Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Se aplica principiul cutiilor de viteze in acest caz?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAnn0nyym0us, on 17 aprilie 2020 - 16:16, said:



N-a fost niciuna buna. Absolut niciuna. De ce? Pentru ca nu au fundament in inginerie. Trezeste-te, ba! Pana si Ramanujan a înțeles într-un final ca trebuie sa ofere demonstrații la teoriile sale, ca sa poata fi luate in serios.
ma rog . am incercat mai multe in timp. am si uitat care sunt de asta mai le reiau uneori

View Postaddysoftware, on 17 aprilie 2020 - 15:31, said:

Io am plecat..

am mai zis ideea asta? e posibil, uneori uit ce am mai zis asa incat na , le reiau
am posturi stranse de vreo 2-3 ani cu din astea asa ca e posibil sa le uit

#128
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postloock, on 17 aprilie 2020 - 11:50, said:

Sunt fan ZPE de cand ma stiu...
Acum 30 de ani am facut singur un ZPM primitiv cu magneti in miscare, care a functionat bine-merci ani de zile, si pe care l-am vandut in stare de functionare acum 25 de ani unui coleg care a plecat apoi in Israel...
Mi-am batut capul si cu variante solid state, am inventat tehnica speciala pt. asta, insa de 20 de ani nu m-am mai ocupat cu asta  atat din limitari tehnico-temporale cat si pt. ca am realizat ca sunt complicatii atat filozofice, cat si fizice de la subtilitati de echilibru universal si pana la chestii brutale legate de apartenenta temporala, interesele financiare enorme atat in mediul privat energetic si petrolist, cat si guvernamental legat de buget alimentat cu accize si impozite, si pana la agentii care ar proteja aceste lucruri, inclusiv stabilitatea energetico-cosmica, necesitatea compensarii extractiei prin alta sursa de conversie inversa, nu doar stabilitatea macroeconomica.
Chiar am avut o discutie acum 20 de ani cu un tip student la Filozofie care chiar ajungea sa vorbeasca de chestii care-l depaseau mult, cu destabilizarea planurilor sincronizate din a 13-a dimensiune, urmata de hard reset si big bang, asta ca sa vezi ce  le poate trecece prin cap astora de la filozofie...
Cati ani ai?

#129
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e nu se poate , nu se poate
ramane sa asteptam fuziunea prin 2070

#130
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postloock, on 17 aprilie 2020 - 18:36, said:

1. Ai introdus un factor restrictiv nou, incinta adiabatica.
Pana acum nu era vorba de asa ceva.

2. Noi incercam ( in van, de plictisesla) sa-i explicam cu binisorul chestiuni cat de cat mai digerabile, si mai apropiate de realitatea practica, in care camerele in genersl nu sunt adiabatice, ........
Eu am aspirator de 2KW, inclusiv cu ciclon, dar nu e f galagios pt ca puterea mare e folosita pt a trage si impinge prin filtre, mai multe etaje de filtrare foarte serioase, deci aerul e franat puternic si viteza lui limitats abrupt.
Face insa multa caldura, dar imclin sa cred ca e generata in primul rand de bobinaj si electronica, chiar daca asta inseamna un randament mic, insa e ceva comun la aspiratoarele decente care au filtre serioase, pt ca filtrarea e mult mai importanta decat randamentul.

ai mari probleme sa intelegi cate ceva. A intrebat coverttwo daca ar putea sa incalzeasca o camera doar frecand aerul de pereti. Sigur ca poti incalzi o incinta frecand aerul de peretii ei. O camera obisnuita pierde caldura prin pereti (cred ca am mai scris odata dar pare greu de inteles) deci e necesara o putere semnificativa ca sa obtii o incalzire sesizabila. In fizica atunci cand vrei sa analizezi un fenomen faci frecvent simplificari gen incinta adiabatica. In realitate nu exista asa ceva, oricat de bine ar fi ceva izolat tot pierde caldura. Daca ai avea asa ceva chiar si cu un ventilator de 50w camera s-ar incalzi pana s-ar topi motorul ventilatorului. Intr-o camera reala un ventilator de 50w va produce aceeasi incalzire ca un bec de 50w adica probabil ceva de genul a 0.1-0.2C care nu poate fi sesizata. Vii si faci niste aprecieri karax-like referitoare la marimea palelor si alte abureli ca un ventilator de 2kw nu va consuma 2 kw. Pai daca el e proiectat sa consume 2kw probabil ca e dotat cu pale care consuma pentru miscarea lor cei 2kw. Toata aceasta energie se va disipa prin frecare. Daca nu ar fi aceasta frecare aerul din camera s-ar roti continuu chiar daca opresti ventilatorul. faptul cunoscut si din viata de zi cu zi de orice om care nu are scoala ca imediat ce ai oprit un ventilator aerul nu se mai misca prin camera arata ca frecarea este prezenta. De regula nu folosim asa ventilatoare puternice in camera dar daca ai folosi ai observa incalzirea produsa. Avioanele care zboara foarte repede (ca SR-71) sau meteoritii sau navele cosmice se incalzesc la temperaturi ridicate pentru ca puterea consumata prin frecare e foarte mare dar orice miscare insotita de frecare produce caldura.

#131
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Domnule, n am întrebat dacă poți încălzi o cameră frecând aerul de pereți in sens teoretic, era o întrebare ironică (my bad) pt karax.
Strict teoretic, am si spus ulterior că da, tot ce va consuma acel ventilator se va transforma in căldură intr un final.
Discuția era despre eficiența folosirii unor mijloace de obținere a energiei iar să pui un ventilator care să încălzească o camera si apoi să recuperezi energie prin acele TEG uri e o soluție delirantă, de aici si ironia din acea întrebare.

#132
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
avem metode de a retine energia in camera si astfel se scurteaza timpul de declansare al centralelor. asta se face cu izolatie. se poate face si cu TEG-uri recuperare de energie insa de preferat , din cauza randamentului este izolarea locuintei

#133
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da,da, până acum puneai teguri la fabrici si uzine, acum pui polistiren pe pereți la locuințe. Tot cam un drac, dar cu eficiență mai mare.
Hai măi karaxe, așa trântești niste truisme de lași omul paf.

#134
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si de ce TEG-urile la fabrici si uzine n-ar functiona? oricum atat cat au randament, cel putin scot energie care era pierduta in felul de azi in care se lucreaza la fabrica/uzina

Edited by karax, 25 April 2020 - 07:17.


#135
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu te mai uita atata la desene animate si ia-ti tratamentul. TEG-urile au un randament foarte mic din pacate dar pretul nu e foarte mic. Daca ar fi avut un pret suficient de mic ar fi putut inlocui alternatorul la masinile cu motoare cu combustie interna care arunca foarte multa energie termica pe teava de esapament si chiar si la randamentul mic pe care il au e asa multa energie aruncata incat ar putea genera vreo 500W ca sa inlocuiasca alternatorul si ar produce si o mica economie de combustibil intrucat motorul nu ar mai trebui sa consume combustibil ca sa antreneze alternatorul. Probabil ca pretul unui generator TEG nu e competitiv cu pretul unui alternator.

#136
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postkarax, on 25 aprilie 2020 - 07:17, said:

si de ce TEG-urile la fabrici si uzine n-ar functiona? oricum atat cat au randament, cel putin scot energie care era pierduta in felul de azi in care se lucreaza la fabrica/uzina

PENTRU CA ENERGIA RECUPERATA VALOREAZA MAI PUTIN DECAT ECHIPAMENTUL NECESAR PENTRU A O RECUPERA!!!

Degeaba recuperezi energie in valoare de 1000 de lei intr-un an daca echipamentul costa 400.000 de lei.

Ti s-a zis de 100 de ori chestia asta. Atat de ignorant ești incat citesti doar ce vrei, apoi faci pe nestiutorul, ca sa nu zic altfel, intreband exact același lucru?

#137
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ma rog daca randamentul ar fi mare atunci s-ar merita

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate