Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

E ok sa cotizezi la gradinita particulara pe timp de stare de urgenta (corona virus)?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015
Contractul nu ma obliga sa platesc...

Statul a promis ca va ajuta persoanele afectate : somaj tehnic + posibilitatea de a amana ratele pana la 9 luni.

Cei de la gradinita ce au facut? Au trimis un mesaj sec pe whatsapp, fara o minima justificare (avem nevoie de bani sa platesc x,y,z) si ii doare-n pix de copiii nostri. In locul lor, as fi mers pe predare online, sunt sigur ca cei mici ar fi fost incantati. Bastonase, putina engleza, ceva dezvoltate personala,etc. Si da, atunci s-ar fi justificat 50% sau chiar mai mult din taxa.

Nu, nu pot plati un serviciu inexistent. Daca ei nu se gandesc la copilul meu, nici pe mine nu ma intereseaza de afacerea lor (desi,repet, au solutii legale).

Edited by alex178, 05 April 2020 - 18:46.


#74
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 21.04.2012

View Postabancor, on 04 aprilie 2020 - 11:00, said:

? Cele particulare sînt finanțate de părinți.


Cu o nuanta : cele particulare acreditate primesc aceeasi finantare ca si cele de stat, pe cap de elev.

La fiica-mea la scoala au facut o reducere in functie de cine a facut gura Posted Image , dar la scoala lucrurile stau altfel decat la gradi, cursurile continua online.

#75
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Recapitulare: nu am cauza de apocalipsa doar aia conform careia, pe parcursul vacantelor, taxa se achita normal

Am primit mail prin care ni se solicita ajutorul. Nu intru in detalii asupra textului, mi s-a parut decent.
Cost: 50% pe perioada asta si, dupa ce incepe, reducere 20% pe o perioada similara.
Am vorbit si cu consoarta si replica ei a fost: "Normal ca dam!" (de regula, ea e cea care sare de fund in sus pentru dat bani pe ceva de care nu beneficiem ACUM)

#76
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Starea de urgenta se va prelungi pana la jumătatea lunii mai. Teoretic. Practic poate fi și mai lunga, depinde de evoluția pandemiei.
Tu sau soția, dacă lucrați încă, puteți beneficia de zile de concediu pentru a sta acasă cu copilul, pe durata stării de urgenta, inclusiv pe durata vacantei de primăvară.
Ai de gând sa duci copilul la gradi și în perioada verii? Dacă nu, nu are sens sa mai plătești ceva, poți renunța definitiv la gradi, înțeleg ca din toamna copilul tău începe clasa 0.

#77
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
A inceput clasa 0, asta e afterul, si mai am nevoie de el vreo cativa ani de acum incolo. :)
Nu ma incadrez la concediul ala.

#78
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cauta alt after school.
Cu cine sta copilul tău acasă în aceasta perioada?

#79
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
N-am de ce sa caut alt after: e aproape de casa, invatatoarea copilului e si la after, cand nu a mers la scoala (varii motive, nu medicale) am putut s-o duc de dimineata acolo, costul e decent, n-am avut nici o problema cu ei pana acum.
Copilul sta cu parintii lui in aceasta perioada. :)

#80
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Ok, înseamnă că problema e rezolvata, din moment ce ai acceptat (sau urmează s-o faci) și propunerea venita din partea grădiniței.

#81
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015
Pana la urma s-a rezolvat si la noi. Platim 25% din taxa pe perioada starii de urgenta.

#82
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalex178, on 08 aprilie 2020 - 20:17, said:

Pana la urma s-a rezolvat si la noi. Platim 25% din taxa pe perioada starii de urgenta.
Cine te-a intors din hotarare ?
25% pentru ce ? Mai sunt nici 2 luni si se incheie anul si din toamna la scoala. Eu chiar nu te inteleg in aceasta situatie.
Daca mai aveai nevoie de serviciile lor si din toamna, pentru inca 1 an sau 2 ani, intelegeam sa tii aproape.
In rest...
Apropo, nu imi dai si mie 200-300 lei lunar, cat tine criza ?
La fel, nu iti ofer nimic in schimb, nu iti prestez nimic, exact ca in cazul lor, dar, ma ajuti si pe mine in astfel de momente grele...
Intelegi ideea ? ;)

Edited by Magicwisewolf, 08 April 2020 - 22:14.


#83
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ar fi bine sa donati cate ceva Zara,M&S...le-ar prinde bine...

#84
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Cred ca banii aia sunt pt salarii. Pana vad ei vreun ban de la stat( daca il vad) personalul trebuie platit. In Olanda platesti  locul la cresa de ex, nu prezenta. Pt ca ei tot atat personal au de platit lunar si daca 3 copii sau 7 stau  acasa ca au otita, viroza, etc. Asa ca are logica  si cererea  patronului. La fel cu bona , ii platesti concediul sau faci economie si dupa nu mai vine?!

#85
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 02 aprilie 2020 - 08:26, said:

Cât e ăla 50%?
Nu va mai merge copilul la gradi până la toamnă (când va merge la școală)
Acest mesaj chiar nu l-ați citit?
Starea de urgenta pana pe 15 mai.
Rămâne maxim o luna de gradi. Posibil nici aia ca nu deschid aia gradi din prima zi.
În 14 septembrie merge la școală.
Cat plătiți acum? Cu banii ăștia găsești o bona.

#86
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Ha ha! Gasesti o bona  care vine cu autobuzul! De unde stii ca persoana e sanatoasa?

Edited by SharonCollins, 09 April 2020 - 09:27.


#87
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cum sta acum copilul 2 luni in "urgență" mai sta o lună. Poate și aia că fi "urgență".

Și dacă ar reîncepe gradi, ai certitudinea că toți sunt sănătoși? Le vor face teste rapide in fiecare dimineață? Cu rezultat în 5 minute?

#88
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Români v1: Huo, bulangii, nu vor sa ne plătească. Huo, huo.
Români v2: Huo, bulangii, vor sa îi plătim. Huo, huo.


Lol. Yeap.


#89
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Dorin, nu stie niciunul dintre noi ce va fi peste o luna. Eu ziceam ca nu consider bona o idee  buna pt ca nu stii pe cine iti bagi in casa ( in general) si acum si mai acut . La gradi nu cred ca ar veni vreo  educatoare cu simptome  pt ca nu cred ca vrea nimeni  sa isi piarda jobul asa aiurea. Dar, de acord cu tine,  nu exista teste in 5 minute.

Edited by SharonCollins, 09 April 2020 - 10:23.


#90
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cam 30% din cei testați pozitiv pentru covid sunt asimptomatici. Deci, dacă nu ai deloc simptome, îți vezi liniștit de activitățile obișnuite, fără sa știi măcar o secunda ca transmiți virusul și altora, mai ales dacă nu folosești masca atunci când ieși din casa.
Ca sa poată începe activitatea în sistemul de învățământ, teoretic ar trebui testat înainte tot personalul din acea gradinita/scoala/liceu, la fel și copiii. Absolut imposibil de făcut asta, în România. La noi abia s-au făcut în jur de 50.000 teste pana acum, în timp ce Germania face 50.000 teste pe ZI.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate