Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#145
Bogumil

Bogumil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.04.2004

View PostGPal, on 02 septembrie 2020 - 16:36, said:

da, performantele izolatoare scad in cazul imbinarilor

Well, ciudata situatie. Varianta cu "imbinari" e si mai scumpa si cu hibe. Multam de precizare.

#146
Bar21

Bar21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2018
Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul dumneavostra, in sensul de a afla care este pretul, probabil calculat pe metru liniar, pentru montarea ferestrelor cu folii de interior si de exterior, pret care sa includa materiale si manopera.

Orice informatie este binevenita, atat din partea firmelor de montaj, cat si din partea beneficiarilor.

Multumesc,

#147
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 Bar21, on 03 septembrie 2020 - 10:17, said:

Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul dumneavostra, in sensul de a afla care este pretul, probabil calculat pe metru liniar, pentru montarea ferestrelor cu folii de interior si de exterior, pret care sa includa materiale si manopera.

Orice informatie este binevenita, atat din partea firmelor de montaj, cat si din partea beneficiarilor.

Multumesc,

5-8 euro/ml.totul depinde de ce tip de folie si ce producator
iti recomand sa folosesti banda precomprimata butilica.are proprietati mai bune si ar costa cativa euro in plus pe ml

OBLIGATORIU sa se moteze pe zidarie tencuita, nu "la rosu"

Edited by GPal, 03 September 2020 - 11:58.


#148
Bar21

Bar21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.06.2018

 GPal, on 03 septembrie 2020 - 11:58, said:

5-8 euro/ml.totul depinde de ce tip de folie si ce producator
iti recomand sa folosesti banda precomprimata butilica.are proprietati mai bune si ar costa cativa euro in plus pe ml

OBLIGATORIU sa se moteze pe zidarie tencuita, nu "la rosu"

Multumesc pentru raspuns!

Si eu as fi mers pe banda precomprimata, dar montatorul meu nu a mai montat pe acest sistem si nu doreste sa faca experimente pe mine. Am inteles, am acceptat, desi nu mi se pare prea complicat din filmari pe Youtube montajul cu precomprimata!

Asa ca am ramas la montajul cu folie, model greenteq, eliminand varianta simpla, doar cu spuma.

#149
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 Bar21, on 03 septembrie 2020 - 12:44, said:

Multumesc pentru raspuns!

Si eu as fi mers pe banda precomprimata, dar montatorul meu nu a mai montat pe acest sistem si nu doreste sa faca experimente pe mine. Am inteles, am acceptat, desi nu mi se pare prea complicat din filmari pe Youtube montajul cu precomprimata!

Asa ca am ramas la montajul cu folie, model greenteq, eliminand varianta simpla, doar cu spuma.

montajul cu banda este mai usor decat cu folii, dar na...

indicat sa foloseasca sistemul complet de la greenteq.adica, adezivul monocomponent pt folii si spuma cu celule inchise tot de la ei

 GPal, on 03 septembrie 2020 - 11:58, said:

5-8 euro/ml.totul depinde de ce tip de folie si ce producator
iti recomand sa folosesti banda precomprimata butilica.are proprietati mai bune si ar costa cativa euro in plus pe ml

OBLIGATORIU sa se moteze pe zidarie tencuita, nu "la rosu"

asa ar trebui sa arate dupa montaj daca isi va face si contructorul bine treaba si va tencui zidaria.

Attached Files


Edited by GPal, 03 September 2020 - 12:49.


#150
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
banda precomprimata are densitatea unui burete de bucatarie.  nu o recomand. are grosimea de 2-3 cm iar restul se umple cu spuma. mi se pare teapa clasica....


bariera antivapori o recomand doar jos unde se pune solbancul. oricand pot demonstra de ce sa pui doar acolo. stanga, dreapta si sus nu ai de ce sa o montezi.

Edited by conu71, 03 September 2020 - 17:38.


#151
myhaitza15

myhaitza15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.12.2011
Va salut,
Am si eu o nelamurire, mai exact am discutat cu 2 ofertanti diferiti pentru tamplarie pvc Salamander B92 si am primit 2 raspunsuri diferite.
Unul mi-a spus ca nu se poate face lipitura ascunsa pe B92 insa pe B82 imi poate face deoarece difera compozitia chimica a B92-ului si ca exista riscul ca in timp sa crape imbinarile profilului.
Celelalt mi-a spus ca nu este nicio problema si ca-mi poate face B92 cu sudura ascunsa (lipitura sau cum s-o numi ea).
Mentionez ca am si cateva geamuri mari peste 1.5 m.
Pana la urma care este adevarul?

Multumesc!

#152
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 12.08.2020

 myhaitza15, on 03 septembrie 2020 - 19:29, said:

Pana la urma care este adevarul?

Se fac hectare de tamplarie pe bluevo 92 cu sudura zero (v perfect), de cativa ani, nu au fost inca probleme majore semnalate.

#153
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 12.08.2020

Paco1234 said:

1598741630[/url]' post='26815281']
E ok, cand puteți. Va rog sa faceți oferta pe sticla de 48 mm, dar și pe salamander 92,daca aveți. Concediu plăcut!Va mulțumesc!

Scuze pentru intarziere, doar azi am reusit sa ofertez cateva cereri. Oferta atasata nu contine rulouri, plase antiinsecte, pervaze si nici preechipare pentru rulouri cu actionare manuala.

Sunt multe lucruri de discutat, ar trebui sa aveti numarul meu de telefon, daca pare interesanta oferta astept un telefon.

Attached Files



#154
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 conu71, on 03 septembrie 2020 - 17:36, said:

banda precomprimata are densitatea unui burete de bucatarie.
FALS!

are grosimea de 2-3 cm iar restul se umple cu spuma. mi se pare teapa clasica...
cine monteaza asa?o poza, o fisa de la producator, o prezentare cu instructiuni de montaj...

bariera antivapori o recomand doar jos unde se pune solbancul. oricand pot demonstra de ce sa pui doar acolo. stanga, dreapta si sus nu ai de ce sa o montezi.
foliile cu pricina sunt pentru a controla transferul de vapori.care este scopul sa le pui doar jos, iar pe celelalte laturi nu???



#155
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 12.08.2020
Domnilor colegi aveti ofertele, le-ati si descarcat, din curiozitate probabil, sigur ca ma bucura asta, asadar nu va sfiiti, nu fiti timizi, comentati ceva. De bine, de rau, nu conteaza, nu ma deranjeaza, ziceti de genu “ba boule nu vezi cata usa pune si tu un luminator”.

Conu a zis ca eu sunt “timid” si nu as posta oferta, desi eu sunt singurul care mai am si alte oferte pe public.

Deci astept comentarii, avem trei oferte de la trei firme, probabil va aparea si a patra. Asta daca lucrarea nu este deja comandata.

Intrebare capcana, “voi ce a-ti alege si de ce?”, alta intrebare capcana “voi ce nu a-ti alege si de ce?”.



#156
Paco1234

Paco1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.08.2020
Bună ziua! D-l Dorel nu am nr dvs de telefon

#157
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
e o problema.Paco nu poate trimite mesaje si nici primi,Dorel la fel.Am incercat sa ii dau eu numarul lui Paco dar nu am reusit

#158
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

 Dorel-Jefuitorul, on 04 septembrie 2020 - 14:14, said:

Domnilor colegi aveti ofertele, le-ati si descarcat, din curiozitate probabil, sigur ca ma bucura asta, asadar nu va sfiiti, nu fiti timizi, comentati ceva. De bine, de rau, nu conteaza, nu ma deranjeaza, ziceti de genu “ba boule nu vezi cata usa pune si tu un luminator”.

Conu a zis ca eu sunt “timid” si nu as posta oferta, desi eu sunt singurul care mai am si alte oferte pe public.

Deci astept comentarii, avem trei oferte de la trei firme, probabil va aparea si a patra. Asta daca lucrarea nu este deja comandata.

Intrebare capcana, “voi ce a-ti alege si de ce?”, alta intrebare capcana “voi ce nu a-ti alege si de ce?”.

mie nu-mi place culoarea Posted Image

#159
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 12.08.2020

 GPal, on 04 septembrie 2020 - 16:06, said:



mie nu-mi place culoarea Posted Image

Ti-e ciuda ca tu n-ai corp gri, de aia nu-ti place.😇

#160
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Eu am vreo 4 posibilitati de corp gri.Joaca-o pe asta.Si nu sunt veka si nici rehau

#161
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 12.08.2020
Daca nu ai pe veka, rehau, Salamander, care dintre cele 4posibilitati ar fi fost potrivită pentru oferta lui Paco?

Edited by Dany_Darke, 05 September 2020 - 12:09.
nu mai cita inutil


#162
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 Dorel-Jefuitorul, on 04 septembrie 2020 - 14:14, said:

Domnilor colegi aveti ofertele, le-ati si descarcat, din curiozitate probabil, sigur ca ma bucura asta, asadar nu va sfiiti, nu fiti timizi, comentati ceva. De bine, de rau, nu conteaza, nu ma deranjeaza, ziceti de genu “ba boule nu vezi cata usa pune si tu un luminator”.

Conu a zis ca eu sunt “timid” si nu as posta oferta, desi eu sunt singurul care mai am si alte oferte pe public.

Deci astept comentarii, avem trei oferte de la trei firme, probabil va aparea si a patra. Asta daca lucrarea nu este deja comandata.

Intrebare capcana, “voi ce a-ti alege si de ce?”, alta intrebare capcana “voi ce nu a-ti alege si de ce?”.
ce nu înțeleg🤔, armatura unde este? Știu că geneo (rehau) se laudă că nu trebuie dar știu din sursa sigură că are nevoie,ferestrele cu montant pe mijloc strica aspectul( tu spuneai că arată mai bine in doua canate cu stulp),corp gri nu mai este ceva neobișnuit (eu Sint la a treia casa cu corp gri anul asta)iar un coleg spunea că trebuie făcut credit la bancă pt ferestre (tu nu🤭) dar văd că și la tine trebuie  credit🤣🤣🤣🤣,se poate minere mai bune la uși,iar feroneria la culisanta ar merge de la winkhaus ( e mai buna)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate