Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

E ok sa cotizezi la gradinita particulara pe timp de stare de urgenta (corona virus)?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar de s-ar testa toți dintr-o școală într-o zi (elevi, profesori, personalul de acolo), a doua zi daca doar unul se duce acasă și e infectat, poate răspândi la toți.
Repet: 18 mai e prima zi in care teoretic s-ar relua școala. 16 e sâmbătă.
Rămân 4 săptămâni de școală până la vacanta.
Daca asta e ultimul an de gradi, ce rost are să plătești pe 2 luni jumate moka? Martie, aprilie și juma de mai.


#92
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
A făcut lumina inițiatorul cu ceva mesaje în urma :aceasta gradi are și after school, copilul este acum clasa 0, din toamna începe clasa I, el va avea nevoie de serviciile acestei grădinițe după terminarea stării de urgenta, când părinții își vor relua serviciul și vor duce copilul pe toată durata verii/vacantei. Omul probabil nu are pe cineva care sa stea cu copilul, nici în timpul anului școlar, nici în vacante.

#93
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Corina, ii amesteci, sorry! Initiatorul e alex, cel cu afterul e sorin!

#94
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Scuze....

#95
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Ei,  nu e nevoie de scuze.  Ideea e ca e o perioada f grea pt cei care au copii prea mici ca sa stea singuri. Si nici nu stim cat va dura.

#96
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015

View PostMagicwisewolf, on 08 aprilie 2020 - 22:14, said:

Cine te-a intors din hotarare ?
25% pentru ce ? Mai sunt nici 2 luni si se incheie anul si din toamna la scoala. Eu chiar nu te inteleg in aceasta situatie.
Daca mai aveai nevoie de serviciile lor si din toamna, pentru inca 1 an sau 2 ani, intelegeam sa tii aproape.
In rest...
Apropo, nu imi dai si mie 200-300 lei lunar, cat tine criza ?
La fel, nu iti ofer nimic in schimb, nu iti prestez nimic, exact ca in cazul lor, dar, ma ajuti si pe mine in astfel de momente grele...
Intelegi ideea ? Posted Image

Oamenii cu gradinita au fost super ok pana-n faza cu mesajul trimis pe whatsapp. Poate n-au stiut cum s-o zica sau pur si simplu le-a fost greu. Oricum, la chestii de genul, dialogul face toti ''banii''.

Traim in Romania...Creditele se pot ingheta, dar penalizari tot vor exista. Probabil le vor numi ''administrare cont''. Clasic.  Asta e una.

A doua e statul. Una promite, alta face +  birocratie. Cine stie daca da banii pentru somaj tehnic, cati si cand. Am auzit povesti de genul ca s-au primit banii si dupa luni bune.

A treia e ca las o poarta deschisa. La un afterschool.

Daca avem noroc, poate se deschid toate in luna Iunie. O sa vrea si Jr. sa mearga la gradi, dar o sa-l duc si eu, cu cea mai mare satisfactie, numai sa-l iau de pe capul meu pentru cateva ore Posted Image. In plus, vreau sa-si tina ''gasca'' aproape. Mai e serbarea...Priceless.

#97
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalex178, on 10 aprilie 2020 - 02:02, said:

Oamenii cu gradinita au fost super ok pana-n faza cu mesajul trimis pe whatsapp. Poate n-au stiut cum s-o zica sau pur si simplu le-a fost greu. Oricum, la chestii de genul, dialogul face toti ''banii''.

Traim in Romania...Creditele se pot ingheta, dar penalizari tot vor exista. Probabil le vor numi ''administrare cont''. Clasic.  Asta e una.

A doua e statul. Una promite, alta face +  birocratie. Cine stie daca da banii pentru somaj tehnic, cati si cand. Am auzit povesti de genul ca s-au primit banii si dupa luni bune.

A treia e ca las o poarta deschisa. La un afterschool.

Daca avem noroc, poate se deschid toate in luna Iunie. O sa vrea si Jr. sa mearga la gradi, dar o sa-l duc si eu, cu cea mai mare satisfactie, numai sa-l iau de pe capul meu pentru cateva ore Posted Image. In plus, vreau sa-si tina ''gasca'' aproape. Mai e serbarea...Priceless.

Am inteles. Practic, cel mai important, iti cumperi linistea de cateva ore pe zi din luna iunie si posibil un pic din iulie (ca e posibil sa se prelungeasca anul scolar). Posted Image
E un motiv de ajuns din pc meu de vedere. Si eu am copii si stiu ce inseamna aceasta perioada, mai ales daca lucrezi de acasa.
Cat despre motivele 3 si serbarea + gasca, iar e de inteles, nimic de zis, argumente logice si normale. Ideea e ca daca iti permiti acest lucru in aceasta perioada si nu este un efort financiar prea mare, e ok. Daca pentru asta trebuie sa strangi cureaua mai mult sau tai unele chestii de pe lista de prioritati pentru asta, atunci e mai greu...
Multumim de lamuriri si clarificari. Aviz si celorlati.


View Postdexterash, on 09 aprilie 2020 - 10:14, said:

Români v1: Huo, bulangii, nu vor sa ne plătească. Huo, huo.
Români v2: Huo, bulangii, vor sa îi plătim. Huo, huo.


Lol. Yeap.

dexterash patronash, o dai in penibil, las-o mai usor...

Edited by Magicwisewolf, 10 April 2020 - 11:06.


#98
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sa înțeleg că ai vrut a mă jigni/înjura cu apelativul "patronash"? Nasol, nu mă simt deloc jignit.

Ai ceva de comentat la afirmațiile mele sau ai rămas fără argumente?

#99
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdexterash, on 10 aprilie 2020 - 13:46, said:

Sa înțeleg că ai vrut a mă jigni/înjura cu apelativul "patronash"? Nasol, nu mă simt deloc jignit.

Ai ceva de comentat la afirmațiile mele sau ai rămas fără argumente?
Nu am vrut nimic, era doar o rima. Patronash te-au mai numit si altii anterior.
Afirmatiile tale de mai sus nu isi au rostul. Asa cum am mai spus, nu imi place ideea ca anumite tipuri de firme intind mana la clienti fara sa le ofere nimic. Vor sa fie platite pe ceva ce nu ofera / nu fac. Nu presteaza nimic dar vor sa primeasca bani.
Nu merge asa. Cu atat mai mult in astfel de momente grele si pentru cei care pana ieri erau clienti.

#100
xmario

xmario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.10.2007
Nu este obligatoriu sa ai in contract clauza de forta majora ca sa beneficiezi de efectele acesteia. Atat timp cat este ordonanta militara care prevede ca afterschool-urile stau inchise este foarte clar ca actioneaza forta majora. Un alt aspect evident pentru orice om care a citit macar o carte de drept: nu te poate forta nimeni sa platesti servicii inexistente/ care nu se pot presta.
PS: Se pare ca vor ramane scolile inchise pana in toamna

#101
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
se pare ca atat scolile ( cu exceptia clasei 8 si 12)  cat si gradinitele vor ramine inchise pana la toamna.

dificil pt gradinitele private...

#102
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
eu astept azi raspunsul de la gradinita ca in astea 2 luni am platit 75% bani ce se vor deduce din taxa intreaga atunci cand se reia activitatea. or, in conditiile de suspendare a gradinitei pana in septembrie evident ca nu vreau sa le mai platesc nimic, imi retrag copilul (daca asa pun problema ei) si ma duc in septembrie si il reinscriu tot acolo. is curios daca ma mai primesc sau fac mofturi. pe de alta parta nu cred ca sunt atat de tembeli incat sa astept plata din martie pana in septembrie si ei sa nu presteze niciun serviciu

#103
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postzile_san, on 27 aprilie 2020 - 17:12, said:

ei sa nu presteze niciun serviciu
Da' angajatii care sunt in somaj tehnic si primesc bani ce serviciu presetaza? Intreb si eu care ar fi logica...

#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Logica e ca primesc 75% șomaj tehnic dacă nu au alte venituri. Problema este după ce se termina starea de urgență. No more șomaj tehnic.

Hai la muncă! Whoops, puterea zice ca nu, stai acasă. Pe ce bani? Ca șomaj tehnic nu e, părinții nu mai vor (logic) sa dea bani. Deci? Ce facem cu afacerile alea, ce facem cu profesorii? Îi dă afară, închidem grădinițele? Ca dacă șomaj de la stat nu e, bani de la părinți nu... Adio!

OK, dar alea erau principalul loc unde puteau cei care muncesc sa își lase copii și când la stat e vacanța, ca nu au vacanță și ei. Și atunci? Stau și ei acasă? Cine ii înțelege, poate angajatorul nu acceptă sa ia concediu îngrijire copil.

E spinoasă treaba, nu poți sa tai cu barda si sa zici, aia e,va descurcați, because virus. Cine plătește rate, taxe, mișcă economia? Ca stand acasă nici părinți nici profesori/patroni nu iese statul pe plus.

Deh, gândim nemțește. Not ok

Edited by MembruAnonim, 27 April 2020 - 17:34.


#105
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Deci? Închis tot până în septembrie. De ce să plătești?

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai asta zic. Închizi tot. Închizi afacerea, ca până în septembrie nu ai cum sa reziști. Dai oameni afara și aia e. Și când e de dus copii la grădiniță/școală, mumu.

#107
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nici în septembrie nu e sigur că or duce oamenii copiii la grădiniță.

#108
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca daca nu duci copii mici (cresa, gradinita, clasele 1-4, cei pe care nu poti sa ii lasi singuri sa se descurce) undeva, vei avea pierderi economice duble pentru ca un parinte din 2 va trebui sa stea acasa cu el. In cazul fericit cand exista al doilea parinte. Bunicii ies din discutie, ca ii imbolnavesti/omori, deci... cum facem? Cum isi platesc familiile respective ratele, chiriile, traiul? Mama aia singura, cum face sa se descurce daca nu este lasata sa mearga la munca?

E o ecuatie dificila, exceptand cazul in care ii sustii financiar pe oamenii aia. Dar ce te faci cu companiile care au nevoie de ei? Ca Dacia are nevoie de 40 de femei pe linia de asamblare, nu 28 ca restul stau acasa cu copii (exemplu din burta). Ei stiu ca pot sa vanda 400 de masini, dar vand doar 330 ca nu au muncitori. Dau afara femeile alea si angajeaza altele? Ca si asa sunt in oala cu banii, au nevoiee de profit, acum, o corporatie nu gandeste in termeni umanitari decat daca e fortata. Si atunci cum faci? Vezi, nu-i deloc simplu sa zici asa ca robotul, toti copii stau acasa.

Edited by MembruAnonim, 28 April 2020 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate