Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Caine batut

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 dimripper, on 14 mai 2020 - 19:21, said:

Inca un meltean care a invatat democratia cu dl. Vucea. "Nu.ti convine? Du.te ba in padure!" Ce poti sa mai zici? Poti sa te certi cu peretele?
Am plecat, oricum, deci ai castigat, bucura-te.
Bine faci ca ne parasesti fiindca postai complet pe langa subiect. Initiatorul a intrebat cum isi poate ajuta cainele sa-si revina din trauma provocata de bataile primite iar tu ai inceput sa aberezi cu latratul.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012

 CaptainMe, on 14 mai 2020 - 09:29, said:

...Nu stiu cum sa o ajut sa-si revina din frica aia. Daca vede orice om se ascunde pe unde apuca, ...

acum un an juma' o cățea a fătat în ruina de vis-a-vis
am ajutat-o cu boabe și apă (un chin că era februarie), am împărțit puii (din fo' 6 doi muriră...), iar cățeaua a rămas la poarta mea
-nu puteai să pui mâna pe ea
-când treceau oameni pe uliță fugea la cam 10 metri și lătra la ei, dar nu se repezea

cam după o lună cei doi setteri ai mei au acceptat-o-n curte, iar acum face parte din famelie!
spicuiesc ciudățenii:
-am reușit să o mângâi după cam 4...5 luni (soția abia după alte 3...4 Posted Image )
-latră pe tot hotarul la orice-i străin: mașini/biciclete/oameni/câini
-de când a fost lăsată-n curte doarme NUMAI în cușca seterilor (ăștia dormind pe terasa casei, chiar și iarna! Posted Image )
-pe timpul nopții NU IESE din cușcă!!! Posted Image
-când mergem la „vânătoare”, ea merge 90% din timp lângă piciorul meu!
(dacă mă-mpiedic, fuge instant fo' 5...6 metri apoi realizează că nu-i niciun pericol și revine Posted Image )

DECI: ai răbdare, hrănește-l, vorbește/joacă-te normal și rezultatele vor apărea

Attached Files


Edited by gushpi, 15 May 2020 - 11:14.


#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012
iote încă una:

Attached Files



#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Frumosi setterii, eu am english setter, tricolor, sunt caini minunati, extrem de inteligenti ba chiar fosta, era un geniu.
Sa-ti traiasca!

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Suflet traumatizat.Va dura pina va prinde iarasi incredere in oameni.Intrebarea e de cite ori se va reface?

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012

 mcd2020, on 15 mai 2020 - 12:02, said:

...Intrebarea e de cite ori se va reface?

..după înțelegerea mea, ești rău intenționat!

#25
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 06.04.2020

 gushpi, on 15 mai 2020 - 11:49, said:

iote încă una:
Foarte frumosi cateii si la fel de frumos gestul tau de omenie fata de bietul animal. I-ai dat o noua sansa la viata motiv pentru care iti va fi vesnic recunoscatoare.

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015
Atentie cu femelele de amstaff. Cand se face mare asta caine lup, alea doua pot sa-i faca felul intr-o noapte. Nu le lasa pe toate libere fara supraveghere.

#27
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 mcd2020, on 15 mai 2020 - 12:02, said:

Suflet traumatizat.Va dura pina va prinde iarasi incredere in oameni.Intrebarea e de cite ori se va reface?
Daca insinuezi ca ma voi comporta urat cu ea, te inseli, prietene

 vinciun, on 15 mai 2020 - 14:14, said:

Atentie cu femelele de amstaff. Cand se face mare asta caine lup, alea doua pot sa-i faca felul intr-o noapte. Nu le lasa pe toate libere fara supraveghere.
Sunt sterilizate ambele, si bracul e sterilizat, iar cand nu sunt eu acasa, bracul cu lupoaica stau intr-o parte a curtii, iar catelele in alta parte. II desparte un gard, asa s-au obisnuit.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012

 rim80, on 15 mai 2020 - 12:47, said:

Foarte frumosi cateii si la fel de frumos gestul tau de omenie fata de bietul animal. I-ai dat o noua sansa la viata motiv pentru care iti va fi vesnic recunoscatoare.

mai mult: am și sterilizat-o!
să nu mai aibă probleme, ȘI NICI IO!!!
(de fapt și setterița este sterilizată :) )

#29
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 06.04.2020
Sa-ti traiasca toti si sa te bucuri de ei!Posted Image

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012
ZI DE ZI!!!
(ba chiar și noaptea, când latră mă simt apărat! iar ei săracii nici nu știu să muște... :) )

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
He, he, asa e si setterul meu. Latra, i se ridica coama, zici ca-l rupe pe intrus care e cu ochii pe el, fiind de talie mare. Il scapa din ochi pe schnauzer care fara sa maraie sau sa ameninte, se duce in spate si il inhata de fund sau de picior.

#32
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 06.04.2020
Asta-i si ideea, cainele trebuie sa-i induca unui intrus senzatia de nesiguranta si chiar de pericol daca patrunde intr-un spatiu protejat.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012

 rim80, on 19 mai 2020 - 14:36, said:

Asta-i si ideea, cainele trebuie sa-i induca unui intrus senzatia de nesiguranta si chiar de pericol daca patrunde intr-un spatiu protejat.

...deasemenea, trebuie ca rău-intenționații să se oprească umpic din avânt, să ia aminte la camerele de supraveghere și la abțibildul firme de pază
(sper să se gândească adânc, înainte de a face prostii)
(oricum de 10 ani nu avusei probleme, chiar dacă stau la margine de sat...)

Edited by gushpi, 20 May 2020 - 08:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate