Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

E ok sa cotizezi la gradinita particulara pe timp de stare de urgenta (corona virus)?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrazzvann, on 02 aprilie 2020 - 09:23, said:

Avand in vedere ca taxa la o gradinita privata e in jur de 1500 lei/luna, 750 lei pe nimic mi se pare absurd.

Asa e, dar ce scrie in contract cu privire la aceste situații?

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 16.03.2007
puradelul du-l la tara si banii tine-i pentru rechizite in toamna. sau noul iphone.

#21
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
sau un bmw 316 din '00

#22
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
Romanul nu doreste continuitate, el vrea doar avantaje pe moment, nu se gandeste la viitor.
Ar fi interesant ca proprietarii de gradinite private sa le inchida iar personalul angajat sa se reprofileze.

Dupa trecerea perioadei dificile cei care blocheaza acum economia vor descoperi ca nu mai au unde sa trimita copii.
Vor avea varianta de a ramane acasa pentru supravegherea copilului, vor angaja bona analfabeta din Asia, guvernanta din Anglia sau il vor lasa pe maidan, sa invete si sa socializeze in praf.

Edited by terratec, 02 April 2020 - 09:46.


#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Se poate sa nu o mai luati prin balarii? Ontopic, se poate?

Daca aveti ceva concludent, sunteti invitati sa comentati, daca nu, incercati sa va abtineti.

#24
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
faci si tu ce a facut Adidas in Germania?

ramai cu banii de taxa si cu banii pentru cheltuielile de 1 iunie si serbarea de final de an
iar patronul o sa introduca in contractele viitoare clauza in caz de pandemie

Edited by persona695, 02 April 2020 - 09:44.


#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Ca parere personala, eu nu as plati jumatate din niste servicii care nu se ofera.
Copilul e de 2 luni la gradinita, nu de 20 de ani, deci nu vad de ce trebuie sa stai ancorat in gradinita aia.
Nu stim cat va dura situatia asta, eu as tine banii pentru zile negre.
Gradinite sunt destule.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postarg, on 02 aprilie 2020 - 06:21, said:

poti sa platesti sau nu.
gradinita tot are cheltuieli.

    Pai are. Patronu trebuie sa puna benzina la masina, sa bage o ceafa de porc si o shaorma.
    Angajatii stau acasa si fac foamea dar asta e alta discutie.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Pe angajati sa ii bage in somaj tehnic, aia e viata.
Nu putem sustine toate serviciile neefectuate, nu putem sa ii sustinem pe toti care isi pierd joburile acum, atata timp cat si situatia noastra financiara sta sub semnul intrebarii.

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cheltuieli nu inseamna doar facturile de utilitati.

Inseamna facturi furnizori, unele in functie de prognoza
Inseamna cheltuieli salariale
Inseamna cheltuieli administrative
Cheltuieli software care nu tin cont de coronavirus
Si altele.

Un exemplu similar este industria aviatica. Daca o companie aeriana nu zboara un tronson, sa spunem Londra-Bucuresti, aeroportul din Londra va scoate slotul respectiv la licitatie. Pentru ca daca compania nu zboara, nu aduce bani, nu are de ce sa stea. De aia, avioanele zboara goale periodic acum; pentru a mentine sloturile de zbor.

La fel si la voi. Vreti sa aveti un loc asigurat cand se termina treaba asta? Platiti. Daca nu, va veti trezi in prima zi cu soare ca au dat locul unui alt copil. Si au voie sa faca asta.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
da te-ai zgarcit rau in detalii
da si tu suma care trebuie data,nr aprox. de copii,de vazut daca ala e om sau javra si pe timpurile astea

#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostLex404, on 02 aprilie 2020 - 09:47, said:

Daca o companie aeriana nu zboara un tronson, sa spunem Londra-Bucuresti, aeroportul din Londra va scoate slotul respectiv la licitatie. Pentru ca daca compania nu zboara, nu aduce bani, nu are de ce sa stea. De aia, avioanele zboara goale periodic acum; pentru a mentine sloturile de zbor.

La fel si la voi. Vreti sa aveti un loc asigurat cand se termina treaba asta? Platiti. Daca nu, va veti trezi in prima zi cu soare ca au dat locul unui alt copil. Si au voie sa faca asta.
tu realizezi ca suntem toti in aceeasi situatie acum?
exemplul cu slotul de zbor, cine sa-l ia daca nu zboara nicio companie? da, bine, il scot la licitatie indiferent, dar nu interzic companiei care l-a detinut sa participe la licitatie. acelasi lucru se intampla si la gradinita.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Diana-, on 02 aprilie 2020 - 09:44, said:

Nu stim cat va dura situatia asta, eu as tine banii pentru zile negre.
Gradinite sunt destule.
Nu vezi o contradictie intre cele 2 afirmatii? Sau ai impresia ca doar tu poti tine bani pentru zile negre, nu si cei care detin gradinite?

Edited by dexterash, 02 April 2020 - 10:00.


#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
@initiator :
1. E singura gradinita din oras / localitate ?
2. Cati ani are copilul ? Ca daca la toamna merge la scoala, nu mai conteaza.
3. Despre ce suma vorbim, concret ?

Eu, personal, nu as plati nimic din ce nu beneficiez acum. Pt ca nu stiu ce bani voi mai avea peste 1 luna, 2 luni, 3 luni...
In cazul in care unele servicii nu vor supravietui, cu siguranta vor aparea altele in locul lor, sau, se vor redeschide aceleasi. Castigul va fi o crestere a calitatii acestor servicii, va aparea din nou concurenta si asta va fi un castig pentru noi, consumatorii.
Pana atunci, eu as sta in asteptare.
Da, stiu, nu ajut economia si bla bla, dar sunt servicii de care ne putem lipsi momentan si altele de care nu putem. Cele de care putem, eu zic ca pot fi omise acum. O perioada de 1-2 luni nu e un capat de lume.

LE : am recitit postul tau, am vazut ca ai scris ca la toamna copilul va merge la scoala. Deci, intrebarea 2 nu mai conteaza. De fapt, ce am scris mai sus, aproape tot, nu mai conteaza...

Edited by Magicwisewolf, 02 April 2020 - 10:08.


#33
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
si eu am fost informat de cei de la after school ca trebuie sa platesc undeva la 35% din taxa (aproape 500 lei) cica pentru acoperirea cheltuielilor.

Chestia asta este o tampenie, contractul nu specifica prea multe, doar ca datoria lor este sa tina deschis cu exceptia zilelor declarate libere de catre stat, asa nu vad de ce trebuie sa platesc pentru un serviciu de care nu beneficiez.

Din cate stiu angajatii pot sa beneficieze de somaj technic, iar pentru celelate cheltuieli pana la urma ei s-au facut patroni stiind ca exista riscuri. Nu este normal ca la profit sa beneficieze doar ei, dar pierderea vor sa o suporte clientii.

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postalex178, on 02 aprilie 2020 - 04:22, said:

Am copilul inscris la o gradinita particulara de 2 luni, toate bune si frumoase pana cand a venit nebunia asta cu virusul, apoi s-au inchis toate gradinitele. Initial pentru 11 zile (daca nu ma insel), apoi stare de urgenta si chestia e ca nu stim cand revenim la viata normala si la gradinite deschise.

Sa nu uit, foarte important de precizat, la toamna copilul va merge la scoala...

Ei bine, zilele astea, patronul gradinitei a trimis un mesaj catre toti parintii in care ni se spunea ca trebuie sa achitam 50% din taxa pe luna aprilie, pe motiv ca-s cheltuieli.... Pai gradinita e inchisa, deci nu-s cheltuieli cu utilitati.... Ca te duci tu ca administrator sa verifici gradinita si aprinzi un bec cat sa te coste?!, da-o-n gatu' ma-sii ca aia ti-o permiti si singur. Afara e cald, deci nema factura la gaz. Am inteles ca o luasi cu banu' jos, trai-ti-ar familia. Bravo tie! Deci chirie pe spatiu nu se plateste... Sa zicem ca ne-ai mintit sau, ma rog, sa reformulez, ca nu mi-ai spus personal asta, sa zicem ca lumea a inflorit si totusi ai facut un credit pentru cladire. Ok, s-a dat lege si poti amana plata ratelor pana la 9 luni...Ajungem la angajati... Somaj! Somaj tehnic sau ceva de genul. Pai daca Messi a renuntat la 50% din salariu...De Ronaldo stiti ceva? Posted Image Chiar si Florinel Coman de la FCSB a renuntat la juma' de salariu si la ce cheltuieli are cu gagica-sa Posted Image .... , inseamna ca si un angajat poate renunta la ceva. Parca 25% sau cat o fi. Asta e, traim vremuri grele. Si eu is nevoit sa strang cureaua rau de tot in perioada asta.

Chestia nasoala e ca nu stim cand se va termina nebunia asta si, personal, nu mi se pare ok sa cotizez pentru un serviciu la care nu am nicio garantie ca voi mai beneficia de el.  Asta e parerea mea. Voi ce parere aveti?

ma ok nu e, dar e necesar :)) si eu platesc desi nu merge copilul si se va deduce din rata cand incepem full time

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postpersona695, on 02 aprilie 2020 - 09:52, said:

tu realizezi ca suntem toti in aceeasi situatie acum?
exemplul cu slotul de zbor, cine sa-l ia daca nu zboara nicio companie? da, bine, il scot la licitatie indiferent, dar nu interzic companiei care l-a detinut sa participe la licitatie. acelasi lucru se intampla si la gradinita.

Il va lua o companie care va mentine slotul activ cu zboruri goale, daca cealalta nu a fost in stare :)

Pe aeroportul Heathrow stau ochii ca pe butelie in perioada asta.

#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View PostLex404, on 02 aprilie 2020 - 10:06, said:


Il va lua o companie care va mentine slotul activ cu zboruri goale, daca cealalta nu a fost in stare Posted Image

Pe aeroportul Heathrow stau ochii ca pe butelie in perioada asta.

Totusi, vorbim de lucruri diferite. Avioane vs copii...
Inteleg unde bati din pc de vedere al serviciilor si importanta mentinerii unora, dar, nu putem compara gradinite cu culoare de zbor.
Asa, si meteorologia are de suferit in precizia predictiei din momentul in care nr de zboruri a scazut drastic. Asa cum stim sau nu, o mare parte din informatii si-o luau de la avioanele comerciale. Care acum sunt la sol, de o buna bucata de vreme si vor mai ramane asa inca o buna bucata de vreme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate