Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 

Energie electrica variante

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Salut, ce variante am sa produc 5kw pe zi fără a fi racordat la rețeaua publica?
Menționez ca rețeaua publica e la 250m de terenul meu, iar domnii de la eon mi-au spus ca ma costa 10k € branșamentul și nici macar nu voi fi proprietar pe distanta aceasta ca sa îmi pot amortiza din cheltuieli când vor vrea și alții sa se racordeze.
Nu știu dacă am postat unde trebuie, îmi cer scuze anticipat eventual și menționez ca sunt total in plop in acest domeniu, dar apreciez orice ajutor.

#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Vara e ușor. Câteva panouri (10 sa zicem)
Iarna, hidroelectrice sau eoliene dacă ai apa/vânt. Sau înveți sa faci economie, sa te descurci cu 0.5-1kWh în locul celor 5kWh.

observa h de la coada, kwh e unitatea ptr "cantitatea de electricitate" (energie).

Edited by addysoftware, 14 July 2020 - 01:51.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostRSRRST, on 14 iulie 2020 - 01:46, said:

Salut, ce variante am sa produc 5kw pe zi fără a fi racordat la rețeaua publica?
Menționez ca rețeaua publica e la 250m de terenul meu, iar domnii de la eon mi-au spus ca ma costa 10k € branșamentul și nici macar nu voi fi proprietar pe distanta aceasta ca sa îmi pot amortiza din cheltuieli când vor vrea și alții sa se racordeze.
Vrei sa produci 5KW pe zi fara investitii? Fara sa "bagi" un ban? Sau fara sa "bagi" 10K euro?

Daca da, uite, colegul @addysoftware are cea mai buna metoda: taie-ti din confort, economiseste, invata-te sa traiesti minimal. Mai intai ca antrenament, apoi ca stil de viata.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Generator pe combustibil.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Depinde unde e casa (zona, amplasarea...) Cea mai comoda varianta, usor de instalat si intretinut e cu panouri solare fotovoltaice. Incearca sa iei legatura cu o firma serioasa care se ocupa de asa ceva...vezi si semnatura mea (nu sunt eu si nu lucrez acolo) Posted Image

Edited by danpet, 14 July 2020 - 06:08.


#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Strict teoretic, energie geotermala.

#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Un kit fotovoltaic bun te duce tot pe la 10 k euro. Uite aici, de exemplu. Esti independent o perioada apoi va trebui sa schimbi acumulatorii care nu-s deloc ieftini, sa mai adaugi/schimbi ceva panouri. Nu stiu cat de ieftin vei iesi pana la final.
Iar pentru perioada rece va trebui si o eoliana. Care va fi si aia vreo 2-3k euro.

#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
fa-ti un calcul mai bine, ca nu cred ca ai neovie de un consum sustinut asa mare, decat daca te incalzesti iarna pe electric.
pentru treburi care necesita curent mare pe perioade scurte, de ex. sudura, iei un generator.

#9
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Cei de la electrica stiu ca te costa vreo 10.000 de euro o instalatie cu panouri decenta de aceea si cer atat pe bransament.
Sfatul meu e sa incerci sa devii independent chiar daca costurile initiale sunt mai mari.
Si eu sunt intr-o situatie similara. Am bransament trifazat dar se tot intrerupe curentul mai ceva ca pe vremea lui ceasca si in plus platesc enorm de mult factura din cauza ca ei tot schimba contractul pe cel mai scump abonament.
Prefer sa dau o caruta de bani pe panouri si acumulatori decat sa le dau satisfactia de a-si bate joc de clienti

#10
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Mersi de sfaturi, in completare as mai aduce așa:
Casa va avea in jur de 173mp utili, 1 tv, 1 congelator de 500l, 1 frigider, 1 cuptor microunde, 1 robot bucatarie, 1 prăjitor pâine, 1 masina de spălat, 1 plita electrica, 1 cuptor electric, 1 centrală tip lumânare candle 35 kw pt 12 calorifere, 1 boiler apa calda, 1 pompa submersibilă fântâna, 1 laptop, 14 becuri led (aproximativ), 4 camere supraveghere video.
In principiu aceștia vor fi consumatorii pe care ii voi avea, am spus 5kwh pt parca așa am văzut la părinții mei consumul mediu, dar nici asta nu mai știu sigur.
Casa va fi situată in N-E țării, orientata spre sud, zona este teren arabil fără obstacole, vântul nu cred sa ma ajute deoarece am văzut ca trebuie sa fie 40kmh sa te poți folosi, râuri nu sunt in zona.
Am primit Acu câteva săptămâni o cotație de la o firma specializată pt panouri fotovoltaice.
“Propunere tehnico-financiara sistem fotovoltaic OFFGRID 5 KW putere instalata cu productie de 16,62 KWh energie media zilnica anuala
Buc Denumire produs
1 MultiPlus 48/5000/70-100 230V VE.Bus 18 Panou fotovoltaic policristalin IPP 280W 18 Structura de montaj pentru acoperis inclinat
4 12V/265Ah GEL Deep Cycle Batt. (M8)
1 Regulator incarcare SmartSolar MPPT 150/100-MC4 200 Cablu solar 4 mm
1 Set cabluri baterii, cutie conexiuni, sigurante tablou electric, descarcator + Battery Monitor BMV 702
1 Transportul materialelor
1 Manopera la cheie pe acoperis inclinat
TOTAL €uro fara TVA 9.298
Garantie panouri solare 12 ani Garantie invertoare 5 ani Garantie regulatoare 5 ani Garantie Baterii 5 ani
Plata: 60% avans, 30% la livrarea produselor, 10% la punerea in functiune.
Regulatorul ultra MPPT va creste productia de energie pe lumina difuza sau pe vreme innorata cu 30%
comparativ cu un regulator solar PWM.
Observatii:
- La sistemul ofertat au fost folosite numai echipamente noi si de calitate.
- Impamantarea este obligatorie”

View Postdexterash, on 14 iulie 2020 - 01:58, said:


Vrei sa produci 5KW pe zi fara investitii? Fara sa "bagi" un ban? Sau fara sa "bagi" 10K euro?

Daca da, uite, colegul @addysoftware are cea mai buna metoda: taie-ti din confort, economiseste, invata-te sa traiesti minimal. Mai intai ca antrenament, apoi ca stil de viata.
Ma gândesc ca trebuie sa reduc consumul la minim, dar n-as vrea chiar sa ma întorc cu 50-100 de ani in urma si sa renunț la masina de spălat, centrală etc, de asta vreau sa văd ce variante am.

View Postaddysoftware, on 14 iulie 2020 - 01:49, said:

Vara e ușor. Câteva panouri (10 sa zicem)
Iarna, hidroelectrice sau eoliene dacă ai apa/vânt. Sau înveți sa faci economie, sa te descurci cu 0.5-1kWh în locul celor 5kWh.

observa h de la coada, kwh e unitatea ptr "cantitatea de electricitate" (energie).
Mersi pt corectarea kWh, se poate trai intr-o gospodărie decenta cu 0.5-1 kWh pe zi?

#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,349
  • Înscris: 29.05.2004
60% avans ?  inseamna ca de aia 60% or sa-ti cumpere toate echipamentele, nu au absolut nimic pe stoc...oricum inainte de a da vreun ban du-te si discuta cu cel putin 3 clienti la care au instalat ei sisteme (le ceri lor datele de contact ale acestor clienti).
bafta!

#12
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

View PostRSRRST, on 14 iulie 2020 - 09:22, said:

Casa va avea in jur de 173mp utili
Pai la o casa de 173mp utili cu o groaza de consumatori e de asteptat sa ai consum mare...
Solutie: mai taie 30mp si baga energie electrica de care vrei tu.
De curiozitate: cate persoane vor locui in casa respectiva?

#13
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
cuptor cu microunde, plita electica, cuptor electric, boiler ACM electric …. mie imi cam da cu virgula pentru ofgrid, mai bine da cei 10000 euro si branseaza-te la retea!

#14
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postgeo_r, on 14 iulie 2020 - 09:35, said:


Pai la o casa de 173mp utili cu o groaza de consumatori e de asteptat sa ai consum mare...
Solutie: mai taie 30mp si baga energie electrica de care vrei tu.
De curiozitate: cate persoane vor locui in casa respectiva?
4 persoane

View Postnik1965, on 14 iulie 2020 - 09:40, said:

cuptor cu microunde, plita electica, cuptor electric, boiler ACM electric 
. mie imi cam da cu virgula pentru ofgrid, mai bine da cei 10000 euro si branseaza-te la retea!
Îți dai seama ca nu vor fi folositi toti consumatorii in același timp, acum sunt la stadiul de proiect vreau sa văd ce variante fezabile am.

#15
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Centrala aia este electrica sau cu combustibil solid?
Daca este electrica sigur ai nevoie de trifazic.

#16
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postgeo_r, on 14 iulie 2020 - 10:07, said:

Centrala aia este electrica sau cu combustibil solid?
Daca este electrica sigur ai nevoie de trifazic.
Caracteristici tehnice CANDLE 35 KW
Centrală cu ardere tip lumânare;
Puterea cazanului: 35 kW;
Diametru centrală 700 mm;
Inălțime centrală: 2070 mm;
Suprafață încălzită 200 - 400 m2;
Combustibil: lemn, peleți, brichete din paie sau rumeguș, tocătură lemnoasă, deșeuri din lemn, porumb, rumeguș, cărbuni;
Consum lemn pentru 1 KW produs (Kg/oră): 0,29;
Durata de ardere pentru o încărcare: 24 -48 ore;
Interval eliminare cenușă: 15 - 30 zile;
Randament de 87-93%;
Centrală compatibilă în programul Casa Verde;
Ușurintă în exploatare;
Greutate: 315 kg;
Spațiu minim pentru camera tehnică: 1,5 x 2,5 m;
Schimbătorul de căldură confecționat din oțel aliat de 4 mm grosime.

#17
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
atunci pune mana pe un creion si o foaie de hartie si insira toti consumatorii, puerea electrica a lor, energia consumata ( cat timp functioneaza), perioada din zi in care crezi ca vor functiona, si ar fi bine sa ai si o prognoza meteo al dracului de precisa pe o perioada a dracului de mare ...
in asa fel vei sti de cata energie ai nevoie sa produci si sa stochezi ...
apoi dimensionarea sistemului va fi floare a ureche, mai greu va fi cu banii, cred ca vei constata ca te costa cu mult mai mult decat reteaua ….
ofgrid inseamna sa fii un pic calic …. activitatile energofage sa le reduce sau sa le treci pe GPL spre exemplu (gatit de exemplu) sau panouri solare pentru apa calda+GPL (ACM spre exemplu) ...

LE. ai vazut in functionare un astfel de cazan? ai idee cata cenusa se aduna in 15-30 zile din procesul de incalzire a unei case de 173mp? poate doar daca folosesti peleti, si daca folosesti peleti de ce nu iei un cazan dedicate?

Edited by nik1965, 14 July 2020 - 10:30.


#18
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016

View Postnik1965, on 14 iulie 2020 - 10:23, said:

atunci pune mana pe un creion si o foaie de hartie si insira toti consumatorii, puerea electrica a lor, energia consumata ( cat timp functioneaza), perioada din zi in care crezi ca vor functiona, si ar fi bine sa ai si o prognoza meteo al dracului de precisa pe o perioada a dracului de mare ...
in asa fel vei sti de cata energie ai nevoie sa produci si sa stochezi ...
apoi dimensionarea sistemului va fi floare a ureche, mai greu va fi cu banii, cred ca vei constata ca te costa cu mult mai mult decat reteaua 
.
ofgrid inseamna sa fii un pic calic 
. activitatile energofage sa le reduce sau sa le treci pe GPL spre exemplu (gatit de exemplu) sau panouri solare pentru apa calda+GPL (ACM spre exemplu) ...
Ma gândeam ca dacă am nevoie de surplus de energie, sau pt perioadele când soarele nu se arată cu zilele sa incarc acumulatorii cu un generator, dar iarăși ma întreb cat de viabila este și varianta asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate