Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Nu vreau sa abandonez o catelusa...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Salut. Trec direct la problema : Fratele meu si-a luat o catelusa ciobanesc german, care are 3 luni in momentul de fata. Teoretic e a lui, practic e a mea, in sensul ca doar eu ma joc cu ea, eu ii iau de mancare etc..
El are si apartament si casa. Fiindca a intrat in datorii, vrea sa-si vanda casa si sa se mute la apartament. L-am intrebat ce face cu catelusa si a zis ca asta este, vede cui i-o da sau ii da drumul (eu il consider un tampit pentru chestia asta).
Treaba sta in felul urmator. Eu stau la apartament, dar in vara asta ma apuc de casa. in 4-5 luni ar trebui sa fie gata. Eu vreau sa o iau in apartament in timpul asta, fiindca mie imi plac cainii si m-am atasat de ea, si dupa ma mut cu ea la casa si frati-miu o mai vede doar in poze.
Cu riscul ca raman fara vreo canapea si ca o s-o scot zilnic afara vreo 2 ore, cat de greu se adapteaza? Ea a mai stat in apartament, dar cand a fost mica (8 saptamani).

#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Se adaptează, e ok pt o perioadă de cateva luni.
O înveți să ceară afară cand trebuie sa si faca nevoile, o pedepsești daca face in casă, asta e cel mai deranjant.
Bine, mai lasă si păr, dar fiind așa mică nu e cazul si oricum nu e ceva ce poate controla.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,359
  • Înscris: 13.03.2017
Iti dai seama ca nu vei gasi un raspuns exact la acesata intrebare ?
Cainii (crezi sau nu) sunt la fel ca oamenii - adica diferiti / chiar daca vorbim de aceeasi rasa
Asadar - tot ce ramane de facut este sa incerci si sa inveti din mers
Asta-i tot

#4
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View PostCovertTwo, on 11 mai 2020 - 14:43, said:

Se adaptează, e ok pt o perioadă de cateva luni.
O înveți să ceară afară cand trebuie sa si faca nevoile, o pedepsești daca face in casă, asta e cel mai deranjant.
Bine, mai lasă si păr, dar fiind așa mică nu e cazul si oricum nu e ceva ce poate controla.
Din ce am inteles eu, cainele tinut in apartament naparleste "diferit" fata de un caine tinut in curte, pentru ca in apartament nu are temperaturi extreme si organismul isi regleaza naparlirea in functie de asta

#5
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTheBigDealerIsHardware, on 11 mai 2020 - 14:35, said:


Cu riscul ca raman fara vreo canapea si ca o s-o scot zilnic afara vreo 2 ore, cat de greu se adapteaza? Ea a mai stat in apartament, dar cand a fost mica (8 saptamani).

Daca ai timp sa te ocupi de el, cainele se adapteaza repede, cu atat mai mult cu cat e inca pui. E pacat sa abandonezi un caine sau sa-l dai unor straini daca ai posibilitatea sa te ocupi tu de el, mai ales daca in viitor o sa ai casa cu curte. Succes !

#6
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Păr tot ii va cădea, dar nu e o tragedie.
Vezi la dresajul ala de care ti am zis, e cam urat momentul când găsești mirositorul pe covor :)

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si cand ma gandesc ca eu mi-am schimbat viata pentru amici blanosi... Si altii le dau cu sutul in cur la prima problema..

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostTheBigDealerIsHardware, on 11 mai 2020 - 14:46, said:

Din ce am inteles eu, cainele tinut in apartament naparleste "diferit" fata de un caine tinut in curte, pentru ca in apartament nu are temperaturi extreme si organismul isi regleaza naparlirea in functie de asta
https://www.hornbach...900/produs.html
Cauta la hornbach sau pe emag produsele Furminator, nu iti va veni sa crezi cat par scoti cu ele, sunt excelente.

#9
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View PostCovertTwo, on 11 mai 2020 - 14:50, said:

Păr tot ii va cădea, dar nu e o tragedie.
Vezi la dresajul ala de care ti am zis, e cam urat momentul când găsești mirositorul pe covor Posted Image
Eh, nu ma deranjeaza parul, oricum o periez.
Cu dresajul din punctul ala de vedere stam binisor, ea oricum intra in si in casa, sta si in pat, si cand are vreo nevoie, zgaraie cu laba in usa sa iasa afara.

#10
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Se adapteaza repede,invata la( ladita nisip ) cind nu iesti acasa si facut orar de iesit afara  cu ia.este pacat sa o dai.Succes

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,193
  • Înscris: 30.04.2007
incearca sa-i gasesti un stapun iubitor si cu curte ... e pacat sa chinui un asa caine in apartament de bloc.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai deja locul pentru casa poti incepe prin a-i amenaja o cusca spatioasa si a o vizita zilnic, cred ca va fi fericite sa aibe curtea pentru ea, mai ales daca ii lasi cateva jucarii din cauciuc.

#13
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View Postr_murphy, on 11 mai 2020 - 14:56, said:

incearca sa-i gasesti un stapun iubitor si cu curte ... e pacat sa chinui un asa caine in apartament de bloc.
Pai si aia care ii tin in lant, sau in custi toata viata lor? E o solutie temporara oricum, si cred ca apartamentul meu e mai spatios ca orice cusca, mai ales ca o sa o plimb mult si afara

Nu sunt multi oameni care-si lasa "haihui" cainii prin toata curtea, multi le fac un tarculet (si nu ne punem problema de un tarc asa de mare incat sa incapa un cal, sa fim realisti) si le dau drumul decat noaptea, sau mai rau, ii pun intr-un lant de nici 5m.

Edited by TheBigDealerIsHardware, 11 May 2020 - 15:05.


#14
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
E prea mică încă, e un pui, ca să fie lăsată de capul ei, părerea mea.
Practic acum trebuie sa i facă predresajul.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,024
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand frumoasa rasa si foarte inteligenta. Daca in astea 4-5 luni pana termini tu casa, dispui de timpul necesar, atunci cea mai buna solutie este sa iei cainele la tine. In acest timp te poti ocupa intensiv de dresajul cainelui si cand te muti la casa nu o sa mai ai nici o problema cu ea. Invata animalul sa stea singur in casa, sa nu isi faca nevoile in casa si sa ceara iesitul afara si diferite alte lucruri importante din comportamul unui caine.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,195
  • Înscris: 20.10.2015
Daca o iubesti, nu ai nici o treaba cu apartamentul.
A mea a trait 13 NUMAI in apartament:

Si da, a fost parte din familie
9 ani a trait in Rahova in 50m², am refuzat plecarea in Australia din cauza ei, si am plecat in Canada

Attached File  mara1.jpg   407.92K   26 downloads

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,389
  • Înscris: 05.06.2002
eu zic sa o iei si sa incerci sa vezi daca te adaptezi cu ea. mai rau decat ce-i pregateste fratele tau n-are cum sa fie. in vreo 2 saptamani iti cam dai seama daca-i de tine treaba asta sau nu. iar la 3,5 luni inca nu-i tarziu sa-i gasesti stapan, se poate atasa foarte bine de noul stapan la aceasta varsta. problema nu e atata la ea, e mai mult la tine. e o oarecare responsabilitate. eu cu ai mei m-am certat pana spre 6 luni cu facutul in casa. mai vine si perioada rontaitului, abia spre 2 ani se linistesc. dar compenseaza maxim ca sunt simpatici si-ti insenineaza ziua.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,195
  • Înscris: 20.10.2015
Decat sa-i dai drumul pe strada, mai bine o eutanasiezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate