Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Schimbare cartele prepay cosmo

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Cine isi mai aduce aminte, stie ca la Connex chiar ti se dadeau 3 dolari daca îți inregistrai datele personale.

#20
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View PostOne of Them, on Mar 24 2006, 09:40, said:

Cine isi mai aduce aminte, stie ca la Connex chiar ti se dadeau 3 dolari daca îţi inregistrai datele personale.
Da, îmi amintesc ca la Connex GO aveai în pachet un pliant, si daca îl trimiteai primeai 3$ gratuit. Si pe Orange (sau Dialog, nu mai stiu bine) era la fel, te duceai pe site-ul lor si te înscriai acolo.

BTW, în Franta este obligatoriu sa te identifici (dealerii faxeaza la operator cartea de identitate) la cumpararea SIM-ului, si daca nu ai facut-o atunci mai ai înca 15 zile : dupa aia cartela este automat dezactivata (si ai pierdut 30€ :)). Insa de exemplu în Belgia este ca în RO, nu ai nevoie sa te identifici.

Edited by Cosconor, 24 March 2006 - 11:42.


#21
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View PostCosconor, on Mar 24 2006, 11:41, said:

Da, îmi amintesc ca la Connex GO aveai în pachet un pliant, si daca îl trimiteai primeai 3$ gratuit. Si pe Orange (sau Dialog, nu mai stiu bine) era la fel, te duceai pe site-ul lor si te înscriai acolo.

BTW, în Franta este obligatoriu sa te identifici (dealerii faxeaza la operator cartea de identitate) la cumpararea SIM-ului, si daca nu ai facut-o atunci mai ai înca 15 zile : dupa aia cartela este automat dezactivata (si ai pierdut 30€ :)). Insa de exemplu în Belgia este ca în RO, nu ai nevoie sa te identifici.

Și la Go și la Kamarad era așa la început. E drept că aveai și doar 3 $ inițial și încă 3 pentru identificare.
Și în Ungaria este necesar un buletin când cumperi un prepay, și nu se pot cumpăra la orice colț de stradă ci doar la dealeri.

#22
3XpL0z1v

3XpL0z1v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 24.02.2006
Am schimbat eu cartela mamei la Orange ...
am dat declaratie pe propria raspundere si s-a facut inregistrarea in baza lor de date ... am platit 10$ schimbarea cartelei ... se poate ...

pe declaratie respectiva scrie ca daca e o cartela furata si cel de la care s-a furat mere la politie o sa se ia toate masurile ce trebuie luate ... etc ... dar se poate ..

#23
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Post3XpL0z1v, on Mar 24 2006, 10:56, said:

Am schimbat eu cartela mamei la Orange ...
am dat declaratie pe propria raspundere si s-a facut inregistrarea in baza lor de date ... am platit 10$ schimbarea cartelei ... se poate ...
Era obligatoriu sa platesti ? Parca daca ai X ani în retea si ai reîncarcat minim o suma de X dolari o poti schimba gratis ? :confuzzled: Erau toate detaliile în meniul de la 444.


La Connex:

Quote

În cazul utilizatorilor de cartelă Connex, schimbarea este gratuită dacă pe număr s-au efectuat reîncărcări în valoare de cel puţin 40$. Pentru a se face schimbarea, posesorul cartelei va trebui să meargă cu BI şi eventual ambalajul în care a fost cartela SIM în momentul achiziţionării.

Edited by Cosconor, 24 March 2006 - 12:01.


#24
3XpL0z1v

3XpL0z1v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCosconor, on Mar 24 2006, 12:00, said:

Era obligatoriu sa platesti ? Parca daca ai X ani în retea si ai reîncarcat minim o suma de X dolari o poti schimba gratis ? :confuzzled: Erau toate detaliile în meniul de la 444.
si la Orange e gratuita ... trebuia sa am un an in retea, consum mediu de cel putin 50$ si parca mai era ceva ...
nu indeplinea conditia de vechime ...

#25
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Tocmai am sunat la 1244 pentru informatii despre inlocuirea (replacement-ul) unui SIM pierdut. Era vorba de un numar de telefon deosebit, mai mult era un SIM care beneficia de promotia 36 E.

Mi s-a comunicat ca nu se poate face o schimbare de SIM pierdut/furat la prepay. Totusi daca SIM-ul este deteriorat se poate face o schimbare contra sumei de 7 Euro. La abonamente, e clar, se face inlocuire de SIM.

Nu-mi dau seama cum pot fi atat de nenorociti sa nu ofere serviciul asta la prepay atata timp cat eu sunt beneficiarul cartelei pierdute/furate, pe baza USER CODE-ului pe care l-am primit cu SIM-ul (cod care tine oarecum loc de inregistrarea cartelei dar nu si de migrarea SIM-ului de la un user la altul)

Nu intra in discutie procedura de blocare (dezavtivare) a SIM-ului (cel putin la prepay), doar daca se solicita expres, pentru ca PIN/PUK, PIN2/PUK2 sunt furnizate o data cu SIM-ul, sub benzile razuibile.

Am intrebat daca serviciul de inlocuire va fi disponibil in viitor si mi s-a comunicat ca nu poseda informatii in acest sens.

Pentru o comparatie, la Connex, beneficiezi de 2 schimbari gratuite / an, cu cateva conditii de vechime in retea si credit incarcat, sau contra cost 10 USD, oricand. Creditul se pastreaza integral !

* Pai ce s-ar fi intamplat daca pe SIM-ul Cosmote pierdut as fi avut credit de 500 de Euro ?? Probabil daca voi reincarca mai mult pe un Sosmote, deja dupa 50 Euro credit imi fac o polita de asigurare  :nonobad:

La Orange este oarecum asemanator, mai mult se ofera schimbarea gratuita pe considerente de vechime fizica a SIM-ului (un SIM vechi ALO inca activ in retea beneficiaza de schimbare gratuita)

#26
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
E clar ca imposibilitatea schimbarii SIM-ului in caz de furt sau pierdere este o mare aberatie din partea Cosmote-ului. Cum spuneai si tu, ce faci daca aveai 300? credit pe SIM ?! :cursing:

#27
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Am rascumparat personal 2 simuri pierdute de prepay chiar pe data de 22 (2x7euro + tva). Nu am intampinat nici cea mai mica problema sau semnal ca ar fi vre-o problema. Cine vrea sa schimbe nu trebuie sa sune la clienti, trebuie sa mearga la o reprezentanta oficiala a Cosmote. Oricum eu eram mult mai bine pus in tema decat angajatii lor de acolo care sincer mi se pareau cu un nivel de cunostinte mult prea mic.... se intrebau unu pe altu...

#28
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Era culmea sa permita blocarea cartelelor, dar nu si inlocuirea lor, asa ce faceau ? Tineai blocat nr pentru totdeauna ?

#29
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002

View Postvaldur, on Mar 24 2006, 10:06, said:

asta e nesimtire (sa nu poti inlocui prepay-u). la connex si orange se poate (contra unei sume de bani).. trebuie sa implementeze si cosmote aceasta facilitate urgent.
La Orange se poate doar daca iti faci abonament si daca prezinti ambalajul original al cartelei.

View Postvladut_v, on Mar 24 2006, 14:55, said:

La Orange este oarecum asemanator, mai mult se ofera schimbarea gratuita pe considerente de vechime fizica a SIM-ului (un SIM vechi ALO inca activ in retea beneficiaza de schimbare gratuita)
Unui prieten i s-a furat telefonul cu sin Alo, vechi de 4 ani. Nu au vrut nici macar sa blocheze numarul pana nu a venit cu cutia SIM-ului de acasa si cu declaratia la politie ca i s-a furat telefonul. Mi se pare corect. Daca vinzi SIM-ul si apoi vrei sa-l blochezi?
Ca sa-si pastreze numarul, a fost obligat sa-si faca abonament.

#30
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Posttrahanache, on Mar 25 2006, 10:21, said:

Daca vinzi SIM-ul si apoi vrei sa-l blochezi ? Ca sa-si pastreze numarul, a fost obligat sa-si faca abonament.
Chiar crezi ca este multa lume care gândeste asa ceva ? Sa vinzi SIM-ul, si apoi din rautate sa te duci sa-l blochezi ?! :deadtongue:

Edited by Cosconor, 25 March 2006 - 11:35.


#31
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002

View PostCosconor, on Mar 25 2006, 11:34, said:

Chiar crezi ca este multa lume care gândeste asa ceva ? Sa vinzi SIM-ul, si apoi din rautate sa te duci sa-l blochezi ?! :deadtongue:
Nu m-am gandit eu. A fost replica celor de la relatii cu clientii Orange. Si mi s-a parut ca au dreptate.

#32
3XpL0z1v

3XpL0z1v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCosconor, on Mar 25 2006, 11:34, said:

Chiar crezi ca este multa lume care gândeste asa ceva ? Sa vinzi SIM-ul, si apoi din rautate sa te duci sa-l blochezi ?! :deadtongue:

este cazul celor care vand cartele in targuri ...
iti zic ca nu mai au opachetul original ... si apoi se duc la magazin si il schimba ... ca cica a fost furat....
din acest caz au bagat si declaratia scrisa ....

Edited by 3XpL0z1v, 25 March 2006 - 13:19.


#33
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Despre ce declaratie scrisa este vorba, 3XpL0z1v ?

Nu am cunostinta despre nici o declaratie scrisa, doar despre INREGISTRAREA CARTELEI CONNEX printr-un telefon la relatii cu clientii si furnizarea unor date personale (nume, nr. si serie de buletin, adresa si o parola pentru care se poate opta pentru confidentialitatea datelor).

De asemenea la schimbarea unei cartele la connex, dovada proprietatii asupra cartelei se face cu ambalajul original + bonul de casa, DAR, cu mai mult succes se poarta interogarea fata in fata asupra anumitor informatii despre cartela (data aproximativa a activarii cartelei, creditul disponibil in acel moment, data si cuantumul ultimei/ultimelor reincarcari, ultimele numere de telefon apelate sau receptionate, etc)

La Orange, am fost nevoit sa furnizez numele si datele de buletin cand am facut ultima schimbare de SIM (motivul: era un SIM old si doream unul mai mare ca si capacitate)

#34
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttrahanache, on Mar 25 2006, 11:21, said:

La Orange se poate doar daca iti faci abonament si daca prezinti ambalajul original al cartelei.
Unui prieten i s-a furat telefonul cu sin Alo, vechi de 4 ani. Nu au vrut nici macar sa blocheze numarul pana nu a venit cu cutia SIM-ului de acasa si cu declaratia la politie ca i s-a furat telefonul. Mi se pare corect. Daca vinzi SIM-ul si apoi vrei sa-l blochezi?
Ca sa-si pastreze numarul, a fost obligat sa-si faca abonament.

rusine orange :confuzzled:  :deadtongue:  :cursing:

#35
3XpL0z1v

3XpL0z1v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvaldur, on Mar 27 2006, 12:37, said:

rusine orange :confuzzled:  :deadtongue:  :cursing:

nu te obliga nimeni ... really ...
eu am schimbat fara probleme doar cu declaratie pe propria rasp si cateva date despre cartela ... atat ..
cred ca lumea se abereaza cam mult ... si toti vb din ce au patit prietenii, vecinii, etc.

#36
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Post3XpL0z1v, on Mar 27 2006, 11:46, said:

nu te obliga nimeni ... really ...
eu am schimbat fara probleme doar cu declaratie pe propria rasp si cateva date despre cartela ... atat ..
cred ca lumea se abereaza cam mult ... si toti vb din ce au patit prietenii, vecinii, etc.

de acord cu tine... si prietena mea a schimbat o cartela orange gratuit in orange shop... bine, avea vechime + reincarcari... dar treaba cu trecerea pe ab. orange sigur era mai demult, daca vroiai sa-ti pastrezi nr. dupa ce pierdusesi cartela plus ca pierdeai creditul de pe cartela. :death:

Edited by valdur, 27 March 2006 - 12:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate