Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

E ok sa cotizezi la gradinita particulara pe timp de stare de urgenta (corona virus)?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalex178, on 02 aprilie 2020 - 13:32, said:

In contract e stipulat ca pe timpul vacantei nu se plateste taxa, ci doar zilele in care copilul merge la gradinita.





La vechea gradinita (tot particulara), toti parintii plateam pentru cadourile primite de copii cu ocazia serbarilor sau de Mos Craciun. La gradinita asta am inteles ca nu se plateste nimic, ei avand platit de la primarie, deci cred ca exista o finantare de la stat.

Am sa mai raspund la cateva intrebari si va multumesc tuturor pentru pareri, chiar si celor contra, ca nu-s absurd.


50% din taxa=600 lei.
Nu stiu procent si nici suma, dar gradinita a avut acces si la ceva fonduri europene pentru mobilier si toate cele.
La gradinita sunt destui copii. Spunea cineva ca e tara plina de contabili Posted Image. Pai e un calcul simplu. La banii ceruti si la numarul de copii, ar iesi mult pe plus. Repet, angajatii pot intra in somaj tehnic si chirie nu exista.
Deranjant (mai sunt si alti parinti de parerea asta) e ca ni s-a dat un mesaj sec pe whatsapp, fara sa ni se explice cat de cat unde merg banii, ce cheltuieli are...
Nu-s de parere sa moara capra vecinului, dar eu vin dupa o perioada grea din cauza unei afaceri (am platit mai devreme un credit destul de mare), care oricum e inchisa si compromisa total anul asta. Noroc cu un fond de urgenta, asa ca anu' asta nema telefon Posted Image -nici chiar in rate-, nici alte mici placeri sau pacate. Importanta e siguranta familiei si sanatatea si sa trecem cu bine peste peste perioada asta. Ceea ce doresc tuturor.
Modul in care v-a transmis (voua, parintilor) aspectele astea, fara o minima justificare si transparenta legata de ce se intampla cu banii, la ce ii vor folosi, e cam jenant sau chiar indraznet as putea spune. Nu uita ca unii vor sa supravietuiasca sau chiar sa traiasca binisor pe banii altora, chiar si in astfel de momente.
Avand in vedere simplu fapt ca va merge la scoala din toamna copilul, ar trebui sa fie un subiect incheiat pentru tine. Asta daca nu cumva vrei sa cotizezi in continuare, poate si din toamna inainte, ca sa nu sufere afacerea omului cu gradinita si sa fii certat de unii de pe aici ca nu esti de gasca sa sustii economia...

Edited by Magicwisewolf, 02 April 2020 - 14:15.


#56
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015

View Postdexterash, on 02 aprilie 2020 - 14:01, said:

Serios, nu vrei sa te angajezi consultant in afaceri pentru stat? Că văd că la analize stai bine (mă bucur că nu plătesc chirie - bănuiesc că au găsit spațiul ăla pe jos, pe strada), deși cică ai îngropat deja o afacere. Oh well
...


Ah, dar cel cu grădinița nu are voie sa spună la fel, nu? Posted Image

De unde ai dedus ca am ingropat o afacere? Anul trecut am platit un credit din 6 cifre (se intindea pe mai multi ani, dar nu ma simteam confortabil sa stiu ca am datorii). Anul asta trebuia sa fie bine, dar uite ca virusul ne-a dat planurile peste cap si tot sezonul asta nu cred ca mai fac bani (functioneaza aprilie-octombrie).

Sa inghete creditu', ca are posibilitatea asta legala. Daca nu incepe gradinita, eu nu beneficiez de niciun serviciu si nici nu primesc vreo compensatie.

#57
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
alex178,
Raspunde-i cu aceeasi moneda.
Tot pe whatsapp.
"Nu am bani, renunt la gradi, sanatate si noroc!"

#58
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdexterash, on 02 aprilie 2020 - 14:01, said:

Serios, nu vrei sa te angajezi consultant in afaceri pentru stat? Că văd că la analize stai bine (mă bucur că nu plătesc chirie - bănuiesc că au găsit spațiul ăla pe jos, pe strada), deși cică ai îngropat deja o afacere. Oh well
...


Ah, dar cel cu grădinița nu are voie sa spună la fel, nu? Posted Image
Mai las-o bre mai moale ca ne-ai plictisit cu luarile tale de pozitie in favoarea patronilor. Oi fi si tu un fel de patronas acolo dar asta nu inseamna ca pe toate topicele sa sari la gatul clientilor ca deja esti penibil.
A spus omul ca in contract e stipulat ca pe timpul vacantei nu se plateste taxa, ci doar zilele in care copilul merge la gradinita. Clar ca buna ziua. Nu datoreaza nici un ban pe perioada asta. Ce nu ai inteles?

Initiator, nu ai de platit nimic daca patronul nu a stipulat in contract ca se plateste pe perioada starii de urgenta in care se inchid gradinitele. Oricum nu ai de ce iti face dumneata griji ca nu mai ai nevoie de gradinita. Patronul a trimis mesajul in masa, pe grup. Parintii cu copii mai mici care au nevoie si la anul de gradinita pot sa-si bata capul, dumneata nu.

View PostMagicwisewolf, on 02 aprilie 2020 - 14:13, said:

Modul in care v-a transmis (voua, parintilor) aspectele astea, fara o minima justificare si transparenta legata de ce se intampla cu banii, la ce ii vor folosi, e cam jenant sau chiar indraznet as putea spune. Nu uita ca unii vor sa supravietuiasca sau chiar sa traiasca binisor pe banii altora, chiar si in astfel de momente.
Avand in vedere simplu fapt ca va merge la scoala din toamna copilul, ar trebui sa fie un subiect incheiat pentru tine. Asta daca nu cumva vrei sa cotizezi in continuare, poate si din toamna inainte, ca sa nu sufere afacerea omului cu gradinita si sa fii certat de unii de pe aici ca nu esti de gasca sa sustii economia...
Da, de dexterasul patronasul care sta mereu la panda.

#59
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003

View Postalex178, on 02 aprilie 2020 - 13:32, said:

In contract e stipulat ca pe timpul vacantei nu se plateste taxa, ci doar zilele in care copilul merge la gradinita.
Poza la contract, inapoi pe whatsup, ura si la gara. Posted Image
Si, ca sa fie balciul balci, trimite partea din contract si altor parinti pe care-i cunosti si care au copiii la aceeasi gradinita / after.

Edited by sorin147, 02 April 2020 - 18:14.


#60
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View Postaltuser09, on 02 aprilie 2020 - 14:49, said:

alex178,
Raspunde-i cu aceeasi moneda.
Tot pe whatsapp.
"Nu am bani, renunt la gradi, sanatate si noroc!"
E bun mesajul propus, dar prea lung!
"Pa!" ar suna mai adecvat :)

#61
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Sub nici o forma nu as "sponsoriza" o gradinita (sau orice alt operator economic) atata timp cat nu beneficiez de serviciile lui.
Ce ar mai urma? Sa ma duc la barul din colt sa platesc o naveta de bere ca sa il sustin economic?

#62
Regza

Regza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.12.2007
Dar de ce sa renunti la gradi? Sa rezilieze ei daca se simt indreptatiti sa primeasca bani fara sa presteze serviciul din contract (apropo, se cheama ”contract de prestari servicii”), si vedem unde duce. Asa, renunti singur prin proprie cerere la propriul loc complet aiurea, e un fel de santaj. Dupa ce se termina toata tevatura asta, daca ambele parti mai exista, se reia, daca nu, nu.

Cam toata lumea de la gradi private vad ca face faze din astea, asa vin ei ”in intampinarea parintilor”. De parca nu era suficient ca blocat in casa fiind, le faci si treaba lor.

#63
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Contractele alea nu au niste clauze de forțã majorã?

#64
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Al meu n-are, de exemplu.

#65
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View PostLex404, on 02 aprilie 2020 - 09:47, said:


Un exemplu similar este industria aviatica. Daca o companie aeriana nu zboara un tronson, sa spunem Londra-Bucuresti, aeroportul din Londra va scoate slotul respectiv la licitatie. Pentru ca daca compania nu zboara, nu aduce bani, nu are de ce sa stea. De aia, avioanele zboara goale periodic acum; pentru a mentine sloturile de zbor.


Nu zboara nici dracu acum, iar companiile aviatice au trimis deja oamenii in somaj tehnic (asta in tarile cu apa calda) pentru ca le plateste statul salariul. Aeroportul se inchide daca nu au zboruri (vezi cazul Orly din Franta si zeci de aeroporturi locale tot de acolo). Si nu se scoate nici un slot la licitatie in vremurile astea ca nu zboara nimeni si nimeni nu are nevoie de sloturi.
Initiator: scrie si matale un mail la patronul gradinitiei si  intreba-l care este logica pentru a plati suma respectiva si ce cheltuieli considera el ca trebuie sa acoperi tu din alea.  Daca trebuie sa plateasca salarii la personal (somaj tehnic) atunci este uman sa platesti si tu o parte din el.Utilitati, cheltuieli administrative... nu-i treaba ta. Probabil ca el a facut ceva profituri inainte de criza si daca a fost destept nu si-a cumparat Tuareg pe tot ce a avut.
Evetual daca stii aproximativ ce personal are si cam ce salarii le da... faci calculul si ii propui tu cat vrei sa platesti.

#66
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsorin147, on 03 aprilie 2020 - 11:35, said:

Al meu n-are, de exemplu.
Nici macar o clauza cu ce se intampla daca pruncul nu poate ajunge din motivul X sau Y?

#67
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Hopa,apare  p a t r o n a k e  de Romania....ala ce prin UK n-a facut doi pureci....

Edited by eireman, 03 April 2020 - 12:37.


#68
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
eu as cere administratorului , un desfasurator, exact sa vad pe ce cheltuie ei bani...la liniuta. Am tot dreptul sa fac asta, sa stiu pe ce se duc banii mei in timp re repaos. Daca cheltuielile pe timpul asta , sunt justificate...hasi sa zicem ca ar merge platita o suma.
Ce ar putea sa se cheltuiasca?
electricitate ? de ce? paote doar foarte foarte putini Kw
Gaze? sa fim seriosi, deja s a incalzit afara , poate nu atat de tare dar centrala nu vad de ce ar mai functiona daca nimeni nu e acolo
Ridicarea gunoiului? Plauzibil, au si ei contract cu municipalitatea si nu il pot rezilia, dar pesemne ca e o suma minuscula.
Si ce pot fi si altele

Cere un desfasurator de genul,

#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Si cand il opreste politia cu radarul sa le ceara ordin de deplasare si omologarea aparatului.
Ne-a-pa-rat.

#70
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcuculea, on 03 aprilie 2020 - 18:36, said:

eu as cere administratorului , un desfasurator
Scrie in contract ca ai dreptul la asa ceva?

#71
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTonic Water, on 03 aprilie 2020 - 11:57, said:

Nu zboara nici dracu acum, iar companiile aviatice au trimis deja oamenii in somaj tehnic (asta in tarile cu apa calda) pentru ca le plateste statul salariul. Aeroportul se inchide daca nu au zboruri (vezi cazul Orly din Franta si zeci de aeroporturi locale tot de acolo). Si nu se scoate nici un slot la licitatie in vremurile astea ca nu zboara nimeni si nimeni nu are nevoie de sloturi.
Initiator: scrie si matale un mail la patronul gradinitiei si  intreba-l care este logica pentru a plati suma respectiva si ce cheltuieli considera el ca trebuie sa acoperi tu din alea.  Daca trebuie sa plateasca salarii la personal (somaj tehnic) atunci este uman sa platesti si tu o parte din el.Utilitati, cheltuieli administrative... nu-i treaba ta. Probabil ca el a facut ceva profituri inainte de criza si daca a fost destept nu si-a cumparat Tuareg pe tot ce a avut.
Evetual daca stii aproximativ ce personal are si cam ce salarii le da... faci calculul si ii propui tu cat vrei sa platesti.

Dar daca initiatorul  nu-si permite sa-si plateasca propriile utilitati, sa-si cumpere provizii etc. vine "patronul" gradinitei sa-i dea bani ? Ce responsabilitate are initiatorul fata de gradinitia, in conditiile in care nu primeste nimic de la ei ?

#72
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ca discuție de principiu, primește. Primește un loc unde duce copilul. Grădinița aia își face un buget pe an, în funcție de numărul de copii înscriși. Nu e hotel, să plătești la zi. Normal ar fi să plătești taxa indiferent de prezență, pentru că plătești de fapt locul copilului acolo, faptul că are un loc rezervat pentru el. Exact ca un abonament la sala de sport. Sau la telefonie. Îl plătești, indiferent dacă vorbești sau nu la telefon.
Înțeleg că totuși contractele de grădiniță au specificul că plătești numai cînd duci copilul. În cazul ăsta, dacă așa au gîndit-o patronii de la bun început, nu prea au ce face.
La școlile particulare contractele sînt altfel, nu te scutește nimeni de taxă dacă copilul lipsește, indiferent de motiv, nici dacă școala e închisă din ordinul Primăriei.
Ca exemplu: școlile de stat sînt finanțate de guvern. Credeți că nu o să le dea bani pe perioada cît sînt închise? Cele particulare sînt finanțate de părinți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate