Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Polenizare ciresi Bigarreau Burlat si Kordia

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 cotzi, on 10 aprilie 2020 - 10:50, said:

N-am chef de mistouri si contre cu tine. Si nu e nevoie de un apicultor sa raspunda la intrebarea ta. Sta si ea acasa ca toata lumea ca e carantina.
Am incercat sa fie nuantat raspunsul, n-am facut misto. Apreciez in general acuratetea informatiilor din posturile tale. Apicultorul mi-ar fi confirmat sau nu, ce stiam eu.

#38
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Daca vremea nu este favorbila zborului albinelor, atunci discutia referitoare la polenizarea incrucisata devine inutila. Mai ramane polenizarea prin intermediul vantului, care in cazul ciresului cred ca merge spre zero.

#39
gabireg

gabireg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.10.2009
Eu am zece ciresi cam de șase soiuri si la  5 metri vecinul are 60 de familii de albine,dar anul trecut am mâncat o singură cireasa! In 2018 toți  ciresii au făcut fructe ,puține adevărat, pentru ca sînt  tineri,intre3 si 5 ani. Depinde mult si de vreme, degeaba am la 5 metri milioane de albine daca ploua sau e frig in timpul infloririi.  Anul trecut in zona mea au fost 2 zile cu îngheț  chiar in timpul înfloririi. Sper ca anul acesta voi scapa de îngheț. De albine nu voi scapa,dar acum am imunitate la venin după 3- 4 înțepături  pe zi când cosesc sau culeg fructe!,

#40
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 mircea11s, on 10 aprilie 2020 - 09:22, said:

Foarte probabil sa ai dreptate. Insa poate se gaseste un apicultor priceput sa ne spuna ce fac albinele cand bate vantul tare sau ploua. Ca nu-s toate zilele frumoase.
Zi, de zi, de zi, de zi ?
Toate zilele in perioada infloririi cu ploaie si vant ?

Pai in cazul asta, cam adio fructe...

#41
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 Hunor_66, on 22 aprilie 2020 - 22:17, said:

Zi, de zi, de zi, de zi ?
Toate zilele in perioada infloririi cu ploaie si vant ?
Horia

 mircea11s, on 10 aprilie 2020 - 11:19, said:

Am incercat sa fie nuantat raspunsul

 mircea11s, on 10 aprilie 2020 - 09:22, said:

Ca nu-s toate zilele frumoase.

Intr-o parcela realizata corect sunt diverse scheme de plantare astfel incat polenizarea sa se faca si in conditii mai vitrege de vreme. X randuri din soiul de baza, urmate de y randuri din soiul polenizator - x randuri soiul de baza, y randuri soiul polenizator. Asta ar fi cea mai simpla schema si este de preferat fata de alternarea soiurilor pe rand. Desigur intr-o gradina treaba sta putin altfel din cauza suprafetei mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate