Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Care-i ”Vestea cea buna”?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 17 aprilie 2020 - 04:15, said:

Așa scrise în Biblie.
Impacarea e cu Dumnezeu. "Hristos a murit impacand lumea cu Dumnezeu " .

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 17 aprilie 2020 - 04:15, said:

Așa scrise în Biblie.

Unde si cum?

#75
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostDorel666, on 16 aprilie 2020 - 12:33, said:

Deci Vestea cea buna nu-i pentru toata lumea?
Este doar pentru cine vrea sa fie.Nu este pe obligatea

Quote

Via este Imparatia cerurilor si este diferita de Imparatia lui Dumnezeu.
Nu. Via suntem noi.Si graul  o parte din noi si neghina o parte din noi
Via, graul, neghina sunt supuse timpului. Impartia Domnului nu este supusa timpului, este peste timp.

Deci nu are cum Dumnezeu care este stapanul timpului sa-si faca o impartie supusa timpului.Nu are nici o logica.

Quote

Matei 20:1 Fiindcă Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un gospodar care a ieşit dis-de-dimineaţă să-şi tocmească lucrători la vie.
Pai este vorba de un gospodar(om) care se duce sa tocmeasca lucratorii la vie. Dar via suntem noi.

Quote

Hristos este ”Sfantul lui Dumnezeu”, cel care spune ”imparatia mea nu-i din lumea aceasta”. Cel care vine sa-si ia in primire Imparatia este ”Sfantul sfintilor”, facand parte din Dumnezeire, dar fiind o persoana diferita de Iisus Hristos din Nazaret.
Nu e bah, este aceiasi persoana in doua ipostase diferite. Iisus Hristos din Nazaret ca om si Iisus Hristos ca Fiul lui Dumnezeu.Amandoua ipostase in aceiasi persoana.

Quote

Prima oara a venit calare pe magar si umil. A doua oara vine cu putere si cu slava. Si cei care nu i s-au supus de voie, se vor supune de nevoie.
Nu, prima oara a venit ca bebelus,

#76
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2020 - 08:52, said:


Impacarea e cu Dumnezeu. "Hristos a murit impacand lumea cu Dumnezeu " .
Spune-i lui Dorel!

#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 17 aprilie 2020 - 15:43, said:

Spune-i lui Dorel!
Dorel666 nu vrea sa se impace cu Dumnezeu ci cu diavolii. Adica vrea sa faca pact de neagresiune  cu ei. Din moment ce diavolii sunt oamenii care il detesta pe Dumnezeu si imparatia Lui, a face pact cu diavolii inseamna a te impotrivi Lui .

#78
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2020 - 08:52, said:

"Hristos a murit impacand lumea cu Dumnezeu " .
Blasfemie. Cum sa moara Cel Care este Viata ? S-a jertit pe cruce, a murit ca om(mare diferenta, s-a dus in Iad ca om, odata ajuns acolo si-a dezvaluit Dumnezeitatea Sa, si din Iad a eliberat pe cei
carora le-a fost promisa Venirea Imparatiei Cerurilor si l-a distrus psihologic pe Satana, a carei munca de mii de ani de a trage suflet in Iad a fost spulberata in mai putin de-o secunda.

Si primii care au fost trasi din Iad au fost Adam si Eva, insa primul om care a patruns in Rai a fost talharul dea dreapta Sa , rastignit pe cruce.
Iar cand s-a intors pe pamant a venit ca Dumnezeu de aceea putea sa treaca prin materie desi avea trup.

Edited by MartinAdelberg, 17 April 2020 - 15:52.


#79
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020
De ce nu vă place de Dorel? Eu îl consider un creștin adevărat care-s foarte greu de găsit în ziua de astăzi. Majoritatea sunt niște pâgâni nerușinați dar ei se pretind a fi creștini.

#80
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Mie imi place de Dorel! :habarnam:

#81
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu am nimic de împărțit cu Dorel. Am zis ce sunt aproape sigur și în consecință i-am recomandat medicamentul.

#82
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpacopaco1967, on 15 aprilie 2020 - 20:33, said:

Pai a doua oara li se va destrama stapanirea findca vor incepe plagile exact cum a fost si in Egipt. Si ghici, pana la urma a crapat si faraonul inecat de ape . La fel va fi si acum, faraonii vor fi inecati de "ape" .
De exemplu coronavirusPosted Image

#83
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMartinAdelberg, on 17 aprilie 2020 - 15:50, said:

Blasfemie. Cum sa moara Cel Care este Viata ? S-a jertit pe cruce, a murit ca om(mare diferenta, s-a dus in Iad ca om, odata ajuns acolo si-a dezvaluit Dumnezeitatea Sa, si din Iad a eliberat pe cei
carora le-a fost promisa Venirea Imparatiei Cerurilor si l-a distrus psihologic pe Satana, a carei munca de mii de ani de a trage suflet in Iad a fost spulberata in mai putin de-o secunda.

Si primii care au fost trasi din Iad au fost Adam si Eva, insa primul om care a patruns in Rai a fost talharul dea dreapta Sa , rastignit pe cruce.
Iar cand s-a intors pe pamant a venit ca Dumnezeu de aceea putea sa treaca prin materie desi avea trup.
Tu esti un invatator mincinos.
Daca isus nu a murit atunci biblia minte cu nerusinare . El a fost inviat de Tatal din ceruri "a treia zi". Daca tu zici ca nu a murit, atunci pe cine a inviat Tatal ceresc ?
isus nu a mers in nici un iad, asta e o doctrina falsa, neadevarata. Daca e sa localizam iadul undeva, atunci iadul e pe aceasta planeta unde suferinta si moartea face prapad.

#84
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpacopaco1967, on 17 aprilie 2020 - 19:30, said:

Daca e sa localizam iadul undeva, atunci iadul e pe aceasta planeta unde suferinta si moartea face prapad.
Basmele spun ca e un loc foarte cald. Eu inclin sa cred ca e Kelt-9

#85
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnico99900, on 17 aprilie 2020 - 19:35, said:

Basmele spun ca e un loc foarte cald. Eu inclin sa cred ca e Kelt-9
Basmele . . .  findca in rai nu exista moarte, iar in afara raiului e iadul, si moartea face prapad, suferinta e continua, plus imoralitatea, rautatea . . . nu e urma de indoiala, e pe fatza pamantului .
Si dupa cum stii, dracii chinuie pe "pacatosi" , adica aia de se cred inteligenti dau tzepe la cei mai slabi cu duhul . Posted Image

#86
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010
Daca iadul e pe pamant, atunci unde mergem dupa ce murim.

#87
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnico99900, on 17 aprilie 2020 - 20:01, said:

Daca iadul e pe pamant, atunci unde mergem dupa ce murim.
Nu mergi nicaieri. Trupul e ingropat si se amesteca cu pamantul, iar duhul, adica intreaga experienta a vietii noastre care practic reprezinta identitatea fiecaruia, e stocata pe un server cuantic, iar la un moment dat vom fi recreati . Cand te vei vedea din nou viu ai sa recunosti puterea tehnologica a Creatorului, ca nu se aseamana cu nimic din ce a creat omul. Aceea e adevarata stiinta, nu cracanelile omului de a cauta vaccin la nu-s ce virus.

#88
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post_Levis, on 17 aprilie 2020 - 17:06, said:

De ce nu vă place de Dorel? Eu Ă®l consider un creștin adevărat care-s foarte greu de găsit Ă®n ziua de astăzi. Majoritatea sunt niște pâgâni nerușinați dar ei se pretind a fi creștini.

Eretici ai vrut să zici, că păgân e altceva! Și asta după concepție matale, care poate să fie greșită!

Edited by heart_of_ice, 18 April 2020 - 20:11.


#89
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postnico99900, on 17 aprilie 2020 - 20:01, said:

Daca iadul e pe pamant, atunci unde mergem dupa ce murim.

"Iadul" e starea de "pierire". din pacate nu iti voi arata versete, ca nu cred ca are rost sa fac efortul asta pt tine, ca o sa-ti intre pe o ureche si o sa iti iasa pe cealalta.
marea teorie e "viata in veci", adica "veac" e o perioada de timp.
a fi "viu in veci" inseamna deci reincarnare. vei pieri la nesfarsit, in cicluri de incarnare. la nesfarsit, pt ca fiinta e indestructibila - cauta versetu cu lacul de foc etern.
"viu in veci" inseamna deci ca nu vei functiona ca o masina.
de ex. a avea amintiri, memorie, tie poate ca ti se pare un dat, o conditie default a omului. dom'le, toti oamenii au amintiri, toti oamenii sunt constienti de ei insisi.
E, jmekeria e ca nu ai cum sa stii daca chiar toti oamenii sunt constienti de sine, sau isi aduc aminte de ei insisi.
de ex. care e cea mai veche amintire a ta despre tine?
Sa zicem ca cea mai veche amintire a ta despre tine e de la 3 ani. Cum e posibil sa traiesti pana la 3 ani, fara sa fii constient de tine, fara sa tii minte ca ai existat si ieri?

E, deci eu acum vreo cativa ani am inceput sa devin constient de mine. Ca eu sunt.
Deci cuvantul "constient", ce inseamna? E posibil ca prin "constient" tu sa intelegi ceva subtil diferit de ce inteleg eu.
Eu prin "constient" inteleg realizarea ca eu sunt fiinta. A fi, fiinta, este eternitate. iar nu existenta.
Pana acum cativa ani, eu prin "Eu" intelegeam carnea, corpul material. Eram convins ca sunt o masina de carne. Ceilalti, tot masini de carne. Nu eram constient de fiinta!
eh... e o revelatie, nu se poate impartasi revelatia... e groaznic..

Edited by criztu, 22 April 2020 - 11:08.


#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 18 aprilie 2020 - 20:11, said:

Eretici ai vrut să zici, că păgân e altceva! Și asta după concepție matale, care poate să fie greșită!
Observ că dumneata ești certat rău cu limba română.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate