si incerc sa ma gandesc in avans pt izolarea podului.
Attached File  casa.jpeg   87.33K   199 downloads
Attached File  izolare pod.png   87K   174 downloads
Podul va fi folosit doar pentru depozitare, va fi izolat cu 30 cm vata peste placa.
In cel mai inalt punct, dupa izolare, podul va avea ~1.9 m, la chenarul rosu ajunge la 0.8 m inaltime
Planul meu era sa pun in randuri de vata de 10 cm la rola perpendicular cate un rand pe altul, pe o structura de grinzi si apoi OSB peste.
Multa lume foloseste OSB aici dar de la Marius Soflete am auzit ca nu e recomandat OSB aici din cauza problemelor la transferul de vapori.

Din toate astea OSB ul si structura de lemn e cea mai scumpa.
OSB de 18 mm ma costa ~6000 RON pentru suprafata mea
La structura de lemn daca as folosi grinzi de 100x100 ajung si astea la 6000 RON (nu ar fi nevoie de 100x100 dar cu inaltime de 100 si mai subtiri nu prea am vazut grinzi

O alta varianta mai ieftina dar mai laborioasa ar fi sa confenctionez niste suporti de genul in locul grinzilor
Attached File  suport.png   641.4K   172 downloads

Daca aveti alte idei de structuri peste care sa pun OSB-ul/scandura, sunt ochi si urechi Posted Image

Ideea mea sa mai reduc din costuri ar fi inafara chenarului rosu (pana la cosoroaba) sa pun cele 3 straturi de vata fara nici un cadru de lemn si peste sa pun doar o folie anticondens si sa nu mai acopar cu OSB (aici nu voi depozita nimic) si doar in cadranul rosu sa fac structura de lemn si OSB/scanduri peste. In felul asta as reduce la un sfert costurile cu OSB si grinzi. Nu imi dau seama ce alte dezavantaje ar avea solutia asta

#186
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Nu mai sunt la curent cu preturile la lemn si osb, dar nu iese mai ieftin sa podesti cu scandura de astereala (2-2.5cm grosime) o iei de 20cm latime, la 4m lungime.
In timp se va usca si vor aparea goluri intre scanduri, numai bine se ventileaza, peste pui folia anticondens. Sunt suficient de solide sa umbli pe ele, sa depozitezi pe ele. Daca si asa e doar un loc "tehnic", cat sa ai acces pt interventii, poti sa le pui mai rare (10cm spatiu intre  in felul asta reduci cu 30-40% necesarul.

Edited by l_stoian79, 31 October 2021 - 22:08.


#187
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Cam tot pe acolo e prețul deci cred ca o sa merg pe scandura de astereala

#188
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Osb-ul de calitate buna este intradevar si mai bine protejat dpdv hidro (gen plywood etc.) dar cele mai slab calitativ /ieftine (gen leroy) sunt cam varza pe acest subiect. Iti spun inclusiv din practica, am vazut cum se comporta la umiditate, se umfla destul de repede afara versus celalalt (mai calitativ). Asta e insa o veste buna pentru tine, eu as pune pe margini (dincolo de inaltimea de 80 cm) cate o foaie din asta de osb ieftin, o sa vezi a depozitezi acolo diverse lucruri, zona aia o sa fie un fel de raft pentru tine.  Cred ca 10-12 mm e suficient de gros/rezistent ca doar nu stochezi tone acolo.
Podul e o treaba pe care multi o scapa din vedere, e foarte util la o casa.

#189
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
OSB ul facut in RO este de calitate indoielnica, mai bine zis de calitate diferita in functie de seria de productie.
Exemplu concludent: am luat pentru casa OSB de 15 pentru pereti si de 22 mm pentru pardosea, desi de acelasi producator in timp bucatile ramase au lucrat diferit, daca cele de 15 mm s-au umflat maxim 1 mm cele de 22 au ajuns la 28-29 mm. Concluzia este ca, conteaza mult daca se respecta sau nu reteta cleiului folosit la turnare, ori la cat de stricti suntem noi romanii...
@catalijns...plywoodul este din alta liga. Este de fapt un placaj stratificat din mai multe straturi de furnir de calitate mica insa lipite cu cleiuri rezistente la exterior.

#190
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

View Postdanwd, on 04 noiembrie 2021 - 13:45, said:

OSB ul facut in RO este de calitate indoielnica, mai bine zis de calitate diferita in functie de seria de productie.
Exemplu concludent: am luat pentru casa OSB de 15 pentru pereti si de 22 mm pentru pardosea, desi de acelasi producator in timp bucatile ramase au lucrat diferit, daca cele de 15 mm s-au umflat maxim 1 mm cele de 22 au ajuns la 28-29 mm. Concluzia este ca, conteaza mult daca se respecta sau nu reteta cleiului folosit la turnare, ori la cat de stricti suntem noi romanii...
@catalijns...plywoodul este din alta liga. Este de fapt un placaj stratificat din mai multe straturi de furnir de calitate mica insa lipite cu cleiuri rezistente la exterior.
S-ar putea sa depinda si de nivelul de umiditate la care a fost supus.
OSB ul nu permite transferul de umiditate si s-ar putea daca e montat undeva unde se aduna umiditate sa se umfle.
Imi dau si eu cu parerea :)

#191
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Corect ce spui insa regula nu ar trebui sa se aplice OSB 3 care este incleiat cu lianti speciali sa reziste intemperiilor ( teoretic...).
Am precizat ca ambele osb-uri sunt facute de acelasi producator si au fost tinute in aceleasi conditii, respectiv aruncate intr-un colt al curtii. Desi nu trebuia cel de 22 a luat multa apa ceea ce a dus la umflarea aschiilor desi nu ar fi trebuit.

#192
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Daca acel osb se umfla inseamna ca vaporii de apa intra destul de usor in el si ...la fel si la iesire - pe partea cealalta. As cumpara pe cel mai ieftin din leroy, sanse foarte mari sa fie ce trebuie, pe partea asta te poti baza 100% pe producatorii din Ro :)))
Cu plywoodu' a fost un exemplu din partea cu calitate buna, o comparatie. Tot de la Dan, Diy etc. stiu si de asta :)

#193
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Deasupra la garaj am un gol intre sarpanta-capriori si centura (care e formata din 2 bucati inclinate si 1 bucata dreapta)

Attached File  WhatsApp Image 2021-11-26 at 15.27.30.jpeg   95.31K   125 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2021-11-26 at 15.27.30 (1).jpeg   58.76K   111 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2021-11-26 at 15.27.30 (2).jpeg   128.57K   113 downloads

La final ar trebui sa ajunga asa

Attached File  1.jpg   66.41K   115 downloads

Care e cea mai ok varianta sa inchid golul ala?
Constructorul imi zice sa inchid cu OSB acolo (peste o sa vina vata bazaltica pe peretele ala). Pe interior oricum o sa vin cu tavan fals deci nu o sa se vada ce e acolo.
Structuristul imi zice sa punem caramida si acolo desi mi se pare dificil de taiat tinand cont de unghiurile de acolo, cate bucatele ar trebui taiate.
Alte idei?

#194
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
BCA

Daca puneai înainte de a bate astereala era mai bine.

Când te apuci de finisaje , da o culoare, eventual o textura (placare cu un material ) zona de garaj ..sa fie mai închisă la culoare fata de casa.


#195
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postroman_roman, on 26 noiembrie 2021 - 16:01, said:

Când te apuci de finisaje , da o culoare, eventual o textura (placare cu un material ) zona de garaj ..sa fie mai închisă la culoare fata de casa.

E interesant. Poti sa pui o poza ca exemplu te rog?

Edited by danciusergiu84, 26 November 2021 - 23:09.


#196
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Bilantul dupa 6 luni.
Casa in timisoara (preturile la manopere sunt influentate si de locatie)
Casa ridicata la rosu cu geamurile puse si usa intrare si inceput instalatie electrica.
Gard spate si laterale gabioane cu piatra
utilitatile trase (apa, canal, mai putin montare contor curent)


Supr construita totala 280 mp (din care 35 mp terase)
Supr utila 210 mp

Cost acte, avize, arhitect   4800 E
Cost casa rosu cu acoperis: 71000 E din care (9300 E beton, 7800 E fier, manopera 24000 E, caramida 7500 E, lemn 5700 E, lemn terasa - parte stratificat, parte rindeluit, lambriuri: 1800 E, acoperis tigla metalica lindab roca 8700 E)
gard spate si laterale 4500 E (pe 2 parti e impartit cu vecinii)
Utilitati 4500 E (pret mare si pt ca strada e asfaltata, trotuarele facute, la curent a trebuit inlocuita firida)
Usa intrare aluminiu + tamplarie cu rulouri electrice la geamurile de la etaj 15000 E

Attached Files



#197
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Esti boss.... Posted Image

#198
XseZ

XseZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare si La multi Ani!!!
Ce solutie ai gasit pentru izolarea zonei dintre acoperisul teraselor si zid? Deasemenea daca poti impartasi solutia aplicata pentru diminuarea puntii termice intre placa casei si a terasei / scarilor exterioare.

PS: intentionez sa incep si eu constructia casei in Timis, proiect fff asemanator cu al tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate