Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care-i ”Vestea cea buna”?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postwaterman, on 14 aprilie 2020 - 13:22, said:


Le-a iertat pe cele de atunci.
Te rogi pentru ce păcate faci acum.


A iertat si pacatul lui Cain?

#38
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 14 aprilie 2020 - 14:49, said:

Cum ? isus extraterestru ? Nu s-a nascut din Maria si iosif ?
da, dar a umblat pe mare, a inviat morti si a inviat el insusi,  trecut prin pereti si usi inchise.

treaba e mai... uh..  complexa decat crezi. :)

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 14:49, said:

Vad ca dumneata nu te-ai lamurit. Mai ales ca nu faci diferenta intre o invatatura si o veste.

Dorele hai să fim sinceri.

Toate topicele tale sunt de fapt un fel de monolog asistat.

Tu întrebi tu răspunzi și de fapt nici nu e întrebare e un fel de-a isca tot felul de ciondăneli.

Dacă te pasionează subiectul ia de citește, vorbește cu un teolog și sigur afli ceva.
Ce faci aici e doar un fel de hulă.

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 aprilie 2020 - 13:22, said:

Dorele, astea sunt coincidențe tată! Hai să-ți dezvălui câteva (nu toate) coincidențe din viața mea!

Pe mama o chema Maria și era născută fix cu o treime de an 1/3 înainte de formarea statului Israel în 14 Mai 1948, era zodia capricornului, care semnifică capra, adică o dată pe an, la evrei, era eliberat un țap în pustie pentru Azazel și era considerat animal curat, ea (mama) a decedat în săptămâna Crăciunului în ziua de Luni... tata era Alexandru, iar semnificația numelui său era apărătorul bărbaților, era zodia peștelui ( vechiul semn al creștinilor), evreu circumcis dar botezat ulterior la catolici (probabil ca să-l scape de prigoana naziștilor), el era născut în 1940... a decedat în săptămâna Paștelelui într-o zi de Luni la fel ca mama... mie la botez mi-au dar numele Alexandru Vasile, Alexandru semnifică apărătorul bărbaților, iar Vasile semnifică împărat, deci în traducere ar însemna împăratul ocrotitor al bărbaților, tatăl meu a vrut să mă înece când eram mic, adică să mă sacrifice, să mă aducă ca "jertfă"... jertfă în apă, dacă înțelegi Dorele și faci conexiunea cu botezul creștin... mai sunt mult mai multe astfel de coincidențe în viața mea, pe care din motive lesne de înțeles nu pot să le dezvălui, dar niciodată nu mi-a trecut prin cap că eu aș fi vreun profet sau duhul sau mesia... TOATE ASTEA DORELE, SUNT SIMPLE COINCIDENȚE, ÎN CAZUL TĂU CAM PUȚINE... Posted Image

Cred ca dumneata nu stii ce inseamna ”coincidente”. Vine de la ”a coincide”. In cazul celor de mai sus, ce coincide cu ce anume? La mine ziua de nastere coincide cu Ziua Domnului, satul de nastere are in numele lui initialele numelui meu si acest sat de  nastere este legat, prin anagramare si semnificatie, cu satul de nastere al lui Iisus. Apoi literele de pe numarul masinii mele coincid cu literele de pe aureola lui Iisus. Numele meu de familie este numele prietenului lui Iisus si singurul inviat din mormant de catre Iisus. Prenumele mele, primul dintre ele contine numele mamei si bunicii lui Iisus, iar al doilea inseamna ”dor de El”, adica dor  de Dumnezeu.
Apoi: m-am nascut in anul in care Israelul si-a castigat independenta. Tatal meu este de meserie tamplar, iar satul in care m-am nascut a fost construit special in forma de cruce. Dar casa mea nu este in interiorul crucii, ci pe soseaua care ”poarta crucea” in spate.
Si mai sunt multe, multe altele, unele inca nedescoperite.
Iar cele de mai sus nu le zic ca vreau sa-mi fac biserica si sa se inchine cineva mie, ci pentru ca lumea sa stie dinainte ca i s-au spus si n-au crezut. Hristos insusi a spus despre El insusi: ”in sulul Cartii este scris despre mine”.
Tot Hristos insusi le-a spus evreilor ca Scripturile marturiseau despre El, dar ca ei nu le-au crezut.

Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Asa si eu va spun ca Scripturile marturisesc despre mine si ce au facut cei dintai, vor face si cei de la urma. Doar ca eu n-am nevoie sa va conving de ceva, ca al doilea Hristos nu vine umil, pe magar, ci vine cu putere. Deci, daca am dreptate, voi veni cu putere. De aceea trebuiesc cercetate cu atentie Scripturile si ”coincidentele”.

#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 14 aprilie 2020 - 14:52, said:

da, dar a umblat pe mare, a inviat morti si a inviat el insusi,  trecut prin pereti si usi inchise.

treaba e mai... uh..  complexa decat crezi. Posted Image
Parca si Petru a mers pe apa, a inviat si Lazar. De trecut prin pereti . . . .mare branza daca peretii sunt facuti din . . .branza.
Eu zic ca esti in eroare . isus a fost teleportat findca Dumnezeu are aceasta stiinta . Nu isus facea lucrurile scrise in biblie. Ci divinitatea.

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 aprilie 2020 - 13:29, said:

instalarea Imparatiei lu Dumnezeu pe pamant, prin Imparatu extraterestru Hristos. Posted Image

Si de ce a fost vestita de acum doua mii de ani, daca aceasta imparatie inca nu s-a instalat? Si oare aceasta ”veste buna”, nu trebuia propovaduita tuturor? De ce ar fi instaurarea acestei imparatii o veste buna pentru toti, cata vreme chiar Iisus spune ca vine pentru unii cu Imparatia lui Dumnezeu, pentru altii cu Gheena!

View Postlogic1, on 14 aprilie 2020 - 13:39, said:

Evanghelia Împărăției. Pe care au vestit-o Ioan B. și Isus. Matei 24:14.

”Evanghelia” = ”Vestea buna”.

Adica dumneata spui ca ”vestea buna” consta in ”vestea buna”.

View Postborn2lose, on 14 aprilie 2020 - 13:57, said:

pai bine ma dorele, ai scris chiar in primul post ca si tu crezi ca evanghelia este vestea cea buna. tu de ce crezi asta? ce argumente ai?

In primul rand, aceasta veste buna nu vine de la vreun imparat oarecare de pe pamant, ci vine de la Insusi Dumnezeu si Tatal tuturor. Tata care, prin greseala unui singur om, ne-a alungat pe toti din Rai. Vestea cea buna ar putea fi doar aceea ca ne primeste pe toti inapoi. Fara plata si fara fapte si merite deosebite. Ca oamenii stiau ca pot ajunge in ”Campiile Elizee” si inainte de aceasta veste buna, daca erau merituosi sau daca erau bogati si aveau bani sa-l plateasca pe luntras si sa-i mituiasca pe zei.
Deci, vestea cea buna trebuia sa fie ca, avand sau nu fapte, platind sau nu intrarea in Imparatie, toti oamenii au intrare libera la Dumnezeu si in Rai. Fara rugaciuni, fara inchinaciuni, fara miorlaieli si sacrificii, fara meritocratie. Pur si simplu vor sa intre si intra, indiferent de faptul ca au fost buni sau rai, ca au studiat sau nu Scripturile, ca merita sau nu merita sa intre.

View Postpacopaco1967, on 14 aprilie 2020 - 14:46, said:

Vestea buna este asta : "Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat l-a dat pe singurul Lui Fiu pentru ca cine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica ".

Si pentru cei care nu cred, care-i vestea buna?

Edited by Dorel666, 14 April 2020 - 15:26.


#43
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmario_bril, on 14 aprilie 2020 - 13:01, said:

În Înviere Dorele, în Înviere. Fără Înviere, nu avem creștinism. Mă mir că nu știai asta. Acum, dacă tot ai aflat, să le explici și fraților adventiști, că ei nu știu încă asta, săracii.

Dorel, esti adventist!?

[ https://i.postimg.cc/hvGqzTZk/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPhobos, on 14 aprilie 2020 - 15:33, said:

Dorel, esti adventist!?

[ https://i.postimg.cc/hvGqzTZk/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crestin ortodox.

#45
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 15:16, said:

Cred ca dumneata nu stii ce inseamna ”coincidente”. Vine de la ”a coincide”. In cazul celor de mai sus, ce coincide cu ce anume? La mine ziua de nastere coincide cu Ziua Domnului, satul de nastere are in numele lui initialele numelui meu si acest sat de  nastere este legat, prin anagramare si semnificatie, cu satul de nastere al lui Iisus. Apoi literele de pe numarul masinii mele coincid cu literele de pe aureola lui Iisus. Numele meu de familie este numele prietenului lui Iisus si singurul inviat din mormant de catre Iisus. Prenumele mele, primul dintre ele contine numele mamei si bunicii lui Iisus, iar al doilea inseamna ”dor de El”, adica dor  de Dumnezeu.
Apoi: m-am nascut in anul in care Israelul si-a castigat independenta. Tatal meu este de meserie tamplar, iar satul in care m-am nascut a fost construit special in forma de cruce. Dar casa mea nu este in interiorul crucii, ci pe soseaua care ”poarta crucea” in spate.
Si mai sunt multe, multe altele, unele inca nedescoperite.
Iar cele de mai sus nu le zic ca vreau sa-mi fac biserica si sa se inchine cineva mie, ci pentru ca lumea sa stie dinainte ca i s-au spus si n-au crezut. Hristos insusi a spus despre El insusi: ”in sulul Cartii este scris despre mine”.
Tot Hristos insusi le-a spus evreilor ca Scripturile marturiseau despre El, dar ca ei nu le-au crezut.

Ioan 5:39 Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că Ăźn ele aveți viața veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Asa si eu va spun ca Scripturile marturisesc despre mine si ce au facut cei dintai, vor face si cei de la urma. Doar ca eu n-am nevoie sa va conving de ceva, ca al doilea Hristos nu vine umil, pe magar, ci vine cu putere. Deci, daca am dreptate, voi veni cu putere. De aceea trebuiesc cercetate cu atentie Scripturile si ”coincidentele”.

Toate aberațiile înșirate de tine mai sus, nu au nicio corespondență reală în scripturi, sunt doar potriviri forțate de o minte bolnavă... după "raționamentul" ăsta, oricine poate găsi astfel de corespondențe/legături, și te asigur că sunt persoane care dacă caută astfel de portiviri te bagă în buzunar... bine, și eu aș putea să te bag ușor în buzunar dacă m-aș decide să spun totul... însă din motive personale nu fac asta!

Asta cu Lămotești = LMT și Betleem = be TLM, adică fi TLM dar agramat fi/este LMT ca să-ți iasă ție pasența e epică! No offence!

🤣🤣🤣

#46
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 15:28, said:

”Evanghelia” = ”Vestea buna”.

Adica dumneata spui ca ”vestea buna” consta in ”vestea buna”.

Tu spui asta. Eu am spus:  Evanghelia Împărăției. Pe care au vestit-o Ioan B. și Isus. Matei 24:14.


Matei 4:23
Isus străbătea toată Galileea, învăţând pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăţiei şi tămăduind orice boală şi orice neputinţă care era în norod.

Matei 9:35
Isus străbătea toate cetăţile şi satele, învăţând pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăţiei şi vindecând orice fel de boală şi orice fel de neputinţă care era în norod.

Luca 4:43
Dar El le-a zis: „Trebuie să vestesc Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi în alte cetăţi; fiindcă pentru aceasta am fost trimis.”

Luca 8:1
Curând după aceea, Isus umbla din cetate în cetate şi din sat în sat şi propovăduia şi vestea Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu. Cei doisprezece erau cu El;

Luca 16:16
Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

Faptele apostolilor 8:12
Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaţi, atât bărbaţi cât şi femei.



#47
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 14 aprilie 2020 - 15:53, said:

Tu spui asta. Eu am spus:  Evanghelia Împărăției. Pe care au vestit-o Ioan B. și Isus. Matei 24:14.


Matei 4:23
Isus străbătea toată Galileea, ĂźnvățĂąnd pe norod Ăźn sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăției și tămăduind orice boală și orice neputință care era Ăźn norod.

Matei 9:35
Isus străbătea toate cetățile și satele, ĂźnvățĂąnd pe norod Ăźn sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăției și vindecĂąnd orice fel de boală și orice fel de neputință care era Ăźn norod.

Luca 4:43
Dar El le-a zis: „Trebuie să vestesc Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu și Ăźn alte cetăți; fiindcă pentru aceasta am fost trimis.”

Luca 8:1
CurĂąnd după aceea, Isus umbla din cetate Ăźn cetate și din sat Ăźn sat și propovăduia și vestea Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu. Cei doisprezece erau cu El;

Luca 16:16
Legea și prorocii au ținut pĂąnă la Ioan; de atunci Ăźncoace, Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu se propovăduiește; și fiecare, ca să intre Ăźn ea, dă năvală.

Faptele apostolilor 8:12
Dar cĂąnd au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu și a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezați, atĂąt bărbați cĂąt și femei.


Adică cu alte cuvinte Evanghelia Împărăției se referă la venirea/coborârea orânduirii divine din cer pe/peste pământ?

Edited by heart_of_ice, 14 April 2020 - 15:56.


#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 14 aprilie 2020 - 15:53, said:

Tu spui asta. Eu am spus:  Evanghelia Împărăției. Pe care au vestit-o Ioan B. și Isus. Matei 24:14.


Matei 4:23
Isus străbătea toată Galileea, învăţând pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăţiei şi tămăduind orice boală şi orice neputinţă care era în norod.

Matei 9:35
Isus străbătea toate cetăţile şi satele, învăţând pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăţiei şi vindecând orice fel de boală şi orice fel de neputinţă care era în norod.

Luca 4:43
Dar El le-a zis: „Trebuie să vestesc Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi în alte cetăţi; fiindcă pentru aceasta am fost trimis.”

Luca 8:1
Curând după aceea, Isus umbla din cetate în cetate şi din sat în sat şi propovăduia şi vestea Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu. Cei doisprezece erau cu El;

Luca 16:16
Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

Faptele apostolilor 8:12
Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaţi, atât bărbaţi cât şi femei.


Da, Hristos propovaduia Evanghelia (Vestea cea buna a) Imparatiei lui Dumnezeu. Intrebarea este care era aceasta veste buna? In ce consta ea? Faptul ca se intra cu navala, era o constatare. Da, sunt de acord ca aceasta este ”Vestea cea buna”, dar as vrea sa detaliem. De ce azi, de exemplu, nu se mai intra cu navala? Sau se intra? Si era aceasta veste buna pentru toata lumea sau doar pentru unii? Era pentru toata lumea sau doar pentru ”oile ratacite ale casei lui Dumnezeu”? Si cum se face ca in aceasta imparatie se intra dinainte ca Hristos sa fie sacrificat, ba chiar dinainte ca El sa inceapa sa propovaduiasca, pentru ca este scris ”din zilele lui Ioan Botezatorul”?

#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 aprilie 2020 - 15:50, said:

Toate aberațiile înșirate de tine mai sus, nu au nicio corespondență reală în scripturi, sunt doar potriviri forțate de o minte bolnavă... după "raționamentul" ăsta, oricine poate găsi astfel de corespondențe/legături, și te asigur că sunt persoane care dacă caută astfel de portiviri te bagă în buzunar... bine, și eu aș putea să te bag ușor în buzunar dacă m-aș decide să spun totul... însă din motive personale nu fac asta!

Asta cu Lămotești = LMT și Betleem = be TLM, adică fi TLM dar agramat fi/este LMT ca să-ți iasă ție pasența e epică! No offence!

������

De fapt nu vreau sa conving pe nimeni de ceea ce eu insumi ma indoiesc. Dar potrivirile exista, ca-ti convine sau nu dumitale. Asa ca eu as fi ceva mai rezervat cu concluziile...

#50
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 16:26, said:

1. De fapt nu vreau sa conving pe nimeni de ceea ce eu insumi ma indoiesc.

2. Dar potrivirile exista, ca-ti convine sau nu dumitale.

3. Asa ca eu as fi ceva mai rezervat cu concluziile...

1. Atunci de ce aberezi cu grație p'aicișa, dacă nici măcar tu însuți nu ești convins?

2. Există, e adevărat, dar și ale mele există și multe, multe altele... asta ce înseamnă, că toți ăștia suntem profeți, duhuri ale adevărului sau mesia? :nonobad:

3. N-am cum, m-am gândit bine... :D

Edited by heart_of_ice, 14 April 2020 - 16:32.


#51
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 16:09, said:

Da, Hristos propovaduia Evanghelia (Vestea cea buna a) Imparatiei lui Dumnezeu. Intrebarea este care era aceasta veste buna? In ce consta ea? Faptul ca se intra cu navala, era o constatare. Da, sunt de acord ca aceasta este ”Vestea cea buna”, dar as vrea sa detaliem.

Ioan Botezătorul și Isus au propovăduit acea Evanghelie a Împărăției ca pe un eveniment apocaliptic iminent, la distanță de câteva luni. Astăzi, cu excepția unor secte și predicatori/profeți independenți, cultele creștine sunt precaute și nu fixează date apocaliptice, nu anunță Vestea Bună (Evanghelia Împărăției). Dacă ar fi timpul necazului mare și am fi conștienți de el, atunci ar trebui să facem ce a prevăzut Isus:  „Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.” - Matei 24:14. Pe un fond nu tocmai roz:

Matei 24, GBV2001

  9 Atunci vă vor da necazului şi vă vor ucide; şi veţi fi urâţi de toate naţiunile pentru Numele Meu.

10 Şi atunci mulţi se vor poticni şi se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.
12 Şi, din cauză că se va înmulţi nelegiuirea, dragostea celor mai mulţi se va răci;
13 dar cine rabdă până la sfârşit, acela va fi mântuit.


Quote

De ce azi, de exemplu, nu se mai intra cu navala? Sau se intra? Si era aceasta veste buna pentru toata lumea sau doar pentru unii? Era pentru toata lumea sau doar pentru ”oile ratacite ale casei lui Dumnezeu”? Si cum se face ca in aceasta imparatie se intra dinainte ca Hristos sa fie sacrificat, ba chiar dinainte ca El sa inceapa sa propovaduiasca, pentru ca este scris ”din zilele lui Ioan Botezatorul”?

Era strict pentru evrei. Se intra întâi în condiția de ”fii ai împărăției” (împărați) prin pocăință și nașterea de sus din apă și din duh.
Apoi era sigură așezarea pe tronuri lângă Cristos și domnia asupra triburilor israelite și asupra națiunilor.
Se intră și azi în Împărăție, prin botez, în orice religie creștină. Va fi însă o cernere în necazul cel mare.

Edited by logic1, 14 April 2020 - 17:25.


#52
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Poate ajuta asta :

https://dexonline.ro...itie/evanghelie

View PostDorel666, on 14 aprilie 2020 - 15:16, said:


Cred ca dumneata nu stii ce inseamna ”coincidente”. Vine de la ”a coincide”. In cazul celor de mai sus, ce coincide cu ce anume? La mine ziua de nastere coincide cu Ziua Domnului, satul de nastere are in numele lui initialele numelui meu si acest sat de  nastere este legat, prin anagramare si semnificatie, cu satul de nastere al lui Iisus. Apoi literele de pe numarul masinii mele coincid cu literele de pe aureola lui Iisus. Numele meu de familie este numele prietenului lui Iisus si singurul inviat din mormant de catre Iisus. Prenumele mele, primul dintre ele contine numele mamei si bunicii lui Iisus, iar al doilea inseamna ”dor de El”, adica dor  de Dumnezeu.
Apoi: m-am nascut in anul in care Israelul si-a castigat independenta. Tatal meu este de meserie tamplar, iar satul in care m-am nascut a fost construit special in forma de cruce. Dar casa mea nu este in interiorul crucii, ci pe soseaua care ”poarta crucea” in spate.
Si mai sunt multe, multe altele, unele inca nedescoperite.Cum asa?
Iar cele de mai sus nu le zic ca vreau sa-mi fac biserica si sa se inchine cineva mie, ci pentru ca lumea sa stie dinainte ca i s-au spus si n-au crezut Hristos...Da dar nu Dorel 666
Tot Hristos insusi le-a spus evreilor ca Scripturile marturiseau despre El, dar ca ei nu le-au crezut.

Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Asa si eu va spun ca Scripturile marturisesc despre mine si ce au facut cei dintai, vor face si cei de la urma. Doar ca eu n-am nevoie sa va conving de ceva, ca al doilea Hristos nu vine umil, pe magar, ci vine cu putere. Deci, daca am dreptate, voi veni cu putere. De aceea trebuiesc cercetate cu atentie Scripturile si ”coincidentele”.


#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 14 aprilie 2020 - 15:18, said:

Parca si Petru a mers pe apa, a inviat si Lazar. De trecut prin pereti . . . .mare branza daca peretii sunt facuti din . . .branza.
Eu zic ca esti in eroare . isus a fost teleportat findca Dumnezeu are aceasta stiinta . Nu isus facea lucrurile scrise in biblie. Ci divinitatea.
nu, Petru s-a teleportat spre fundu marii, noroc cu Isus care umbla pe mare.
Lazar e mort pana in zilele noastre.
dac-ai manca tu branza din aia din care au fost peretii prin care a trecut el, ai fi un Sfarma peatra si Stramba lemne autenic. :D

cu teleportarea ai dreptate, cu minunile nu, pentru ca Isus avea puterea divina in El Insusi. :)

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postaliency, on 14 aprilie 2020 - 17:21, said:


Cu ce sa ma ajute? Ai idee despre ce discutam? Cred ca da. Dar habar ai?

View Postheart_of_ice, on 14 aprilie 2020 - 16:31, said:


1. Atunci de ce aberezi cu grație p'aicișa, dacă nici măcar tu însuți nu ești convins?


Ca sa vad ce pot abera altii, pe aceeasi tema. Dar mai ales sa vad daca dau de oameni capabili sa nu abereze pe aceasta tema...

View Postlogic1, on 14 aprilie 2020 - 17:15, said:

Ioan Botezătorul și Isus au propovăduit acea Evanghelie a Împărăției ca pe un eveniment apocaliptic iminent, la distanță de câteva luni. Astăzi, cu excepția unor secte și predicatori/profeți independenți, cultele creștine sunt precaute și nu fixează date apocaliptice, nu anunță Vestea Bună (Evanghelia Împărăției). Dacă ar fi timpul necazului mare și am fi conștienți de el, atunci ar trebui să facem ce a prevăzut Isus:  „Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.” - Matei 24:14. Pe un fond nu tocmai roz:

Matei 24, GBV2001

  9 Atunci vă vor da necazului şi vă vor ucide; şi veţi fi urâţi de toate naţiunile pentru Numele Meu.

10 Şi atunci mulţi se vor poticni şi se vor vinde unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii.
12 Şi, din cauză că se va înmulţi nelegiuirea, dragostea celor mai mulţi se va răci;
13 dar cine rabdă până la sfârşit, acela va fi mântuit.




Era strict pentru evrei. Se intra întâi în condiția de ”fii ai împărăției” (împărați) prin pocăință și nașterea de sus din apă și din duh.
Apoi era sigură așezarea pe tronuri lângă Cristos și domnia asupra triburilor israelite și asupra națiunilor.
Se intră și azi în Împărăție, prin botez, în orice religie creștină. Va fi însă o cernere în necazul cel mare.

Au propovaduit vestea despre o imparatie care deja ”se lua cu navala”. Adica nu era vorba de ceva ce urma sa se intample intr-un viitor incert, ci despre ceva ce se intampla deja. Asa ca Apocalipsa nu se refera la venirea Imparatiei, ci la venirea Imparatului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate