Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

E ok sa cotizezi la gradinita particulara pe timp de stare de urgenta (corona virus)?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
raspunsul e f simpu: platesti daca si tu esti platit.
daca esti salariat si nu mai primesti salariu, nici tu la randul tau nu mai platesti nimic.
daca primesti doar o parte din salariu, te intelegi cu conducerea sa platesti mai putin.
la fel daca esti liber profesionist

fiti fermi pe pozitie si nu va mai lasati dusi cu vorba ca o sa ajungeti datori vanduti la smecheri

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 alex178, on 02 aprilie 2020 - 04:22, said:

Am copilul inscris la o gradinita particulara de 2 luni,

Sa nu uit, foarte important de precizat, la toamna copilul va merge la scoala...
Mergi la gradi si ia-i saculetul cu lucruri. Nu mai are rost sa te chinui. Nu se va redeschide pana la toamna gradinita.

#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ceanu1980, on 02 aprilie 2020 - 09:49, said:

da te-ai zgarcit rau in detalii
da si tu suma care trebuie data,nr aprox. de copii,de vazut daca ala e om sau javra si pe timpurile astea

    Eu daca ma urc in autobuz, platesc.
    Daca nu ma urc in autobuz nu platesc.
    E logic ?
    Daca duc copii la gradi platesc.
     De ce sa platesc daca nu duc copiii la gradinita ?
      Adica, daca ma duc la munca sunt platit. Daca nu ma duc la munca nu sunt platit.
    Astia care stau acasa vor sa fie platiti. Pentru ce si de unde ? Daca nu ai prestat nimic, de unde vrei bani ?
    Angajatii stau acasa pentru ca sunt in somaj tehnic.
    Patronii stau acasa si asteapta sa incaseze bani.
    Sunt curios cat timp o sa mearga formula Corona.
    Cand te razbeste foamea niciun virus nu-ti sta in cale.

Edited by cspot, 02 April 2020 - 10:33.


#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Nu e chiar asa, e mai degraba ca la asigurare: mergi sau nu mergi cu masina, platesti RCA. In plus, ai un contract semnat, cu bune, cu rele. Daca in el scrie ca platesti si nu e trecuta clauza de Armagedon, cam naspa pentru tine. Si pentru mine, ca-s in aceeasi oala. :)

#41
mon3y

mon3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.03.2008
Ciudata situatia. Mie nu mi a cerut nimeni bani cat sta copilul acasa. Tot la gradinita privata merge. Fata merge la cresa, de stat, si nici acolo n am auzit nimic. Eu sincer nu as plati un serviciu de care nu beneficiez. Stiu ca se platea pe zile sau la voi e diferit?

#42
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Nu inteleg pe oamenii de aici care incurajeaza initiatorul sa plateasca un serviciu de care nu beneficiaza.
Observ ca "saracul" patron e plans maxim, dar initiatorul? Lui credeti ca ii merge bine acuma? Poate si el e in somaj sau mai rau, dat afara de la serviciu.
In momentul de fata la toti ne merge greu, iar cat despre patroni, trebuie sa isi asume pierderile.
Cand le-a mers bine le-a facut ceva reduceri la clienti?
Numai initiatorul trebuie sa fie langa patron cand e greu, dar invers nu.

Din punctul meu de vedere retrage-ti copilul de la gradinita si la revedere. Ce poate sa iti faca?
Starea de urgenta o sa mai tina cel putin pana la final de mai. Nimeni nu are antidot sau vaccin, deci nu vad rostu pentru care trebuie sa irosesti banii.
Tine bine de bani ca nu se stie ce vremuri vin.

Edited by stearom, 02 April 2020 - 10:59.


#43
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012

 dexterash, on 02 aprilie 2020 - 09:59, said:

Nu vezi o contradictie intre cele 2 afirmatii? Sau ai impresia ca doar tu poti tine bani pentru zile negre, nu si cei care detin gradinite?

Nu vad nicio contradictie.
Interesul meu primeaza in starea de urgenta.

#44
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu cred ca multi romani au inebunit deja si e doar inceputul....ce ziceti,am un restaurant nu departe de mine unde obosnuiam sa iesim seara.Sa ma astept la un mesaj de la patronul restaurantului sa platesc 50% din meniu ca are cheltuieli? Voi chiar nu va dati seama in ce cacat o sa fie economia peste doua luni si visati respectari de contracte? Starea de urgenta va spune ceva?

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
Pai visam la respectari de contracte, ca asta ne desparte de societatea tribala. Dacă semnezi pentru 1500 ron pe lună si nu citești ce semnezi, iti meriți soarta. Sau semnătura aia e valabilă doar când e in avantajul tău?

#46
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

 george_alexandru, on 02 aprilie 2020 - 12:22, said:

Pai visam la respectari de contracte, ca asta ne desparte de societatea tribala. Dacă semnezi pentru 1500 ron pe lună si nu citești ce semnezi, iti meriți soarta. Sau semnătura aia e valabilă doar când e in avantajul tău?
Dar in contractul semnat afterschool-ul se obliga sa imi primeasca copilul in fiecare zi exceptand zilele libere de la stat. Deci eu platesc pentru un serviciu, in nici un caz nu scrie ca tb sa platesc orice s-ar intampla.

Daca la telefonie nu ai mai putea sa iti folosesti minutele/internetul tu ai platii in continuare abonamentul?

#47
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 george_alexandru, on 02 aprilie 2020 - 12:22, said:

Pai visam la respectari de contracte, ca asta ne desparte de societatea tribala. Dacă semnezi pentru 1500 ron pe lună si nu citești ce semnezi, iti meriți soarta. Sau semnătura aia e valabilă doar când e in avantajul tău?
Pai sa respecte si ei contractul daca vor bani,sa primeasca copilul la gradinita! Aha,stai ca nu se poate...pai nu se poate nici sa primesti banii.Din cauza cui nu se poate? Pai a statului,ca el a impus restrictiile astea...ok,cereti de la stat compensatii,daca in UK se poate o sa se poata si in Ro...
Stai sa vezi tu in curand societate tribala cand da foamea in popor....

Edited by eireman, 02 April 2020 - 12:38.


#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,148
  • Înscris: 30.08.2017
La telefonie scrie clar in contract ce se întâmplă.

In contactul cu grădinița scrie clar ce se întâmplă. Sau ar trebui. La 1500 ron pe lună e bine sa citești si sa îți pui astfel de întrebări înainte de a semna.

 eireman, on 02 aprilie 2020 - 12:37, said:


Pai sa respecte si ei contractul daca vor bani,sa primeasca copilul la gradinita! Aha,stai ca nu se poate...pai nu se poate nici sa primesti banii.Din cauza cui nu se poate? Pai a statului,ca el a impus restrictiile astea...ok,cereti de la stat compensatii,daca in UK se poate o sa se poata si in Ro...

Poate in contract scrie ca ei nu sunt obligați sa primească copilul, dar tu ești obligat sa le dai banii. Știi tu ce au semnat oamenii ăștia?

#49
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu atat va spun,tineti de banii care-i mai aveti ca vin vremuri urate...povesti cu contracte si abureli sunt pentru vreme de pace nu pentru razboi...
Care nu crede sa arunce un ochi la stirile din sudul Italiei...si acolo e parfum fata de ce o sa fie in Ro...gamditi-va ca toate tarile cu apa calda arunca cu ajutoare sociale sa nu se ajunga la.razboi civil...in Ro sunt zeci de mii de oameni venit...doar in Romania exista tembelismul de somer fara indemnizatie....plus ca au mai ajuns in ultimele saptamani cateva sute de mii care tot asa,nu au venituri...fratilor...stati pe o bomba cu ceas!

#50
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

 -Diana-, on 02 aprilie 2020 - 09:44, said:

....
Gradinite sunt destule.

Oare? ... atunci de ce sunt liste de asteptare la inscriere? ... si in plus chiar daca sunt ... nu toate ofera acelasi nivel ...

La modul realist acum .... ptr mine este evident ca situatia nu se va remedia in cateva saptamani .... in mod evident anul scolar va fi anulat (sau inchis in baza mediilor de pana acum) ... asta daca avem noroc si nu ne va prinde toamna in aceesi situtie. De aceea strict dpdv practic nu as risipi un leu pe chestii care nu sunt concrete.


#51
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015

 sorin147, on 02 aprilie 2020 - 05:49, said:

Presupun:
Ai un contract semnat, in care se specifica ca taxa se achita si pentru perioadele de vacante. 0-1 pentru tine
Daca ai o clauza de forta majora, 2-1 pentru tine.

Asadar, citeste contractul.
Mie, luna trecuta mi-a returnat ceva bani dar n-as putea sa-ti spun cum a calculat-o (n-am intrebat la momentul respectiv). Astept sa vad daca vine ceva de plata luna aceasta. In contractul meu nu scrie nimic de forta majora asa ca-s un pic in dezavantaj, Om trai si om vedea.


In contract e stipulat ca pe timpul vacantei nu se plateste taxa, ci doar zilele in care copilul merge la gradinita.


 greenlife, on 02 aprilie 2020 - 07:37, said:

Stiam ca invatamantul privat primeste de la stat o suma frumusica pentru fiecare copil. Nu e cum s-ar finanta doar din taxele luate de la copii.


La vechea gradinita (tot particulara), toti parintii plateam pentru cadourile primite de copii cu ocazia serbarilor sau de Mos Craciun. La gradinita asta am inteles ca nu se plateste nimic, ei avand platit de la primarie, deci cred ca exista o finantare de la stat.

Am sa mai raspund la cateva intrebari si va multumesc tuturor pentru pareri, chiar si celor contra, ca nu-s absurd.


50% din taxa=600 lei.
Nu stiu procent si nici suma, dar gradinita a avut acces si la ceva fonduri europene pentru mobilier si toate cele.
La gradinita sunt destui copii. Spunea cineva ca e tara plina de contabili :). Pai e un calcul simplu. La banii ceruti si la numarul de copii, ar iesi mult pe plus. Repet, angajatii pot intra in somaj tehnic si chirie nu exista.
Deranjant (mai sunt si alti parinti de parerea asta) e ca ni s-a dat un mesaj sec pe whatsapp, fara sa ni se explice cat de cat unde merg banii, ce cheltuieli are...
Nu-s de parere sa moara capra vecinului, dar eu vin dupa o perioada grea din cauza unei afaceri (am platit mai devreme un credit destul de mare), care oricum e inchisa si compromisa total anul asta. Noroc cu un fond de urgenta, asa ca anu' asta nema telefon :) -nici chiar in rate-, nici alte mici placeri sau pacate. Importanta e siguranta familiei si sanatatea si sa trecem cu bine peste peste perioada asta. Ceea ce doresc tuturor.

#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Serios, nu vrei sa te angajezi consultant in afaceri pentru stat? Că văd că la analize stai bine (mă bucur că nu plătesc chirie - bănuiesc că au găsit spațiul ăla pe jos, pe strada), deși cică ai îngropat deja o afacere. Oh well
...

 -Diana-, on 02 aprilie 2020 - 11:25, said:



Nu vad nicio contradictie.
Interesul meu primeaza in starea de urgenta.
Ah, dar cel cu grădinița nu are voie sa spună la fel, nu? :)

#53
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

 george_alexandru, on 02 aprilie 2020 - 12:22, said:

Pai visam la respectari de contracte, ca asta ne desparte de societatea tribala. Dacă semnezi pentru 1500 ron pe lună si nu citești ce semnezi, iti meriți soarta. Sau semnătura aia e valabilă doar când e in avantajul tău?

E putin absurd ce sustii.
Contractul inseamna niste prestari de servicii pt care primesti bani. Daca tu nu le prestezi, pentru ce sa primesti bani ?
Asa, ma duc si eu la sefu maine si ii zic ca nu vin la munca, dar sa ma plateasca, ca asa scrie in contract. Pai daca eu nu prestez, ce bani sa imi dea ?
Asta e valabil pentru mai toate contractele, pentru mai toate domeniile.
Si situatiile de urgenta cred ca totusi cantaresc ceva in respectarea contractelor.
Daca e sa fim absurzi pana la capat, nu e vorba ca nu vreau sa iti dau banii, ci ca nu ai motiv sa mi-i ceri, pentru ca intai tu, nu ai respectat contractul. La o adica nici pe mine nu ma intereseaza de starea de urgenta, eu iti aduc la cunostinta ca nu ai deschis si ca nu mi-ai primit copilul in timpul zilelor lucratoare. Nu ma intereseaza ca nu aveai voie din cauza starii de necesitate. Deci, prin absurd, se poate reduce si la asta, pana la urma.
Corect ?

 dexterash, on 02 aprilie 2020 - 14:01, said:

Serios, nu vrei sa te angajezi consultant in afaceri pentru stat? Că văd că la analize stai bine (mă bucur că nu plătesc chirie - bănuiesc că au găsit spațiul ăla pe jos, pe strada), deși cică ai îngropat deja o afacere. Oh well
...


Ah, dar cel cu grădinița nu are voie sa spună la fel, nu? Posted Image

Pai nu are. E treaba lui de unde face rost de bani. Eu ii dau din banii mei, eu il platesc pe el, nu invers. Interesul meu e pe banii mei, nu ai lui, daca ma intelegi. Interesul lui este pe banii mei, asta e diferenta.
In rest, vezi ca am scris mai sus, legat de prestari de servicii si remuneratie, legat de contracte si respectarea lor.

Edited by Magicwisewolf, 02 April 2020 - 14:05.


#54
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Concluzie : mai bine iti cumperi un peste....poti sa-l scoti si la plimbare pe timp de pandemie, mai iesi si tu din casa, nu mananca mult si in mod clar nu-ti cere nimeni bani ca sta acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate