Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#5617
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

 anelise, on 18 noiembrie 2022 - 12:24, said:

e oferta fixa. unde scrie ca e variabila? jos pălăria pentru Engie, din partea mea. am semnat cu ei in februarie 2021 si nu au făcut nici o schimbare de preț pana acum. oferta mea expira in februarie 2023.

nu as semna cu enel nici daca ar fi sub pretul plafonat de 0.31.

ori îmi da enel gratis si cu semnătura la notar, supra legalizare si poate si cu o parafa de la un judecător...in fine se înțelege idea.

Oricum,atata timp cat pana la 31.08.2023 toti platim acelasi pret plafonat e inutila schimbarea furnizorului indiferent ce oferta ar avea altii.Pe comparatorul ANRE la oferta celsius de la engie scrie pret variabil.Ca zic ei ca se aplica pana pe 31.08.2023..e alta treaba.Oh well..

#5618
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
Eu am aplicat la engie pe 16.11, pe 17.11 au primit confirmarea ca sunt ok documentele transmise și mi-au zis ca de pe 01.12 se muta contractul la ei, conform cerinței mele. De la 01.12 am primit notificare de la eon ca îmi măresc tariful de la 0.23... la 0,695, fără taxe, doar ca acum mi-au băgat și abonament pe gat de 0,476 cu tva pe zi, deci cam 15 lei pe luna gratis pentru ei. La engie am semnat cu 0.642 și mai important fără abonament

#5619
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Eagle Raider, on 19 noiembrie 2022 - 21:28, said:

La engie am semnat cu 0.642 și mai important fără abonament

"perioada în care se aplică prețul din aceasta și condițiile asociate = Până la data de 31.08.2023"
N-au vrut sa "riste".... :D

#5620
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Este gresita ideea ca "nu conteaza la ce furnizor esti ca e pret plafonat"

Furnizorul ala cu pret nesimtit ia de la tine 0.31lei si restul pana la 1.85 (tinmar in cazul meu) il plateste statul din buget.

#5621
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu, statul plătește doar până la prețul calculat de Art. 5. unde furnizorul are marjă fixă indiferent de cât de mare sau mic e prețul din oferta lui către client.

Edited by tavitu, 20 November 2022 - 13:11.


#5622
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Eagle Raider, on 19 noiembrie 2022 - 21:28, said:

am primit notificare de la eon ca îmi măresc tariful [...] la 0,695, [...] și abonament [...] de 0,476 cu tva pe zi, deci cam 15 lei pe luna gratis pentru ei.
La engie am semnat cu 0.642 și mai important fără abonament

Contractul Engie este valabil pana la 31.08.2023 (adica fix momentul la care se termina plafonarea curenta de pret).
Nu sunt sigur, dar cred ca pana la 31.08.2023 a fost anulat si abonamentul (chiar daca el exista in contract).

Prin urmare:

Daca ai in contract acea clauza care zice ca poti refuza orice propunere de marire a pretului din partea EON, ramai la Eon si accepti pretul nou de 0.695, atunci:
1 Pretul este garantat 0.695 pentru urmatorul an.
2 Vei plati pretul plafonat pana la 31.08.2023 si 0.695 dupa 31.08.2023.
3 Nu vei plati abonament pana la 31.08.2023 chiar daca exista abonament in contract (rog sa ma corecteze cineva daca n-am inteles bine).

Daca mergi la Engie:
1 Engie poate mari pretul peste 0.642 lei oricand (nu am vazut nicio garantie a mentinerii pretului la Engie).
2 Vei plati pretul plafonat pana la 31.08.2023 (la fel ca la Eon) si un pret necunoscut dupa 31.08.2023 (spre diferenta de Eon).
3 Nu vei plati abonament pana la 31.08.2023 (deoarece nu exista asa ceva in contract).

Pentru cei care au in contract acea clauza care zice ca poti refuza orice propunere de marire a pretului din partea EON, pare ca oferta Engie este puuutintel mai slaba....

Edited by darkangel2, 20 November 2022 - 15:24.


#5623
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.10.2007

 darkangel2, on 20 noiembrie 2022 - 15:22, said:

Contractul Engie este valabil pana la 31.08.2023 (adica fix momentul la care se termina plafonarea curenta de pret).
Nu sunt sigur, dar cred ca pana la 31.08.2023 a fost anulat si abonamentul (chiar daca el exista in contract).

Prin urmare:

Daca ai in contract acea clauza care zice ca poti refuza orice propunere de marire a pretului din partea EON, ramai la Eon si accepti pretul nou de 0.695, atunci:
1 Pretul este garantat 0.695 pentru urmatorul an.
2 Vei plati pretul plafonat pana la 31.08.2023 si 0.695 dupa 31.08.2023.
3 Nu vei plati abonament pana la 31.08.2023 chiar daca exista abonament in contract (rog sa ma corecteze cineva daca n-am inteles bine).

Daca mergi la Engie:
1 Engie poate mari pretul peste 0.642 lei oricand (nu am vazut nicio garantie a mentinerii pretului la Engie).
2 Vei plati pretul plafonat pana la 31.08.2023 (la fel ca la Eon) si un pret necunoscut dupa 31.08.2023 (spre diferenta de Eon).
3 Nu vei plati abonament pana la 31.08.2023 (deoarece nu exista asa ceva in contract).

Pentru cei care au in contract acea clauza care zice ca poti refuza orice propunere de marire a pretului din partea EON, pare ca oferta Engie este puuutintel mai slaba....

Eu am primit notificare modificare tarif de la Eon incepand cu 1.01.2023. De la 0.384 kwh la 1.124 kwh!!!
Ce clauza la contract nu le da voie sa modifice tariful? Ca daca un contract ajunge la reinnoire atunci vin cu alte clauze.
Nu am fost de accord cu tariful lor, am cerut negociere si la chat mi-au dat cu flit ca nu au aceasta putere ei... ca atare am trimis mail cu nemultumirea tarifului, deoarece si un nou abonat are un pret mai mic decat ce ofera ei la un client existent (o aberatie practic...).
Azi primesc raspuns cu 2 variante de oferte pret. Una identica cu tariful pentru noi abonati (1.11235 kwh) si alta oferta la 0.97431 kwh, adica preturi finale. Insa, au o clauza ce mentioneaza ca pot modifica tariful oricand  exista crestere de pret si iti vor modifica tariful. Adica nu se mai garanteaza pretul fix pe durata contract!!! Informatie valabila pentru AMBELE OFERTE!

Vezi screenshot atasat:

Attached Files



#5624
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 MadK9, on 21 noiembrie 2022 - 11:22, said:

Eu am primit notificare modificare tarif de la Eon [...]
Ce clauza la contract nu le da voie sa modifice tariful?

Unele contracte (vechi) au clauza urmatoare:
"7. Alte mențiuni
Oricând pe parcursul derulării Contractului putem să vă propunem modificarea condițiilor comerciale pentru corelarea cu condiţiile de piaţă. Vă vom transmite o notificare cuprinzând noile condiţii comerciale cu 45 de zile înainte de aplicarea lor. Dacă nu sunteți de acord cu noile condiții, aveți 15 zile de la primire pentru a ne comunica refuzul Dvs., ceea ce atrage neprelungirea Contractului și încetarea de drept a acestuia la expirarea perioadei contractuale."

Aceasta clauza iti garanteaza ca poti pastra pretul curent pana la sfarsitul perioadei contractuale curente.

 MadK9, on 21 noiembrie 2022 - 11:22, said:

daca un contract ajunge la reinnoire atunci vin cu alte clauze.

Notificarea pe care am primit-o eu se refera doar la modificarea pretului, toate celelalte clauze raman nemodificate.

Edited by darkangel2, 21 November 2022 - 11:38.


#5625
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.10.2007

 darkangel2, on 21 noiembrie 2022 - 11:38, said:

Notificarea pe care am primit-o eu se refera doar la modificarea pretului, toate celelalte clauze raman nemodificate.
Pai si am de ales intre a pastra conditiile contractuale (pret fix pana pe 31 august...) sau de a alege un pret mai mic insa de a nu a avea garantat pretul pana pe 31 august... pretul oricum fiind plafonat insa pe mine ma ingrijoreaza perioada de dupa 31 august. Aici e dilema.
Capcana furnizor mai degraba, orice am spune... adica iei ce iti dau sau valea, ce negociere, ce drepturi vrei tu sa ai consumatorule???

in screenshot confirmarea celor afirmate de tine pentru pretul propus de ei la prelungirea contractului...

Attached Files



#5626
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.10.2007
Chiar este capcana deoarece mai mult ca sigur vor pastra tariful asta mic agreat 1-2 luni de la intrare in vigoare apoi vor veni tot cu acel tarif initial, majorat, asa ca... vad reluarea situatiei Restart Energy cand am avut tariful din contract doar 2 luni apoi au majorat. Degeaba ANRE, ANPC, sesizari, nu s-a intamplat nimic, am platit cat au cerut...

#5627
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 MadK9, on 21 noiembrie 2022 - 12:58, said:

Pai si am de ales intre a pastra conditiile contractuale (pret fix pana pe 31 august...) sau de a alege un pret mai mic insa de a nu a avea garantat pretul pana pe 31 august... pretul oricum fiind plafonat insa pe mine ma ingrijoreaza perioada de dupa 31 august. Aici e dilema.

Orice ai alege, vei plati acelasi pret pana la 31 august 2023 (presupun ca nu vom mai gasi oferta cu pret mai mic decat pretul plafon).
Deci alege acea oferta care iti ofera ceva SIGUR (daca exista).
Exemplu:
1 un pret mai mic dar negarantat nu e SIGUR, practic cumperi nimic (din moment ce pretul se poate schimba a doua zi dupa ce l-ai cumparat)...
2 clauza aceea din contractul EON ofera ceva SIGUR: pretul garantat pana la sfarsitul perioadei contractuale curente; deci aceasta oferta (daca o ai) este mai valoroasa decat oferta 1

Cat timp plafonarea este activa, singurul caz in care are sens sa analizam daca merita sa schimbam furnizorul este situatia in care gasim un contract cu pret fix pe perioada de un an.
In lipsa unei astfel de oferte, urmatoarea schimbare de furnizor are sens doar in momentul in care plafonarea nu se mai aplica (adica la 31 aug. 2023 cf. situatiei curente care, insa, se poate schimba oricand).

#5628
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.10.2007
@darkangel2
Cu siguranta!
Total de acord.
Orice alegere pana la momentul 31 august 2023 va fi inutila caci clar nu va exista niciun impact asupra valorii facturii din pricina plafonarii.
Insa eu nu cred ca suntem facturati corect pentru ca nu vad sa fiu taxat cu valoarea de 0.31 kwh cu tva (sau 0.26 fara tva). Care e modul corect de facturare?

#5629
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 MadK9, on 22 noiembrie 2022 - 11:19, said:

Insa eu nu cred ca suntem facturati corect pentru ca nu vad sa fiu taxat cu valoarea de 0.31 kwh cu tva (sau 0.26 fara tva).

Daca esti la Eon, poate ar fi mai bine sa postezi factura si sa intrebi pe https://forum.softpe...ele-clientilor/

#5630
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
si astia de la engie sunt banditi fac catm greu posibilatransmiterea index ca sa te estimeze ei nesimtit?cum trimiti index mai simplu sti cineva?

ce raspuns nesimtit daca nu intrebam nimic de la ei numai sa estimeze rahatii :

iti comunicam faptul ca perioada de transmitere index este 20-28 a fiecarei luni, iar acesta poate fi transmis prin urmatoarele modalitati:
- telefonic la numarul de Call Center 021.9366;
- pe site (https://www.engie.ro/contact/);
- telefonic, apeland 0800 800 217 - tasta 2, folosind codul de autocitire:
Ne cerem scuze pentru disconfort, dar autocitirea nu se poate transmite prin Agentia Online, respectiv aplicatia online.

Mentionam ca la transmiterea indexului autocitit, este necesar sa ne comunici urmatoarele informatii: nume, cod loc consum, serie contor (sau poza contor, in cazul se transmite pe site) si index autocitit.

pe site cum trimiti ca  nu merge din link primit?

#5631
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Din aplicatia My Engie, simplu.

Sau pe site-ul Distrigaz.

#5632
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postaris86, on 27 decembrie 2022 - 17:53, said:

Din aplicatia My Engie, simplu.

Sau pe site-ul Distrigaz.
Ne cerem scuze pentru disconfort, dar autocitirea nu se poate transmite prin Agentia Online, respectiv aplicatia online.

#5633
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cred ca sunt la delgaz grind miam facut cont dar nu vad unde sa dau index?

#5634
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Înseamnă că citirea a fost făcută de distribuitorul tău, respectiv Delgaz Grid.

Quote

Dacă nu vei putea transmite indexul, nu te îngrijora. Periodic operatorul tău de distribuție citește indexul și asta înseamnă că în anumite luni nu mai e nevoie să îl transmiți tu.
În cazul în care nici tu și nici operatorul de distribuție nu înregistrați indexul, factura ta va fi emisă în baza unui consum estimat.

Edited by aris86, 28 December 2022 - 10:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate