Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

Caine batut

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut. Niste vecini de-ai unor rude au o catea corcitura de ciobanesc german si o bat de o strica. Din orice motiv, pe baza de frustrare si de prostie. Statea intr-un lant foarte scurt, si cred ca ii dadeau o felie de paine pe zi. Mi-a parut rau de ea si dupa foarte multe insistente  si vrajeli "oricum va mananca mancarea degeaba" "e caine lup, cand se face mare ataca stapanul si innebuneste" ( e pui, mai mult de 5-6 luni nu cred ca are) + o suma modesta de bani i-am convins pe nenorociti sa mi-o dea.
Mi-a luat o jumatate de ora sa o prind, sa o bag intr-o cusca si sa o urc in masina si sa o duc la mine.

Eu mai am 2 cateluse pitbull si un brac german (am o curte destul de mare). Le-am facut cunostinta pe teren neutru, i-am scos pe ai mei afara din curte si s-au jucat cu ea si totul a descurs foarte bine, se intelege cu ei si se joaca una intr-una.
Si acum vine problema cea mai mare. Nu stiu cum sa o ajut sa-si revina din frica aia. Daca vede orice om se ascunde pe unde apuca, cand ii dau de mancare, trebuie sa ii separ pe ai mei de ea, ca ea nu vine la mancare decat pana plec eu, si intre timp i-o mananca bracul.
Eu ii plimb pe ai mei prin padure si pe ea n-am nici cea mai mica sansa sa o scot din curte.
Singurul progres pe care l-am facut in 2 saptamani de cand o am e ca nu i se mai vad coastele si are prieteni de joaca, si cand trece cineva langa poarta, latra si ea cu ceilalti caini, doar ca sta la 5 m de gard =))))
Da din coada cand ma vede, se bucura asa putin, dar tot foarte departata sta, daca te apropii de ea schelaie ca din gura de sarpe si fuge.
Cum sa rezolv?

Edited by CaptainMe, 14 May 2020 - 09:34.


#2
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Isi revine singura in timp, trebuie sa ai rabdare

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
Felicitari pt implicarea in salvarea unui catel chinuit.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cu timpul se va convinge ca nu mai este in pericol iar pana atunci ii poti da un supliment pentru calmare, de exemplu Yucalm sau Sanal Relax. Primul e mai scump, al doilea mai ieftin, se gasesc la petmart.
Eu am o cutie de yucalm din care am dat cateva pastile unuia din caini deoarece il abuza pe un altul, scapat de la hingheri, foarte temator. L-a linistit un pic pe abuzator. As putea sa-ti trimit dar trebuie sa ma uit sa vad daca nu e expirat fiindca povestea a fost acum un an si jumatate.
In orice caz felicitari pentru gestul tau si succes in reabilitarea catelusei.

#5
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostFreddy12, on 14 mai 2020 - 09:47, said:

Cu timpul se va convinge ca nu mai este in pericol iar pana atunci ii poti da un supliment pentru calmare, de exemplu Yucalm sau Sanal Relax. Primul e mai scump, al doilea mai ieftin, se gasesc la petmart.
Eu am o cutie de yucalm din care am dat cateva pastile unuia din caini deoarece il abuza pe un altul, scapat de la hingheri, foarte temator. L-a linistit un pic pe abuzator. As putea sa-ti trimit dar trebuie sa ma uit sa vad daca nu e expirat fiindca povestea a fost acum un an si jumatate.
In orice caz felicitari pentru gestul tau si succes in reabilitarea catelusei.
Ii pot lua un un supliment din asta pentru calmare, fix astazi ma duc sa le iau si niste multivitamine si in special pentru ea niste calciu

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
O sa se linisteasca si intr-o luna nu vei sti ca a fost un caine abuzat, totul e sa o feresti de ceilalti caine pana isi revine si vine la tine. Asa am luat si eu cainele de la crescator cu pedigree, nu stia cainele sa mearga in lesa la 6 luni ca nu iesise niciodata dintr-o curte. Cand l-am adus acasa a stat 3 zile ascunsa in fundul curtii ascunsa intre niste scanduri, iesea afara doar cand nu vedea pe nimeni si fugea imediat inapoi cum iesea cineva la ea. Acum e cel mai echilibrat caine de pe strada, lasa pisica, caine, mancare orice cand o chem.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,863
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Isi revine singura in timp, trebuie sa ai rabdare   
Fiind destul de mic, poate, dar greu.
Am la munca un catel - era foarte prietenos cu mine cand era mic. Intr-o noapte l-au batut niste hoti.
Deja sunt vreo 5 ani de-atunci si extrem de greu reusesc sa ma mai apropii de el.

In schimb se impaca perfect cu ceilalti caini.

#8
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Nu ii cumpara nimic, timpul le rezolva pe toate

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020
Unui animal traumatizat ii trebuie timp pentru a se adapta in noul mediu in care traieste. Trebuie sa i se vorbeasca bland, hranita la timp si vei vedea ca rezultatele vor apare usor, usor. Cel mai mult conteaza ca a fost acceptata de ceilalti caini care o vor ajuta prin prezenta lor sa se integreze in familie.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
M-am uitat la mai multe suplimente pentru calmare si acesta, numit Calm&Relax Twist Off mi s-a parut a avea compozitia cea mai adecvata si nici nu e foarte scump fata de Yucalm care costa peste 117 lei si nu e solutia minune. Poate ca trebuia sa-i dau doza mai mare batausului meu.
https://www.petmart....o-page-product1
Cu uitatul e mai greu la ciobanestii germani fiindca au o memorie extraordinara. Si eu am adoptat o catelusa CG care avea cam 2 luni si fusese abandonata in strada in plina iarna. Timp de 5-6 ani a refuzat sa iasa din curte de teama ca va fi din nou abandonata. Era chin cu ea s-o duc la vaccinat la 200m de casa, eram nevoit s-o duc cu masina. Abia dupa 5-6 ani s-a convins ca nu mai exista nici un pericol si a inceput sa iasa din curte.

Edited by Freddy12, 14 May 2020 - 11:35.


#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
N-am nici un sfat, doar vreau sa zic Felicitari si sa fie intr-un ceas bun. Sper sa-si revina.

#12
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017
Trebuia sa fi si sunat la politie...Macar se alegeau cu o amenda...

#13
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Ce.ar fi sa.ti dresezi animalele sa nu mai latre ''cand trece cineva pe langa poarta''? Probabil ai vecini rabdatori, altfel le faceai de mult pomana.

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020
Vad ca mai sunt si oameni „de bine” printre noi, din pacate. Auzi sa dresezi cainele sa nu latre, ca de nu ii faci de poamna! Pai care-i menirea unui caine, nu sa-si apere casa si stapanul? Constat ca nu numai despre caini se spune ca sunt negri in cerul gurii, acelasi lucru se poate spune si despre unii semeni ai nostri. Ce suflet ticalos sa ai ca sa asupresti un animal nevinovat. Sa le dea domnul dupa suflet.

#15
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdimripper, on 14 mai 2020 - 12:03, said:

Ce.ar fi sa.ti dresezi animalele sa nu mai latre ''cand trece cineva pe langa poarta''? Probabil ai vecini rabdatori, altfel le faceai de mult pomana.
Da ce sunt ma, baiatule, pisici? Papitoi de plus? Cainii latra, daca te deranjeaza ca al meu caine latra cand treci pe langa poarta mea, stai greu cu inteligenta. Vrei sa te invite la ceai?

#16
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Spre norocul meu, aici unde stau dresajul este obligatoriu prin lege. Amenda se inmulteste sanatos daca animalul produce o bucurie prin care esti bun de contraventie si se dovedeste ca nu l.ai dresat. Si am vazut destui dulai in curti. Nici unul nu a sarit la mine doar pentru ca treceam prin fata portii.
Romanul tot in satul fara caini. Doar ca, cu.

Dar da, exact asta as vrea, sa trec pe langa poarta ta fara sa fac preinfarct. Mari pretentii pe capul meu, eh?

Iar cei care au dedus din postarea mea ca as uri animalele, sunteti mai prosti ca miezul noptii. Cainilor nu le.as face nimic, dar pe poarta lui tot m.as căca. Alti, mai cruzi ca mine, ar fi mai eficienti. Dupa cum isi apara propria prostie, proprietarul o sa descopere asta pe propria piele. De fapt, pe a cainilor.

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020
Ce bulshituri debiteaza nenea care sta intr-un sanctuar unde cainii au scotch la gura si nu latra! Dute ma in padure daca nu vrei sa auzi cainii. Ifose de semidoct ratat.

#18
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Inca un meltean care a invatat democratia cu dl. Vucea. "Nu.ti convine? Du.te ba in padure!" Ce poti sa mai zici? Poti sa te certi cu peretele?
Am plecat, oricum, deci ai castigat, bucura-te.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate