Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Problema cu dezactivarea screenpad-ului Asus Zenbook

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Silviu1994

Silviu1994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2010
Salutare

Am o problema cu laptopul meu Asus Zenbook 15 UX534FTC .Problema e legata de screenpad care nu functioneaza corespunzator. Eu am setat in Windows when you close the lid off: do nothing. Adica atunci cand pliez display-ul laptopul ramane deschis si nu se pune in stand by.
Problema este ca atunci cand pliez ecranul laptopului si apoi il deschid la loc se comuta ecranul pe screenpad iar display-ul principal ramane inactiv.
Iar eu trebuie sa apas pe F8 ca sa comut pe PC screen only/ Va trimit si eu video ca sa intelegi mai bine.

https://streamable.com/7hm51n

V-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta cu o solutie pentru problema asta. Poate stiti cum se poate dezinstala screenpadul asta ca eu sincer nu-l folosesc deloc.
Multumesc!

#2
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 04.02.2006
Opțiunea aia unde ai setat „Do nothing” este de fapt pentru dacă vrei ca laptop-ul să se închidă sau să intre în stand-by sau hibernare...

Trebuie din setările plăcii video să dezactivezi screenpad-ul.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Ar trebui sa se comporte ca si un al doilea monitor - la mine cel putin, in momentul in care monitor2 este conectat dar oprit (din setarile win sa nu iasa imaginea acolo), daca inchid lid-ul - sare imaginea pe monitor2 iar cand redeschid laptopul monitor2 se inchide si imaginea sare inapoi pe laptop. Eu am tot do nothing pentru lid inchis ca si power option.
La tine s-ar putea sa fie ceva de drivere sau de aplicatia dedicata - cauta pe site-ul oficial ultimele drivere si ultima aplicatie pentru screenpad.

Edited by Ravy, 08 July 2020 - 08:55.


#4
Silviu1994

Silviu1994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2010
@ssss  Am incercat sa-i dau din setarile la monitor 2 disable si tot la fel imi apare.

@Ravy  Ultimele drivere le-am instalat de pe site-ul Asus si nimic.. Asta zic ca-i foarte ciudat ca nu reusesc sa-l controlez deloc. Tot ce vrea el face si e foarte enervant ca pana si cand deschid laptopul el fiind oprit nu mi se deschide ecranul principal ci screenpadul.

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Ce versiune de win ai? Ce versiune a aplicatiei ScreenXpert ai? A functionat vreodata corect?

#6
Silviu1994

Silviu1994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2010
Am Win 10 Pro x64. Nu stiu unde sa ma uit sa vad ce varianta de screenpad. Laptopul a fost nou iar la inceput mergea okey screenpad-ul cu tot cu touch.  Dar acum nu stiu ce are..

#7
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 04.02.2006
Care e build-ul? informația "Windows 10 Pro x64" este insuficientă...

#8
Silviu1994

Silviu1994

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.12.2010
Build 19041.329

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 04.02.2006
Adică 2004, nu?

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Da, acel build este 2004... Presupun ca este o problema legata de acea versiune de win si driverele aferente dar totusi as incerca:
1. dezactivare optiune screenpad (parca f6 ceva) si lasat doar ca touchpad. Restart, reverificare ce functie are si daca a ramas salvat doar touchpad atunci testare lid close
2. creare profil nou de power management cum este posbil doar ca functiile de power management sa sufere. Creat direct cu optiunile dorite si dupa aceea selectat acel profil si testat lid close. In timpul in care se foloseste acel profil nu mai folosi optiunea generala din windows ca si setare ce sa se intample cand.... ci doar din advanced specific pe acel profil
3. daca toate de mai sus nu merg atunci as incerca reinstalare drivere/aplicatii. Din acest link mai intai faci metoda inversa (dezinstalare in sens invers ce este mentionat acolo ca trebuie instalat) restart si dupa aceea instalarea pe pasii si in ordinea mentionata in acel link
4. daca nici 3 nu merge atunci eu as merge inapoi la versiunea 1909.... :tomato:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate