Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Se aplica principiul cutiilor de viteze in acest caz?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Era o userita pe forum, dana_alexa , sau cam asa ceva, care pusese intrebarea daca se poate obtine energie electrica de la o bicicleta cu viteze , pusa pe ultima viteza. I s-a explicat ca desi aceasta ultima viteza intr-adevar permite miscarea unor greutati mai mari, asta se face in timp mai mare, miscarea fiind lenta.
Eu vreau sa duc acest principiu in alt sens. Este corecta teoria ca in cazul bicicletei asteia , daca am avea o persoana de 500 kg si ar pedala s-ar obtine o energie mai mare? adica forta si greutatea au si ele un rol nu?
Bun daca e asa, eu am zis ca ar merge in urmatorul fel: se ia o greutate mare, facuta din orice, greutate la vreo 2-3 tone. Se pune pe un taler , ca la cantar , care acest taler se poate lasa in jos, impingand in un piston ce misca un angrenaj ca la cutia de viteze de masina sau ca la vitezele de bicicleta, care astea imping un fel de burduf ce creeaza aer pentru un ventilator cu generator atasat. Cu cat mai multe viteze si cu cat mai mare greutatea , cu atat mai mult aer poate fi presat spre ventilator care poate invarti astfel generator foarte mare, insemnand zeci si sute de MW. Ar fi si varianta cu invartitul unei roti mari care printr-o curea misca o roata mica ce misca repede un generator mare, insa nu stiu cum s-ar transmite de la piston la roata mare miscarea. cand greutatea este jos se ia cu o macara si se muta pe un taler care merge la fel
Este fezabila ideea?

Edited by karax, 10 April 2020 - 12:19.


#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu.
Pt că tot ce vei obține si încă ceva suplimentar vei cheltui ca să urci inapoi greutatea sus.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si angrenajul ala de cutie de viteze nu compenseaza pentru asta?

talerele alea se afla la suprafata pamantului nu sunt ingropate

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu compensează nimic, ba mai introduc si frecări suplimentare adică pierderi.

#5
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
@ karax mai mergi pe la orele de fizica!

de frecari macar ai auzit?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Na. Vezi dacă ai lipsit de la fizica. Lucrul mecanic
Știi ce zic? Acum e vacanta. De ce nu cauți o carte de fizica.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 karax, on 10 aprilie 2020 - 12:17, said:

Era o userita pe forum, dana_alexa , sau cam asa ceva, care pusese intrebarea daca se poate obtine energie electrica de la o bicicleta cu viteze , pusa pe ultima viteza. I s-a explicat ca desi aceasta ultima viteza intr-adevar permite miscarea unor greutati mai mari, asta se face in timp mai mare, miscarea fiind lenta.
Eu vreau sa duc acest principiu in alt sens. Este corecta teoria ca in cazul bicicletei asteia , daca am avea o persoana de 500 kg si ar pedala s-ar obtine o energie mai mare? adica forta si greutatea au si ele un rol nu?
Bun daca e asa, eu am zis ca ar merge in urmatorul fel: se ia o greutate mare, facuta din orice, greutate la vreo 2-3 tone. Se pune pe un taler , ca la cantar , care acest taler se poate lasa in jos, impingand in un piston ce misca un angrenaj ca la cutia de viteze de masina sau ca la vitezele de bicicleta, care astea imping un fel de burduf ce creeaza aer pentru un ventilator cu generator atasat. Cu cat mai multe viteze si cu cat mai mare greutatea , cu atat mai mult aer poate fi presat spre ventilator care poate invarti astfel generator foarte mare, insemnand zeci si sute de MW. Ar fi si varianta cu invartitul unei roti mari care printr-o curea misca o roata mica ce misca repede un generator mare, insa nu stiu cum s-ar transmite de la piston la roata mare miscarea. cand greutatea este jos se ia cu o macara si se muta pe un taler care merge la fel
Este fezabila ideea?
energia primita (inmagazinata) = energia consumata minus pierderile de tranfer
cu cat mai multe elemente cu atat mai multe piederi
alte intrebari ?

Edited by MarianG, 10 April 2020 - 12:35.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 CovertTwo, on 10 aprilie 2020 - 12:25, said:

Nu compensează nimic, ba mai introduc si frecări suplimentare adică pierderi.

presupunem ca exista lubrifiere cu ulei sau vaselina

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
Cel mai fezabi lucru facut in manieara descria de tine sunt ceasurile cu pendul, ulterior becurile "gravityLight".

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu sunt curios cum s-ar numi contraptionu

Bicicletă cu greutăți pe talere neîngropate la nivelul solului care generează aer la un ventilator cu generator ?

Edited by waterman, 10 April 2020 - 12:34.


#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sau cu seu de oaie.
Lubrifierea reduce frecarile, nu le elimină si chiar dacă ai avea frecări zero (imposibil practic) ai fi pe zero ca randament, in nici un caz pe plus.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@waterman daca la barajul hidro nu ii zici "baraj cu turbina actionata de apa din caderea apei formate de catre baraj" ci energie hidro, si la chestia asta , bazandu-se pe greutate, sau pe atractia gravitationala , ii putem spune energie gravimetrica sau ceva in genul

#13
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
ce face plictiseala din unii...

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 CovertTwo, on 10 aprilie 2020 - 12:34, said:

Sau cu seu de oaie.
Lubrifierea reduce frecarile, nu le elimină si chiar dacă ai avea frecări zero (imposibil practic) ai fi pe zero ca randament, in nici un caz pe plus.

nu stiu care ar fi calculele in cazul asta. de ce pe zero? energia consumata pe ridicarea greutatii de ce ar fi egala cu energia formata in urma coborarii? n-au legatura, asa ca de ce sa fie egale?

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,360
  • Înscris: 11.08.2003
Buun, acum sa ne gandim cum putem sa avem greutatea aia mereu la inaltime si doar sa coboare. Am castiga energie nemaitrebuind sa o urcam la loc. Dar de unde sa luam o astfel de greutate? Poate in natura sa fie asa? Aaa, stai asa, aia care vine de la munte si curge, cum dreaq se numeste? E aia lichida in care te ... cand te trece si din care bea unul mai jos spunand ca e foarte buna, ca e de munte. Si, ca sa avem si mai multa energie, sa punem un stavilar pe undeva sa se adune mai multa.
Ai prins ideea, nu? :)

Pentru ca tot stam pe acasa, incearca sa reproduci experimentul tau acasa, cu ce ai pe acolo. Vezi daca reusesti sa scoti mai multa energie decat consumi.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
@covertTwo
sa nu imi zici de principiul conservarii energiei, pentru ca cele doua mecanisme nu sunt in acelasi sistem de referinta

Edited by karax, 10 April 2020 - 12:39.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 karax, on 10 aprilie 2020 - 12:36, said:

@waterman daca la barajul hidro nu ii zici "baraj cu turbina actionata de apa din caderea apei formate de catre baraj" ci energie hidro, si la chestia asta , bazandu-se pe greutate, sau pe atractia gravitationala , ii putem spune energie gravimetrica sau ceva in genul
nu caderea in sine este importanta ci viteza cu care cade

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Energia cinetică este egală cu energia potențială.
La asta aplici randamentul chestiei care ridică inapoi greutatea, randament întotdeauna subunitar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate