Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Jurnal casa P+E Timisoara 2020 eficienta energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#271
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmariusjuncan, on 06 februarie 2023 - 11:53, said:

In teorie cu cat ti-e mai bine izolata casa, cu atat ai nevoie de mai putina caldura deci cu atat mai mica va fi temperatura podelei.

De asta mi-e teama Posted Image

View Postkolfleading, on 06 februarie 2023 - 12:04, said:

La amandoua.
Intreaga atmosfera, de sus pana jos, este mai placuta cand merge incalzirea.
  • La 26 C se simte calda, ai putea sa stai in fund pe jos si ar fi cald.
  • La 24 C se simte ca nu e rece.
  • La 22 C se simte rece.
Acestea sunt temperaturile pe gresie, masurate cu camera infrarosu.

Dar din cauza necesarului de caldura mic nu prea se ajunge la 26C...poate maxim 25 C sa zic...
Daca as lasa sa se incalzeasca la 26 C gresia, ambientul s-ar face sauna.

Multumesc pentru informatiile astea.

Edited by mircea812, 06 February 2023 - 12:14.


#272
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Pai daca e o casa bine/'super' izolata..mai bine pui parchet pe jos..poate nu mai e nici o senzatie de rece cand stai pe jos in acest caz..indiferent de cat merge sau nu 'caldura' in casa.

Si eu mai fortez centrala / pompele ipat sa-mi impinga niste apa calda prin circuite din cand in cand, chiar daca temp ambientala e atinsa..din aceleasi considerente. Eu merg pt 32-33 grade temp tur centrala ..in conditiile in care am in casa 22 grade si afara-s -6 -7 grade noaptea.

Edited by manghels, 06 February 2023 - 12:18.


#273
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

View Postkolfleading, on 06 februarie 2023 - 12:04, said:


Nu cred ca randamentul e mai slab, cred ca consumul in valoare absoluta este mai mare la tine avand casa mai mare. Apoi, casa mea este in oras, intre multe alte case. A ta poate este mai la marginea orasului unde e mai rece si bate vantul mai tare.

Spui ca la tine sunt -3C afara. La mine sunt deja +0.5 C pe nord, la umbra.


Vezi sa n-ai cumva ceva probleme de termoizolare sau de montaj geamuri in acele camere.
Am avut si eu infiltratii de aer intre geam si pervaz. Am etansat cu silicon acrilic si am castigat 1 C temperatura ambientala.

Eu am avut pe ianuarie 717 kWh/185 mp incalziti, tu ai avut 290/125 mp deci ca si raport kWh/mp incalzit eu am avut 3.87, tu 2.32 deci nu e doar diferenta de suprafata.
Daca as fii avut aceiasi eficienta ca si tine as fii avut 430 kWh consum.
La mine e mai la marginea orasului, casele fix de langa mine nu sunt locuite/terminate inca sa zicem ca temperatura exterioara e poate putin mai mica ca la tine mai in oras.

Cu termoizolatia la ferestre nu cred sa am probleme, am verificat cu pistol cu infrarosu (masuratori din interior pe laturile nebatute de soare). in general la imbinarea perete geam am cam 18 grade minim si unde am pervaz de piatra uneori 17. si cea mai mica valoarea (acuma cand sunt 0 afara, 22 in casa) e pe la 16.5 dar e pe profil unde se inchide geamul. Sincer acuma nici nu stiu cat ar trebui sa fie pierderile la geam, cat e normal sa pierzi.

As fii curios sa verific cu o camera cu termoviziune. Nu stiti prin Tm nu sunt firme care inchiriaza camere cu termoviziune?

#274
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postkolfleading, on 06 februarie 2023 - 12:04, said:

La amandoua.
Intreaga atmosfera, de sus pana jos, este mai placuta cand merge incalzirea.
  • La 26 C se simte calda, ai putea sa stai in fund pe jos si ar fi cald.
  • La 24 C se simte ca nu e rece.
  • La 22 C se simte rece.
Acestea sunt temperaturile pe gresie, masurate cu camera infrarosu.

Dar din cauza necesarului de caldura mic nu prea se ajunge la 26C...poate maxim 25 C sa zic...
Daca as lasa sa se incalzeasca la 26 C gresia, ambientul s-ar face sauna.

Fara nici un dubiu, incalzirea in pardoseala acoperita cu gresie poate acoperi acelasi necesar de incalzire folosind temperaturi mai scazute ale agentului termic (30 C ar fi suficient) ceea ce este avantajos pentru pompe de caldura.


Nu cred ca randamentul e mai slab, cred ca consumul in valoare absoluta este mai mare la tine avand casa mai mare. Apoi, casa mea este in oras, intre multe alte case. A ta poate este mai la marginea orasului unde e mai rece si bate vantul mai tare.

Spui ca la tine sunt -3C afara. La mine sunt deja +0.5 C pe nord, la umbra.


Vezi sa n-ai cumva ceva probleme de termoizolare sau de montaj geamuri in acele camere.
Am avut si eu infiltratii de aer intre geam si pervaz. Am etansat cu silicon acrilic si am castigat 1 C temperatura ambientala.

Exagerezi sau batea vantu' rau de tot pe acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate