Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Astronomia sau astrologia sunt permise?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#109
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Elihu_66, on 29 iulie 2020 - 13:05, said:

Deci Iosif era un pagan satanist, saracul..

deci in Matei 24:36 e vorba de venirea Fiului Omului, iar nu de sfarsit. baga versetu cu Iosif, daca vrei sa-mi explici ce ai inteles tu cu Iosif

#110
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 29 iulie 2020 - 13:10, said:

deci in Matei 24:36 e vorba de venirea Fiului Omului, iar nu de sfarsit. baga versetu cu Iosif, daca vrei sa-mi explici ce ai inteles tu cu Iosif
Eu iti zic sa citesti biblia, si sa lasi minciunile, ca ratacesti cam mult.
Acum inteleg de ce ai mereu nevoie de verset. Nu stii nimic defapt.

#111
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
E, uite, vezi? asta e cusuru tau, te superi.. mai greseste omu, ai tinut minte un verset, ti-am aratat ca te confunji, si tu in loc sa zici merci, te oftici..

#112
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 29 iulie 2020 - 15:15, said:

E, uite, vezi? asta e cusuru tau, te superi.. mai greseste omu, ai tinut minte un verset, ti-am aratat ca te confunji, si tu in loc sa zici merci, te oftici..
Stai linistit ca si eu mai spun tampenii cateodata. Scopul pentru care dialogam este sa mai invatam cate ceva bun din asta. Cine renunta la egocentrism este cel mai castigat.

#113
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Elihu_66, on 29 iulie 2020 - 16:43, said:

Stai linistit ca si eu mai spun tampenii cateodata.

Ai inteles deci ce-i cu Iosif? Deci Iosif nu e ce-ti imaginezi tu ca ghiceste viitoru. Iosif Dumnezeu ii zice ce-a sa faca. Daca iti zic io ca maine o sa dau o ploaie, nu inseamna ca ai ghicit tu viitoru, ti-a aparut tie in cafea.. cum total paralel cu Biblia incerci tu sa zici, ferindu-te sa dai versetu, ca sa nu fi prins in sofismele tale... haha, te necajesc.. da asa e!

Edited by criztu, 29 July 2020 - 17:14.


#114
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 29 iulie 2020 - 17:10, said:

Ai inteles deci ce-i cu Iosif? Deci Iosif nu e ce-ti imaginezi tu ca ghiceste viitoru. Iosif Dumnezeu ii zice ce-a sa faca. Daca iti zic io ca maine o sa dau o ploaie, nu inseamna ca ai ghicit tu viitoru, ti-a aparut tie in cafea.. cum total paralel cu Biblia incerci tu sa zici, ferindu-te sa dai versetu, ca sa nu fi prins in sofismele tale... haha, te necajesc.. da asa e!
Tu ai inteles intrebarea mea sau nu?

Quote

Ce facem cu viitorul pe care ni-l releva Dumnezeu? Îl putem schimba intr-un fel sau altul? Care este scopul in a sti ce se va intampla?
Si nu-mi mai baga de alea cu unde-i versetu', ca te trimit sa citesti biblia pe Bible hub, sa stii. Si nu mai spune ca: Dumnezeu nu iti "releva viitorul"Posted Image Pentru ca te inseli.

Edited by Elihu_66, 29 July 2020 - 17:27.


#115
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 29 iulie 2020 - 17:10, said:

Ai inteles deci ce-i cu Iosif?
Si pune mana pe biblie si citeste despre viata lui Iosif, cum a ajuns el al doilea dupa Faraon. Ca nu prea stii, din cate se vede.

Edited by Elihu_66, 29 July 2020 - 18:00.


#116
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Destini, on 20 iulie 2020 - 19:00, said:

Sa luam exemplul celor 3 magi din biblie care au vazut steaua care prevestea venirea mantuitorului. Acum intrebarea este, au procedat corect magii sau au pacatuit? Ce au facut ei se poate numi citire in stele?
Se vorbeste putin despre faptul ca Biblia este o compilatie. Ca atare, diverse texte din ea nu sunt concordante(ca sa nu spun ca se contrazic). Sau sunt scrieri care nu au legatura cu perceptele crestine(vezi Leviticul). Poate si de aceea unii care citesc cu atentie si incearca sa intelega intregul nu pot face acest lucru.

#117
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Elihu_66, on 29 iulie 2020 - 17:26, said:

Tu ai inteles intrebarea mea sau nu?
Si nu-mi mai baga de alea cu unde-i versetu', ca te trimit sa citesti biblia pe Bible hub, sa stii. Si nu mai spune ca: Dumnezeu nu iti "releva viitorul"Posted Image Pentru ca te inseli.

Cum ti-am explicat, Dumnezo iti releva ce va face el, nu iti releva viitorul. Actiunile tale nu sunt ceva ce se intampla indiferent de tine. Actiunile tale sunt expresia ta.

#118
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 28 iulie 2020 - 20:34, said:

Ghicitul viitorului se poate face si in cafea, sau in oase de peste sau in maruntaie sau in carti de joc.
Tu confunji astrologia cu ghicitul viitorului.
Se face pe dracu... Ghicitul viitorului este fix frectie la picior de lemn, cum am mai spus in postul #86.

 criztu, on 29 iulie 2020 - 18:06, said:

Cum ti-am explicat, Dumnezo iti releva ce va face el, nu iti releva viitorul. Actiunile tale nu sunt ceva ce se intampla indiferent de tine. Actiunile tale sunt expresia ta.
Cum sa nu iti releve viitorul daca micutul Iosif a aflat ca va ajunge printul Egiptului, inca de cand traia in cort?

Edited by Elihu_66, 29 July 2020 - 18:20.


#119
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 Destini, on 20 iulie 2020 - 18:44, said:

Este astronomia o stiinta permisa de Dumnezeu?
Stim ca astrologia este ceva rau, dar cu astronomia cum ramane?

Nu-ti raspund neaparat tie ci pentru cititori.

Inca din versetul 1 din Facerea se spune: "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul". La fel, in versetele 14...17 se vorbeste despre luminatori, adica stele. In 16 se vorbeste despre luminatorul mare(de zi, soarele) si luminatorul mic(de noapte, luna)
Asadar, despre astre(stele, luminatori) se vorbeste in Biblie. Deci astronomia este permisa. La fel, Biserica a admis(cam greu..) ca pamantul se invarte in jurul Soarelui!

#120
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Elihu_66, on 29 iulie 2020 - 18:10, said:

Se face pe dracu... Ghicitul viitorului este fix frectie la picior de lemn, cum am mai spus in postul #86.

Cum sa nu iti releve viitorul daca micutul Iosif a aflat ca va ajunge printul Egiptului, inca de cand traia in cort?

Iosif ajunge mahar in Egipt, pt ca Dumnezo actioneaza, nu pt ca ajungea si daca Dumnezeu nu actiona, iar Dumnezo doar a ghicit viitoru.
Sofismul de care te acuz, este urmatoru:
cei care ghicesc viitoru in cafea, sunt evident sarlatani.
Dumnezeu nu "stie viitoru" ca si cum s-ar uita la un film si stie ce-o sa faci tu la minutu 69. Dumnezeu in Biblie declara ce va face el.

deci tu nu intelegi ca tu ai liber arbitru, iar nu esti un robot, o papusa in sfori, un trenulet pe shine, un personaj intr-o carte in care nu poti schimba nimic, pt ca viitorul a fost deja scris, si deci tu nu poti alege sa faci altfel decat ce este deja scris.
sofistule!

Edited by criztu, 29 July 2020 - 18:35.


#121
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 criztu, on 29 iulie 2020 - 18:24, said:

Dumnezo doar a ghicit viitoru.
Posted Image

 criztu, on 29 iulie 2020 - 18:24, said:

1.tu ai liber arbitru, iar nu esti un robot pe o traiectorie,  
   vs.
2.deci tu nu poti alege sa faci altfel decat ce este deja scris.
Posted Image
Gata, m-am lamurit, merci!  Sforta fie cu tine! Posted Image

Edited by Elihu_66, 29 July 2020 - 18:44.


#122
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Ce ai facut adineauri e manipularea textului scris de mine, cu intentia de a ii schimba intelesul, si a ma defaima.
Ce faci tu e sofism hard core.. nu voi face report la moderator, pt ca e bine sa vezi ce ai facut, sa ramana, poate intr-o zi vei intelege abominatiile care ies din tine.

Edited by criztu, 29 July 2020 - 19:00.


#123
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Incepand cu postul #97, din multimea cuvintelor tale mi-am dat seama ca nu stii nimic, dar am zis, hai sa-ti dau atentie, poate am ceva de invatat de la tine.
Insa... Ioc. Acum stiu cu certitudine ca bati campii, iar discutia intre noi doi nu mai are rost, cel putin pe subiectul asta. Pentru ca tu nu o sa recunosti niciodata cand gresesti, esti mult prea egocentrist.

Edited by Elihu_66, 29 July 2020 - 19:13.


#124
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 onisifor12, on 29 iulie 2020 - 00:55, said:

Greșești! Nu ai de unde să știi tu la ce s-a gândit sau dacă s-a gândit la ceva când a pus respectiva întrebare. Poți doar să presupui (Non sequitur, apropo). Nu am nici un motiv să presupun că în acel context s-a gândit la altceva sau că a avut pretenția să interpretez altfel decât pur și simplu ce a spus.
Nene, vezi că eu am pus întrebarea respectivă, așa că știu foarte bine la ce m-am gândit.

P.S. Non sequitur se aplică în cazul inferențelor, mediate sau imediate.

 onisifor12, on 29 iulie 2020 - 00:55, said:

Corect ce spui, însă din păcate pentru tine se aplică doar ființelor ce nu sunt omniprezente.
De unde rezultă asta, mă rog? Dumneata ai auzit vreodată, prin cercurile de prieteni frecventate de mata', de principiul rațiunii suficiente? Bănuiesc că nu. Ei bine, acesta sună cam așa: orice enunț are un temei. Adică, cu alte cuvinte atunci când enunți ceva, trebuie să arăți de ce este așa și nu altfel, cu alte cuvinte să arăți rațiunea suficientă în baza căreia ai făcut acel enunț. Asta ține de logica elementară, sau, dacă preferi dumneata, de logica gimnazială, pe care însă nu ai frecventat-o.

 onisifor12, on 29 iulie 2020 - 00:55, said:

Este irelevat pentru această discuție în ce mod este Dumnezeu prezent în iad. Material sau imaterial, văzut sau nevăzut. Relevant este că este și în iad. Poate relevant, nu neapărat pentru iad in sine cât pentru discuția asta, este că iadul este direct proporțional cu lipsa măsurii.
Dacă pui astfel problema, îmi dau seama că ai cunoștințe extrem de limitate atât în ceea ce privește logica cât și teologia. Dumnezeu nu poate fi material, întrucât materia impune anumite constrângeri, iar Dumnezeu nu poate fi constrâns în niciun fel, altfel nu ar mai fi Dumnezeu.

Și răspunsul este extrem de relevant, prin prisma logicii. Aia pe care dumneata nu reușești să o înțelegi.

 Turnatoriu_de_orza, on 29 iulie 2020 - 18:03, said:

Se vorbeste putin despre faptul ca Biblia este o compilatie.
Nu, Biblia nu este o compilație, ci un florilegiu.

 Turnatoriu_de_orza, on 29 iulie 2020 - 18:18, said:

Asadar, despre astre(stele, luminatori) se vorbeste in Biblie. Deci astronomia este permisa.
Non sequitur. Dacă se vorbește despre ceva, nu înseamnă că studiul acelui ceva este neapărat permis.

#125
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

 mario_bril, on 29 iulie 2020 - 21:16, said:

Nene, vezi că eu am pus întrebarea respectivă, așa că știu foarte bine la ce m-am gândit.
P.S. Non sequitur se aplică în cazul inferențelor, mediate sau imediate.
De unde rezultă asta, mă rog? Dumneata ai auzit vreodată, prin cercurile de prieteni frecventate de mata', de principiul rațiunii suficiente? Bănuiesc că nu. Ei bine, acesta sună cam așa: orice enunț are un temei. Adică, cu alte cuvinte atunci când enunți ceva, trebuie să arăți de ce este așa și nu altfel, cu alte cuvinte să arăți rațiunea suficientă în baza căreia ai făcut acel enunț. Asta ține de logica elementară, sau, dacă preferi dumneata, de logica gimnazială, pe care însă nu ai frecventat-o.
Dacă pui astfel problema, îmi dau seama că ai cunoștințe extrem de limitate atât în ceea ce privește logica cât și teologia. Dumnezeu nu poate fi material, întrucât materia impune anumite constrângeri, iar Dumnezeu nu poate fi constrâns în niciun fel, altfel nu ar mai fi Dumnezeu.
Și răspunsul este extrem de relevant, prin prisma logicii. Aia pe care dumneata nu reușești să o înțelegi.
Vă rog frumos, încetați să faceți propagandă satanistă. De ce refuzați să consultați un dex?
În primul rând, „ubicuitate divină” este pleonasm.
Nu doar pleonasm, ci chiar blasfemie. Ce ați citit sau știți dumneavoastră este cantitate.
Îmi cer scuze, nu am verificat și am crezut că întrebarea a fost adresată de alt user.
„Imediat” în condiții de discuție pe internet este relativ.
Rezultă din dex. Dar până la dex din bun simț. În comunicarea prin cuvinte relevant în primul rând este DEX-ul. Acesta este temeiul.
Înțelegeți, apreciați dumneavoastră total, perfect materia? Știți dumneavoastră exact care este diferența dintre material și imaterial?
Nu materia impune constrângeri, ci scuza nihilistă după care vă ascundeți de a încerca să-L limitați. Dumneavoastră nu înțelegeți că prin Dumnezeu de fapt percepeți sau cel puțin vorbiți despre un „dumnezeu” local, limitat, de proximitate.
Vorbim limbi diferite, îmi pare rău. Sunteți empiric în eroare. Înțelegeți că nu puteți percepe un concept, oricare ar fi, perfect 100%. Dumnezeu vă depășește,  tocmai pentru că este omniprezent, peste capacitatea dumneavoastră rațională, teologică de înțelegere. Indiferent câte cărți ați citit și cu câți teologi ați vorbit.
Deci prin simplul fapt că vă referiți sau raportați la Dumnezeu, omniprezență, ubicuitate altfel decât conform definiției din dicționar (încercați să) Îl constrângeți. De fapt vă constrângeți pe dumneavoastră să îl înțelegeți.
Dumneavoastră aveți niște definiții  aproximative despre lucruri fundamentale pe care ideologic și/ sau subconștient le considerați absolute, universale; cu aceste definiții rudimentare înarmat ați început să vă războiți cu cine știe câte cărți/ tratate/ eseuri teologice etc. Rezultatul este că v-ați dezactualizat. Deci, și dumneavoastră ca și inițiatorul sunteți înșelat. De aici pare că sunteți bătrân în gândire. Dar poate mă înșel și sunteți și un pic flexibil și capabil să vă schimbați. Trebuie să recunoașteți că sunteți în eroare.
(...)„iar Dumnezeu nu poate”(...) încetați să propagați ideologie satanistă.

#126
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 onisifor12, on 30 iulie 2020 - 18:47, said:

În primul rând, „ubicuitate divină” este pleonasm.
:roflmao:
Poate la dumneata în dicționarul propriu, că în limba română în niciun caz, nu.

 onisifor12, on 30 iulie 2020 - 18:47, said:

Nu doar pleonasm, ci chiar blasfemie.
Asta da... :icecream:

 onisifor12, on 30 iulie 2020 - 18:47, said:

Ce ați citit sau știți dumneavoastră este cantitate.

Facepalm_statue.jpg

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate