Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Se aplica principiul cutiilor de viteze in acest caz?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvldc, on 10 aprilie 2020 - 22:52, said:


Hm , chiar nimeni nu a observat ca , colegul nostru Karax vrea sa o agate pe userita dana_alexa ?
In loc sa-i dati sfaturi despre cum sa o agate , voi o dati in diverse ... calcule, stiinta, teoreme ...
Cuvantul cheie : era .
Unde e acum ? Ne poate spune cineva ?
Lasati frecarile, lucrul mecanic, perpetuum mobile-urile, ZPM-urile ...  concentrati-va pe gasirea useritei. Ea este cel mai important lucru din acest topic , restul e ...can-can .

Ce rost are, a zis ca vrea sa elimine frecarea...

Doar s-o adie cu ventilatorul ca sa vada daca i se ridica parul de la incarcarea electrostatica, pt. ca altfel il dor obrajii sa sufle-n pupaza, chiar nu are rost...


#74
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,402
  • Înscris: 06.01.2007
Bi loock, karax cred ca e iarasi pe pastile, dar tu ce ai consumat?
ZPE e un nivel cuantic de energie, nu o energie potentială, liberă pe care s-o extragi tu cu elici, macneți și șpirali de 10.

#75
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Sunt deja 5 pagini dar nimenii n-a fost curios ce intelege initiatorul prin "principiul cutiilor de viteze" .  Daca nu e prea tarziu hai sa aflam !  Karax , ne poti lumina ?

#76
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postloock, on 10 aprilie 2020 - 20:14, said:

1. Oamenii ti-au atras atentia ca si in cazul ideal fantastic si ireal in care nu ar fi pierderi, oricum energia consumata nu e mai mica decat cea generata.
Chiar si ZPMurile extrag o energie care exista, nu o fabrica din nimic.


pai si petrolul are niste costuri de genul, la el nu se aplica acest principiu al conservarii energiei?

View Postggelu, on 11 aprilie 2020 - 06:46, said:

Sunt deja 5 pagini dar nimenii n-a fost curios ce intelege initiatorul prin "principiul cutiilor de viteze" .  Daca nu e prea tarziu hai sa aflam !  Karax , ne poti lumina ?

nu stiu nici mecanica , insa parca asa mergea si cutia de viteze de la masina, similar cu vitezele de la bicicleta

#77
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postkarax, on 11 aprilie 2020 - 10:07, said:

pai si petrolul are niste costuri de genul, la el nu se aplica acest principiu al conservarii energiei?
Acolo e energie adusa din exterior.

View Postkarax, on 11 aprilie 2020 - 10:07, said:

nu stiu nici mecanica , insa parca asa mergea si cutia de viteze de la masina, similar cu vitezele de la bicicleta
Ai dreptate in ambele cazuri .  Ai inteles cum merge o cutie de viteze  ?  E un ansamblu mecanic care face din o miscare de rotatie lenta una rapida ( sau invers ) dar puterea ( si implicit energia ) ramane constanta . Minus pierderile inerente  despre care s-a toooot vorbit pe cateva pagini.
Asa ca degeba schimi forma miscarii - din rotatie rapida in lenta / din rotatie in translatie samd , energia consumata va fi aceiasi .  daca nu ma crezi  ia o bicicleta cu  mai multe viteze si incerca sa urci un deal.   Cu viteza constanta .   Pe pinionul mare ( viteza mica ) il vei urca relativ usor dar pedaland des ( adica energie/putere  mica per cursa a pedalelor ) . Aceiasi panta o poti urca si pe  un pinion mai mic dar deja ti se umfla muschii picioarelor  insa  pedalezi mai rar.

#78
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
si energia interna a unei greutati nu poate fi exploatata? teoretic ceva de 2-3 tone are energie incorporata cat pentru milenii.

View Postggelu, on 11 aprilie 2020 - 11:05, said:

Acolo e energie adusa din exterior.

in cazul greutatilor mele nu conteaza ca e subunitar. pentru ca ceea ce conteaza e cat se da populatiei. nu caut perpetuum mobile. avantajul petrolului de fapt sta in faptul ca el deja are inmagazinata energia , petrolistii facand de fapt doar extractia

#79
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Ba karax, tu nu ca nu știi mecanică. Nu cunoști mai nimic. Pana nu vii cu o ecuatie, ceva concret, dincolo de link-uri de pe wikipedia, eu propun sa nu te mai bagam in seama. Ca nici macar amuzant nu mai esti.

Edited by Ann0nyym0us, 11 April 2020 - 14:22.


#80
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Spoiler
loock, mi se par cam deplasate cifrele aruncate de tine, oarecum asa , ba mai ramane 0,9% ba mai sunt inca 30% pierderi etc
inca din start spui ca o elice are randament 8-10%, nu stiu de unde ai scos procentul asta
si nu stiu nici restul de procente de unde le-ai scos

apoi asta cu "viteza de gaz foarte mare"? ce ai vrut sa spui?
teoretic ai putea sa faci o forma de energie prin frecare si incalzire. adica greutatea apasa pe un burduf, burduful genereaza aer , aerul se freaca de un material pe care il incalzeste, se cupleaza la o termopila materialul si extragi energie. nu stiu daca ar avea randament mai mare decat alte generatoare

ori fara burduf ci cu elice care se invarte si creeaza frecare iar termopila recupereaza caldura de la aer

teoretic poti extrage asa si energia uraganelor sau ale vanturilor puternice, cu material termopila ce se incalzeste de la frecarea cu aerul

Edited by karax, 11 April 2020 - 14:33.


#81
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Zici tu că aș putea sa mi încălzesc locuința cu 2, 3 ventilatoare care să frece aerul de pereți ?

#82
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
alea consuma energie. asa incat ai putea sa "recuperezi energie"

#83
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postkarax, on 11 aprilie 2020 - 12:38, said:

si energia interna a unei greutati nu poate fi exploatata? teoretic ceva de 2-3 tone are energie incorporata cat pentru milenii.
Cred ca n-am fost suficient de lamuritor Posted Image .   Pedagogia nu e punctul meu forte si ii  astept pe colegii mei cu metoda de a te lamuri unde e  coada pruneiPosted Image .

#84
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkarax, on 11 aprilie 2020 - 14:39, said:

loock, mi se par cam deplasate cifrele aruncate de tine, oarecum asa , ba mai ramane 0,9% ba mai sunt inca 30% pierderi etc
inca din start spui ca o elice are randament 8-10%, nu stiu de unde ai scos procentul asta
si nu stiu nici restul de procente de unde le-ai scos

Pentru randamentul elicei:
https://link.springe...0032-017-0356-z
https://link.springe...1630-013-0657-3

Pentru celalte valori:
https://www.amazon.c...k/dp/B01MTFIIL0

Pierderi in angrenare:
https://www.scienced...301679X14004320
https://www.scienced...301679X14004198

#85
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCovertTwo, on 11 aprilie 2020 - 16:18, said:

Zici tu că aș putea sa mi încălzesc locuința cu 2, 3 ventilatoare care să frece aerul de pereți ?
Daca-s niste ventilatoare de-alea industriale de la 2-4kW in sus....de ce nu..

View Postkarax, on 10 aprilie 2020 - 13:10, said:

pentru inaltime 3 metri si 3000 kg rezultatul este 8.829E-5 MJ
aproximativ 7 kilowati/ora
aproximativ 7000 watti..............
vezi c-ai gresit la conversia J to kWh

View Postrim80, on 10 aprilie 2020 - 14:32, said:

Cel mai mult mi-a placut existenta ipotetica a unei persoane de 500 kg. Parca vad un asemenea supraponderal dand la pedale sa produca energie electrica.
AOLEOOO vreo 10 like-uri ai de la mine

View Postchilly willy, on 10 aprilie 2020 - 23:36, said:

...sunt 62 de ani de cand o freaca cu tokamak-ul si 70 de ani de cand s-au gandit la el si tot nu merge. .......... Degeaba il freaca nu o sa mearga, trebuire alt concept pentru fuziune.
Confinarea inertiala, dar si acolo sunt probleme, nici cu aia nu s-au apropiat de rentabilitate

#86
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Romania nu are fonduri de investit in tokamak, iar ITERul din Franta (pt. care Cernavoda o sa livreze o parte din tritiu si He-3) e deja facut, asa ca in zona nu prea e loc imbunatatiri majore.

Le-as da chinezilor solutia pt. confinare, contra cost desigur.
Si in caz ca nu au grija ce fac, scapam de sursa principala de coronavirusi...

#87
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaddysoftware, on 11 aprilie 2020 - 21:14, said:

vezi c-ai gresit la conversia J to kWh


nu imi dau seama acum cat ar trebui ca stau si pe alte topicuri si sunt cu mintea la ele

View Postloock, on 12 aprilie 2020 - 10:56, said:

Romania nu are fonduri de investit in tokamak, iar ITERul din Franta (pt. care Cernavoda o sa livreze o parte din tritiu si He-3) e deja facut, asa ca in zona nu prea e loc imbunatatiri majore.

Le-as da chinezilor solutia pt. confinare, contra cost desigur.
Si in caz ca nu au grija ce fac, scapam de sursa principala de coronavirusi...

ITER-ul e doar un demonstrator. pana sa avem noi in tara propriul reactor pe fuziune o sa treaca timp. probabil prin 2070 sau ceva

2.45 kwh
foarte putin
e o idee proasta atunci

Edited by karax, 12 April 2020 - 11:07.


#88
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostCovertTwo, on 11 aprilie 2020 - 16:18, said:

Zici tu că aș putea sa mi încălzesc locuința cu 2, 3 ventilatoare care să frece aerul de pereți ?

in esenta da, daca ai niste ventilatoare de 1-2kW poti linistit cu 3 ventilatoare sa-ti incalzesti locuinta. Iti pui cate unu in fiecare camera si gata. Probabil ca o sa fie destul de neplacut in locuinta cu curentii de aer generati de niste ventilatoare asa puternice dar cald iti garantez ca o sa fie.

#89
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postkarax, on 12 aprilie 2020 - 11:11, said:

nu imi dau seama acum cat ar trebui ca stau si pe alte topicuri si sunt cu mintea la ele
Foarte bine, topicuri fara numar, fara numar... se gasesc fraieri sa-si sparga capu sa-ti raspunda (sunt si io printre ei, asa ca baieti, nu va suparati!).

Treaba cu MJ versus kWh:

1kWh = 3.6MJ
aplici regula de trei simpla
daca 1kWh = 3.6MJ
atunci cati kWh este in ... 0.089MJ acolo, parca

Edited by addysoftware, 12 April 2020 - 14:38.


#90
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
8.829 MJ

1 kwh x 8.829/3,6 MJ

2,4525

putin

cam cat o casa echipata cu toate electronicele de astazi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate